Постанова № 25740076, 20.08.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2012
Номер справи
2а/1270/6270/2012
Номер документу
25740076
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Категорія №11.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 серпня 2012 року Справа № 2а/1270/6270/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Твердохліба Р.С.,

за участю секретаря

судового засідання Андріасяна Е.А.,

та

представників сторін:

від позивача - не прибув,

від відповідача - не прибув,

від третьої особи - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - державне підприємство «Первомайськвугілля» про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 07 серпня 2012 року ВП № 33627271,-

ВСТАНОВИВ:

13 серпня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - державне підприємство «Первомайськвугілля» про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 07 серпня 2012 року ВП № 33627271.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що управлінням Пенсійного фонду України у м. Первомайську Луганської області було направлено на виконання до відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції виконавчий лист по справі № 2а/1270/4599/2012 виданий 24 липня 2012 року про стягнення з державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Автобаза» заборгованості у розмірі 405,63 грн.

На підставі п.15 ч.1 ст.37, ст.39 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції було винесено постанову про зупинення виконавчого провадження від 07 серпня 2012 року, у зв'язку з тим, що державне підприємство «Первомайськвугілля» внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», яку отримано позивачем 08 серпня 2012 року.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування, на порядок сплати цих внесків не поширюється податкове законодавство. Страхувальники зобов'язані перераховувати страхові внески одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці.

Дія положень Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» поширюється на паливно-енергетичні підприємство та суб'єктів господарської діяльності, перерахованих в п.1.3 ст.1, щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії.

Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області не відноситься до учасників розрахунків, а борг державного підприємства «Первомайськвугілля», стягнутий відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду не є боргом у сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за несплату електроенергії або податкового боргу, заборгованість виникла внаслідок несплати обов'язкових страхових внесків, на які не поширюються норми податкового законодавства і Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Крім того, відповідно до пункту 3.7 статті 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо підприємства зі стягнення заборгованості , яка виникла до 01 січня 2012 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України «про виконавче провадження», крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших витрат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості зі сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 01 січня 2011 року і заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України.

Таким чином, на стягнення страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного пенсійного страхування України не поширюються вимоги п.15 ч.1 ст.37 Закону України «Про виконавче провадження», а постанова про зупинення виконавчого провадження від 07 серпня 2012 року підлягає скасуванню.

У зв'язку з вищевикладеним, позивач просить суд скасувати постанову по зупинення виконавчого провадження від 07 серпня 2012 року про стягнення з державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Автобаза» заборгованості у розмірі 405,63 грн.

Представник позивача та представник відповідача у судове засідання не прибули, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялись належним чином, надали клопотання про розгляд справи без їх участі (арк. справи 12, 18).

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - державного підприємства «Первомайськвугілля» у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, причини не прибуття суду не повідомив (арк. справи 8-9).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.

Судом встановлено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 26 червня 2012 року у адміністративній справі № 2а/1270/4599/2012 задоволено позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області та стягнуто з державного підприємства «Первомайськвугілля» на користь управління Пенсійного фонду в м. Первомайську Луганської області заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2 у розмірі 405,63 грн.

На виконання вищевказаної постанови суду Луганським окружним адміністративним судом 24 липня 2012 року видано виконавчий лист № 2а/1270/4599/2012, який управлінням Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області направлено до ВДВС Первомайського МУЮ для примусового виконання, на підставі якого у подальшому відкрито виконавче провадження № 33627271 (арк. справи 17).

Постановою державного виконавця відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції від 07 серпня 2012 року №33627271 зупинено виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа від 24 липня 2012 року № 2а/1270/4599/2012 на підставі ст.ст. 37, 39 Закону України «Про виконавче провадження», у зв'язку із внесенням боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», яку отримано позивачем 08 серпня 2012 року (арк. справи 5).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог та оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.

Частиною 1 статті 181 КАС України передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби (частина 3 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України). Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом України від 21.04.1999 № 606-ХІV «Про виконавче провадження».

Згідно із ст.11 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до п.15 ч.1 ст.37 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню, зокрема, у випадку внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Згідно статті 2 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» (далі - Закон № 2711) цей закон регулює відносини, пов'язані з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу та поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

Статтею 3 вказаного Закону визначено порядок участі підприємств паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості та в абзаці шостому пункту 3.7 зазначено, що на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2012 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів, та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України.

Вказані зміни до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» внесено відповідно до Закону № 3385-VI від 19 травня 2011 року, тобто, на час винесення оскаржуваної постанови, а саме на 07 серпня 2012 року, дана норма передбачала виключення щодо обов'язкового зупинення виконавчих проваджень про стягнення заборгованості з підприємств паливно-енергетичного комплексу на час їх у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону № 2711.

З постанови Луганського окружного адміністративного суду від 26 червня 2012 року у справі № 2а/1270/4599/2012 вбачається, що предметом стягнення з державного підприємства «Первомайськвугілля» є заборгованість з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Відповідно до абз.4 п.1 ст.2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій є збором на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Порядок нарахування, сплати та стягнення страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до 01.01.2011 встановлювався Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058, відповідно до якого страхові внески це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону. (стаття 1 Закону № 1058).

Врахувавши вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо скасування постанови від 07 серпня 2012 року ВП № 33627271 про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа від 24 липня 2012 року № 2а/1270/4599/2012 про стягнення з державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Автобаза» на користь управління Пенсійного фонду України в м. Перевальську Луганської області заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 405,63 грн. і є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Зважаючи на обставини справи, враховуючи положення статті 124 Конституції України щодо обов'язковості до виконання на всій території України судових рішень, ухвалених судами іменем України, суд вважає за необхідне скасувати постанову відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції від 07 серпня 2012 року ВП № 33627271 про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа від 24 липня 2012 року № 2а/1270/4599/2012 про стягнення з державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Автобаза» на користь управління Пенсійного фонду України в м. Перевальську Луганської області заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 405,63 грн.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 20 серпня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 27 серпня 2012 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 94, 158-163, 167, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - державне підприємство «Первомайськвугілля» про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 07 серпня 2012 року ВП № 33627271 - задовольнити повністю.

Скасувати постанову відділу державної виконавчої служби Первомайського міського управління юстиції від 07 серпня 2012 року про зупинення виконавчого провадження № 33627271 по виконавчому листу Луганського окружного адміністративного суду від 24 липня 2012 року №2а/1270/4599/2012 про стягнення з державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Автобаза» на користь управління Пенсійного фонду України в м. Перевальську Луганської області заборгованості

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 27 серпня 2012 року.

СуддяР.С. Твердохліб