ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а/1970/3365/11
"05" грудня 2011 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Баранюка А.З.
при секретарі Дудар М.В.
за участю:
представника позивача - Українця І.І.;
відповідача - ОСОБА_5.;
представника третьої особи -Тимківа О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу
за адміністративним позовом Борщівського районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття Тернопільської області
до ОСОБА_4
про повернення допомоги по безробіттю,-
В С Т А Н О В И В:
Борщівський районний центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування Тернопільської області на випадок безробіття Тернопільської області, надалі позивач, звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4, надалі відповідач, про повернення допомоги по безробіттю в сумі 7081,17 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що всупереч вимог Закону України «Про зайнятість населення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 року, відповідач, перебуваючи на обліку в Борщівському РЦЗ та отримуючи допомогу по безробіттю, одночасно був зареєстрований як фізична особа-підприємець.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з мотивів викладених в позовній заяві та просив позов задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечив та пояснив, що дійсно в був зареєстрований як фізична особа-підприємець, проте 22.01.2009 року Тернопільським окружним адміністративним судом була прийнята постанова (справа № 2-а- 1970/2317/08) про припинення ним підприємницької діяльності, а тому правомірно перебував на обліку в Борщівському РЦЗ та отримував допомогу по безробіттю.
Представник третьої особи в судовому засіданні проти позову заперечив та пояснив, що запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 був внесений 17.10.2011 року.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача та представника третьої особи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Страхування громадян на випадок безробіття є окремим видом загальнообов'язкового державного соціального страхування і здійснюється на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»(далі - Закон України) Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України в особі виконавчих дирекцій Фонду, функції яких згідно ст. 12 Закону України виконують органи державної служби зайнятості.
Відповідно до ст. 1 Закону України об'єктом страхування на випадок безробіття є страховий випадок, із настанням якого у застрахованої особи виникає право на отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, передбачених ст. 7 цього Закону.
На підставі ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення»безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Відповідно до п.п. б п. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення»до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України «Про особисте селянське господарство»
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_4 04.05.2011 року звернувся до Борщівського РЦЗ із заявою про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. Наказом Борщівського РЦЗ № НТ110504 від 04.05.2011 року ОСОБА_4 надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.
Згідно з довідки Борщівського РЦЗ № 02/1098 від 28.09.2011 року за період перебування на обліку з 04.05.2011 року по 09.09.2011 року ОСОБА_4 отримав допомогу по безробіттю в сумі 7081,317 грн.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
В ході виконання Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України № 60/62 від 13.02.2009 року в результаті опрацьованих даних про доходи громадян, з'ясувалося, що ОСОБА_4 одночасно перебуваючи на обліку в Борщівському РЦЗ, був зареєстрований як фізична особа-підприємець, про що складено Акт № 5 щодо розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 26.09.2011 року.
Відповідно до абзацу чотирнадцятого п.п. 1) п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 219 від 14.02.2007 року громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку, зокрема, з дня виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час перебування особи на обліку як безробітної.
Згідно з п. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»застраховані особи, зареєстровані як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»сума виплаченого забезпечення застрахованій особі внаслідок невиконання нею своїх обов'язків стягується з цієї особи з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення. Якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, відповідно до п.п. 6.14 п. 6 Порядку надання допомоги по безробіттю, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року № 307, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Заперечення відповідача щодо відсутності підстав для зняття його з обліку в Борщівському РЦЗ як безробітного та прийняття рішення про повернення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю у зв'язку з припиненням ним підприємницької діяльності на підставі постанови Тернопільського окружного адміністративного суду постанови (справа № 2-а- 1970/2317/08) 22.01.2009 року спростовується наступним.
Згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою -підприємцем є дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою -підприємцем. Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про припинення державної реєстрації підприємницької діяльності фізичної особи -підприємця ОСОБА_4 був внесений 17.10.2011 року.
Таким чином, Борщівським РЦЗ правомірно прийнято рішення про зняття ОСОБА_4 з обліку як безробітного та про повернення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю за період з 04.05.2011 року по 09.09.2011 року в сумі 7081,17 грн.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже підлягають до задоволення.
Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 6, 50, 86, 128, 158, 163-163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Стягнути з ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, інд. код НОМЕР_1) в користь Борщівського районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття допомоги по безробіттю в сумі 7081 грн. 17 коп. на р/р 37176300901030 УДК в Тернопільській області МФО 838012 код платежу - 21134756 одержувача Борщівського районного центру зайнятості.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги у порядку і строки, передбачені статтями 186 Кодексу адміністративного судочинства.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
/В повному обсязі постанова виготовлена і підписана 09.12.2011р./
Головуючий суддя Баранюк А.З.
копія вірна
Суддя Баранюк А.З.