Постанова № 25685287, 22.08.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2012
Номер справи
2а/1270/6292/2012
Номер документу
25685287
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 серпня 2012 року Справа № 2а/1270/6292/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі

судді: Смішливої Т.В.

при секретарі: Любімовій Г.Ю.

за участю:

представника позивача: Ганишнюк Є.В., дов. № 1951/10/10-013 від 03.05.2012

Домарєва С.М., дов. № 464/10/19-040 від 04.04.2012

представника відповідача: Бедрицька-Стешенко О.О., дов. № 64 від 02.07.2012

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби до Державного підприємства "Антрацит" про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість,-

В С Т А Н О В И В:

14 серпня 2012 року позивач звернувся до суду з позовом до Державного підприємства "Антрацит" про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 10640419,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач -Державне підприємство "Антрацит" перебуває на податковому обліку в Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби та є платником податку на додану вартість.

Станом на 30.07.2012 відповідач має заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість у розмірі 10640419,00 грн. по податковій декларації з ПДВ за червень 2012 року № 9041293499 від 18.07.2012.

СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську ДПС з метою погашення податкового боргу платника податків вживалися заходи, передбачені Законом № 2181, а саме -згідно п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 відповідачу вручено першу податкову вимогу від 05.10.2001 № 1/36; у зв'язку з невиконанням першої податкової вимоги платнику податків вручено другу податкову вимогу від 08.11.2001 № 2/194.

Також, відповідно до статті 8 Закону № 2181 активи боржника передано у податкову заставу, про що свідчить витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 16.05.2011 № 31400481, термін дії 16.05.2016.

На підставі викладено позивач просить стягнути з Державного підприємства "Антрацит"суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 10640419,00 грн.

Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги у повному обсязі, надали суду пояснення, аналогічні викладеним в позові.

Представник Державного підприємства "Антрацит" у судовому засіданні наявність податкової заборгованості з податку на додану вартість у сумі 10640419,00 грн. визнав, пояснив, що борг виник через те, що ДП "Антрацит" є збитковим підприємством та отримує державну дотацію, має велику заборгованість перед бюджетом. Фінансове становище підприємства, яке склалося на сьогодні не дозволяє сплатити одночасно усю суму податкового боргу, а також суму нарахованих після його сплати штрафних санкцій. Незважаючи на те, що для придбання необхідного обладнання та матеріалів з метою забезпечення технологічного процесу, своєчасності виплати заробітної плати витрачаються значні фінансові ресурси ДП "Антрацит" забезпечує сплату податкових зобов'язань на рівні, що перевищує розмір нарахованих податків, тобто постійно зменшує існуючу податкову заборгованість. Однак, одночасне стягнення всієї заборгованості з податку на додану вартість може привести до зупинки діяльності ДП "Антрацит" та подальшого його банкрутства. У зв'язку з цим представник ДП "Антрацит"просив суд встановити порядок виконання судового рішення шляхом сплати податкового боргу у сумі 10640419,00 грн. щомісячно протягом наступних семи років.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що Державне підприємство "Антрацит" (далі -ДП "Антрацит") є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області 30 квітня 2003 року за № 04051885Ю0010158, код 32226065 (а.с.7-8), перебуває на податковому обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби (далі -СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську ДПС) відповідно до довідки № 40/29-011 від 10.03.2011 (а.с.9), є платником податку на додану вартість, що підтверджено свідоцтвом № 100329566 від 30.03.2011 (а.с.19).

ДП "Антрацит" 18.07.2012, у відповідності до вимог чинного законодавства, подано до СДПІ по роботі з ВПП у м. Луганську ДПС податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2012 року № 9041293499, у якій платником податків самостійно визначено суму ПДВ, яка підлягає сплаті до бюджету у розмірі 10640419,00 грн. зі строком сплати до 30.07.2012 (а.с. 23-24).

Станом на час розгляду справи відповідач вказану заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість у розмірі 10640419,00 грн. не сплатив, що підтверджено даними облікової картки платника ДП "Антрацит" з податку на додану вартість. (а.с. 37)

Також сума заборгованості підтверджена актом звіряння розрахунків платника з бюджетом за період з 01.01.2012 по 30.07.2012 від 30 липня 2012 року. (а.с. 25).

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" втратив чинність.

Проте, у зв'язку з тим, що правовідносини, щодо нарахування та визначення податкового зобов'язання із застосування штрафних санкцій та направлення відповідачу податкових вимог виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, суд приходить до висновку, що в даному випадку разом із нормами Податкового кодексу України слід застосовувати також норми раніше діючого законодавства.

Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин), у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

У відповідності до вимог ст. 6 Закону № 2181 уповноваженій особі Державного підприємства "Антрацит" 08.10.2001 вручено першу податкову вимогу від 05.10.2001 № 1/36; у зв'язку з невиконанням першої податкової вимоги платнику податків вручено другу податкову вимогу від 08.11.2001 № 2/194, яку отримано уповноваженою особою відповідача 08.11.2001. Вказані податкові вимоги у встановленому законом порядку не оскаржено та не відкликано (а.с.20-21).

Також, відповідно до статті 8 Закону № 2181 активи боржника передано у податкову заставу, про що свідчить витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 16.05.2011 № 31400481, термін дії 16.05.2016 (а.с.22).

Зазначені заходи не призвели до позитивних результатів, сума боргу в добровільному порядку відповідачем не сплачена.

Відповідно до п.п. 20.1.18 Податкового кодексу України, органи Державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючого такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПКУ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.

Факт наявності у відповідача несплаченого податкового боргу підтверджено матеріалами справи.

Пунктом 38.1 Податкового кодексу України встановлено, що виконаннм податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Статтею 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд дійшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається та їх обґрунтування.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Представник ДП "Антрацит" під час судового розгляду справи звернувся з заявою, у якій просив встановити порядок та строк виконання рішення у справі шляхом сплати щомісячних сум боргу з податку на додану вартість у сумі 10640419,00 грн., починаючи з 20 вересня 2012 року по 20 грудня 2013 року рівними частинами по 10000,00 грн., з 20 січня 2014 року по 20 грудня 2014 року рівними частинами по 30000,00 грн., з 20 січня 2015 року по 20 грудня 2015 року рівними частинами по 50000,00 грн., з 20 січня 2016 року по 20 серпня 2019 року рівними частинами по 216373,15 грн., відповідно до графіку погашення податкового боргу.

Представники позивача не заперечували проти задоволення заяви про встановлення порядку та строку виконання рішення у справі, погодилися з графіком погашення заборгованості, надавши суду письмову заяву. (а.с. 50).

Матеріалами справи підтверджено, що ДП "Антрацит" є вугледобувним підприємством, отримує державну дотацію, має велику заборгованість перед бюджетом станом на 01.08.2012 заборгованість перед державними цільовими фондами складає 68782 тис. грн. Кредиторська заборгованість ДП "Антрацит" за товари, роботи, послуги станом на 01.07.2012 становить 181703 тис. грн. Вказані обставини не дозволяють сплатити одночасно усю суму податкового боргу до бюджету, виплачувати заробітну плату працівникам підприємства, забезпечувати безпечні умови праці гірників та своєчасно сплачувати поточні податкові зобов'язання.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Пунктом 100.4 статті 100 Податкового кодексу України передбачено, що підставою для розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань та податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.

Тобто інститут розстрочення податкового боргу може бути застосовано лише у разі наявності доказів поліпшення економічного стану боржника у подальшому та наявності даних про погашення боргу в майбутньому.

З матеріалів справи, а саме з балансу підприємства станом на 30.06.2012, вбачається, що ДП "Антрацит" мало довгострокові зобов'язання на суму 224209 тис. грн. та поточні зобов'язання у розмірі 14808 тис. грн. У той же час загальна сума дебіторської заборгованості підприємства становить 239736 тис. грн. (а.с. 43-44) Також, судом встановлено, що ДП "Антрацит" проводиться претензійно-позовна робота з боржниками щодо стягнення дебіторської заборгованості. Так, представником відповідача надано суду наказ господарського суду Луганської області про стягнення на користь ДП "Антрацит" з ПП "Офра" заборгованості у загальній сумі 37318 тис. грн. Постановою державного виконавця від 21.06.2012 відкрито виконавче провадження з виконання наказ господарського суду Луганської області про стягнення на користь ДП "Антрацит" з ПП "Офра" заборгованості у загальній сумі 37318 тис. грн. (а.с. 45-48)

На думку суду, наявність дебіторської заборгованості та здійснення підприємством заходів щодо її стягнення вказує на наявність внутрішніх резервів, які дозволяють погасити наявні борги. Зокрема, заборгованість ПП "Офра" вже стягнута на користь ДП "Антрацит" рішенням суду, у випадку виконання вказаного судового рішення повністю покриває заборгованість ДП "Антрацит" перед бюджетом зі сплати податків.

Враховуючи, що представником ДП "Антрацит" під час розгляду справи надано суду переконливі докази знаходження підприємства у скрутному фінансовому стані, а також того, що ДП "Антрацит" має можливість поліпшити свій фінансовий стан у зв'язку з надходженням коштів від ПП "Офра" у розмірі 37318 тис. грн., а також враховуючи, що заборгованість перед бюджетом зі сплати податку на додану вартість складає лише 10640 тис.грн., тобто значно меншу суму ніж очікується надходження, з урахуванням клопотання представника відповідача та відсутністю заперечень з боку представників позивача, суд вважає за необхідне відповідно до ч.1 ст.257 КАС України встановити спосіб та порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення ДП "Антрацит" сплати в доход державного бюджету податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 10640419,00 грн. на 84 місяці починаючи з 20 вересня 2012 року по 20 грудня 2013 року рівними частинами по 10000,00 грн., з 20 січня 2014 року по 20 грудня 2014 року рівними частинами по 30000,00 грн., з 20 січня 2015 року по 20 грудня 2015 року рівними частинами по 50000,00 грн., з 20 січня 2016 року по 20 серпня 2019 року рівними частинами по 216373,15 грн., відповідно до графіку погашення податкового боргу.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську Державної податкової служби задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з розрахункових рахунків Державного підприємства "Антрацит"(94613, Луганська область, м. Антрацит, вулиця Ростовська, будинок 38, код ЕДРПОУ 32226065) відкритих у банках, обслуговуючих Державне підприємство "Антрацит"до державного бюджету України податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 10640419,00 грн. (десять мільйонів шістсот сорок тисяч чотириста дев'ятнадцять грн. 00 коп.).

Встановити порядок виконання судового рішення шляхом сплати Державним підприємством «Антрацит»в доход державного бюджету податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 10640419,00 грн. на 84 місяці починаючи з 20 вересня 2012 року по 20 грудня 2013 року рівними частинами по 10000,00 грн., з 20 січня 2014 року по 20 грудня 2014 року рівними частинами по 30000,00 грн., з 20 січня 2015 року по 20 грудня 2015 року рівними частинами по 50000,00 грн., з 20 січня 2016 року по 20 серпня 2019 року рівними частинами по 216373,15 грн., відповідно до графіку погашення податкового боргу.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

СуддяТ.В. Смішлива