Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2012 р. Справа № 2а/0570/8641/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі
Приміщення суду за адресою: 83052, м. Донецьк, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.
при секретарі судового засідання Грішаєві Є.Є.
за участю представників сторін:
від позивача - Козлова К.П. - довір. від 17.08.2012 року № 07-1724
від відповідача - не з'явились
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву Єнакієвського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття
до відповідача Державного підприємства «Орджонекідзевугілля»
про стягнення заборгованості в сумі 3362 грн. 95 коп.
ВСТАНОВИВ:
Єнакієвський міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття
звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного підприємства «Орджонекідзевугілля» про стягнення заборгованості зі сплати пені за несвоєчасну сплату страхових внесків в сумі 3362 грн. 95 коп.
Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що під час перевірки СП «Шахта ім. Карла Маркса» ДП «Орджонекідзевугілля» виявлені порушення норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме, перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття не в повному обсязі.
Вказує на те, що на підставі висновків акту перевірки нарахована сума пені за несвоєчасну сплату страхових внесків в сумі 3362 грн. 95 коп., яка відповідачем у добровільному порядку до бюджету не перерахована.
Враховуючи наведене, позивач просить стягнути з ДП «Орджонекідзевугілля» зазначену суму заборгованості зі сплати пені.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи позовної заяви, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві, просив позовну заяву задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про визнання позову в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, заслухавши представника позивача, суд встановив.
ДП «Орджонекідзевугілля» є юридичною особою, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ 32276912), зареєстроване за юридичною адресою: 86405, м. Єнакієве, вул. Трестівська, 5.
08.12.2011 року Єнакієвським міським центром зайнятості проведена перевірка СП «Шахта ім. Карла Маркса» з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за період з 17.12.2010 року по 08.12.2011 року, за результатами якої складений акт від 08.12.2011 року № 205 (а.с. 58-62).
Під час перевірки встановлене порушення ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», а саме, на підприємстві виплачувалась заробітна плата, але страхові внески які нараховані на фонд оплати праці у розмірі 1,6 % перераховувались не в повному обсязі. У зв'язку із неповною сплатою страхових внесків виявлена недоїмка. Загальна сума недоїмки станом на 08.12.2011 року склала 271131 грн. 26 коп.
На підставі акту перевірки Єнакієвським міським центром зайнятості прийняте рішення від 09.12.2011 року № 14 про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки) в сумі 271131 грн. 26 коп. та пені в сумі 36577 грн. 15 коп. (а.с. 56).
На час звернення до суду сума пені в розмірі 3362 грн. 95 коп. ДП «Орджонекідзевугілля» у добровільному порядку не сплачена.
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, позивач просить стягнути з відповідача зазначену суму пені.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Статтею19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав,свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Статтею 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що державний нагляд у сфері страхування на випадок безробіття здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 січня 2004 року № 24-р «Деякі питання здійснення Мінпраці державного нагляду у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування» відповідно до статті 17 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на Мінпраці покладене здійснення державного нагляду у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття і у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що для управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом створюється Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до абзацу 5 ч. 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції покладаються на органи державної служби зайнятості.
Згідно ст. 18 Закону України «Про зайнятість населення» для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» та з метою приведення підзаконних нормативно-правових актів Міністерства праці та соціальної політики до вимог законів України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Наказом Міністерства праці та соціальної політики України
від 22.11.2010 року № 374 затверджене Примірне Положення про районний, міськрайонний, міський та районний у місті центр зайнятості, пунктом 1 якого визначено, що районний, міськрайонний, міський та районний у місті центр зайнятості (далі - центр) є органом державної служби зайнятості, на який покладаються функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у відповідному районі (місті, районі у місті). Центр підпорядковується та підзвітний центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласному, Київському або Севастопольському міському центру зайнятості (далі - регіональний центр зайнятості).
Центр забезпечує реалізацію завдань, пов'язаних із соціальним захистом населення від безробіття, сприянням громадянам у підборі підходящої роботи, наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг, професійної орієнтації, наданням послуг роботодавцям щодо добору працівників та інформаційно-консультаційних послуг, а також реалізацією інших завдань, визначених законодавством у сфері зайнятості населення та загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Основними завданнями центру зайнятості згідно п.п. 3.7 п. 3 Примірного Положення є
контроль за додержанням законодавства про зайнятість та загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття всіма підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, а також фізичними особами, які використовують найману працю, на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Згідно приписів п. 4 Положення центр, відповідно до покладених на нього завдань контролює правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття та проводить розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення; провадить збір страхових внесків, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі тих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав; контролює правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, втому числі тих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав.
Тобто позивач у справі - орган владних повноважень, якому чинним законодавством надані владні управлінські функції у сфері контролю за дотриманням законодавства про зайнятості населення.
Згідно п. 4 ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» страхувальники - роботодавці, застраховані особи, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних осіб), які використовують працю фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески.
Тобто, відповідач у справі в розумінні зазначеної норми Закону страхувальник - суб'єкт страхування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Згідно абз. 3 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду.
Тобто, здійснюючи перевірку відповідача з питань дотримання законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття позивач діяв в межах повноважень, наданих йому чинним законодавством.
Як зазначалось раніше, під час перевірки встановлене порушення відповідачем вимог п. 2 ч. 2 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Пунктом 2 частини 2 статті 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин, на страховика - роботодавця покладений обов'язок своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.
Відповідальність за порушення цього закону встановлена ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», якою встановлено, що роботодавець несе відповідальність за: порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення; несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом; подання недостовірних відомостей про використання коштів Фонду.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» за порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду накладається штраф у розмірі наданої Фондом суми, використаної з порушенням.
Згідно ч. 3 ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» своєчасно не сплачені фінансові санкції та адміністративні штрафи стягуються із страхувальника в дохід Фонду в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом та Законом України «Про зайнятість населення», адміністративних штрафів, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.
Згідно ст. 39 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Таким чином, позивач у встановленому Законом порядку, обгрунтованно та в межах повноважень, наданих йому чинним законодавством, звернувся до адміністративного суду з позовною заявою про стягнення пені, тому суд приходить до висновку про задоволення позовної заяви.
Крім того, суд зазначає наступне.
Як зазначалось раніше, відповідач надав заяву про визнання позову в повному обсязі.
Згідно ч.1 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Враховуючи наведене, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст. 2, ст. 9-11, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 122-154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовну заяву Єнакієвського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до Державного підприємства «Орджонекідзевугілля» про стягнення заборгованості зі сплати пені за несвоєчасну сплату страхових внесків в сумі 3362 грн. 95 коп. - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Орджонекідзевугілля» (ЄДРПОУ 32276912, юридична адреса: 86405, м. Єнакієве, вул. Трестівська, 5) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (р/р № 37176002002327 в ГУ ДКУ у Донецької області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 25671511) заборгованість зі сплати пені за несвоєчасну сплату страхових внесків в сумі 3362 грн. 95 коп.
Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У судовому засіданні 30.08.2012 року проголошений повний текст постанови.
Суддя Давиденко Т.В.