ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
09 серпня 2012 р. Справа №2а-6786/12/0170/2
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.,
при секретарі Проніні Є.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лоза»
до Державної податкової інспекції у м. Ялта
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
за участю представників:
від позивача - Кузьменко Р.В. - пред-к, дов. №12 від 22.11.2010 р.
від відповідача - не з'явився.
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Лоза» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Ялта (далі відповідач), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0000362200 від 08.06.2012 р. Вимоги мотивовані тим,що відповідачем при проведенні планової виїзної документальної перевірки зроблені помилкові висновки про порушення позивачем вимог Податкового кодексу України , в наслідок чого йому безпідставно визначені податкові зобов'язання по податку на прибуток іноземних юридичних осіб , протиправно застасовані штрафні санкції.
Представник позивача наполягав на задвоволенні позовних вимог з підстав, визначених у позові.
Відповідач явку свого представника в судові засідання не забезпечив про день та час їх проведення був сповіщений належним чином.
У судове засідання 09.08.2012 р. відповідач явку свого представника не забезпечив, клопотань про відкладення розгляду справи не надав, представник позивача наполягав на розгляді справи на підставі залучених до неї документів.
Вислухавши представника позивача, суд, приймаючи до уваги відсутність доказів неможливості забезпечити явку представника відповідача , не надання ним клопотання про відкладення судового засідання, закінчення терміну розгляд справи , визначеного у ст.122 КАС України, наявність доказів того ,що всі учасники процесу були сповіщені про день та час проведення судового засідання , керуючись ст.128 КАС України, ухвалив продовжити розгляд на підставі залучених до неї документів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача , суд
ВСТАНОВИВ
Працівниками відповідача проведено планову виїзну документальну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011р. по 31.12.2011 р. , за результатами якої 24.05.2012 р. був складений акт №647/22-1/30862998/84.
У висновках зазначеного Акту перевірки зафіксовано порушення позивачем,зокрема, п.13.2 ст.13, п.16.13 ст.16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", п.п. «а» п.160.1 , п. 160.2 ст.160, п.п. 170.10.3 п.170.10 ст.170 р.IV Податкового кодексу України , в наслідок чого ним занижено податок на доходи нерезидента з джерелом походження з України - АТ «Казмонтажбуд»( Республіка Казахстан)- на загальну суму 5417 грн.
За результатами вивчення матеріалів зазначеної перевірки відповідачем 08.06.2012р. прийнято податкове повідомлення-рішення №0000362200, відповідно до якого позивачу донараховане податкове зобов'язання по податку на прибуток іноземних юридичних осіб у сумі 5417 грн. , застосовані штрафні санкції у розмір 1029 грн.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ст. 67 Конституції України визначає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
З 01.01.2011 р. набрав чинності Податковий Кодекс України (далі ПК України), розділ ІІІ якого регулює порядок сплати податку на прибуток підприємств. У п.1 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України зазначено,що р.ІІІ цього кодексу застосовується під час розрахунків з бюджетом, починаючи з доходів і витрат, що отримані і проведені з 01.04.2011 р. , якщо інше не встановлено цим підрозділом.
На час проведення позивачем господарської діяльності в першому кварталі 2011р. діяв Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств», п.1.32 ст.1 якого зазначав , що господарською діяльністю була будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.
У п.3.1 ст.3 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств» було визначено, що об'єктом оподаткування був прибуток, який визначався шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону, на:
суму валових витрат платника податку, визначених статтею 5 цього Закону;
суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону.
Згідно з п.4.1. ст. 4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" під валовим доходом визначалась загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду. До складу валового доходу включались , зокрема, загальні доходи від продажу товарів (робіт, послуг) , доходи від операцій, передбачених ст.7 зазначеного закону ( п.п. 4.1.1 та п. 4.1.3) .
Відповідно до п. 13.1 та п. 13.2 ст. 13 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств"будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях) оподатковувались у порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цієї статті під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, слідувало розуміти, зокрема, проценти, дисконтні доходи, що сплачувались я на користь нерезидента, у тому числі проценти за борговими зобов'язаннями, випущеними (виданими) резидентом.
Резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснювали на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях), крім доходів, зазначених у пунктах 13.3 - 13.6, були зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у п. 13.1 цієї статті, за ставкою у розмірі 15 відсотків від їх суми та за їх рахунок, який сплачувався до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачене нормами міжнародних угод, які набрали чинності
Відповідно до п. 14.1.36 ст.14 ПК України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Згідно з п.п. 14.1.54 ПК України дохід з джерелом їх походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, але не виключно, доходи у вигляді:
а) процентів, дивідендів, роялті та будь-яких інших пасивних (інвестиційних) доходів, сплачених резидентами України;
б) доходів від надання резидентам або нерезидентам в оренду (користування) майна, розташованого в Україні, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до розташованих в Україні портів;
в) доходів від продажу рухомого та нерухомого майна, доходів від відчуження корпоративних прав, цінних паперів, у тому числі акцій українських емітентів;
г) доходів, отриманих у вигляді внесків та премій на страхування і перестрахування ризиків на території України;
ґ) доходів страховиків - резидентів від страхування ризиків страхувальників - резидентів за межами України;
д) інших доходів від діяльності, у тому числі пов'язаних з повною або частковою переуступкою прав та обов'язків за угодами про розподіл продукції на митній території України або на територіях, що перебувають під контролем митних органів (у зонах митного контролю, на спеціалізованих ліцензійних митних складах тощо);
е) спадщини, подарунків, виграшів, призів;
є) заробітної плати, інших виплат та винагород, виплачених відповідно до умов трудового та цивільно-правового договору;
ж) доходів від зайняття підприємницькою та незалежною професійною діяльністю.
Доходи - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі у виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами (п.п 14.1.56 п.14.1 ст.14 ПК України).
Згідно з п.134.1.1 п. 134.1 ст.134 ПК України об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135-137 цього Кодексу, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138-143 цього Кодексу, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 цього Кодексу.
Особливості оподаткування нерезидентів визначені в ст. 160 ПК України, згідно з п. 160.1 якої під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, розуміються, зокрема, проценти, дисконтні доходи, що сплачуються на користь нерезидента, у тому числі проценти за позиками та борговими зобов'язаннями, випущеними (виданими) резидентом;
Відповідно до п. 160.2.ст.160 ПК України резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), крім доходів, зазначених у пунктах 160.3 - 160.6 цієї статті, зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 160.1 цієї статті, за ставкою в розмірі 15 відсотків їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.
У ст.103 ПК України визначений порядок застосування міжнародного договору Українии про уникнення подвійного оподаткування стосовно повного або часткового звільнення від оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України
Відповідно до п. 103.1. ст.103 ПК України застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України.
У п 103.2. цієї статті ПК Україн визначено, що особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України.Застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами пункту 103.4 цієї статті.
Підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 цієї статті, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України. Довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України (п. 103.4, п.103.5 ст.103 ПК України).
Судом встановлено, що 17.05.2005р. між ТОВ "Лоза" та нерезидентом -АТ "Казмонтажбуд"- був укладений договір позики № 3, відповідно до п.1.1 якого останній передає на умовах даного договору у тимчасове користування позивачу грошові кошти в розмірі 3 000 000дол. США для поповнення оборотних коштів та на здійснення господарської діяльності відповідно до Статуту . Відповідно до п .2.3 цього договору позивач сплачує кошти в розмірі 2% річних від фактично отриманої суми позики. Відсотки нараховуються щомісяця станом на перше число наступного місяця та сплачуються при повернення основного боргу у строки, визначені п. 1.3 даного договору.
Вказаний договір зареєстрований у встановленому законом порядку, що підтверджується Реєстраційним свідоцтвом Головного управління НБУ в АРК № 335 від 30.05.2005р.
Між позивачем та нерезидентом -АТ "Казмонтажбуд"- 17.02.2011р., 18.02.2011р., 01.07.2011р., 01.08.2011р., 01.09.2011р., 03.10.2011р.та 01.1.201 р. були укладені угоди про залік взаємних грошових зобов'язань відповідно№4, №5, №6, №7, №8, №9, №10, згідно з умовами яких здійснено залік взаємних грошових зобов'язань за перший, третій та четвертий квартали 2011 р. на суму 54161,84 грн. ( 6816,05 дол. США).
Позивачем при проведені процедури заліку взаємних грошових зобов'язань п о зазначеним вище договорам утримання та сплата до бюджету податку на прибуток нерезидента-АТ "Казмонтажбуд"- не здійснювалось , що за твердженнями податкового органу призвело до заниження цього податку на суму 5417 грн.
Судом встановлено,що 14.04.1997 р. набрала чинності Конвенція між Урядок України та Урядом Республіки Казахстан про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи, яка підписана сторонами 09.07.1996р.
Порядок оподаткування процентів визначено ст. 11 Конвенції між між Урядом України та Урядом Республіки Казахстан про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи (далі Конвенція). Відповідно до п. 3 ст. 11 Конвенції термін "проценти" при використанні у цій статті означає доход від боргових вимог будь-якого виду, незалежно від іпотечного забезпечення і незалежно від володіння правом на участь у прибутках боржника, і зокрема, доход від урядових цінних паперів і облігацій чи боргових зобов'язань, включаючи премії та виграші по цих цінних паперах, облігаціях або боргових зобов'язаннях.
Згідно з п. 5 ст.11 Конвенції проценти виникають у Договірній Державі, якщо платником є сама Держава, її політико-адміністративний підрозділ, місцеві органи влади або резидент цієї Держави.
В силу п. 1 ст. 11 Конвенції проценти, що виникають у Договірній Державі і сплачуються резиденту другої Договірної Держави, можуть оподатковуватись у цій другій Державі, якщо такий має фактичне право на ці проценти.
Згідно з положеннями п. 2 ст. 11 Конвенції такі проценти можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, в якій вони виникають, і відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо одержувач фактично має право на проценти, податок, що стягується, не повинен перевищувати 10 відсотків від валової суми процентів, не можуть бути розцінені як імперативна норма, що зобов'язує здійснювати оподаткування виплати процентів виключно у Договірній Державі, в якій вони виникають (в даному випадку в Україні).
Вивчивши наведені више вимоги п. 1 та п. 2 ст.11. Конвенції можна зробити висновок , що оподаткування доходу у вигляді процентів може здійснюватися або у Договірній Державі, в якій вони виникають, або у другій Державі, резидент якої має фактичне право на ці проценти.
До матеріалів справи залучена копія Документу про підтвердження резидентства від 22.02.2011 р. , яким компетентний орган Республіки Казахстан підтвердив, що АТ "Казмонтажбуд" є резидентом Республіки Казахстан з 17.09.2001р. з привласненням реєстраційного номера платника податків 600400240167, а також зазначив, що даний документ, що підтверджує резидентство, виданий для застосування положень міжнародного договору про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи, укладного Республікою Казахстан та Україною. Вказаний документ, що підтверджує резидентство, виданий на 2011р.
Крім того, до матеріалів справи залучена копія листа Податкового департаменту по місту Алмати № НД 07.02.4 2418 від 23.02.2011р., з якого вбачається, що відповідно до ст. 221 Кодексу Республіки Казахстан "Про податки і інші обов'язкові платежі до бюджету"доходами з джерелом за межами Республіки Казахстан незалежно від місця виплати визнаються усі види доходів, які не є доходами з джерел Республіки Казахстан. Відповідно, платник податків -резидент зобов'язаний відобразити у податковій декларації в Республіці Казахстан доходи з джерел за межами Республіки Казахстан.
Вивичивши зазначені обставини, керуючись наведенними вище положеннями Закону України "Про податкування прибутку підприємств" та ПКУкраїни , приймаючи д оуваги положення Конвенції, суд приходить д овмсновку,що позивач правомірно не здійснив у 2011 р. оподаткування доходів нерезидента -АТ "Казмонтажбуд"- у вигляді процентів на суму 54161,84 грн. ( 6816,05 дол. США).
З огляду на зазначене існують підстави для задоволення позову.
Під час судового засідання, яке відбулось 09.08.2012 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 14.08.2012 р.
Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у м.Ялта № 0000362200 від 08.06.2012 р.
3. Стягнути з Державного бюджету України шляхом безспірного списання із рахунку коштів, призначених на утримання Державної податкової інспекції у м.Ялта , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Лоза» судовий збір у сумі 107,30 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.