ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2012 р. Справа № 2а/0470/6172/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЛяшко О.Б. при секретаріСтавицькому О.В., за участю: представника позивача Лендіної Я.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Верхньодніпровський машинобудівний завод» до Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області про визнання нечинним та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Верхньодніпровський машинобудівний завод» звернулось до суду з адміністративним позовом про визнання нечинним та скасування рішення Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області № 45 від 19.03.2012 року «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками, або органом Пенсійного фонду».
В обґрунтування позову зазначено, що Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області безпідставно застосувало до позивача штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду за період 21.04.2009 року до 08.05.2009 року на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки на дату прийняття оскаржуваного рішення дана норма права втратила чинність. Також позивач зазначає про своєчасну сплату страхових внесків, посилаючись на акт перевірки Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області № 65 від 25.10.2011року (період перевірки 01.10.2008р.-01.09.2011р.), де в п. 3.4 зазначено «Перевіркою своєчасності сплати авансових платежів у вигляді сум страхових внесків, що підлягають сплаті одночасно з виплатою заробітної плати (доходу) порушень не встановлено».
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання свого уповноваженого представника не направив, з клопотанням про відкладення розгляду справи не звертався, письмових заперечень не надав.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази у справі, встановив, що Управлінням Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області винесено рішення № 45 від 19 березня 2012 року про застосування до Публічного акціонерного товариства «Верхньодніпровський машинобудівний завод» фінансових санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду за період 21.04.2009 року до 08.05.2009 року в сумі 683,20 грн. та нарахована пеня в сумі 116,15 грн. Вказане рішення прийняте на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вирішуючи спір суд зазначає наступне.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 липня
2011 року у справі 2а/0470/4910/11 задоволені позовні вимоги щодо стягнення заборгованості з ПАТ «Верхньодніпровський машинобудівний завод» за грудень 2010 р. в розмірі 7246,10 грн., а згідно ч. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше, ніж за 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для страхувальника є календарний місяць. Отже, враховуючи рішення суду у справі 2а/0470/4910/11 розрахунок фінансових санкцій не може охоплювати період з 21.04.09 р. по 08.05.2009 р.
Також, відповідно до п. 3.4 акту перевірки Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області № 65 від 25.10.2011 року «Про результати планової перевірки Публічного акціонерного товариства «Верхньодніпровський машинобудівний завод», код ЄДРПОУ 05749336, щодо правильності нарахування, очислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.10.2008 до 01.09.2011» перевіркою своєчасності сплати авансових платежів у вигляді сум страхових внесків, що підлягають сплаті одночасно з виплатою заробітної плати (доходу) порушень не встановлено». Додатком 1 до акту співставлення звітних і фактичних даних сплати страхових внесків у розділах відхилення відповідачем проставлені нулі.
Таким чином, враховуючи викладені обставини, що підтверджується матеріалами справи, судом встановлено своєчасну сплату ПАТ «Верхньодніпровський машинобудівний завод» страхових внесків до органу Пенсійного фонду України за період з 21.04.09 р. по 08.05.2009 р.
Крім того, згідно частини 5 пункту 7 Розділу VІІІ Заключні та Перехідні Положення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків по діючим видам загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених в період до 1 січня 2011 року, у тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування у відповідності до законодавства, яке діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Згідно до п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, яка діяла до 01 січня 2011 року за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дана норма права, як і стаття 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка регламентує вчинене порушення, встановлене відповідачем, втратила чинність згідно із Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з 01 січня 2011 року, тобто, не діяла на дату прийняття спірного рішення.
У відповідності до п. 12 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно абзацу 2 частини 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року N 384/2011 Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України.
Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах і районах у містах (далі - територіальні органи) щодо забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску (частина 2 та пункт 5 частини 4 Положення про Пенсійний фонд України № 384/2011).
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Крім того, Конституційний Суд України у Рішенні від 09.02.1999 р. N 1-рп/99 за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності.
Таким чином, суд доходить висновку, що Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області безпідставно застосувало до Публічного акціонерного товариства «Верхньодніпровський машинобудівний завод» штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду за період 21.04.2009 року до 08.05.2009 року на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058- ІV , оскільки з 01 січня 2011 року дана норма права втратила чинність у відповідності до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI. Своєчасність сплати ПАТ «Верхньодніпровський машинобудівний завод» страхових внесків до органу Пенсійного фонду України за період з 21.04.09 р. по 08.05.2009 р. підтверджується матеріалами справи.
З питання розподілу судових витрат суд зазначає, що відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень. Суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Згідно з п.п. 1, 2 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 2, 8-12, 69, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Верхньодніпровський машинобудівний завод» - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області № 45 від 19.03.2012 року «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками, або органом Пенсійного фонду».
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Верхньодніпровський машинобудівний завод» судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 109 грн. 40 коп. (сто дев'ять грн. 40 коп.).
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та у строки, визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.Б. Ляшко