Постанова № 25684866, 11.07.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
11.07.2012
Номер справи
2а-13018/11/0170/2
Номер документу
25684866
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
  • 2)
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 липня 2012 р. Справа №2а-13018/11/0170/2

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.

при секретарі Проніні Є.С.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим

до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1

про стягнення заборгованості в сумі 36842,02 грн.,

за участю представників:

від позивача - Шутенко К.П.- представник, довіреність № 22565/10/10-0 від 02.11.2011 р.

від відповідача - ОСОБА_2 - представник, довіреність від 19.06.2012 року

за участю експерта - Щегловського В.В.

Суть спору: Державна податкова інспекція в м. Керчі АР Крим (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі відповідач) податкової заборгованості в сумі 36842,02 грн., а саме прибутковий податок з працівників, прибутковий податок на доходи від підприємницької діяльності земельний податок. мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем не провадиться сплата узгоджених податкових зобов'язань.

Ухвалою суду від 21.10.2011 року відкрито провадження в адміністративній справі №2а-13018/11/0170/2.

У судовому засіданні, яке відбулось 12.01.2012 року, відповідач та його представник заявили клопотання про призначення у справі судової почеркознавчої експертизи для з'ясування питання чи зроблені підписи на корінцях податкових повідомлень-рішень особисто відповідачем.

Ухвалою суду від 12.01.2012 року зупинено провадження у справі та призначено у справі судову почеркознавчу експертизу.

Від Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при ГУ МВС України в АР Крим 08.06.2012 року надійшов висновок експерта № 110 від 24.05.2012 року, у зв'язку з чим ухвалою суду від 11.06.2012 року провадження у праві поновлено.

У судовому засіданні, яке відбулось 11.07.2012 року, представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у адміністративному позові.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечував.

У судовому засіданні експертом, який прибув за викликом суду, було роз'яснено експертний висновок № 110 від 24.05.2012 року.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін та експерта, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач 22.08.2000 року зареєстрований Виконавчим комітетом Керченської міської ради АР Крим як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію.

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування» (в редакції, яка діяла на момент подання декларацій, проведення перевірок та прийняття податкових повідомлень-рішень) платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) були фізичні особи, на яких відповідно до Законів України був покладений обов'язок сплачувати податки і збори.

Пунктом 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (в редакції, яка діяла на момент проведення перевірок та прийняття податкових повідомлень-рішень) було встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку вказує у податковій декларації.

Згідно з пунктом 5.3.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків був зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.

Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» було встановлено, що платники податків були зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Порядок, підстави та строки сплати податку на прибуток, надання податкової звітності був встановлений Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» (що діяв на момент проведення податковим органом перевірок та прийняття податкових повідомлень-рішень) від 28.12.1994 року N 333/94, п.п. 11.1 якого були передбачені такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік.

Таким чином, відповідач був зобов'язаний щоквартально протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового кварталу, подавати до податкової інспекції декларації з податку на прибуток.

Згідно з п.п. 16.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платники податку самостійно визначали суми податку, що підлягають сплаті.

Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. (п.п. 16.4 зазначеного Закону).

Згідно з п.п. 20.1. ст. 20 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» відповідальність за правильність нарахування, своєчасність сплати податку та дотримання податкового законодавства ніс платник податку у порядку та розмірах, визначених законом.

Відповідно до п.п. 4.2.1. п. 4.2. ст. 4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» (що діяв на момент виникнення заборгованості) до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються доходи у вигляді заробітної плати, інші виплати та винагороди, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового або цивільно-правового договору.

П.п. 8.1.1. п. 8.1. ст. 8 Закону було встановлено, що податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.

У п. 19.2. Закону визначено, що особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані, зокрема, своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.

Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку були передбачені Законом України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535 - ХІІ.

Відповідно до ст. 2 Закону (що діяв на момент виникнення у відповідача заборгованості) використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України «Про плату за землю» сплачують земельний податок. Статтею 15 даного нормативно-правового акту передбачено, що власники землі і землекористувачі платять земельний податок з дня виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 13 Закону підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно зі ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислювали суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подавали відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняло від обов'язку подання щомісячних декларацій Платник податків мав право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняло його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.

Відповідачем на адресу позивача було подано декларацію про доходи, одержані з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року № 9 від 18.04.2011 року на суму 616,66 грн. Також відповідачем подано декларацію з податку з доходів фізичних осіб № 405 від 14.08.2011 року.

Крім того, відповідачем подано податковий розрахунок земельного податку за 2010 рік, відповідно до якого відповідач зобов'язаний у 2010 році сплатити 10020,95 грн. земельного податку, у тому числі за базові податкові (звітні) місяці 2010 року по 835,08 грн. щомісячно з січня по листопад та у грудні 2010 року - 835,07 грн.

Державною податковою інспекцією в м. Керчі АР Крим 09.07.2009 року проведено планову виїзну документальну перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства в період з 01.01.2008 року по 31.03.2009 року, за результатами якої складений акт № 1204-17-1-09-2375512296 від 09.07.2009 року.

На підставі зазначеного акту перевірки та рішення про результати розгляду первинної скарги № 7705/8/25-0 від 17.08.2009 року, у зв'язку з порушенням відповідачем Законів України «Про податок з доходів фізичних осіб» та «Про плату за землю» оподаткування прибутку підприємств» та «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», позивачем прийнято:

- податкове повідомлення - рішення № 0001791701/1 від 17.08.2009 року про визначення суми податкового зобов'язання з податку з доходів найманих працівників в сумі 1035,00 грн., у тому числі за основним платежем 345,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 690,00 грн.

- податкове повідомлення-рішення № 0001801701/1 від 17.08.2009 року про визначення суми податкового зобов'язання з земельного податку в сумі 23211,54 грн., у тому числі за основним платежем 15712,58 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 7498,96 грн.;

- податкове повідомлення-рішення № 0002091701/1 від 17.08.2009 року про визначення суми податкового зобов'язання з земельного податку в сумі 387,33 грн., у тому числі за основним платежем 20,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 367,33 грн.

Також, Державною податковою інспекцією в м. Керчі АР Крим 21.08.2010 року проведено планову виїзну документальну перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства в період з 01.04.2009 року по 30.06.2010 року, за результатами якої складений акт № 1170/17-1/НОМЕР_1 від 21.08.2010 року.

На підставі зазначеного акту перевірки, у зв'язку з порушенням відповідачем Законів України «Про плату за землю» оподаткування прибутку підприємств» та «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», позивачем прийнято:

- податкове повідомлення-рішення № 0002241701/0 від 30.08.2010 року про визначення суми податкового зобов'язання з земельного податку в сумі 17284,53 грн., у тому числі за основним платежем 11584,94 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 5699,59 грн.

Державною податковою інспекцією в м. Керчі АР Крим 29.12.2010 року проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питань дотримання граничних термінів сплати податку з доходів фізичних осіб за періоди з 10.04.2008 року по 20.10.2010 року та з 11.08.2008 року по 20.10.2010 року, за результатами якої складений акт № 1865-17-1-09-2375512296 від 29.12.2010 року.

На підставі зазначеного акту перевірки, у зв'язку з порушенням відповідачем Законів України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», позивачем прийнято:

- податкове повідомлення - рішення № 0003341701/0 від 29.12.2010 року про визначення штрафу з податку з доходів фізичних осіб в сумі 142,50 грн.;

- податкове повідомлення-рішення № 0003331701/1 від 29.12.2010 року про визначення штрафу з податку з доходів фізичних осіб в сумі 207,00 грн.

Матеріалами справи підтверджено та відповідачем не заперечувалось дотримання позивачем порядку, який був передбачений Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» щодо направлення відповідачу податкових повідомлень-рішень №0001791701/1, №0001801701/1 та № 0002091701/1 від 17.08.2009 року.

Проте, у судовому засіданні, яке відбулось 12.01.2012 року відповідач наполягав на тому, що податкові повідомлення-рішення № 0002241701/0 від 30.08.2010 року, №0003341701/0 від 29.12.2010 року та № 0003331701/1 від 29.12.2010 року ним отримані не були, у зв'язку з чим ухвалою суду від 12.01.2012 року призначено судову почеркознавчу експертизу на вирішення якої поставлене питання: чи зроблені підписи на корінцях податкових повідомлень-рішень № 0002241701/0 від 30.08.2010 року, №0003341701/0 від 29.12.2010 року та № 0003331701/0 від 29.12.2010 року в графі «податкове повідомлення-рішення отримав» особисто фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1.

Від Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при ГУ МВС України в АР Крим 08.06.2012 року надійшов висновок експерта № 110 від 24.05.2012 року, згідно з яким встановлено, що підпис на корінці податкового повідомлення-рішення № 0002241701/0 від 30.08.2010 року в графі «податкове повідомлення-рішення отримав» виконаний ОСОБА_1. За таких обставин, суд вважає доведеним факт узгодження з позивачем суми податкового зобов'язання, визначеного при прийнятті податкового повідомлення-рішення № 0002241701/0 від 30.08.2010 року.

У судовому засіданні експерт Щегловський В.В. підтвердив висновки експертизи та пояснив, що питання: чи виконані підписи на корінцях податкових повідомлень-рішень №0003341701/0 від 29.12.2010 року та № 0003331701/0 від 29.12.2010 року в графі «податкове повідомлення-рішення отримав» особисто фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, не вирішувалось, у зв'язку з відсутністю у експерта зразків підписів ОСОБА_1

Представники позивача та відповідача у судовому засіданні відмовились проти проведення додаткової судової почеркознавчої експертизи.

Відповідно до ч. 6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Таким чином до матеріалів справи не надано належних доказів отримання позивачем податкових повідомлень-рішень №0003341701/0 від 29.12.2010 року та №0003331701/0 від 29.12.2010 року, у зв'язку з чим позовні вимоги про стягнення з відповідача 349,50 грн. суми штрафів задоволенню не підлягають.

За таких обставин, загальна сума заборгованості відповідача перед бюджетом, що підлягає стягненню з позивача становить 36492,52 грн., а саме: 2266,10 грн. прибуткового податку з працівників, 290,01 грн. прибуткового податку з доходів від підприємницької діяльності та 33936,41 грн. земельного податку.

Ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» одним із завдань органів податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).

Згідно з п.п. 20.1.18 п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим належить задовольнити частково в сумі 36492,52грн.

Під час судового засідання, яке відбулось 11.07.2012 р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 19.07.2012р.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити частково.

2.Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (98300, АДРЕСА_1, ідент.номер НОМЕР_1, р/р НОМЕР_2, НОМЕР_3 в ПАТ «Укрсоцбанк», м. Київ, вул. Ковпака, 29, МФО 300023):

- на користь місцевого бюджету м. Керчі (код платежу 11010101 на р/р 33216800700019 УДК в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740946) 2266,10 грн. податкового боргу з прибуткового податку з працівників;

- на користь місцевого бюджету м. Керчі (код платежу 11010102 на р/р 33215801700019 УДК в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740946) 290,01 грн. податкового боргу з податку на доході від підприємницької діяльності;

- на користь місцевого бюджету м. Керчі (код платежу 13050300 на р/р 33214813700019 УДК в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740946) 33936,41 грн. податкового боргу з земельного податку.

3. В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Яковлєв С.В.