Постанова № 25797944, 28.08.2012, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.08.2012
Номер справи
7448/12/2070
Номер документу
25797944
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

28 серпня 2012 р. № 2-а- 7448/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі :

головуючого судді - Волошина Д.А.

за участю секретаря судового засідання Зеленькова О.В.

представників : позивача -Воробйова Д.В., відповідача -Шапки С.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Південна залізниця" в особі відокремленого підрозділу "Вагонне депо Куп'янськ" до Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області про скасування рішень ,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Державне підприємство "Південна залізниця" в особі відокремленого підрозділу "Вагонне депо Куп'янськ", з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області в якому просив суд скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області №288-290, 292, 294-296, 298-301 від 11.05.2012 року.

В обґрунтування позову зазначає, що рішення Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області №288-290, 292, 294-296, 298-301 від 11.05.2012 року суперечать чинному законодавству, а саме ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", крім того з 01.01.2011 набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Оскільки суми штрафних санкцій нараховані після 01.01.2011 за періоди строк сплати внесків за які настав до 01.01.2011р., то рішення №288-290, 292, 294-296, 298-301, від 11.05.2012р винесені з порушенням пункту 7 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Стосовно рішення № 299 від 11.05.12р. -з 20.01.11 по 28.01.11р. позивач зазначив, що станом на 01.12.2010 заборгованість перед Пенсійним фондом України складала 210880,24 грн. За грудень місяць 2010 року нараховане 33,2% -514655,91. Заробітна плата працівникам депо за грудень місяць 2010 року була виплачена 30.12.2010 року. Та 30.12.2010 було перераховано внесків до пенсійного фонду України за грудень місяць 2010 року в розмірі 726360,96 грн. станом на 01.01.2011 року заборгованість перед Пенсійним фондом України була відсутня. Враховуючи зазначене позивач вважає рішення №288-290, 292, 294-296, 298-301 від 11.05.2012р. не обґрунтованими, а тому таким, що підлягають скасуванню.

Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області в письмових запереченнях та представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, зазнаючи, що рішення №288-290, 292, 294-296, 298-301 від 11.05.2012 року прийняті у відповідності до норм діючого законодавства, у зв'язку з чим просить в задоволенні позову відмовити.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову з підстав викладених у запереченнях на позов.

Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Позивач, Державне підприємство "Південна залізниця" в особі відокремленого підрозділу "Вагонне депо Куп'янськ", перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області за реєстраційним номером 0021.

09.09.2011 року Управлінням Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області було проведено планову перевірку Вагонного депо Куп'янськ щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахування та сплатою яких покладено на Пенсійний Фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.01.2002 року по 22.08.2011 року, про що складено акт №59.

За результатами акта перевірки начальником Управлінням Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області на підставі п.2 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" були прийняті рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом пенсійного фонду: №287 від 11.05.2012 про застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 1421,06 грн. та нарахування пені в розмірі 14,21 грн. за період з 20.10.2004 по 29.11.2004; №288 від 11.05.2012 про застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 166,20 грн. та нарахування пені в розмірі 6,11 грн. за період з 20.02.2004 по 25.02.2004; №289 від 11.05.2012 про застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 362,28 грн. та нарахування пені в розмірі 25,22 грн. за період з 22.11.2004 по 29.11.2004; №290 від 11.05.2012 про застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 1484,18 грн. та нарахування пені в розмірі 73,41 грн. за період з 20.01.2005 по 25.01.2005; №291 від 11.05.2012 про застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 2654,66 грн. та нарахування пені в розмірі 53,09 грн. за період з 20.04.2005 по 22.01.2005; №292 від 11.05.2012 про застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 1790,49 грн. та нарахування пені в розмірі 304,18 грн. за період з 20.06.2005 по 07.07.2005; №293 від 11.05.2012 про застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 2300,64 грн. та нарахування пені в розмірі 43,51 грн. за період з 21.11.2005 по 21.11.2005; №294 від 11.05.2012 про застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 489,43 грн. та нарахування пені в розмірі 4,89 грн. за період з 20.02.2006 по 21.02.2006; №295 від 11.05.2012 про застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 1085,27 грн. та нарахування пені в розмірі 10,85 грн. за період з 20.08.2007 по 21.08.2007; №296 від 11.05.2012 про застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 37,83 грн. та нарахування пені в розмірі 1,51 грн. за період з 20.11.2008 по 24.11.2008; №297 від 11.05.2012 про застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 441,44 грн. та нарахування пені в розмірі 8,83 грн. за період з 20.01.2008 по 22.01.2009; №298 від 11.05.2012 про застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 33,31 грн. та нарахування пені в розмірі 0,33 грн. за період з 20.10.2008 по 21.10.2009; №299 від 11.05.2012 про застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 1233,58 грн. та нарахування пені в розмірі 98,69 грн. за період з 20.01.2011 по 28.01.2011; №300 від 11.05.2012 про застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 48,88 грн. та нарахування пені в розмірі 1,47 за період з 20.12.2004 по 23.12.2004; №301 від 11.05.2012 про застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 930,15 грн. та нарахування пені в розмірі 9,30 грн. за період з 20.08.2007 по 21.08.2007 року.

Зазначені рішення були оскаржені в адміністративному порядку до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області. Рішенням про результати розгляду скарги від 08.06.2012 року №9753-07/20 року начальника Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області скарга задоволена частково. Рішення начальника управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області від 11.05.2012 №287, 291, 293, 297 скасовані, рішення від 11.05.2012 №288, 289, 290, 292, 294, 295, 296, 298, 299, 300, 301 залишені без змін.

Відповідно до п. 2 ч.9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в редакції від 01.07.2010 року виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Дана норма, як і статті 17, 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка регламентує порушення, встановлені відповідачем у акті перевірки Вагонного депо Куп'янськ втратила чинність згідно із Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" з 01 січня 2011 року, тобто, не діяла на дату прийняття спірних рішень.

Представник відповідача в судовому засіданні в обґрунтування законності оскаржуваних рішень послався на п.7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", згідно якого на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Суд зазначає, що при застосуванні вказаного положення, слід враховувати норми ст.58 Конституції України та дію нормативних актів в часі.

Згідно з ч.1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно, правомірність поведінки особи, зокрема, дотримання нею норм законодавства, що регулює порядок надання до органів Пенсійного фонду обов'язкової звітності, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент вчинення відповідних дій або бездіяльності такої особи.

В свою чергу, заходи відповідальності, які можуть бути застосовані до особи-порушника слід визначати на підставі законодавства, яке є чинним на момент виявлення та застосування відповідних санкцій.

Виходячи з викладеного, якщо певне діяння було правопорушенням на момент його вчинення і за таке діяння до особи було застосовано заходи відповідальності, передбачені чинним на той час нормативним актом, відповідні санкції підлягають стягненню з особи і після втрати чинності нормативним актом, що визначив зміст відповідальності.

В той же час, якщо діяння перестало бути порушенням в зв'язку зі втратою чинності нормативним актом, що регулював відповідальність за таке порушення, то і санкції, передбачені не чинним нормативним актом, не можуть бути застосовані.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що пункт 7 Перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в частині повноважень органів пенсійного фонду щодо нарахування та стягнення санкцій слід застосовувати таким чином:

- органи пенсійного фонду можуть стягувати ті недоїмки, штрафи та пеню, які виникли до 01.01.2011 року. Механізм стягнення цих сум відповідає змісту статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та застосовується з посиланням на пункт 7 Перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування";

- органи пенсійного фонду з 01.01.2011 року не вправі за порушення, вчинені до 01.01.2011 року, нараховувати штрафи та пені, визначені статтею 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки передбачені відповідними нормами склади правопорушень та санкції втратили чинність, і їх застосування з 01.01.2011 року суперечить статті 58 Конституції України незважаючи на зміст пункту 7 Перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

За таких обставин, суд приходить до висновку, що прийняті відповідачем оскаржувані рішення від 11.05.2012 №№ 288, 289, 290, 292, 294, 295, 296, 298, 299, 300, 301 року не ґрунтується на нормах матеріального права та суперечать приписам ст. 58 Конституції України, ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та пункту 7 Перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", оскільки такі санкції було застосовано до позивача після 01.01.2011 року.

Доводи відповідача викладені в письмових запереченнях не спростовують зазначених висновків.

Таким чином, позовні вимоги щодо скасування рішень від 11.05.2012 №№ 288, 289, 290, 292, 294, 295, 296, 298, 299, 300, 301 року Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом пенсійного фонду, підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, суд присуджує позивачу з Державного бюджету України фактично понесені ним витрати по сплаті судового збору.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 71, 128, 159, 160-164, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державного підприємства "Південна залізниця" в особі відокремленого підрозділу "Вагонне депо Куп'янськ" до Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області про скасування рішень - задовольнити.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області № 288, 289, 290, 292, 294, 295, 296, 298, 299, 300, 301 від 11.05.2012 року в повному обсязі.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Південна залізниця" в особі відокремленого підрозділу "Вагонне депо Куп'янськ" (63706, Харківська область, м. Куп'янськ 6 станція Куп'янськ-Сортувальний вул. Постишева 36 В, код -01073722) витрати по сплаті судового збору у розмірі 107,30 грн. (сто сім грн. 30 коп.)

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подачі апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Волошин Д.А.