Постанова № 25686193, 26.07.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.07.2012
Номер справи
2а-6215/12/2670
Номер документу
25686193
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

26 липня 2012 року 14:15 № 2а-6215/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Скочок Т.О. , при секретарі судового засідання Новик В.М.,

за участю представників сторін:

від позивача - Цімейко Б.А., Пономарчук М.В.,

від відповідача - Терещенко М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Приватного підприємства "ВДК" Дім Вина "Скала" до Регонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України у м. Києві про визнання протиправними та скасування рішень,- В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Приватне підприємство "ВДК "Дім Вина "Скала" з позовними вимогами до РУ Департаменту САТ ДПС України у м. Києві про визнання протиправними та скасування рішень про застосування фінансових санкцій від 03.03.2012 № 260257/33-129/0135 та №260258/32-129/0136.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем було безпідставно та необґрунтовано прийнято рішення про накладення на позивача штрафних санкцій від 03.03.2012 року № 260257/32-129/0135 та 260258/32-129/0136. Позивач вважає, що оскаржувані ним рішення було прийнято без врахування всіх обставин, які мали істотне значення при їх прийнятті.

В судовому засіданні під час розгляду справи позивач підтримав свої позовні вимоги та просив суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представником відповідача було подано письмові заперечення проти позову, які він підтримав під час розгляду справи та наголосив на тому, що вважає, що спірні рішення відповідача від 03.03.2012 прийняті з додержанням чинного законодавства, оскільки позивачем допущено порушення положень чинного законодавства України щодо зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного збору та продажу алкогольних напоїв за цінами, що нижче мінімальних роздрібних цін, а тому просив суд у задоволенні позову відмовити в повному обязі.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, вислухавши пояснення предтавників позивача та відповідача по суті спору, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив наступне.

Співробітниками Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у м. Києві з метою здійснення контролю за дотриманням норм чинного законодавства, на підставі наказу від 19.01.2012 року №10 і направлення на проведення фактичної перевірки від 19.01.2012 року №32-131/0010, з 19.01.2012 року по 24.01.2012 року проведено фактичну перевірку магазину, що розташований за адресою: м. Київ, вул. Луначарського, 24, та належить суб'єкту приватного підприємства "ВДК "Дім Вина "Скала".

Перевіркою встановлено, що позивачем здійснювався продаж напої винних, а саме: пакет напою винного виноградного десертного «Чарівний бостардо»за ціною 18,00 грн. за пакет; пакет напою винного виноградного міцного білого «Мускатний феєрверк»за ціною 18,00 грн. за пакет; пакет напою винного виноградного білого «7777 фортові»за ціною 18,00 грн. за пакет; пакет напою винного виноградного рожевого «7777 фортові»за ціною 18,00 грн. за пакет; пакет напою винного виноградного червоного «7777 фортові»за ціною 18,00 грн. за пакет, тобто за цінами нижчими від мінімально роздрібних цін встановлених державою, що є порушенням Постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв»

Також перевіркою встановлено знаходження та зберігання з метою подальшої реалізації алкогольні напої марковані марками акцизного податку на яких зазначено суму акцизного податку сплаченого за одиницю маркованої продукції, що не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари, чим порушено норми Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1251 «Про затвердження положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів».

За наслідками перевірки складено Акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами від 24.01.2012 року №0012/01/36972343.

Відповідно до п. 109.1 статті 109 Податкового кодексу України, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до виконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та справлянням акцизного збору" від 07.08.2001р. № 940 (надалі по тексту - Постанова від 07.08.2001р. № 940) у складі Державної податкової адміністрації утворено Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі по тексту - Департамент), як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи, у складі державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - регіональні управління Департаменту з правами юридичної особи та їх територіальні підрозділи.

Абзацом 3 пункту 2 Постанови від 07.08.2001р. № 940 передбачено, що Департамент діє на підставі положення, що затверджується Головою Державної податкової адміністрації.

Пункт 2.12 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10.02.2007р. № 71 (чинний на момент виникнення правовідносин), передбачає застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів господарювання за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

На підставі Акту перевірки №0012/01/36972343 від 24.01.2012 року, Регіональним управління винесені Рішення про застосування фінансових санкцій.

Рішення про застосування фінансових санкцій № 260257/32-129/0135 від 03.03.2012р. у вигляді штрафу в розмірі 5 994,00 грн. винесено у зв'язку з порушенням позивачем статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995р. № 481/95, а саме, зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка.

Рішення про застосування фінансових санкцій № 260258/32-129/0136 від 03.03.2012р. у вигляді штрафу в розмірі 30 000,00 грн. винесено у зв'язку з порушенням позивачем Постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв», а саме, за продаж алкогольних напоїв за цінами, що нижче мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої.

Відповідно до Акту перевірки №0012/01/36972343 від 24.01.2012 року для перевірки надано сертифікат відповідності Серія ВВ зареєстрований в Реєстрі за № UA1/019/X007726-11 виданий на продукцію -напої винні виноградні десертні та міцні торговельної марки «Пандора»в якому зазначено, що продукція відповідає вимогам ТУ У 15.9-30848549-017-2008 «Напої винні виноградні десертні та міцні»Технічні умови, МБТ 5061-89, ГН 6.6.1.1-130-2006.

Відповідно до ст. 1 Закону України від 17.05.2001 року №2406-III «Про підтвердження відповідності»сертифікат відповідності - документ, який підтверджує, що продукція, системи якості, системи управління якістю, системи екологічного управління, персонал відповідає встановленим вимогам конкретного стандарту чи іншого нормативного документа, визначеного законодавством.

Відповідно до свідоцтва про якість №40 до напоїв напої винних виноградних десертних та міцних торговельної марки «Пандора»відносяться:

- напій винний виноградний міцний білий «Мускатний феєрверк»;

- напій винний виноградний білий «7777 фортові»;

- напій винний виноградний рожевий «7777 фортові»;

- напій винний виноградний червоний «7777 фортові»;

- напій винний виноградний десертний «Чарівний бостардо»;

- напій винний виноградний красній «Принцеса Ізабель».

Відповідно свідоцтва Серія ВВ зареєстрований в Реєстрі за № UA1/019/X007726-11 виробником даної продукції є Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Крим Вино».

Як вбачається з наявного в матеріалах справи експертного висновку торгово-промислової палати Криму №134-Г/04-13 від 05 липня 2011 року який виданий на підставі експертизи проведеної за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Крим Віно»від 25.06.2011 року №09/06 напій винний виноградний десертний «Чарівний бостардо», напій винний виноградний міцний білий «Мускатний феєрверк», напій винний виноградний білий «7777 фортові», напій винний виноградний рожевий «7777 фортові», напій винний виноградний червоний «7777 фортові»відповідає товарної позиції УКТ ЗЕД -2204219400.

Крім того, в матеріалах справи міститься Лист-відповідь торгово-промислової палати Криму №212/04-0413 від 06 лютого 2012 року адресований генеральному директору товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Крим Віно»в якому зазначено що на підставі інформації наданих документів:

- ТУ У 15.9-30848549-017-2008 «Напої винні виноградні десертні та міцні»;

- технологічної інструкції на виробництво напоїв винних виноградних десертних та міцних ТІ 00011050-4949-2008;

- заяви замовника від 25.06.2012 року №09/06,

вищезазначені алкогольні напої не можуть бути віднесені до товарної позиції 2206.

Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) товарна номенклатура, яку покладено в основу товарної класифікаційної схеми Митного тарифу України, затвердженої Законом України «Про митний тариф», базується на Гармонізованій системі опису та кодування товарів.

Класифікація товарів, згідно з УКТ ЗЕД здійснюється з урахуванням визначальних характеристик товару та Основних правил інтерпретації класифікації товарів та пояснень до УКТ ЗЕД.

Відповідно п. 2 ст. 11 Закону України «Про Торгово-промислові палати України»зазначено: «Методичні та експертні документи, видані торгово-промисловими палатами в межах їх повноважень, є обов'язковими для їх застосування на всій території України».

Відповідно до ст. 69 Митного кодексу України митні органи класифікують товари, тобто, відносять товари до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД, для митних цілей.

З аналізу вищезазначених норм закону та матеріалів справи, суд приходить до висновку, що застосування УКТ ЗЕД, роз'яснення та визначення цих кодів можуть надаватися або митними органами виключно для митних цілей або Торгово-промисловими палатами.

У відповідності до абз. 5 п. 1 ст.11 Закону України «Про Торгово-промислові палати України», стосовно прав ТПП зазначено: „проводити на замовлення українських та іноземних підприємців експертизу, контроль якості, кількості, комплектності товарів і визначати їх вартість".

Таким чином, вищенаведене спростовує твердження відповідача про те, що напої винні виноградні десертні та міцні торговельної марки «Пандора»відповідають коду товару (продукції) УКТ ЗЕД 220600.

При цьому суд не бере до уваги, наданий відповідачем в обгрунтування своєї позиції лист Державної митної служби України від 05.06.2012 року №16/2-16.2/1195, оскільки відповідно до ст.69 Митного кодексу України митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, наданих до митного оформлення, згідно з УКТЗЕД. В контексті спірних правовідносин слід зазначити, що товар до митного оформлення не надавався, отже вказаний лист носить лише загальний інформаційний характер. Отже, відносини, що виникають у сфері справляння внутрішніх податків та зборів, не відносяться до компетенції Держмитслужби України, про що і було зазначено Держмитслужбою у вказаному її листі.

Щодо рішення про застосування фінансових санкцій від 03.03.2012р. № 260257/32-129/0135, яке було винесено у зв'язку з порушенням, на думку відповідача, позивачем статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995р. № 481/95, а саме, зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка.

Відповідно до пункту 4 статті 11 Закону України від 19.12.1995р. № 481/95 алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Згідно до пункту 12 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 р. N 854 (надалі по тексту -Правила) зберігання та реалізація алкогольних напоїв, крім алкогольних напоїв з вмістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць, вироблених в Україні, дозволяється тільки за наявності марки акцизного збору встановленого зразка на пляшці або на іншій тарі згідно із законодавством. роздрібна торгівля тютюновими виробами - діяльність з продажу тютюнових виробів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків.

У відповідності до пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року №1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів»марки для вироблених в Україні алкогольних напоїв і тютюнових виробів відрізняються від марок для ввезених на митну територію України алкогольних напоїв і тютюнових виробів дизайном та кольором. Розмір плати за одну марку акцизного податку для алкогольних напоїв становить 0,103 гривні, для тютюнових виробів - 0,055 гривні. Марки для алкогольних напоїв та тютюнових виробів імпортного виробництва мають фіолетовий колір, вітчизняного - зелений. Наскрізна нумерація на марках складається з двох цифр індексу регіону України за місцезнаходженням виробника продукції (для маркування вітчизняної продукції), серії та окремого для кожної марки номера. Така нумерація наноситься паралельно довшій стороні марки. Крім того, на кожну марку наносяться такі реквізити: для тютюнових виробів - напис, що складається з початкових літер слів "тютюн імпортний" ("тютюн вітчизняний") - "ТІ" ("ТВ"), двозначного та однозначного числа (рік і квартал, у якому вироблено марки), розділених скісними лініями; для алкогольних напоїв - напис, що складається з початкових літер слів "алкоголь імпортний" ("алкоголь вітчизняний") - "АІ" ("АВ"), двох двозначних чисел (місяць і рік, у якому вироблено марки), розділених скісними лініями, та зазначення суми акцизного податку, сплаченої за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака.

Згідно пункту 20 Положення №1251 вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з порушенням вимог цього Положення, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; алкогольні напої з марками, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Відповідно до абз. 15 ч. 2 ст. 17 Закону України від 19.12.1995р. № 481/95 передбачено застосування фінансових санкцій до суб'єктів господарювання у разі зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.

Згідно з п.п 215.3.1., п.215.3 ст.215 Податкового кодексу в редакції від 22.12.2011 року в графі „Код товару (продукції) згідно УКТ ЗЕД," для товарної позиції 2204 встановлено ставку податку 2,14 гривень за 1 літр.

Як вбачається з Акту перевірки №0012/01/36972343 від 24.01.2012 року напої винні виноградні десертні та міцні торговельної марки «Пандора»були марковані марками акцизного податку які відповідають коду товару УКТ ЗЕД 2204.

Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку щодо визнання протиправним та скасування рішення РУ Департаменту САТ ДПС України у м. Києві про застосування фінансових санкцій від 03.03.2012р. № 260257/32-129/0135 у вигляді штрафу в розмірі 5 994,00 грн.

Щодо рішення про застосування фінансових санкцій від 03.03.2012р. 260258/32-129/0136 яке було винесене через порушення позивачем Постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв», а саме, за продаж алкогольних напоїв за цінами, що нижче мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» встановлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв згідно з додатком до цієї постанови.

Згідно з додатку до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв»в графі „Код виробів згідно УКТ ЗЕД," для товарної позиції 2204 встановлено мінімальну роздрібну ціну 18 гривень.

З аналізу вищезазначених норм закону та матеріалів справи, зокрема, враховуючи наявний в матеріалах експертний висновок торгово-промислової палати Криму №134-Г/04-13 від 05 липня 2011 року, суд дійшов висновку щодо визнання протиправним та скасування рішення РУ Департаменту САТ ДПС України у м. Києві про застосування фінансових санкцій від 03.03.2012р. № 260258/33-129/0136 у вигляді штрафу в розмірі 30 000,00 грн.

Згідно ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому суд, оцінюючи спірні дії відповідача, виходить з критеріїв оцінки рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, встановлених частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, до яких, зокрема, відносяться вчинення дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії.

Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що відповідачем не спростовано доводи позивача та не доведено правомірності своїх дій при прийнятті оскаржуваних рішень, а отже, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов приватного підприємства "ВДК" Дім Вина "Скала" задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасування рішення РУ Департаменту САТ ДПС України у м. Києві про застосування фінансових санкцій від 03.03.2012 року № 260257/32-129/0135 та Рішення про застосування фінансових санкцій від03.03.2012 року № 260258/32-129/0136.

Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя Т.О. Скочок