Ухвала суду № 25759920, 10.08.2012, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.08.2012
Номер справи
0670/5308/12
Номер документу
25759920
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

У Х В А Л А

10 серпня 2012 року Справа № 0670/5308/12

Категорія 8.2

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Романченко Є.Ю. розглянувши позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Трансгаз" до Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 19.10.2010 р. № 0011642320/0, визнання неправомірними висновків,

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення – рішення від 19 жовтня 2010 року № 0011642320/0, винесене Новоград – Волинською ОДПІ; визнати неправомірними висновки відповідача про завищення позивачем від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток в розмірі 1398403 грн. в деклараціях з податку на прибуток за 2009 рік та 1 півріччя 2010 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України, у редакції з 30.07.2010 року (далі – КАС України), суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.

Частиною 1 статті 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

При цьому, частиною 5 вказаної статті КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, встановлюється місячний строк.

Зазначена норма підлягала застосуванню також і щодо податкових повідомлень-рішень, прийнятих контролюючими органами на підставі чинного до 1 січня 2011 року Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Зі змісту оскаржуваного товариством з обмеженою відповідальністю "Трансгаз" податкового повідомлення – рішення № 0011642320/0 від 19 жовтня 2010 року вбачається, що воно винесено Новоград – Волинською об’єднаною державною податковою інспекцією згідно із положеннями Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Таким чином, строк звернення до суду з позовом про визнання його протиправним та скасування становив один місяць.

Що ж стосується вимоги позивача про визнання неправомірними висновків відповідача про завищення позивачем від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток в розмірі 1398403 грн. в деклараціях з податку на прибуток за 2009 рік та 1 півріччя 2010 року, які викладені у акті перевірки № 1594/05-53/23-20/31881723 від 18.10.2010 року, то для звернення до суду з такою вимогою встановлено загальний строк - шість місяців.

У свою чергу, товариство з обмеженою відповідальністю "Трансгаз" з позовом про скасування податкового повідомлення – рішення від 19 жовтня 2010 року № 0011642320/0 та про визнання неправомірними висновків, які були викладені у акті від 18.10.2010 року, звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду 07 серпня 2012 року, про що свідчить відтиск штампу відділення зв’язку на поштовому конверті, тобто після закінчення встановленого КАС України місячного строку для звернення до суду позовом про скасування податкового повідомлення - рішення та шестимісячного строку - про визнання неправомірними висновків відповідача.

Відповідно до статті 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Трансгаз" суду клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду надано не було, тому суд залишає його позовну заяву без розгляду.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13.04.2011 року по справі № 0670/1433/11 та ухвалі Вищого адміністративного суду України від 24.04.2012 року (К/9991/71836/11).

Стосовно посилання позивача у позові, що відповідно до положень Податкового кодексу України, строк звернення платників податків з позовом про оскарження податкового повідомлення – рішення становить 1095 днів слід зазначити наступне.

Податковий кодекс України, згідно із пунктом 1 розділу XIX "Прикінцеві положення" цього Кодексу, набрав чинності з 01 січня 2011 року.

Статтею 102 Податкового кодексу України врегульовано питання застосування строків давності визначення податкових зобов'язань, які становлять 1095 днів.

Пунктом 56.18 статті 56 Податкового кодексу України встановлено, що з урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання у будь-який момент після отримання такого рішення.

Із змісту зазначеної законодавчої норми, з урахуванням вимог статті 102 Податкового кодексу України, випливає, що платник податків може звертатися до суду з вимогою щодо протиправності податкового повідомлення-рішення протягом 1095 днів з моменту отримання такого рішення.

Таким чином, із 1 січня 2011 року строк звернення платників податків до адміністративного суду з позовом про оскарження податкових повідомлень-рішень становить 1095 днів.

Однак, відповідно до частини 1 статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно із рішенням Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99, частину 1 статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно зміст суб'єктивного права особи, у тому числі права особи на звернення до суду, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення відповідного права.

Водночас, неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватися до правовідносин, які існували до набрання ним чинності. Отже, приписи нового нормативно-правового акта не можуть змінити обсяг прав, який було встановлено попередніми нормативно-правовими актами.

З огляду на викладене, тривалість і правила обчислення строку звернення особи до суду визначаються за тими правилами, які були чинними на момент початку перебігу відповідного строку.

Таким чином, тривалість строку звернення до суду не змінюється в разі подальших змін законодавства, яке регулює відповідні відносини. Тому строк звернення до суду розпочинається і закінчується з урахуванням тієї тривалості, яка передбачалася на момент початку перебігу відповідного строку. При цьому тривалість строку звернення до суду не змінюється залежно від того, коли було реалізоване право на позов. Відповідно тривалість строку звернення до адміністративного суду не залежить від того, коли було фактично пред'явлено позов.

Право на звернення з позовом про оскарження податкового повідомлення-рішення від 19 жовтня 2010 року № 0011642320/0 виникло у товариства з обмеженою відповідальністю "Трансгаз" до 01 січня 2011 року, тому строк звернення до адміністративного суду для позивача (незалежно від того, коли було пред'явлено позов, - до 1 січня 2011 року чи після цієї дати) становить один місяць, безвідносно до того, що з 1 січня 2011 року Податковим кодексом України збільшено тривалість строку звернення до суду для оскарження рішень контролюючих органів.

Такої ж думки дійшов Вищий адміністративний суд України у інформаційному листі від 05.07.2011 року № 945/11/13-11.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 99, 100, 107, 165, 186, КАС України, суддя,

у х в а л и в :

Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Трансгаз" до Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення від 19 жовтня 2010 року № 0011642320/0, визнання неправомірними висновків залишити без розгляду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Головуючий суддя Є.Ю. Романченко