Постанова № 25753937, 19.04.2012, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2012
Номер справи
2а/1770/945/2011
Номер документу
25753937
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а/1770/945/2011

19 квітня 2012 року 16год. 45хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Махаринця Д. Є. за участю секретаря судового засідання Тимошицької Т.І. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник не з'явився

відповідача: представник не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Державна екологічна інспекція в Рівненській області доТовариства з обмеженою відповідальністю "Західтехрегіон" про відшкодування шкоди в розмірі 1841,44 грн.,

ВСТАНОВИВ :

Державна екологічна інспекція в Рівненській області звернулася з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Західтехрегіон" (далі ТзОВ "Західтехрегіон") про стягнення збитків, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в сумі 1841,44 грн.

Позивач до початку розгляду справи по суті подав клопотання, в якому просив провести судовий розгляд справи за відсутності його представника. Зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, про дату час і місце судового розгляду спраи повідомлений, заперечень та клопотань не подавав.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши у відкритому судовому засіданні подані письмові докази, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 10.12.2010 року державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області Сухим С.С. у присутності заступника директора ТзОВ "Західтехрегіон" було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства, в результаті якої виявлено порушення відповідачем вимог ст.ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", ст. 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" N1264-XII від 25.06.1991р. (далі Закон N 1264-XII), а саме: наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, здійснені без спеціального дозволу.

У зв'язку з цим, 10.12.2010 року Державною екологічною інспекцією в Рівненській області складено акт перевірки виконання вимог природоохоронного законодавства, один примірник якого було отримано заступником директора Рибаченко І.Д. (а.с.11) та винесено припис від 10.12.2010 року який для виконання був отриманий директором ТзОВ "Західтехрегіон" (а.с.12).

Також по даному факту було складено протокол від 10.12.2010 року №507 про адміністративне правопорушення (а.с.13) та була винесена постанова про накладення адміністративного стягнення від 10.12.2010 року №507 на ОСОБА_4 (а.с.14), який свою вину визнав, вказане підтверджується поясненнями в протоколі та квитанцією №7496 від 14.12.2010 року про сплату штрафу(а.с.13,15).

04.01.2011 року позивач звернувся до відповідача з претензією №08/09 (а.с.6-7), в якій пропонував добровільно в місячний термін сплатити заподіяні збитки в сумі 1841,44 грн. Претензію відповідач залишив без уваги.

Відповідач не погоджуючись з адміністративним позов подав письмове заперечення (а.с.22) у якому зокрема вказав, що в Рівненському міському суді знаходиться на розгляді адміністративний позов ОСОБА_4, який є директором ТзОВ "Західтехрегіон" до Державної екологічної інспекції в Рівненській області про визнання протиправною та скасування постанови №507 від 10.12.2010 року про накладення адміністративного стягнення.

На запит Рівненського окружного адміністративного суду №2а/1770/945/2011/4241/2012 до Рівненського міського суду надійшла відповідь про те, що ухвалою від 14.03.2011 року адміністративний позов ОСОБА_4 про визнання протиправною та скасування постанови №507 від 10.12.2010 року про накладення адміністративного стягнення залишено без розгляду в зв"язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду (а.с.41).

Згідно із ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:

- здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;

- вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;

- забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

- здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;

- своєчасно і в повному обсязі сплачувати збори за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів відповідно до закону.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферу без дозволу вважаються наднормативними викидами.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів, як передбачено ч. 1 ст.69 Закону N 1264-XII.

Згідно з п. "з" ч.1 ст.20 Закону N1264-XII до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить подання позовів про відшкодування збитків заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Органом, який уповноважений державою здійснювати контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища є Державна екологічна інспекція в Рівненській області.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, Державною екологічною інспекцією в Рівненській області правомірно було складено акт про порушення ТзОВ "Західтехрегіон" законодавства та надіслано відповідачу претензію про відшкодування збитків.

Сума збитків, завданих державі ТзОВ "Західтехрегіон" внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без спеціального дозволу, розрахована відповідно до Методики розрахунків розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 10.12.2008р. № 639 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 21.01.2009 р. за № 48/16064, і становить 1841,44 грн. (а.с.8).

Разом з тим, суду необхідно зазначити, що акт про порушення природоохоронного законодавства від 10.12.2010 року, постанова № 507 про накладення адміністративного стягнення від 10.12.2010 року, протокол № 507 від 10.12.2010 року про адміністративне правопорушення відповідачем отримані та підписані без заперечень в установленому законом порядку, а відтак є чинними і підлягають до виконання.

За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.

Судові витрати, відповідно до статті 94 КАС України, на користь сторони - суб'єта владних повноважень не присуджувалися, оскільки доказів їх понесення стороною суду не надано. Позивач від сплати судових витрат звільнений у встановленому ДКМУ "Про державне мито" порядку (стаття 4).

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Західрегіон" суму збитків заподіяних державі в розмірі 1841,44 грн. завдану державі для зарахування коштів на спеціальний рахунок місцевого бюджету м. Рівне для зарахування коштів до Фонду охорони навколишнього природного середовища р/р 33113331700002 в УДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код ЄДРПОУ - 22586331, код платежу - 24062100.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Махаринець Д. Є.