ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______
УХВАЛА
21.08.12 Справа № 22б/5014/1655/2012.
Суддя Палей О.С., розглянувши матеріали за заявою
кредитора - Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська
до боржника - Державно - кооперативного проектно - вишукувального інституту "Луганськагропроект", м. Луганськ
про порушення провадження у справі про банкрутство
в присутності представників сторін:
від кредитора - Бойко Г.П., довіреність № 15/07-20 від 03.01.2012, УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська;
від боржника - Віноградов Є.Б., директор, наказ №15-К від 24.04.2012, ДКПВІ "Луганськагропроект";
за участю - Сімоненко О.Г., довіреність № 2.6/7/4393 від 19.03.2012, Головного управління юстиції у Луганській області,
обставини справи: банкрутство, підготовче засідання, розгляд заяви кредитора про порушення провадження у справі про банкрутство боржника за нормами ст. ст. 6, 7, 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"(далі за текстом - Закон).
Сторони своєчасно та належним чином повідомлені судом про час і місце слухання справи у даному засіданні суду.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши присутніх, суд
в с т а н о в и в :
Ухвалою господарського суду Луганської області від 07.07.2012 порушено провадження у справі № 22б/5014/1655/2012 про банкрутство боржника - Державно - кооперативного проектно - вишукувального інституту "Луганськагропроект", ідентифікаційний код 03577912, вул. Тухачевського, буд. 9, м. Луганськ, згідно положень ст.ст. 6, 7, 11 Закону, за заявою кредитора - УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська, у зв'язку з неспроможністю боржника сплатити безспірну заборгованість до Пенсійного Фонду України у встановлений Законом строк; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
На обґрунтування заявлених вимог кредитор посилається на те, що боржник є платником страхових внесків, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Пунктом 6 статті 17 вказаного Закону встановлено, що платник страхових внесків зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідач систематично порушує законодавство, що проявляється в несплаті страхових внесків.
При здійсненні господарської діяльності Державним-кооперативним проектно-вишукувальним інститутом "Луганськагропроект" була допущена заборгованість по страховим внескам на обов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду за період з квітня 2009 року по лютий 2012 року на загальну суму 720 646,53 грн. в тому числі: прострочена заборгованість по страховим внескам - 452 828,48 грн. фінансова санкція -51 880,19 грн. - пеня -215 937,86 грн.
Згідно ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством є платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 6, ч. 8 ст. 9 вказаного Закону 2 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом до Пенсійного фонду України.
В порушення вказаних норм Закону боржник не сплачує єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з чим утворилась заборгованість (недоїмка) по внескам за період з травня 2011 року по травень 2012р. у розмірі 261 530,66 грн., у тому числі:
- прострочена заборгованість по єдиному внеску -242 688,27 грн.;
- фінансова санкція - 11 550,83 грн.;
- пеня -7 291,56 грн.
Загалом заборгованість Державно - кооперативного проектно - вишукувального інституту "Луганськагропроект" перед управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська складає станом за період з квітня 2009 по травень 2012р. 982 177,19 грн., у тому числі:
- прострочена заборгованість по страховим внескам -452 828,48 грн.
- фінансова санкція -51 880,19 грн.;
- пеня -215 937,86 грн.;
- прострочена заборгованість по єдиному внеску -242 688,27 грн.;
- фінансові санкції -11 550,83 грн.;
- пеня -7 291,56 грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи кредитора, суд дійшов до висновку, що провадження у справі підлягає припиненню з огляду на наступне.
Основне завдання підготовчого засідання суду полягає у з'ясуванні ознак неплатоспроможності боржника, наявності чи відсутності перешкод подальшому руху справи про банкрутство.
Положеннями ч. 3 ст. 6 Закону передбачено ознаки неплатоспроможності боржника.
Так, згідно з вказаною нормою Закону, справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора до боржника сукупно складають не менше 300 мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом 3 місяців після встановленого для їх погашення строку.
У першу чергу всі зазначені умови оцінюються судом при прийнятті заяви про порушення справи про банкрутство, остаточна ж оцінка надається безпосередньо в підготовчому засіданні.
Згідно з приписами п. 8 ст. 7 Закону до заяви кредитора про порушення справи про банкрутство додаються:
- рішення суду, господарського суду, які розглядали вимоги кредитора до боржника;
- копія неоплаченого розрахункового документа, за яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника, з підтвердженням банківською установою боржника про прийняття цього документа до виконання із зазначенням дати прийняття, виконавчі документи (виконавчий лист, виконавчий напис нотаріуса тощо) чи інші документи, які підтверджують визнання боржником вимог кредитора.
Згідно з абз. 8 ст. 1 Закону про банкрутство, вимоги кредиторів набувають характеру безспірних, якщо вони підтверджені відповідними документами, зокрема виконавчими.
Абзацом 2 цієї ж статті визначений термін "неплатоспроможність", а саме - неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку їх сплати грошові зобов'язання перед кредиторами, в тому числі по заробітній платі, а також виконати зобов'язання щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів) не інакше як через відновлення платоспроможності.
З огляду на наведене в абз. 8 ст. 1 Закону про банкрутство визначення терміну "безспірні вимоги кредиторів", безумовним підтвердженням факту безспірності грошових вимог, що дають право кредитору ініціювати порушення справи про банкрутство боржника, є наявність двох складових актів: рішення юрисдикційного органу та постанови державної виконавчої служби, при цьому саме відкриття виконавчого провадження є точкою відліку початку спливу тримісячного строку як необхідної умови неплатоспроможності боржника.
На підтвердження безспірності вимог в сумі 982 177,19 грн. (в тому числі пеня та фінансові санкції, які не включаються до суми грошових вимог на стадії порушення справи про банкрутство) кредитором додані до матеріалів справи картки особового рахунку боржника, постанови Луганського окружного адміністративного суду про стягнення з боржника заборгованості та видані на їх виконання виконавчі листи.
Втім, кредитором не надані докази відкриття та стану виконавчого провадження, а також докази неможливості виконання за виконавчими документами (постанови ВДВС про відкриття виконавчого провадження, акти державного виконавця про відсутність майна, на яке може бути звернуто стягнення, тощо).
Банкрутство слід розглядати як крайній, виключний захід захисту матеріально-правового інтересу кредитора. Зазначене випливає з самого змісту інституту банкрутства, який може спричинити таки несприятливі наслідки для суб'єкта господарювання як його ліквідацію.
Таким чином, вимоги кредитора не є безспірними, у розумінні приписів абзацу 8 статті 1 Закону про банкрутство.
Відповідно до п. 36 Постанови Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009р. № 15 "Про судову практику в справах про банкрутство", якщо виявлено безпідставність вимог кредитора (кредиторів), за заявою якого порушено справу про банкрутство, судам слід припиняти провадження у справі на підставі п. 7 ч. 1 ст. 40 Закону про банкрутство (за відсутністю інших підстав для такого припинення) та п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України (за відсутністю предмету спору).
Втім, припинення провадження у даній справі не позбавляє кредитора права звернутися повторно з заявою про банкрутство цього ж боржника з дотриманням встановлених законом умов.
Відповідно до ст.12 Закону про банкрутство, припинення провадження у справі має наслідком скасування мораторію на задоволення вимог кредиторів.
Керуючись п. 7 ч. 1 ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", п. 1-1 ч. 1 ст. 80, ст. 86 ГПК України, суд
ухвалив:
1.Провадження у справі про банкрутство боржника - Державно - кооперативного проектно - вишукувального інституту "Луганськагропроект", ідентифікаційний код 03577912, вул. Тухачевського, буд. 9, м. Луганськ припинити.
2.Скасувати мораторій на задоволення вимог кредиторів.
3. Дану ухвалу надіслати:
ѕ кредитору;
ѕ боржнику;
ѕ Жовтневому ВДВС Луганського міського управління юстиції;
ѕ Департаменту нотаріату, банкрутства та функціонування центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції України (вул. Городецького, 13, м. Київ, 01001);
ѕ Головному управлінню юстиції у Луганській області;
учасникам:
ѕ Міністерству аграрної політики України (вул. Хрещатик, 24, м. Київ, 01001) - до відома,
ѕ Українському державно-кооперативному проектно-вишукувальному і науково-дослідному об'єднанню "УкрНДІагропроект" (Солом'янська, 2, м. Київ, 03035) - до відома;
банкам:
ѕ ПАТ "Райффайзен Банк Аваль", м. Київ;
ѕ Філії Луганське міське відділення ПАТ "Ощадбанк", м. Луганськ;
ѕ Філії Луганське обласне відділення ПАТ "Ощадбанк", м. Луганськ;
ѕ Державному реєстратору виконкому Луганської міської ради.
Суддя О.С. Палей