Постанова № 25745792, 14.08.2012, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
14.08.2012
Номер справи
13/090-11-57/255
Номер документу
25745792
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.08.2012 № 13/090-11-57/255

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Тарасенко К.В.

суддів: Рєпіної Л.О.

Суліма В.В.

секретарі судового засідання Анісімовій М.О.,

за участю представників сторін згідно протоколу судового засідання від 14.08.2012 року,

розглянувши матеріали апеляційної скарги Міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області на рішення Господарського суду міста Києва від 10.02.2012 у справі № 13/090-11-57/255

їза позовом Міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області в інтересах держави в особі

1) Державної екологічної інспекції у Київській області

2) Копилівської сільської ради Київської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рууккі Україна"

про стягнення 581920,06 грн.

ВСТАНОВИВ:

Міжрайонний природоохоронний прокурор Київської області інтересах держави в особі: 1) Державної екологічної інспекції у Київській області, 2) Копилівської сільської ради Київської області, звернувся до господарського суду Київської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рууккі Україна" про стягнення 581 920,06 грн.

Рішенням господарського суду Київської області від 10.02.2012 у справі № 13/090-11-57/255 позовні вимоги задоволено частково.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Міжрайонна природоохоронна прокурора тура Київської області подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Київської області 10.02.2012 у справі № 13/090-11-57/255 та прийняти нове рішення у справі, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі..

Апеляційна скарга мотивована тим, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням норм матеріального права та невідповідністю висновків суду нормам чинного законодавства України і фактичним обставинам справи.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи та докази, подані до апеляційної інстанції, проаналізувавши застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Київського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а рішення місцевого господарського суду скасувати, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу.

Частиною 2 статті 101 ГПК України передбачено, що апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги та перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Згідно зі ст. 99 ГПК України, в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у розділі ХІІ ГПК України.

Міжрайонною природоохоронною прокуратурою в результаті перевірки вимог законодавства про охорону атмосферного повітря на території Київської області встановлено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснюється на підставі дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами отриманого в Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Київській області №3222783201-5 від 06.11.09р. з терміном дії з 06.11.2009р. по 06.11.2014р. та складено Акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 24-28.09.2010р.

Положеннями Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.91 N 1264-XII (із змінами та доповненнями) передбачено, що спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів є спеціально уповноважені центральні органи виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, їх органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій (частина 3 статті 16); до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить, зокрема, подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища (частина 1 статті 20).

28.09.2010р. Державною екологічною інспекцією у Київській області винесено припис відповідачу з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до пунктів 4.23, 4,24, 4.25 Порядку №464 на підставі акта, який складено за результатами перевірки, протягом п'яти днів з дня її завершення, у разі виявлення порушень вимог природоохоронного законодавства складається припис про усунення порушень вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Припис щодо усунення порушень природоохоронного законодавства складається у двох примірниках, один з яких не пізніше п'яти робочих днів з дня складення акта надається керівнику суб'єкта господарювання чи уповноваженій ним особі для виконання, другий з підписом такої особи залишається в органі Мінприроди, який здійснював перевірку. У разі, якщо посадова особа або уповноважений нею представник суб'єкта господарювання відмовляється від отримання приписів особисто, припис відправляється рекомендованим листом.

12.10.2010р. Державною екологічною інспекцією у Київській області на адресу відповідача надіслано претензію №127 про відшкодування збитків наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 581912,06 грн.

В позовній заяві Міжрайонний природоохоронний прокурор Київської області зазначає, що з 10.12.2008р. по 06.11.2009р. відповідачем -Товариством з обмеженою відповідальністю "Рууккі Україна" здійснювалася діяльність без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

В зв'язку з виявленими порушеннями Міжрайонний природоохоронний прокурор Київської області дійшов висновку, що відповідачем -Товариством з обмеженою відповідальністю "Рууккі Україна" здійснені понаднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, чим заподіяно шкоду навколишньому природному середовищу, розмір якої розраховано позивачем за Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, і становить суму 10860,16 грн. за період з 02.02.2009р. по 06.11.2009р.

Відповідно до ст.2 та ст.5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" №1264 від 25.06.1991, відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються цим Законом, а також розроблюваними відповідно до нього земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Згідно ч. 4 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 N1264-XII, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно з п. 2.1., п.п. 2.1.2. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря це, зокрема, - викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, включаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.

Факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами (п. 2.2 Методики).

Згідно дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря № 3222783201-5 виданого 06.11.09 по 06.11.14 року із п'яти стаціонарних джерел викидів на підприємстві налічується близько 26 стаціонарних джерел викидів, що є порушенням ст.ст. 10,11, ЗУ «Про охорону атмосферного повітря».

Відповідно до п. 3.11 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 № 639, зареєстрованим у Мін'юсті 21.01.09 за №48/16064 час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, з урахуванням фактично відпрацьованого часу.

Момент виявлення порушення визначається з початку експлуатації обладнання, пов'язаного з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, без відповідного дозволу.

Враховуючи що Методика, на підставі якої визначається розмір відшкодування збитків заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди набула законної сили 01.02.09, відповідно розрахунок розмірів відшкодування збитків необхідно вести з 02.02.09 року до отримання відповідачем дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №3222783201-5 від 06.11.2009р.

Відповідно до 4.1. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 № 639, зареєстрованим у Мін'юсті 21.01.09 за №48/16064 розмір відшкодування збитків за наднормативний викид однієї тонни забруднюючої речовини в атмосферне повітря розраховується на основі розміру мінімальної заробітної плати, установленої на час виявлення порушення, помноженої на коефіцієнт 1,1, з урахуванням регулювальних коефіцієнтів (додатки 1, 2) і показника відносної небезпечності кожної забруднюючої речовини.

Оскільки, ч.1ст.55 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2009 рік» № 835-VI від 26.12.08 року станом на 02.02.09 року розмір мінімальної заробітної плати становить 605,00 грн., та 630,00 грн. станом на 18.08.09 року, стягненню за період з 02.02.09 р. по 06.11.09 р. підлягає 596,75 грн.

Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі.

Відповідно до ст. ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Керуючись ст. ст. 99, 101-103, 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Міжрайонного природоохоронного прокурора Київської області на рішення Господарського суду міста Києва від 10.02.2012 у справі № 13/090-11-57/255 - задовольнити частково.

2. Рішення господарського суду міста Києва від 10.02.2012 у справі № 13/090-11-57/255 - скасувати. Постановити нове рішення, яким стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Рууккі Україна" (03148, м. Київ, вул. Жмеринська, 26; Код ЄДРПОУ 25277777, п/р 26000003305771 у АТ "ОТП Банк", МФО 300528; або з будь-якого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання судового рішення) на користь держави в особі Копилівської сільської ради Київської області (юридична адреса: 08033, Київська область, Макарівський р-н, с. Копилів, вул. Жовтнева, 4,) 596 (п'ятсот дев'яносто шість) грн. 75 коп. збитків заподіяних державі за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

3. Видачу наказу доручити господарському суду міста Києва.

4. Матеріали справи № 13/090-11-57/255 повернути до господарського суду міста Києва.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Головуючий суддя Тарасенко К.В.

Судді Рєпіна Л.О.

Сулім В.В.