Головуючий у 1 інстанції - Грищенко Є.І.
Суддя-доповідач - Блохін А. А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2012 року справа №2а/0570/5698/2012
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Блохіна А.А., суддів: Міронової Г.М., Юрко І.В., секретарі Діденко О.С., за участі представника відповідача Анциферової Л.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Єнакіївського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2012 року у справі № 2а/0570/5698/2012 за позовом Єнакіївського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до державного підприємства «Орджонікідзевугілля», в особі структурного підрозділу «Ремонтно-механічний завод» про стягнення пені у розмірі 2565, 52 грн. за несвоєчасну сплату страхових внесків за період з 11.12.2010 року по 09.11.2011 року, -
ВСТАНОВИВ:
Єнакіївський міський центр зайнятості-робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - центр зайнятості) звернувся до суду з позовом до державного підприємства «Орджонікідзевугілля», в особі структурного підрозділу «Ремонтно-механічний завод» про стягнення пені у розмірі 2565, 52 грн. за несвоєчасну сплату страхових внесків за період з 11.12.2010 року по 09.11.2011 року.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2012 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, просив постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права.
В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти доводів апеляційної скарги, вважав рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Відповідач - ДП «Орджонікідзевугілля» є юридичною особою (ЄДРПОУ 32276912); відповідно до п. 2.1 Інструкції є платником страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Структурний підрозділ «Ремонтно-механічний завод» входить до складу ДП «Орджонікідзевугілля».
Згідно з Актом №188 від 9.11.2011 року про результати проведення планової перевірки відповідача з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, за період з 11.12.2010 року по 09.11.2011 року на підставі п. 1 ст. 38 Закону за несвоєчасну і неповну сплату страхових внесків підприємству нарахована пеня у розмірі 2565, 52 грн. (а.с. 10-13).
10.11.2011 р. директором центру зайнятості було прийнято рішення № 8 про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі нарахованої пені.
Вказане рішення в часті пені добровільному порядку виконане відповідачем не було та до виконання не передавалось.
Позивачем була нарахована пеня за несвоєчасну сплату страхових внесків на підставі ч. 1 ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (у редакції, що діяла до 01.01.11) у відповідності до якої роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Згідно із абз. 2 ч. 4 ст. 38 Закону право застосовувати фінансові санкції та накладати адміністративні штрафи від імені Фонду мають керівник виконавчої дирекції Фонду, його заступники, керівники робочих органів виконавчої дирекції Фонду - центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського і Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських та районних у містах центрів зайнятості та їх заступники.
У відповідності до п. 11 розділу 7 Прикінцевих та перехідних положення Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. N 2464-VІ, який набрав чинності з 01.01.2011 року, частина 3 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» була виключена. У п. 2 ч. 2 ст. 35, ч. 1 ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000р. № 1533 були внесені відповідні зміни, а саме зазначені норми Закону були викладені у новій редакції, що діють з 01.01.2011 року.
Згідно із абз. 5, 6 п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Як вбачається з рішення центру зайнятості № 8 від 10.11.2011 року, пеня на загальну суму 5563,07 грн. нарахована відповідачу після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Тобто, на час прийняття рішення про нарахування відповідачу пені норма закону (ч. 1 ст. 38 Закону) вже була нечинна.
Статтею 92 Конституції України встановленою, що виключно законами України визначаються, зокрема, засади цивільно-правової відповідальності; діяння, які є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них.
Пунктом 1.1 рішення Конституційного Суду України від 30.05.2001 № 7-рп/2001 «У справі за конституційним зверненням відкритого акціонерного товариства «Всеукраїнський Акціонерний Банк» щодо офіційного тлумачення положень пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України, частин першої, третьої статті 2, частини першої статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення (справа про відповідальність юридичних осіб) роз'яснено, що положення пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України треба розуміти так, що ним безпосередньо не встановлюються види юридичної відповідальності. За цим положенням виключно законами України визначаються засади цивільно-правової відповідальності, а також діяння, що є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями як підстави кримінальної, адміністративної, дисциплінарної відповідальності, та відповідальність за такі діяння. Зазначені питання не можуть бути предметом регулювання підзаконними нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 150 Конституції України до повноважень Конституційного Суду України належить, зокрема, офіційне тлумачення Конституції України та законів України. З питань, передбачених цією статтею, Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Згідно з ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність законних підстав для стягнення з відповідача нарахованої пені згідно рішення центра зайнятості № 8 від 10.11.2011 року у розмірі 2565, 52 грн.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Єнакіївського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2012 року у справі № 2а/0570/5698/2012 за позовом Єнакіївського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до державного підприємства «Орджонікідзевугілля», в особі структурного підрозділу «Ремонтно-механічний завод» про стягнення пені у розмірі 2565, 52 грн. за несвоєчасну сплату страхових внесків за період з 11.12.2010 року по 09.11.2011 року - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2012 року у справі № 2а/0570/5698/2012 за позовом Єнакіївського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до державного підприємства «Орджонікідзевугілля», в особі структурного підрозділу «Ремонтно-механічний завод» про стягнення пені у розмірі 2565, 52 грн. за несвоєчасну сплату страхових внесків за період з 11.12.2010 року по 09.11.2011 року, - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: А.А.Блохін
Судді: Г.М.Міронова
І.В.Юрко