ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12 липня 2012 року 10:22 № 2а-5876/12/2670
Cуддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., при секретарі судового засідання Гладії А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тонмет»
про продовження дії спеціальної санкції
ВСТАНОВИВ:
Міністерство економіки України (надалі – Міністерство, позивач) звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тонмет»(далі –відповідач) про подовження дії спеціальної санкції –тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності застосованої наказом Міністерства від 18 жовтня 2011 року № 154, на термін –до усунення порушень статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”, а саме до погашення заборгованості у розмірі 7 894,4 тис. доларів США та 271,3 тис. євро.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 квітня 2012 року відкрито провадження у адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, обґрунтовуючи його тим, що на виконання вимог статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" до відповідача за порушення зовнішньоекономічного законодавства відповідним наказом Міністерства застосовано спеціальну санкцію –тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України. У зв’язку з тим, що обставини, які зумовили застосування до відповідача згаданої санкції, ним не усунуті, позивач вважає за необхідне в судовому порядку подовжити дію спеціальної санкції, застосованої до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тонмет».
Відповідач про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, однак свого представника в судове засідання не направив, письмових пояснень щодо суті спору суду не надав.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до статті першої Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”(в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
Відповідно до Акту перевірки Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києві про результати виїзної планової перевірки КП «Міжнародний аеропорт Донецьк»від 17 липня 2011 року № 3694/22-32772037 станом на 17 липня 2011 року встановлено дебіторську заборгованість у Товариства з обмеженою відповідальністю «Тонмет»на суму 7 894,4 тис. доларів США та 271,3 тис. євро, яка виникла внаслідок несплати за надані за експортним контрактом товари.
Крім того, факт простроченої дебіторської Товариства з обмеженою відповідальністю «Тонмет»за зовнішньоекономічними контрактами від 10 серпня 2009 року № 08-08-01, від 25 серпня 2009 року № 08-08-02, від 16 вересня 2009 року № 16-09-01, від 30 жовтня 2009 року № 30-10-01 підтверджується листами ПАТ «Марфін Банк»про порушення законодавчо встановлених строків розрахунків за вказаними контрактами.
Статтею 35 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” встановлено, що суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності несуть відповідальність у видах та формах, передбачених статтями 33 і 37 цього Закону, іншими законами України та/або зовнішньоекономічними договорами (контрактами).
Відповідно до ст. 36 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” порядок притягнення до відповідальності, здійснення відповідальності та звільнення від відповідальності визначається процесуальними законами України.
Положеннями статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність”встановлено, що за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані спеціальні санкції, зокрема, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.
Санкції, зазначені вище, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції можуть бути застосовані до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства.
Подання щодо застосування санкцій повинно містити такі дані: найменування та реквізити суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб'єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.
Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.
Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.
Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.
На підставі подання Державної податкової адміністрації України від 26 серпня 2011 року № 9703/5/2233-16 Міністерство видало наказ від 18 жовтня 2011 року № 154 “Про застосування спеціальної санкції – тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземного суб’єкта господарської діяльності”, яким застосовано до відповідача спеціальну санкцію – тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення вимог статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”.
У відповідності до абзацу 2 підпункту 3.4 пункту 4 Порядку взаємодії Мінекономіки та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Мінекономіки та Державної податкової адміністрації України від 09.11.2006р. № 340/672, на підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто і виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономіки готує відповідну позовну заяву до суду.
Листом від 28 грудня 2011 року № 4122,30/1663 позивач звернувся до Державної податкової служби України щодо доцільності подовження дії спеціальної санкції –тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до відповідача наказом від 18 жовтня 2011 року № 154.
Листом від 27 січня 2012 року № 1122/5/22-3316 ДПС України повідомила про наявність простроченої дебіторської заборгованості на суму 7 894,4 тис. доларів США та 271,3 тис. євро. У зв’язку з викладеним Державна податкова служба України надала пропозицію подовжити дію спеціальної санкції – тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тонмет».
Доказів усунення відповідачем порушень вимог статті 1 України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" суду не надано.
За таких обставин суд бере до уваги доводи позивача про наявність обґрунтованих підстав для подовження судом дії застосованої до відповідача спеціальної санкції –тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з частиною 9 статті 37 Закону при прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.
Відповідно до частини 2 статті 251, частини 2 статті 252 Цивільного кодексу України терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов’язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.
Суд погоджується з доводами позивача про доцільність подовжити дію спеціальної санкції – тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тонмет»наказом Міністерства від 18 жовтня 2011 року № 154 на термін до усунення ним порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", а саме до погашення заборгованості у розмірі 7 894,4 тис. доларів США та 271,3 тис. євро, що виникла за зовнішньоекономічними контрактами від 10 серпня 2009 року № 08-08-01, від 25 серпня 2009 року № 08-08-02, від 16 вересня 2009 року № 16-09-01, від 30 жовтня 2009 року № 30-10-01, укладеними з компанією-нерезидентом Global village advertising inc.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Продовжити дію спеціальної санкції – тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності застосованої наказом Міністерства економіки України від 18 жовтня 2011 року № 154, на термін – до усунення порушень статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”, а саме до погашення заборгованості:
в розмірі 7 894,4 тис. дол. США за зовнішньоекономічними контрактами від 10.08.2009 № 08-08-01, від 25.08.09 № 08-08-02, від 16.09.09 № 16-09-01, укладеними між компанією-нерезидентом Global village advertising inc. (Панама) та ТОВ "Тонмет",
в розмірі 271,3 тис. євро. за зовнішньоекономічним контрактом від 30.10.09 № 30-10-01, укладеним між компанією-нерезидентом Global village advertising inc. (Панама) та ТОВ "Тонмет".
Постанова набирає сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, зі змінами та доповненнями
Суддя Н.Г. Вєкуа
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 16.07.2012 р.