Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 серпня 2012 року Справа № 2а/1270/5671/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого: судді - Широкої К.Ю.,
при секретарі - Бондар Ю.М.,
за участю:
прокурора: Черніков Є.Е.,
представника позивача: Королько Л.О.,
представника відповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом прокурора Лутугинського району в інтересах держави в особі державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області до державного підприємства "Луганськвугілля" про стягнення заборгованості з екологічного податку у розмірі 532 378,78 грн., -
24 липня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду з позовом звернувся прокурор Лутугинського району в інтересах держави в особі державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області до державного підприємства "Луганськвугілля" про стягнення заборгованості з екологічного податку у розмірі 532 378,78 грн., в обґрунтування якого зазначив наступне. Відповідач - ДП «Луганськвугілля» зареєстрований виконкомом Луганської міської ради 09.04.2003 за реєстраційним номером 25370169Ю0043256 та перереєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 04.03.2009 за номером 13821070043000520, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи від 04.03.2009 та довідкою Луганського обласного статуправління №286077 від 17.03.2009. ДП «Луганськвугілля» зареєстроване в Державній податковій інспекції в Лутугинському районі як платник окремих податків, що підтверджується довідкою ДПІ в Лутугинському районі від 13.12.2010 №88/9/29. Станом на 12 червня 2012 року ДП «Луганськвугілля» має податковий борг з екологічного податку в сумі 532 378,78 грн. який виник з 20 травня 2012 року та складається з:
- 196 330, 38 грн. - згідно податкової декларації екологічного податку від 24.04.2012 року №9021454834, термін сплати 20.05.2012;
- 14 984,08 грн. - згідно податкової декларації екологічного податку від 24.04.2012 №9021457323, термін сплати 20.05.2012;
- 116 261,10 грн. - згідно податкової декларації екологічного податку від 24.04.2012 №9021455547, термін сплати 20.05.2012;
- 181 241,56 грн. - згідно податкової декларації екологічного податку від 24.04.2012 №9021457067, термін сплати 20.05.2012;
- 23 561, 66 грн. - згідно податкової декларації екологічного податку від 24.04.2012 №9021455027, термін сплати 20.05.2012.
Сума боргу з екологічного податку виникла у ДП «Луганськвугілля» з 20 травня 2012 року по строку сплати за I квартал 2012 року. ДПІ в Лутугинському районі до ДП «Луганськвугілля» відповідно до п.п.6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України №2181, норми якого діяли на час виникнення податкового боргу, застосовані відповідні заходи щодо стягнення податкового боргу: направлені перша та друга податкові вимоги: від 23.11.2009 №1/121 та від 28.12.2009 №2/135. На підставі викладеного прокурор просить стягнути з ДП «Луганськвугілля» на користь державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області кошти в сумі 532 378,78 грн. за податковим боргом, який виник зі сплати екологічного податку, з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих боржника.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, надала суду пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просила позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заперечень проти позову відповідач не надав, як і не надав доказів сплати податкового боргу.
Суд, вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач Державне підприємство «Луганськвугілля» є юридичною особою, зареєстроване 09.04.2003 року управлінням держаної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради за № 25370169Ю0043256 та перереєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 04.03.2009 за номером 1 382 107 0043 000520, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи від 04.03.2009 та довідкою Луганського обласного статуправління №286077 від 17.03.2009 код ЄДРПОУ 32473323 (а.с.5-7).
Відповідач взятий на облік як платник податків Державню податковю інспекцію в Лутугинському районі, що підтверджується довідкою ДПІ в Лутугинському районі від 02.07.2009 №77/29-011 (а.с.8).
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, повноваження і обов'язки посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до ст. 6 Податкового Кодексу України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Статтею 14 Податкового кодексу України наведено перелік основних понять, які використовуються у Податковому кодексі України, зокрема:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
У відповідності із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи; подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання; подавати контролюючим органам інформацію, відомості про суми коштів, не сплачених до бюджету в зв'язку з отриманням податкових пільг (суми отриманих пільг) та напрями їх використання (щодо умовних податкових пільг - пільг, що надаються за умови використання коштів, вивільнених у суб'єкта господарювання внаслідок надання пільги, у визначеному державою порядку); подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством; виконувати законні вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів з питань оподаткування та митної справи і підписувати акти (довідки) про проведення перевірки; не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи; повідомляти контролюючим органам за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації); повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи - підприємця; забезпечувати збереження документів, пов'язаних з виконанням податкового обов'язку, протягом строків, установлених цим Кодексом; допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Розділом VІІІ Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та сплатою екологічного податку.
Відповідно до п.240.1. ст. 240 ПК України платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:
викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;
скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти;
розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини;
утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);
тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.
Згідно з п. 240.2. ст. 240 ПК України платниками податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, а також громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферу пересувними джерелами забруднення у разі використання ними палива.
Статтями 243-246 ПК України встановлені ставки податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин пересувними джерелами забруднення, за скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах.
Відповідно до п.250.1. ст.250 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.
Судом встановлено, що станом на 12 червня 2012 року ДП «Луганськвугілля» має податковий борг з екологічного податку в сумі 532 378,78 грн. який виник з 20 травня 2012 року та складається з:
- 196 330, 38 грн. - згідно податкової декларації екологічного податку від 24.04.2012 року №9021454834, термін сплати 20.05.2012 (а.с.9-10);
- 14 984,08 грн. - згідно податкової декларації екологічного податку від 24.04.2012 №9021457323, термін сплати 20.05.2012 (а.с.11-12);
- 116 261,10 грн. - згідно податкової декларації екологічного податку від 24.04.2012 №9021455547, термін сплати 20.05.2012 (а.с.13-14);
- 181 241,56 грн. - згідно податкової декларації екологічного податку від 24.04.2012 №9021457067, термін сплати 20.05.2012 (15-16);
- 23 561, 66 грн. - згідно податкової декларації екологічного податку від 24.04.2012 №9021455027, термін сплати 20.05.2012 (а.с.17-18).
Так, через несплату відповідачем у встановлений законодавством строк самостійно визначених податкових зобов'язань згідно з податковими деклараціями з екологічного податку за 1 квартал 2012 року №9021454834 від 24.04.2012, №9021457323 від 24.04.2012, №9021455547 від 24.04.2012, №9021457067 від 24.04.2012, №9021455027 від 24.04.2012, утворився податковий борг, який станом на 12.06.2012 складає 532 378,78 грн., з яких:
- за викиди в атмосферне повітря - 442 578,23 грн.
- за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти - 16552,30 грн.
- за розміщення відходів у спеціально відведених місцях - 73 248,25 грн., що
також підтверджується розрахунком податкового боргу (а.с.4) та зворотнім боком облікової картки платника податків (а.с.27-32).
Пунктом 59.1. ст.59 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI встановлено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI).
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначений Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181, який діяв до 01.01.2011р. та главою 9 розділу ІІ Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011р.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Законом №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Згідно п.п. 6.2.3. п. 6.2 ст. 6 Закону №2181 податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
На виконання вищезазначених положень Закону №2181 ДПІ у Лутугинському районі Луганської області на адресу відповідача було направлено першу податкову вимогу від 23.11.2009 року №1/121, яка була отримана уповноважено особою відповідача 23.11.2009 року. (а.с.19)
Також, ДПІ у Лутугинському районі Луганської області на адресу відповідача було направлено другу податкову вимогу №2/135 від 28.12.2009 року, яка була отримана уповноважено особою відповідача 31.12.2009 року. (а.с.20)
Даних про оскарження відповідачем податкових вимог судом не встановлено, а тому вони є узгодженими та чинними на час розгляду справи.
Таким чином, на час розгляду справи за відповідачем рахується податковий борг з екологічного податку в загальному розмірі 532 378,78 грн. Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки є документально обґрунтованими та підтвердженні доказами, які містяться в матеріалах справи.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор та позивач звільнені від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 16 серпня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись статтями 2, 17, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги прокурора Лутугинського району в інтересах держави в особі державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області до державного підприємства "Луганськвугілля" про стягнення заборгованості з екологічного податку у розмірі 532 378,78 грн. - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Луганськвугілля» (код ЄДРПОУ 32473323, адреса: 91000, м. Луганськ, вул. Лермонтова, буд. 1-в) кошти у сумі 532 378,78 грн. (п'ятсот тридцять дві тисячі триста сімдесят вісім гривень 78 копійок) за податковим боргом, який виник зі сплати екологічного податку, з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих боржника.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанову у повному обсязі складено протягом п'яти днів з дня закінчення розгляду справи, відповідно до ч.3 ст.160 КАС України.
СуддяК.Ю. Широка