10.05.2012
Справа № 2/1230/271/2012р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М УКРАЇНИ
(повний текст)
10 травня 2012 року Старобільський районний суд
Луганської області
в складі: головуючого - судді Озерова В.О.,
при секретарі Туловової А.С.,
позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
представника третьої особи Крючкова О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Старобільську цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання», третя особа управління праці та соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації про визнання незаконними дій енергопостачальника по зменшенню обсягу змісту пільгових норм користування електричною енергією та нарахуванню боргу, відновлення порушених прав та зобов'язання вчинення дій по перерахунку нарахованої суми заборгованості за спожиту електричну енергію,
встановив:
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання», третя особа управління праці та соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації про визнання незаконними дій енергопостачальника по зменшенню обсягу змісту пільгових норм користування електричною енергією та нарахуванню боргу, відновлення порушених прав та зобов'язання вчинення дій по перерахунку нарахованої суми заборгованості за спожиту електричну енергію.
В обґрунтування свого позову посилаються на те, що позивач ОСОБА_1 є споживачем електричної енергії згідно укладеного з відповідачем договору № НОМЕР_2 від 19.09.2008р. про користування електричною енергією побутовим споживачем. Разом з нею проживає її чоловік ОСОБА_2, який є пенсіонером МВС України та має право на пільгу згідно з законом України «Про міліцію»на знижку по оплаті спожитої електричної енергії. Позивач ОСОБА_2 проживає разом зі своєю дружиною ОСОБА_1, на яку в Старобільських МЕМ ТОВ «ЛЕО»відкритий особовий рахунок № НОМЕР_2 згідно договору про користування електричною енергією побутовим споживачем, являється пенсіонером МВС України та користується пільгою згідно з законом України «Про міліцію»на знижку по оплаті спожитої електричної енергії. Після закінчення служби в МВС та виходу на пенсію, він був зареєстрований в управлінні праці та соціального захисту населення Старобільської РДА, як пільговик з 01.11.2011р. Згідно ч. 4 ст. 22 Закону України «Про міліцію»працівникам міліції та членам їх сімей надається 50% знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. Згідно ч. 7 ст. 22 Закону України «Про міліцію»за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом. Для користування зазначеною пільгою на початку 2011 року до Старобільського РЕМ була надана довідка управління МВС України в Луганській області від 30.12.2010р. для реєстрації по особовому рахунку споживача ОСОБА_1 пільги за спожиту електроенергію пільговика ОСОБА_2 згідно п. 31 «Правил користування електричною енергією для населення», затверджених Постановою КМ України від 26 липня 1999 р. № 1357. Пільга була зареєстрована, про що було нам повідомлено. 20 січня 2012 року працівником Старобільських МЕМ ОСОБА_5 позивачу ОСОБА_1, було вручене попередження про відключення за несплату боргу, в якому була зазначена нарахована їй сума боргу 456,01 грн. У абонентському відділі Старобільських МЕМ їй було повідомлено, що борг виник внаслідок недоплати нею спожитої електричної енергії, так як позивачі при розрахунках оплати спожитої електроенергії неправильно застосовували розмір пільги, що ТОВ «ЛЕО»Старобільські МЕМ надають йому пільгу лише у розмірі, передбаченому Постановою КМ України № 879 від 01.08.1996р. «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянам, які мають пільги щодо їх оплати»з урахуванням ч. 4 ст. 22 Закону України «Про міліцію», а саме: «працівникам міліції та членам їх сімей надається 50% знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива, в межах норм, встановлених законодавством»- тобто у розмірі 75 кВт-год на сім'ю з однієї-двох осіб на місяць. 26 січня 2012 року, позивачем ОСОБА_2 до Старобільських МЕМ ТОВ «ЛЕО»була надана заява з проханням перерахунку з 01.01.2011 року нарахованої мені суми боргу з врахуванням вимог ч.4 ст.22 Закону України «Про міліцію»щодо надання мені 50% знижки по оплаті за електроенергію без норми, на яку 30.01.2012 року позивачу ОСОБА_2 була надана відповідь, що відповідач враховує надані йому пільги тільки у розмірі, передбаченому Постановою КМ України №879 від 01.08.1996р., тобто у розмірі 50% знижки тільки на 75 кВт-год. спожитої електроенергії. Позивачі вважають, що такі дії відповідача незаконні, так як ними відповідач фактично зменшив обсяг змісту пільгових норм користування електричною пільговика ОСОБА_2 та членів його сім'ї, на яких поширюється пільга пільговика. Посилання відповідача в обґрунтування своїх дій щодо надання мені лише 50% знижки на 75 кВт-год на текст ч. 4 ст. 22 Закону України «Про міліцію», а саме: «працівникам міліції та членам їх сімей надається 50% знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива, в межах норм, встановлених законодавством»незаконні, бо доповнення ч. 4 ст. 22 закону України «Про міліцію» словами «в межах норм, встановлених законодавством», які були внесені Законом України від 28.12.2007 року №107-VІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»були визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, а тому такі дії відповідача по зменшенню обсягу змісту пільги є незаконними так як не відповідають законодавству. Відповідно до п.7 резолютивної частини цього рішення, Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним. Відповідно до п. 5 резолютивної частини цього рішення положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього рішення. Таким чином, після 22.05.2008 року обсяг пільгового споживання електроенергії для пенсіонерів МВС не обмежується нормами, встановленими постановою КМ України № 879 від 01.08.1996р. Тобто відповідач повинен надавати за особовим рахунком № НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 пільгу, надану члену сім'ї ОСОБА_2 у розмірі 50% знижки по оплаті спожитої електричної енергії на весь об'єм спожитої електроенергії, а не на 75 кВт-год. Наданням енергопостачальником позивачу ОСОБА_2, з 01.01.2001 року пільги у зменшеному обсягу порушені його законні права на одержання пільги у повному обсязі. Тим самим відповідачем порушене право споживача по договору ОСОБА_1 як члена сім'ї пільговика, на користування у повному обсязі пільгою по оплаті спожитої електричної енергії на весь об'єм спожитої електроенергії. Відповідно до цього, якби відповідачем надавалася б пільга у повному обсязі, то не було б у споживача ОСОБА_1 і заборгованості у сумі 456,01 грн., зазначеній у врученому відповідачем попередженні. Таким чином, дії відповідача по нарахуванню їй цієї суми заборгованості також незаконні, а нарахована сума боргу підлягає перерахуванню з урахуванням пільги у розмірі 50% знижки на весь об'єм спожитої електроенергії з дня звернення для надання пільги з 01.01.2011 року.
У судовому засіданні позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 підтримали свої позовні вимоги у повному обсязі та просили суд визнати незаконними дії товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання»по зменшенню ОСОБА_2 та члену сім'ї ОСОБА_1 обсягу змісту пільгових норм користування електричною енергією; відновити право ОСОБА_2 та членам його сім'ї на надання пільгової норми у розмірі 50% знижки по оплаті за електроенергію на всю спожиту електроенергію з 01 січня 2011 року; визнати неправомірними дії товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання»по нарахуванню боргу за спожиту електроенергію з 01 січня 2011 року»; зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання»надати позивачу ОСОБА_2 та членам його сім'ї 50% знижку по оплаті за електроенергію на всю спожиту електроенергію та зробити перерахунок нарахованої заборгованості споживачу -позивачу ОСОБА_1 з урахуванням 50% знижки по оплаті за електроенергію на всю спожиту електроенергію з 01 січня 2011 року, а також стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання»на користь позивача ОСОБА_1 судовий збір в сумі 53 грн. 65 коп. та на користь позивача ОСОБА_2 судовий збір в сумі 53 грн. 65 коп.
У судовому засіданні представник відповідача товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання»ОСОБА_3 позовні вимоги позивачів вважав необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав:
При наданні пільг енергопостачальник (позивач) керувався наступними нормами чинного законодавства:
Пунктом 31 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою КМ України від 26.07.1999р. №1357:
Споживач, який має право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електричної енергії, повідомляє у письмовій заяві енергопостачальника про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт. Пільгова оплата електричної енергії здійснюється з дня подання споживачем заяви.
У разі коли декілька членів однієї сім'ї, які проживають разом, мають право на пільги з оплати спожитої електричної енергії, пільга надається тільки одному з членів сім'ї.
Споживач, який має декілька пільг, може обрати одну, більшу за розміром пільгу.
Пільги з оплати спожитої електричної енергії надаються тільки за місцем постійного проживання.
Частиною 4 статті 22 Закону України «Про міліцію»: - працівникам міліції та членам їх сімей надається 50% знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. Частиною 7 статті 22 цього закону: - за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом та абзацом «а»Пункту 1 Постанови КМ України від 01.08.1996 р. № 879 «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати»: - встановити, що громадянам, які відповідно до законодавства мають пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг, з 01 серпня 1996 р. зазначені пільги надаються в межах таких норм:
- споживання електричної енергії на комунально-побутові потреби: у сільських і міських населених пунктах (крім будинків, які обладнано електричними плитами і електроопалювальними установками) - у розмірі 75 кВт.год. на сім'ю з однієї-двох осіб на місяць, у тому числі, якщо обидва члени сім'ї мають право на знижку і додатково 15 кВт.год. на кожного іншого члена сім'ї, а також осіб, які не належать до членів сім'ї пільговика, але зареєстровані і проживають у зазначеному житловому приміщенні (будинку) і мають право на знижку плати, але не більш як 150 кВт.год. на місяць. Таким чином, пільгова норма споживання електроенергії споживачу ОСОБА_1 та члену її сім'ї ОСОБА_2 надається у розмірі 50% на споживання 75 кВт-год. Враховуючи, що позивачі сплачували спожиту електричну енергію, виходячи з розміру 50% на весь об'єм спожитої ними кожного місяця електричної енергії, а не на норму (75 кВт-год), у споживача виникла заборгованість по оплаті за електричну енергію у розмірі, вказаному у позовній заяві.
У судовому засіданні представник третьої особи управління праці та соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Крючков О.М. вважав, що позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не підлягають задоволенню в повному обсязі за таких підстав:
Невід'ємною складовою здійснення правового регулювання відносин у сфері соціального забезпечення є визначення правового механізму та державних органів, на які покладається обов'язок виконання соціальної політики держави у цій сфері. Одним із таких органів і є Кабінет Міністрів України, який згідно з пунктом 2 частини першої статті 20 Закону України «Про Кабінет Міністрів України»забезпечує проведення державної соціальної політики, соціальний захист громадян та вживає заходів щодо підвищення реальних доходів населення. Відповідно до цього положення Закону розміри та порядок надання пільг особам, які згідно діючого законодавства мають право на пільги визначаються постановами КМУ № 879 від 01.09.1996 р., № 228 від 28.02.2002р. та Положенням про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають паво на пільги, затвердженим постановою КМУ № 117 від 29.01.2003 р. Цими нормативними документами визначено, що відповідні підприємства, надають комунальні послуги пільговим категоріям населення, визначеним чинним законодавством України, а управління праці та соціального захисту населення за містом реєстрації (проживання) пільговика вносять його до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та здійснюють фінансування пільг за рахунок субвенцій з державного бюджету. Відповідно до положень встановлених цими нормативними документами між УПСЗН Старобільської РДА та Старобільським РЕМ ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання»04.01.11р. було укладено договір № 7 на фінансування пільг та житлових субсидій. Згідно п. 2.1.1. цього договору Виконавець (Старобільський РЕМ ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання») зобов'язаний до 20 числа місяця, що настає за звітним надати Платнику (УПСЗН) інформацію про фактично нараховані суми, акти звіряння за надані послуги з постачання електроенергії пільговій категорії громадян та розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою «2-Пільга», а Платник (УПСЗН), відповідно до п. 2.2.2 договору, здійснює в установленому порядку перерахування коштів на оплату витрат, пов'язаних з наданням послуг з постачання електроенергії пільговим верствам населення за рахунок державних субвенцій, згідно діючого законодавства України. Таким чином, ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання»є неналежним відповідачем за цим позовом, оскільки не мас відношення до визначення розміру пільг та їх фінансуванню. Частиною 4 ст. 22 Закону України «Про міліцію»визначено, що працівникам міліції та членам їх сімей надається 50% знижка по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива. В яких межах надаються пільги в цьому Законі прямо не визначено. Вважаємо, що позивачі тлумачать це положення Закону поширено. Тому вимоги про надання пільг в необмеженій кількості без врахування складу сім'ї та будь-яких нормативів є неправомірними бо цим порушується додержання конституційних принципів соціальної і правової держави, верховенства права (стаття 1, частина перша статті 8 Основного Закону України), якими обумовлене здійснення законодавчого регулювання суспільних відносин на засадах справедливості та розмірності з урахуванням обов'язку держави забезпечувати гідні умови життя кожному громадянину України. Конституційний Суд України у Рішенні від 26.12.2011 № 20-рп/2011 визначив, що одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень. Таким чином, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути встановлений державою шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства Отже встановлення механізму нарахування певних видів соціальних виплат в тому числі пільг є конституційно допустимим до тих меж»за якими ставиться під сумнів сама сутність права на соціальний захист. Конституційний суд дійшов висновку, що Верховна Рада України, доповнивши п. 4 розділ VII «Прикінцеві положення»Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»визначила Кабінет Міністрів України державним, органам, який має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, тобто надала право Кабінету Міністрів України визначати порядок та розміри соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в п. 2, 3 ст. 116 Конституції України. Виходячи з цього, Постанова КМУ №879 від 01.09.1996 р., її пункт 1, встановлює, що громадяни, які відповідно до законодавства мають пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг, з 01 серпня 1996 року зазначені пільги надаються в межах таких норм: а) споживання електроенергії на комунальні потреби: у сільських і міських населених пунктах у розмірі 75 квт.год. на сім'ю з однієї - двох осіб на місяць і додатково 15 квт.год. на кожного іншого члена сім'ї, але не більш 150 квт.год. на місяць. Саме в таких розмірах нараховані і сплачені пільги на електроенергію позивачам у 2011 році. При цьому посилання позивачів на рішення Конституційного суду від 22.05.08 №10-рп/2008 є безпідставним, оскільки цим рішенням суд визнав таким, що не відповідає Конституції, порядок внесення змін до законів України через Закон України «Про Державний бюджет України», а не саму суть цих змін.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені наступні факти.
Позивач ОСОБА_2 є пенсіонером МВС, що підтверджується копією пенсійного посвідчення (а.с. 9) та довідкою Управління МВС України в Луганській області (а.с. 10).
Згідно довідки виконкому Старобільської міської ради, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 мешкають за адресою: АДРЕСА_1, та має склад родини з трьох осіб.
Договір про користування електричною енергією побутовими споживачами між ОСОБА_1 та ТОВ «ЛЕО»було укладено 19.09.2008 року (а.с. 6-7об.).
У відповідності до особової картки ОСОБА_1 позивачам надана пільга у розмірі 50% ліміт 75 кВт/г на місяць (а.с. 8).
Згідно ч. 4 ст. 22 Закону України «Про міліцію», працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг.
У відповідності до п. 6 ст. 22 Закону України «Про міліцію», за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом.
Посилання представника відповідача, а також представника третьої особи, про те що при наданні пільги по оплаті за користування електроенергією, необхідно керуватись не припасами Закону України «Про міліцію», а вимогами Постанови Кабінету України № 789 від 1 серпня 1996 року, є такою, що суперечить діючому законодавству.
Згідно п. 2 ч 4 ст. 4 ЦК України, якщо постанова Кабінету Міністрів України суперечить положенням цього Кодексу або іншому закону, застосовуються відповідні положення цього Кодексу або іншого закону.
Таким чином, відповідач у своїх діях по постачанню позивачам електричної енергії, при обчисленні плати за її користування, повинен керуватись саме вимогами Закону України «Про міліцію».
У відповідності до ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:
1) визнання права;
2) визнання правочину недійсним;
3) припинення дії, яка порушує право;
4) відновлення становища, яке існувало до порушення;
5) примусове виконання обов'язку в натурі;
6) зміна правовідношення;
7) припинення правовідношення;
8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;
9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;
10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Позивачем заявлені позовні вимоги про відновлення права ОСОБА_2 та членам його сімї на надання пільгової норми у розмірі 50 % знижки по оплаті за електроенергію на всю спожиту електроенергію з 01 січня 2011 року.
Діючим законодавством не передбачено такий спосіб захисту як відновлення права, а тому суд не може застосувати такій спосіб захисту у відповідності до позовних вимог.
Судові витрати суд розподіляє у відповідності до ст. 88 ЦПК України.
На підставі викладеного, ст. 22 Закону України «Про міліцію», ст. 16 ЦК України, керуючись ст. ст. 10, 60, 88, 212, 213, 215, 218, 294 ЦПК України суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання», третя особа управління праці та соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації про визнання незаконними дій енергопостачальника по зменшенню обсягу змісту пільгових норм користування електричною енергією та нарахуванню боргу, відновлення порушених прав та зобов'язання вчинення дій по перерахунку нарахованої суми заборгованості за спожиту електричну енергію -задовольнити частково.
Визнати незаконними дії товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання»по зменшенню ОСОБА_2 та члену сім'ї ОСОБА_1 обсягу змісту пільгових норм користування електричною енергією.
Визнати неправомірними дії товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання»по нарахуванню боргу за спожиту електроенергію з 01 січня 2011 року.
Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання»надати ОСОБА_2 та членам його сім'ї 50% знижку по оплаті за електроенергію на всю спожиту електроенергію та зробити перерахунок нарахованої заборгованості споживачу ОСОБА_1 з урахуванням 50% знижки по оплаті за електроенергію на всю спожиту електроенергію з 01 січня 2011 року.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання»(р/р № 2600518469 в ЛОД ПАТ «Райффайзен банк Аваль», МФО 304007, код 31443937) на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 53 грн. 65 коп. та на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 53 грн. 65 коп.
В частині вимог ОСОБА_1, ОСОБА_2 до товариства з обмеженою відповідальністю «Луганське енергетичне об'єднання», третя особа управління праці та соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації про відновлення права ОСОБА_2 та членам його сім'ї на надання пільгової норми у розмірі 50% знижки по оплаті за електроенергію на всю спожиту електроенергію з 01 січня 2011 року -відмовити за необґрунтованістю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Луганської області через Старобільський районний суд шляхом подачі скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя В.О. Озеров