Постанова № 25782412, 14.08.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.08.2012
Номер справи
2а/0570/8978/2012
Номер документу
25782412
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 серпня 2012 р. Справа № 2а/0570/8978/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Голуб В.А.

при секретарі Пітель В.М

за участю:

представника позивача Желніної В.В.,

представників відповідача не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Банк професійного фінансування» до Комунального підприємства бюро технічної інвентаризації Ясинуватської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Банк професійного фінансування» звернулося до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства бюро технічної інвентаризації Ясинуватської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що на підставі договору купівлі-продажу від 21 травня 1997 pоку, укладеного між продавцем ЗАТ «Пилигрим» та покупцем Акціонерним банком «Ікар-банк», банком було придбано частину окремого приміщення, розташованого за адресою: Донецька обл., м. Авдіївка, вул. Комунальна, 4, загальною площею 502, 8 кв.м.

24 вересня 2008 року на підставі протоколу Загальних зборів Акціонерного банку «Ікар-банк» учасниками товариства було прийнято рішення: затвердити зміну назви Банку з Акціонерний банк «Ікар-банк» на Відкрите акціонерне товариство «Банк Професійного Фінансування». Підтвердити правонаступництво Відкритого акціонерного товариства «Банк Професійного Фінансування» щодо всіх прав і зобов'язань Акціонерного банку «Ікар-банк». Внести зміни до Статуту банку у зв'язку зі зміною назви Банку.

17 вересня 2009 pоку у зв'язку зі змінами законодавства щодо акціонерних товариств на підставі протоколу Загальних зборів Відкритого акціонерного товариства «Банк Професійного Фінансування» було прийнято рішення щодо проведення змін найменування банку з Відкритого акціонерного товариства «Банк Професійного Фінансування» на Публічне акціонерне товариство «Банк професійного фінансування». Внесені зміни до Статуту Банка.

Вказане приміщення на момент внесення змін до Статуту у зв'язку зі зміною назви Банку було зареєстровано КП БТІ Ясинуватської міської ради на підставі зазначеного договору купівлі-продажу за Акціонерним банком «Ікар-банк», що підтверджено листом КП БТІ Ясинуватської міської ради № 01-11/2558 від 14.12.2011 року. В 2001 році частина даного нежитлового приміщення площею 186,6 кв.м була продана банком. Загальна площа нежитлового приміщення № 4 літера «А-5» вулиця Комунальна, м. Авдіївка складає 296,7 кв.м.

Публічне акціонерне товариство «Банк професійного фінансування» звернулось до відповідача із заявою про проведення технічної інвентаризації та виготовлення технічного паспорту на вказане майно. Технічну інвентаризацію було проведено, за її результатами виготовлено технічний паспорт на вказаний об'єкт нерухомого майна, власником якого зазначено Публічне акціонерне товариство «Банк професійного фінансування».

22 червня 2012 року позивач звернувся до відповідача із заявою про реєстрацію права власності на нежитлове приміщення, розташоване на першому поверсі житлового будинку літера «А-5» за адресою: вулиця Комунальна, 4 м. Авдіївка Донецької області.

26 червня 2012 року рішенням відповідача позивачу було відмовлено у здійсненні реєстрації права власності на нерухоме майно об'єкт - нежитлове приміщення, розташоване на першому поверсі житлового будинку літера «А-5» за адресою: вулиця Комунальна, 4 м. Авдіївка Донецької області із посиланням на відсутність правовстановлюючих документів на дане приміщення.

Позивач зазначає, що відповідно до п. 1.7, 2.9 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 року за № 157/6445 (з наступними змінами і доповненнями), державна реєстрація прав проводиться реєстратором БТІ за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, реєстратор якого проводить державну реєстрацію прав на цей об'єкт. Подаються для проведення реєстрації документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення права власності та інших речових прав на об'єкти, права щодо яких підлягають державній реєстрації, та які повинні відповідати вимогам, встановленим Положенням та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з ч. 1 ст. 90 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму. Найменування установи має містити інформацію про характер її діяльності. Юридична особа може мати крім повного найменування скорочене найменування.

Вимоги щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу затверджено наказом Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва від 09.06.2004 року № 65, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 29.06.2004 року за № 792/9391. Відповідно до положень зазначених вимог у найменуванні юридичної особи зазначаються її організаційно-правова форма (крім органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів влади Автономної Республіки Крим) та назва. Найменування юридичної особи викладається державною мовою. Назва юридичної особи може складатися з власної назви юридичної особи, а також містити інформацію щодо мети діяльності, виду, способу утворення, залежності юридичної особи та інших відомостей згідно з вимогами до найменування окремих організаційно-правових форм суб'єктів господарювання, установлених ЦК, Господарським кодексом України (далі - ГК) та законами України (пункти 1.1 та 1.2).

Позивач вважає, що системний аналіз положень згаданого Закону свідчить про те, що у разі внесення змін до установчих документів юридичної особи, якщо ці зміни пов'язані із зміною найменування юридичної особи, чи зміною її місцезнаходження проводиться заміна свідоцтва про державну реєстрацію юридичних осіб. При цьому, заявнику також повертається свідоцтво, яке було замінено з відміткою про видачу нового свідоцтва (статті 9 та 29).

Таким чином, як зазначає позивач, документом, що підтверджує зміну найменування юридичної особи або зміну її місцезнаходження, та є підставою для внесення відповідних змін до Реєстру прав, є нове свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи та свідоцтво, яке було замінено з відміткою про видачу нового свідоцтва.

Тому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення реєстратора Комунального підприємства Бюро технічної інвентаризації Ясинуватської міської ради від 26.06.2012 року про відмову в реєстрації права власності на нежитлове вбудоване приміщення № 4, розташоване на першому поверсі житлового будинку літера «А-5» за адресою: вулиця Комунальна, м. Авдіївка Донецької області. Зобов'язати Комунальне підприємство Бюро технічної інвентаризації Ясинуватської міської ради здійснити державну реєстрацію права власності за Публічним акціонерним товариством «Банк професійного фінансування» на нерухоме майно нежитлове вбудоване приміщення № 4, розташоване на першому поверсі житлового будинку літера «А-5» за адресою: вулиця Комунальна, м. Авдіївка Донецької області.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином.

Враховуючи наведене, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність представника відповідача.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, встановив наступне.

Позивач - Публічне акціонерне товариство «Банк професійного фінансування» - зареєстрований виконавчим комітетом Донецької міської ради 01.10.1991 року, ідентифікаційний код юридичної особи - 09806437, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серія А01 № 433467 ( а.с.15).

22 червня 2012 року позивач звернувся із заявою № 20/2971 до Комунального підприємства бюро технічної інвентаризації Ясинуватської міської ради про реєстрацію права власності на нерухоме майно, частини нежилого приміщення, що розташоване за адресою: Донецька область, місто Авдіївка, вулиця Комунальна, будинок 4 на підставі договору купівлі продажу № 1 від 21.05.1997 року. До заяви були додані: копія договору купівлі-продажу № 1 від 21.05.1997 року; технічний паспорт БТІ Ясинуватської міської ради від 21.05.2012 року; статут ПАТ «ПРОФІНБАНК» від 27.10.2010 року; свідоцтво про реєстрацію; довідка з ГУ Статистики Донецькій області (а.с.60). Вказана заява помилково датована 22.06.2011 року, оскільки позивач до відповідача звертався у 2012 році, про що свідчить посилання позивача у вказаній заяві на технічний паспорт БТІ Ясинуватської міської ради від 21.05.2012 року.

Рішенням відповідача від 26.06.2012 року позивачу відмовлено в реєстрації права власності на вищевказане нерухоме майно (а.с.55). У рішенні зазначено, що відповідно до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації від 07.02.2002 року № 7/5 (у редакції Міністерства юстиції від 28.07.2010 року) прав власності та інших речових прав прийнято рішення у відмові державної реєстрації права власності на вбудоване приміщення, розташоване на першому поверсі житлового будинку літ. А-5, у зв'язку з тим, що відсутні правовстановлюючі документи на дане приміщення. Згідно з матеріалами інвентаризаційної справи власником даного вбудованого приміщення є Акціонерний банк «Ікар-банк» (договір купівлі продажу № 1 між ЗАТ «Пілігрим» і АБ «Ікар-банк» від 21.05.1997 року).

Комунальне підприємство бюро технічної інвентаризації Ясинуватської міської ради в розумінні п. 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому законом повноваження.

У частині 3 ст. 2 КАС України наведені критерії оцінювання судами рішень, дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Суди перевіряють, чи прийняті вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

При оцінювані оскаржуваного позивачем рішення БТІ, суд прийшов до висновку, щодо воно відповідає не всім наведеним вище критеріям, з наступних підстав.

Стаття 182 ЦК України встановлює, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.

Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості, регулюються нормами Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 01.07.2004 року № 1952-IV із змінами та доповненнями (далі - Закон № 1952-IV), що визначено ст. 1 цього Закону.

Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень (ст.1 Закону № 1952-IV).

Відповідно до п. 1 ст. 4 Закону № 1952-IV обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право власності на нерухоме майно.

Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 16 Закону № 1952-IV перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав, на території якого розміщений об'єкт нерухомого майна або більша за площею його частина.

Вказаним Законом визначений вичерпний перелік підстав, за якими заявнику може бути відмовлено в реєстрації права власності, ними є: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених ч. 9 ст. 15 цього Закону; заявлене право вже зареєстровано. Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.

Як вбачається з оскаржуваного позивачем рішення відповідач як підставу для відмови у державній реєстрації прав вказав відсутність правовстановлюючих документів. Однак зазначена підстава відсутня у вичерпному переліку підстав, за якими заявнику може бути відмовлено в реєстрації права власності.

Відповідно до ч. 4 ст. 8 Закону № 1952-IV державний реєстратор прав самостійний у прийнятті рішення про державну реєстрацію прав та відмову в такій реєстрації і здійснює повноваження тільки відповідно до закону. Дії державного реєстратора прав щодо державної реєстрації прав або відмови в такій реєстрації можуть бути оскаржені до суду.

Судом встановлено, що на підставі договору купівлі-продажу № 1 від 21.05.1997 року Акціонерний банк «Ікар-Банк» (Покупець) придбало у Закритого акціонерного товариства «Пілігрім» (Продавець) у власність окремо розташовану будівлю, яка знаходиться за адресою: Донецька область, м. Авдіївка, вул. Комунальна, 4, загальною площею 502, 8 кв.м., (а.с.6-8).

Даний договір укладено у простій письмовій формі, що відповідало вимогам чинного на момент його укладання ЦК України (в редакції 1963 року), згідно з яким нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу вимагалося лише щодо договору купівлі-продажу жилого будинку, якщо хоча б однією з сторін є громадянин (ст. 227 ЦК України).

Відповідно до протоколу загальних зборів акціонерів Акціонерного банку «ІКАР-БАНК» № 2008/3 від 24.09.2008 року, на вказаних загальних зборах було прийнято рішення змінити назву Акціонерний банк «ІКАР-БАНК» на Відкрите акціонерне товариство «Банк Професійного Фінансування» (а.с.64-69).

Протоколом загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Банк Професійного Фінансування» № 2009/3 від 17.09.2009 року, на вказаних загальних зборах було прийнято рішення змінити назву Відкрите акціонерне товариство «Банк Професійного Фінансування» на Публічне акціонерне товариство «Банк Професійного Фінансування» у відповідності до чинного законодавства (а.с.70-78).

У пункті 1.2 статуту Публічного акціонерного товариства «Банк Професійного Фінансування» в новій редакції зазначено, що Публічне акціонерне товариство «Банк Професійного Фінансування» є правонаступником усіх прав та обов'язків Акціонерного банку «ІКАР-БАНК», а також правонаступником всіх прав і обов'язків Відкритого акціонерного товариства «Банк Професійного Фінансування» (а.с.18 зворотній бік).

Дослідивши зазначені в свідоцтвах про державну реєстрацію ідентифікаційні коди Публічного акціонерного товариства «Банк Професійного Фінансування», Відкритого акціонерного товариства «Банк Професійного Фінансування», Акціонерного банку «ІКАР-БАНК», судом встановлено, що вони мають один і той самий код 09806437, що дозволяє зробити висновок про те, що це є одна і та сама юридична особа.

Питання, пов'язані із найменуванням юридичної особи, визначені ст. 90 ЦК України.

Зокрема, ч. 1 ст. 90 ЦК України встановлено, що юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму. Найменування установи має містити інформацію про характер її діяльності. Юридична особа може мати крім повного найменування скорочене найменування.

Частиною 4 ст. 90 ЦК України передбачено, що у разі зміни свого найменування юридична особа крім виконання інших вимог, встановлених законом, зобов'язана помістити оголошення про це в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, та повідомити про це всім особам, з якими вона перебуває у договірних відносинах.

Відповідно до п. 11 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 року № 127, у разі виявлення змін щодо складу, технічного стану, власників будинків тощо, бюро технічної інвентаризації вносять до інвентаризаційних документів відповідні виправлення та доповнення.

При наявності змін технічний паспорт замінюється на новий з позначкою про це в старому технічному паспорті, який залишається у замовника.

Відповідачем у зв'язку зі зміною назви позивача станом на 21.05.2012 року було виготовлено новий технічний паспорт (а.с.9-14), в якому власником зазначено Публічне акціонерне товариство «Банк професійного фінансування». В технічному паспорті станом на 15.06.2001 року, де власником зазначений Акціонерний банк «ІКАР-БАНК», проставлено штамп «погашено» 21.05.2012 року (а.с.61).

Отже, подані позивачем документи давали змогу відповідачу встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують, тому рішення про відмову у державній реєстрації прав від 26.06.2012 року прийнято відповідачем необґрунтовано.

В силу ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч вимогам даної норми, відповідачем правомірності своєї відмови у реєстрації прав суду не доведено.

На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Банк професійного фінансування» до Комунального підприємства бюро технічної інвентаризації Ясинуватської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Банк професійного фінансування» до Комунального підприємства бюро технічної інвентаризації Ясинуватської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення реєстратора Комунального підприємства Бюро технічної інвентаризації Ясинуватської міської ради від 26.06.2012 року про відмову Публічному акціонерному товариству «Банк професійного фінансування» в реєстрації права власності на нежитлове вбудоване приміщення № 4, розташоване на першому поверсі житлового будинку літера «А-5» за адресою: вулиця Комунальна, 4, м. Авдіївка, Донецька область.

Зобов'язати Комунальне підприємство Бюро технічної інвентаризації Ясинуватської міської ради здійснити державну реєстрацію права власності за Публічним акціонерним товариством «Банк професійного фінансування» на нерухоме майно нежитлове вбудоване приміщення № 4, розташоване на першому поверсі житлового будинку літера «А-5» за адресою: вулиця Комунальна, 4, м. Авдіївка, Донецька область.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Банк професійного фінансування» витрати по сплаті судового збору у розмірі 32,19 грн. (тридцять дві гривні дев'ятнадцять копійок).

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 14 серпня 2012 року. Постанова виготовлена у повному обсязі 17 серпня 2012 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Голуб В. А.