ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.08.12 Справа№ 5015/2527/12
За позовом: Львівського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області, м. Львів
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства "Львівпокізол", м. Львів
про стягнення 103 707 грн. 12 коп.
Суддя Мазовіта А.Б.
при секретарі Волошин О.Я.
Представники:
від прокуратури: не з'явився;
від позивача: Батьков В.В., представник (довіреність №09-2584 від 08.06.2012 р.);
від відповідача: не з'явився
Львівський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Львівській області, м. Львів звернувся до господарського суду Львівської області з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Львівпокізол", м. Львів про стягнення 103 707 грн. 12 коп.
Розглянувши матеріали справи, суд визнав представлені матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду і ухвалою від 21.06.2012 р. призначив розгляд справи на 04.07.2012 р. Розгляд справи відкладався з підстав, зазначених в ухвалах суду, в судових засіданнях оголошувалась перерва.
В судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задоволити. З приводу заявленого позову пояснив, що уповноваженими представниками позивача шляхом проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства було встановлено, що відповідач за період з 08.08.2011 р. по 11.11.2011 р. здійснював самовільне водокористування. У зв'язку з цим державі заподіяно збитки, розмір яких у відповідності до проведеного розрахунку згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №389 від 20.07.2009 р. становить 103 707 грн. 12 коп. Відповідачу було надіслано претензію, яка залишена ним без розгляду. Таким чином, просив стягнути з відповідача 103 707 грн. 12 коп. збитків.
В судових засіданнях представник відповідача проти позову заперечив, просив відмовити в задоволенні позовних вимог. В своїх запереченнях зазначив, що відповідач 13.07.2011 р. звертався до Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області з клопотанням про видачу дозволу на спеціальне водокористування. 18.07.2011 р. Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області повідомило листом відповідача про необхідність доопрацювання документів, поданих для видачі дозволу. Вищевказаний дозвіл на спецводокористування був виданий лише 07.12.2011 р. Вважаючи такі дії Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області неправомірними, відповідач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом про зобов'язання видати дозвіл на спеціальне водокористування з 24.07.2011 р. по 06.12.2011 р. Відповідачем було подано також клопотання про зупинення провадження у справі №5015/2527/12 до вирішення вищевказаної справи Львівським окружним адміністративним судом.
Представникам роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. 22 ГПК України, заяв про відвід суду не поступало.
В судовому засіданні 20.08.2012 р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення. Повне рішення складено 22.08.2012 р.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
10-18 листопада 2011 р. уповноваженими представниками позивача шляхом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем було встановлено, що за період з 08.08.2011 р. по 11.11.2011 р. останнім здійснювалося водокористування із артезіанської свердловини на території підприємства без дозволу на спеціальне водокористування. За цей період відповідач відібрав та використав 2651 м3 підземних прісних вод.
18 листопада 2011 р. про даний факт складено акт №369 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства. Вказаний акт перевірки було складено в присутності представника відповідача, примірник акту надано йому для ознайомлення.
Виявленими порушеннями природоохоронного законодавства державі завдано збитки. Позивачем, відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №389 від 20.07.2009 р., нараховано відповідачу за період з 08.08.2011 р. по 11.11.2011 р. 103 707 грн. 12 коп. збитків.
Позивач за вих. №03-5917 від 24.11.2011 р. надіслав відповідачу претензію про відшкодування збитків в сумі 103 707 грн. 12 коп., яка залишена останнім без розгляду та задоволення.
Як вбачається з матеріалів справи, пояснень представників сторін, заподіяні збитки в розмірі 103 707 грн. 12 коп. станом на дату судового розгляду відповідачем не оплачено.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Відповідно до ст. 35 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюється радами та їх виконавчими і розпорядчими органами, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях та іншими спеціально уповноваженими державними органами.
Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, природних територій та об'єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища
Наказом Міністерства, в областях, містах Києві та Севастополі, створено державні екологічні інспекції, які відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства №548 від 19.12.2006 р. (діючого на момент проведення перевірки), є спеціальним підрозділом Міністерства навколишнього природного середовища. На інспекції, серед інших, покладається завдання із здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами на відповідній території.
Повноваження інспекції поширюються на територію відповідної області, міст Києва та Севастополя.
Інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за:
а) додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональним використанням, відтворенням та охороною природних ресурсів, екологічною та в межах своєї компетенції радіаційною безпекою, у сфері поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органами виконавчої влади, суб'єктами господарювання, фізичними особами;
б) додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами); виконанням вимог висновків державної екологічної експертизи у сфері використання, відтворення та охорони природних ресурсів; додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, транскордонне переміщення об'єктів рослинного та тваринного світу.
Відповідно до Положення (п.п. 1, 6, 7, 9) інспекція має право: обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації, військові та оборонні об'єкти з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки; складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до її повноважень; уживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно ст. 48 Водного кодексу України, спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу (ст. 49 Водного кодексу України).
Пунктом 9 ст. 44 Водного кодексу України передбачено, що водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Як вбачається з матеріалів справи, пояснень представників сторін, відповідач здійснював забір води з артезіанської свердловини в період з 08.08.2011 р. по 11.11.2011 р. без відповідного дозволу на спеціальне водокористування. Відповідачем зворотнього не доведено.
Відповідно до п. "з" ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів, несуть відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно ст. 111 Водного кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
Відповідно до ст. 43 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані поданими доказами, а загальна сума збитків, яка підтверджена матеріалами справи та підлягає до задоволення, складає 103 707 грн. 12 коп.
Оскільки спір виник з вини відповідача, то судові витрати по розгляду справи необхідно покласти на відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України.
Згідно ст. 79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.
При цьому пов'язаність справи полягає в тому, що рішення іншого суду, який розглядає справу, встановлює обставини, що впливають на збирання та оцінку доказів у даній справі, зокрема, факти, що мають преюдиційне значення. Ці обставини мають бути такими, що мають значення для даної справи.
Неможливість розгляду даної справи до вирішення справи іншим судом полягає в тому, що обставини, які розглядаються іншим судом, не можуть бути встановлені господарським судом самостійно у даній справі внаслідок непідвідомчості, обмеженості предметом позову, неможливості розгляду тотожної справи, певної черговості розгляду вимог.
В клопотання про зупинення провадження у даній справі відповідач не зазначив обґрунтованих причин неможливості розгляду даної справи до вирішення Львівським окружним адміністративним судом, не вказав обставин, які не можуть бути встановлені господарським судом самостійно у даній справі.
Представником позивача долучено до матеріалів справи копію постанови Львівського окружного адміністративного суду від 24.07.2012 р. у справі №2а-1707/12/1370, якою у позові ВАТ "Львівпокізол" до Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області про визнання неправомірними дій щодо відмови у наданні дозволу на спеціальне водокористування та зобов'язання видати дозвіл на спеціальне водокористування з 24.07.2011 р. по 06.12.2011 р. включно відмовлено повністю.
В разі, якщо в подальшому постанову Львівського окружного адміністративного суду буде скасовано, ВАТ "Львівпокізол" не позбавлене права звернутися в господарський суд із заявою про перегляд рішення у справі №5015/2527/12 за нововиявленими обставинами.
Враховуючи наведене, суд відмовляє в задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі №5015/2527/12.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 35, 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 4, 44, 48, 49, 111 Водного кодексу України та ст.ст. 4, 33, 34, 35, 44, 49, 75, 80, 82, 83, 84, 85, 115, 116 ГПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Львівпокізол", м. Львів, вул. Підголоско, 4 (ідентифікаційний код 00292735) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Львівській області, м. Львів, вул. Стрийська, 98 (ідентифікаційний код 38057086), одержувач коштів: місцевий бюджет м. Львів, р/р 33110331700002 в ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, ідентифікаційний код 23949066, код платежу 24062100) 103 707 грн. 12 коп. збитків, заподіяних державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.
3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Львівпокізол", м. Львів, вул. Підголоско, 4 (ідентифікаційний код 00292735) в користь державного бюджету 2074 грн. 14 коп. судового збору.
4. Накази видати згідно ст. 116 ГПК України.
Суддя Мазовіта А.Б.