справа № 0670/933/12
категорія 9.2.1
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2012 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Черноліхова С.В. ,
при секретарі - Талько А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кемь" до Державної податкової інспекції у м. Житомирі Житомирської області Державної податкової служби про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення,-
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Кемь" звернулося до суду з позовом, в якому просило визнати недійсним рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі, правонаступником якої є Державна податкова інспекція у м. Житомирі Житомирської області Державної податкової служби, від 06 лютого 2012 року № 0000422302 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 3485, 00 грн. При цьому зазначило, що санкції у сумі 3400, 00 грн. були застосовані за незабезпечення щоденного друку фіскальних звітних чеків у 10 випадках. З такими висновками податкового органу позивач не погоджується, оскільки встановити відсутність чеків у разі незабезпечення зберігання книг обліку розрахункових операцій неможливо. Після виходу з ладу РРО (апарату "Dateks FP-3141") з 02 липня 2010 року фіскальні звітні чеки стали друкуватися на новому апараті "Марія-301 МТМ". Крім того, 85, 00 грн. санкцій було нараховано за незабезпечення використання режиму попереднього програмування найменування товарів по РРО. Такі висновки відповідача не відповідають фактичним обставинам справи, бо роздруковані на РРО "Марія-301 МТМ" чеки містяться всі необхідні реквізити.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю і просили їх задовольнити.
Представники відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнали і просили у їх задоволенні відмовити. Пояснили, що рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі від 06 лютого 2012 року № 0000422302 є правомірним, оскільки прийняте на підставі обґрунтованих висновків перевірки.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що під час планової документальної виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Кемь" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 липня 2010 року по 30 вересня 2011 року виявлено порушення вимог пунктів 9, 11 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: незабезпечення щоденного друку фіскальних звітних чеків по РРО 0625008922 з.н. ЕД 80000291 у 10 випадках за 02 липня, 03 липня, 05 липня, 06 липня, 07 липня, 09 липня, 10 липня, 12 липня, 13 липня і 14 липня 2010 року та незабезпечення використання режиму попереднього програмування найменування товарів по РРО 0625009602.
За результатами перевірки складено акт № 392/23-1/36389780/0110 від 20 січня 2012 року (а.с. 36-39).
На підставі вказаного акта 06 лютого 2012 року Державною податковою інспекцією у м. Житомирі прийнято рішення № 0000422302 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кемь" штрафних (фінансових) санкцій у сумі 3485, 00 грн. (а.с. 6).
Щодо незабезпечення щоденного друку фіскальних звітних чеків.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон). Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання та їх господарські одиниці, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Відповідно до статті 2 Закону, реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, згідно з пунктом 9 статті 3 Закону, щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Відповідно до пункту 4 статті 17 Закону, у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
В акті перевірки перевіряючими зроблено висновок про незабезпечення Товариством щоденного друку фіскальних звітних чеків по РРО 0625008922 з.н. ЕД 80000291 (апарату "Dateks FP-3141") у 10 випадках: за 02 липня, 03 липня, 05 липня, 06 липня, 07 липня, 09 липня, 10 липня, 12 липня, 13 липня і 14 липня 2010 року.
Судом встановлено, що позивач проводив розрахунки через РРО - апарат "Dateks FP-3141" (фіскальний № 0625008922, з.н. ЕД 80000291, зареєстрований в ДПІ у м. Житомирі 30 квітня 2009 року). Через вихід з ладу фіскального блоку вказаний апарат з 26 червня по 08 липня 2010 року перебував на ремонті на заводі виробника, про що свідчить копія довідки ТОВ РПСО "Екка-Вадс" № 102 від 08 червня 2012 року (а.с. 47). Апарат "Dateks FP-3141" було визнано неремонтопридатним і знято з реєстрації в ДПІ у м. Житомирі 15 липня 2010 року.
З 02 липня 2010 року позивач розпочав використовувати в якості РРО апарат "Марія-301 МТМ" (з.н. АО 1040022910, фіскальний № 0625009602, зареєстрований в ДПІ у м. Житомирі 02 липня 2010 року) і роздруковувати на ньому фіскальні звітні чеки, тобто, з урахуванням вимог частини 1 статті 5 Закону.
Крім того слід зазначити, що в пункті 3.6.3 акта перевірки (а.с. 37) перевіряючі вказали, що ТОВ "Кемь" не забезпечило зберігання протягом встановленого терміну двох книг обліку розрахункових операцій, реєстраційний номер 0625008922, знятих з реєстрації 15 липня 2010 року.
За незабезпечення зберігання таких книг рішенням № 0014242302 від 30 листопада 2010 року (а.с. 8) до Товариства була застосована санкція у розмірі 680, 00 грн., яка останнім сплачена повністю.
Із змісту пункту 9 статті 3 Закону слідує, що фіскальні звітні чеки повинні зберігатися в книгах обліку розрахункових операцій. Оскільки у ході цієї перевірки та попередньої виявлено відсутність книг, які дають можливість встановити наявність чи відсутність чеків за період з 01 по 15 липня 2010 року, тому висновки податкового органу про незабезпечення Товариством щоденного друку фіскальних звітних чеків за вказаний період є надуманими і безпідставними.
Враховуючи викладене, Державна податкова інспекція у м. Житомирі неправомірно застосувала до позивача санкції у сумі 3400, 00 грн., тому рішення № 0000422302 від 06 лютого 2012 року у цій частині є неправомірним.
Стосовно незабезпечення використання режиму попереднього програмування найменування товарів.
За результатами перевірки перевіряючими зроблено висновок (а.с. 38) про те, що Товариство не забезпечило використання режиму попереднього програмування найменування товарів по РРО 0625009602 (апарат "Марія-301 МТМ").
Згідно із пунктом 11 статті 3 Закону, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Представниками позивача для огляду суду були надані фіскальні звітні чеки, роздруковані через апарат "Марія-301 МТМ". При їх дослідженні встановлено, що вони містять найменування товарів, тобто, розрахункові операції проводилися з використанням режиму попереднього програмування.
За таких обставин, висновки податкового органу про незабезпечення Товариством використання режиму попереднього програмування найменування товарів є необґрунтованими, отже, неправомірним є нарахування штрафних санкцій у сумі 85, 00 грн.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 158-163,167, 254 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати недійсним податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі від 06.02.2012 р. №0000422302.
Компенсувати Товариству з обмеженою відповідальністю "Кемь" з Державного бюджету України сплачений судовий збір у розмірі 107,30 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: С.В. Черноліхов
Повний текст постанови виготовлено: 02 липня 2011 р.