ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
27 серпня 2012 року № 2а-4807/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Григоровича П.О., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу:
за позовом Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва
до Київського державного підприємства «Ізумруд»
про стягнення коштів в сумі 237732,39грн.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Управління пенсійного фонду у Святошинському районі м. Києва (надалі –Позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Київського державного підприємства «Ізумруд»(надалі –Відповідач) про стягнення коштів сумі 237732,39грн.
В судовому засіданні представник Позивача підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі та зазначив, що Відповідач був зобов’язаний сплатити за січень 2012 суму по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в розмірі 237732,39грн., однак станом на 10.02.2012 сума боргу є не погашеною, а отже –підлягає примусовому стягненню.
Представник Відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував в повному обсязі та, в свою чергу, зазначив, що не погоджується з позовними вимогами Управління пенсійного фонду у Святошинському районі м. Києва з огляду на те, що постановою ВДВС Святошинського РУЮ м. Києва від 05.08.2010 та постановами від 02.09.2010, 15.11.2010, 04.03.2011 та від16.06.2011 №1633/9 на всі рахунки КДП «Ізумруд»накладено арешт.
Крім того, відповідач зазначає, що визнає суму боргу та не відмовляється його сплачувати, але не погоджується з вирішення справи в судовому порядку.
Справа розглянута в письмовому провадженні з огляду на положення ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв’язку з неявкою Відповідача.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Київське державне підприємство «Ізумруд»зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва з 14.01.1999р.
Як вбачається з матеріалів справи, за січень 2012 року Відповідачем нарахована сума по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №2, складає 237732,39 грн.
Правова позиція Відповідача ґрунтується на тому, що сума боргу станом на 10.02.2012 р. не була погашена у зв'язку з накладенням арешту на розрахункові рахунки КДП «Ізумруд».
Відповідач звертає увагу суду на те, що при наявності на рахунках підприємства коштів, сума боргу не могла бути добровільно погашена, оскільки пунктом 1 постанов ВДВС Святошинського РУЮ м. Києва від 05.08.2010 р. та постановами від 02.09.2010 р.,15.11.2010 р., 04.03.2011 та від 16.06.2011 № 1633/9 на всі банківські рахунки КДП «Ізумруд»було накладено арешт.
Також, пунктом 2 вищезгаданих постанов ВДВС Святошинського РУЮ м. Києва заборонено відчуження грошових коштів, у тому числі і для сплати сум по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №2.
Відтак, у своїх письмових запереченнях КДП «Ізумруд»зазначає про неможливість погасити заборгованість по виплатам на відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №2 в сумі 237732 грн. 39 коп., оскільки вказані обставини не залежить від КДП «Ізумруд».
Відповідач також зазначає, що згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів №81-Р від 16.01.2008р., Наказу Фонду державного майна від 14.08.2008р. №939 та його інформаційного повідомлення від 04.01.2012р., 23.02.2012р. цілісний майновий комплекс КДП «Ізумруд»приватизовано шляхом його продажу на аукціоні, відповідно до Протоколу №1 від 23.02.2012р.
Підсумовуючи власну правову позицію, КДП «Ізумруд»посилається на п.1 ст.28 Закону України «Про приватизацію державного майна», а також п.2 розділу VII «Плану приватизації державного майна КДП «Ізумруд»від 18.08.2011 р. та п. 5.2 Умов продажу, згідно яких власником підприємства є Держава в особі її органу управління, в даному випадку - Фонду державного майна України.
Відтак, на думку Відповідача, у Позивача відсутні законні підстави для звернення до суду з позовом про стягнення суми в розмірі 237732,39, оскільки Фондом Державного майна буде погашено всі боргові зобов'язання, в тому числі і борги по сплаті сум по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №2, протягом 1 місяця з дня набуття права власності на об'єкт продажу.
Окружний адміністративний суд м. Києва, оцінивши докази, які є у справі вважає, що позовні вимоги Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва , в даному випадку, підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Так, згідно зі ст. 161 КАС України під час прийняття постанови суд вирішує наступні питання, зокрема:
- чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
- чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідно до положень частини 1 статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці данні встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів та висновків експертів.
Згідно положень статті 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини 5, 6 ст.71 КАС України суд може збирати докази з власної ініціативи. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
В ході розгляду справи встановлено, що згідно п.16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.11.2003р., положення Закону України «Про пенсійне забезпечення»застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»від 05.11.1991 року, підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах цієї статті до досягнення працівником пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону.
У відповідності до п. 6 ст. 13 Закону на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам та кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Постановою Кабінету Міністрів України за № 937 від 18.07.2007 р. затверджено порядок призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці.
Постановою Правління Пенсійного Фонду України за № 3-2 від 25.01.2008 р., яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2008 р. за №129/14820 затверджений порядок подання та оформлення документів для призначення пільгової пенсії та перерахування підприємствами та організаціями коштів на її виплату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 № 937.
В свою чергу, пунктом 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003 р. відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в таких розмірах:
для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень»Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій,
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Пунктом 8 Постанови Кабінету Міністрів України зазначено, що спірні питання щодо перерахування коштів для виплати і доставки пільгової пенсії вирішуються відповідно до Законодавства.
Аналіз вказаних правових норм дає змогу прийти до висновку, що відповідач був зобов'язаний за січень 2012 р. сплатити суму по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2 в розмірі 237732,39 гри. (сума відшкодування за січень 2012 р. згідно розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій № 194/05 від 11.01.2012 р.), однак, як зазначає Позивач та не заперечується Відповідачем, вказана сума боргу станом на 10.02.2012 року є не погашеною.
Відповідно до п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року №121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 даного Положення передбачено, що основними завданнями Пенсійного фонду України є: участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, що здійснюються з коштів Пенсійного фонду України.
Відповідно до п.15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва, управління є органом Пенсійного фонду України, яке виконує функції, щодо повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, що здійснюються з коштів Пенсійного фонд України.
Відтак, Окружний адміністративний суд м. Києва погоджується з доводами Позивача з приводу того, що внаслідок невиконання відповідачем своїх обов'язків щодо повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат бюджету, за відповідачем утворився борг в сумі 237732,39грн., що підлягає стягненню.
Судом не сприймаються доводи Відповідача з приводу необхідності відмовити Позивачу в задоволенні адміністративного позову з посиланням на не можливість перерахування 237732,39грн. до Управління пенсійного фонду у Святошинському районі м. Києва за наявності постанов ВДВС Святошинського РУЮ м. Києва від 05.08.2010 р. та постанов від 02.09.2010 р.,15.11.2010 р., 04.03.2011 та від 16.06.2011 № 1633/9 про накладення арешту на банківські рахунки КДП «Ізумруд», оскільки відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, а вказані обставини не є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог, оскільки фактично вони вказують на неспроможність Київського державного підприємства “Ізумруд” сплатити боргові зобов’язання, а не про безпідставність заявлення суми боргу до стягнення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва –задовольнити повністю.
2. Стягнути з Київського державного підприємства «Ізумруд»(код ЄДРПОУ 05792885, адреса: 03148, м. Київ, вулиця Сім’ї Сосніних, 11) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2 в розмірі 237732,39 грн. (двісті тридцять сім тисяч сімсот тридцять дві грн.) 39 коп. на користь Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва за реквізитами: р/р 256053012612 в Головному управлінні Ощадбанку по м. Києву та Київській області, МФО 322669, код ЄДРПОУ 22869431.
Стягувач: Управління пенсійного фонду у Святошинському районі м. Києва (Адреса: 03148, м. Київ, вулиця Корольова, 5-А).
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя П.О. Григорович