ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2012 року Справа № 2а/2370/3017/2012
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого -судді Мишенка В.В.,
при секретарі -Ільченку С.М.,
за участю:
прокурора -Шкрьоби О.В. (за посвідченням),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом прокурора м. Черкаси в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до споживчого товариства «Будгарант-2000»про стягнення фінансових санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з позовом звернувся прокурор м. Черкаси в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", в якому ставить питання про стягнення з споживчого товариства «Будгарант-2000» фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 3400,00грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги прокурор посилається на те, що під час проведення перевірки щодо додержання вимог законодавства про електроенергетику відповідачем встановлено численні порушення Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, Правил користування електричною енергією, Правил улаштування електроустановок. За результатами перевірки відповідачу внесено припис № 08/30-10-157 від 17.06.2011 року про усунення порушень вимог Закону України "Про електроенергетику" та у зв'язку з невиконанням припису до відповідача застосовано штраф у сумі 5100 грн., який у добровільному порядку відповідачем не сплачено. Отже, оскільки відповідачем не сплачено в добровільному порядку застосовані штрафні санкції, позивач просив стягнути вказану суму в судовому порядку.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, обґрунтовуючи їх обставинами викладеними в позовній заяві.
Позивач надав суду заяву про розгляд справи без участі представника позивача.
Відповідач до зали судового засідання не з'явився, заперечення на позов не надавав, явку своїх представників на судовий розгляд справи не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Виходячи з положень ч. 2 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Заслухавши пояснення прокурора, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.
З матеріалів справи вбачається, що в червні 2011 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області (далі - інспекція Держенергонагляду) проведено перевірку додержання вимог законодавства про електроенергетику СТ "Будгарант-2000".
В ході перевірки енергогосподарства вказаного підприємства встановлено певні порушення Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, Правил користування електричною енергією, Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, що підтверджується актом №08/30-10-155 від 17.06.2011 року про здійснення заходу з державного енергетичного нагляду.
За результатами перевірки директору СТ "Будгарант-2000" Мезенцеву Юрію Вікторовичу, 17.06.2011 року винесено припис №08/30-10-157 про усунення порушень вимог законодавства в галузі електроенергетики.
Вимоги вказаного припису №08/30-10-157 від 17.06.2011 року про усунення порушень Закону в електрогосподарстві СТ "Будгарант-2000" не виконало, що підтверджується актом №08/30- 10-324 та актом перевірки (протоколом) №08/30-10- 325 від 17.11.2011 року.
У зв'язку з цим, Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області відповідно до ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" та п. п. 2, 7, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312), за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису №08/30-10-157 від 17.06.2011 року постановою від 10.05.2012 року №08/30-10-1 ПШ, на СТ "Будгарант-2000" накладено штраф у розмірі 300 (триста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 грн.
Вказану постанову 10.05.2012 року направлено цінним листом з описом на ім'я директора СТ "Будгарант-2000" Мезенцева Ю.В.
Однак, станом на час розгляду справи штраф в розмірі 5100 грн. СТ "Будгарант-2000" до Державного бюджету України не сплачено, чим порушено вимоги п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, яким передбачено, що сплату штрафу слід здійснити протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення.
Законом, що визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі є Закон України "Про електроенергетику" від 16.10.1997 року №575/97-ВР (далі -Закон №575/97-ВР).
Відповідно до статті 9 Закону №575/97-ВР та пунктів l, 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року №929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2006 року №131) (надалі за текстом -Положення) державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема: отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення (стаття 9 Закону №575/97-ВР).
Пунктом 2 частини 3 статті 27 Закону №575/97-ВР встановлено, що за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій до суб'єктів господарської діяльності застосовується штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до пункту 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312 суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін останній стягується у судовому порядку.
Беручи до уваги те, що суму штрафу в розмірі 5100 грн. відповідачем у встановлені законом строки не сплачено, а також ту обставину, що постанова про накладення штрафу за порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 10.05.2012 року №08/30-10-1 ПШ, у встановленому законом порядку не оскаржувалась, суд знаходить вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу.
Інших доказів сторони суду не назвали та не надали.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати, здійснені позивачем -суб'єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 86, 94, 97, 122, 128, ст. ст. 158-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з споживчого товариства "Будгарант-2000" (18002, м. Черкаси, вул. О. Дашковича, 34, ідентифікаційний код 31078695) на користь державного бюджету України на розрахунковий рахунок 31114106700002, одержувач коштів УДКСУ у м. Черкасах Черкаської області, банк одержувача ГУДКСУ у Черкаській області, МФО 854018, ЄДРПОУ 38031150 (код класифікації доходів 21081100 "Адміністративні штрафні та інші санкції" символ 106) фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 3400 (три тисячі чотириста) грн. 00 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку передбаченому ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Мишенко