Постанова № 25676276, 15.08.2012, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.08.2012
Номер справи
2а-1670/4353/12
Номер документу
25676276
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 серпня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/4353/12

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Головка А.Б.,

при секретарі - Вороніній І.О.,

за участю:

представника позивача - Кінаша А.Г.,

представника відповідача - Зайця С.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Біо-Актив" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

02 липня 2012 року Приватне підприємство "Біо-Актив" (далі - позивач, ПП "Біо-Актив") звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби (далі - відповідач, Кременчуцька ОДПІ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.04.2012 року № 00028/1503/0/402.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначив, що не погоджується із викладеними у акті перевірки висновками та прийнятим за його наслідками податковим повідомленням-рішенням про визначення податкового зобов'язання з орендної плати за землю, оскільки позивач не є суб'єктом сплати земельного податку, на нього не поширюється положення статті 286 Податкового кодексу України. ПП "Біо-Актив" сплачує орендну плату за землю виключно на умовах договору оренди земельної ділянки, укладеного із Кременчуцькою міською радою. Додаткових угод до договору оренди землі про зміну істотних умов договору не оформлено, у зв'язку із чим позивач виконує умови договору сплачуючи оренду плату за землю згідно умов правочину.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, просив відмовити в їх задоволенні. В обґрунтування письмових заперечень вказав, що рішенням Кременчуцької міської ради від 24 листопада 2009 року з 01 січня 2011 року введено в дію нову грошову оцінку землі, у зв'язку із чим фізичним і юридичним особам вказано про необхідність в двохмісячний термін звернутися до Управління Держкомзему у м. Кременчуці та замовити витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які знаходяться в їх користуванні або власності. Зазначив, що ПП "Біо-Актив" при визначенні належних до сплати сум орендної плати в декларації не враховано положення рішення Кременчуцької міської ради від 24 листопада 2009 року, у зв'язку із чим занижено суму орендної плати за змелю. Просив в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

ПП "Біо-Актив" зареєстроване виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області 08 червня 1999 року, про що зроблений запис про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР за номером 1 585 120 0000 000626, видане свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №126572. Взято на податковий облік в органах державної податкової служби 15 червня 1999 року за номером 4883. Зареєстроване платником податку на додану вартість відповідно до свідоцтва від 03 червня 2003 року №23701320, виданого Кременчуцькою ОДПІ.

З матеріалів справи вбачається, що в період з 15 березня 2012 року по 21 березня 2012 року Кременчуцькою ОДПІ проведено документальну невиїзну перевірку податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) ПП "Біо-Актив", поданої за 2011 рік (№ 3339 від 29 січня 2011 року) по питанню правильності нарахування плати за землю.

За наслідками проведення документальної невиїзної перевірки податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) ПП "Біо-Актив", поданої за 2011 рік (№3339 від 29 січня 2011 року) по питанню правильності нарахування плати за землю, Кременчуцькою ОДПІ складений акт від 27 березня 2012 року №415/15-227/30446633, у висновках якого зафіксовано заниження позивачем показників декларації з орендної плати за землю за травень-грудень 2011 року за оренду земельної ділянки по вул. Ярмарковій, 13 на суму 122729,60 грн., в тому числі: за травень 2011 року - 15 341,21 грн., за червень 2011 року - 15 341,21 грн., за липень 2011 року - 15 341,21 грн., за серпень 2011 року - 15 341,21 грн., за вересень 2011 року - 15 341,21 грн., за жовтень 2011 року - 15 341,21 грн., за листопад 2011 року - 15 341,21 грн., за грудень 2011 року - 15 341,13 грн.

Відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 13 квітня 2012 року №0002811503/402 про визначення суми податкового зобов'язання в розмірі 122729,60 грн., застосування штрафної (фінансової) санкції в розмірі 53695,23 грн., а всього на суму 176424,83 грн.

Позивач не погодившись із вказаним рішенням відповідача оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку податковому повідомленню-рішенню Кременчуцької ОДПІ від 13 квітня 2012 року №0002811503/402, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з матеріалів справи, в період, який перевірявся Кременчуцькою ОДПІ, травень-грудень 2011 року ПП "Біо-Актив" орендовано земельні ділянки, які розташовані в м. Кременчуці, на підставі договорів оренди, укладених з виконкомом Кременчуцької міської ради, а саме: земельна ділянка по вул. Ярмарковій, 13, землі промисловості, загальною площею 27487,00 м2, плата за землю вноситься у розмірі 3% від грошової оцінки щорічно, нормативна грошова оцінка складає 42,81 грн. за 1 м2; земельна ділянка на розі вул. Московської та вул. Чкалова, площа - 2747 м2. (406 м2 - 10%; 2341 м2 - 1,5%), нормативна грошова оцінка складає 115,56 грн. за 1 м2; земельна ділянка по просп. 50-річчя Жовтня в кварталі 278, площа - 1837 м2.

Матеріали справи містять копію податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) ПП "Біо-Актив", поданої за 2011 рік (№3339 від 29 січня 2011 року).

Згідно з поданою ПП "Біо-Актив" декларацією з орендної плати за землю загальна сума нарахованої орендної плати за землю по вищевказаним земельним ділянкам складає - 30869,21 грн.

За твердженням Кременчуцької ОДПІ, позивачем задекларовано орендну плату за землю без врахування витягу (довідки) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, що стало підставою для визначення суми орендної плати за період травень-грудень 2011 року самостійно Кременчуцькою ОДПІ.

В ході судового розгляду справи позивачем вказувалося на наявність укладених між ПП "Біо-Актив" та Кременчуцькою міською радою договорів оренди земельних ділянок по вул. Ярмарковій, 13, площею 27487,00 м2; на розі вул. Московської та вул. Чкалова, площею 2747 м2; по просп. 50-річчя Жовтня в кварталі 278, площею 1837 м2.

За твердженням представника позивача дані про розмір орендної плати, визначений сторонами договорів оренди земельних ділянок є єдиним джерелом для визначення сум орендної плати, належних до декларування і сплати, а Кременчуцька ОДПІ не має права втручання до правовідносин, що склалися між сторонами господарських договорів оренди.

Суд не погоджується із такою позицією позивача з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 8.1 статті 8 Податкового кодексу України в Україні встановлюються загальнодержавні податки та збори.

Згідно із підпунктом 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України до загальнодержавних податків та зборів належить, зокрема, плата за землю.

Підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, відповідно до підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Платниками податку, згідно із статтею 269 Податкового кодексу України, є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Податкова політика держави головним чином реалізується через систему оподаткування, яка відповідно до пункту 1 частини 2 статті 92 Конституції України встановлюється виключно законами України.

Конституцією України, а саме частиною 1 статті 67, пунктом 1 частини 2 статті 92 встановлений обов'язок кожного сплачувати податки і збори, що встановлюються законами України, у порядку і розмірах, передбачених ними.

Стосовно визначення розміру орендної плати виключно в договорі оренди земельної ділянки, суд зазначає, що відповідно до положень пунктів 288.1-288.4 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Слід зазначити, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Відповідно до положень підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Посилання позивача на те, що між ПП "Біо-Актив" та Кременчуцькою міською радою не укладалося додаткових угод до договорів оренди про зміну розміру орендної плати, а відповідно відсутні підстави для врахування розміру, іншого, ніж встановлений договором, не приймаються судом до уваги, оскільки в силу положень частини 1 статті 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Відповідно, застосування при розрахунку ставки плати за землю (орендної плати) розміру, встановленого законом є обов'язковим.

Суд зазначає, що ставки плати за землю, особливості їх встановлення, порядок обчислення та строки сплати плати за землю встановлені розділом ХІІІ Податкового кодексу України.

Так, згідно із пунктом 285.1 статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Для визначення розміру податку та орендної плати, відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового Кодексу України, використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше одного разу на 5-7 років.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, згідно статті 20 Закону України "Про оцінку земель", оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до положень статті 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Суд зазначає, що зазначені положення законодавства України спростовують твердження позивача про неможливість використання ним при визначенні розміру орендної плати за землю даних інших, ніж зазначені в договорі оренди земельної ділянки.

З матеріалів справи вбачається, що Кременчуцька міська рада рішенням від 24 листопада 2009 року сесії V скликання "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області" передбачила введення в дію нової нормативної грошової оцінки земель з 1 січня 2011 року.

Пунктом 3 даного рішення визначено, що фізичним та юридичним особам в 2-х місячний термін необхідно звернутися в Управління Держкомзему у м. Кременчук та замовити витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які знаходяться в їх користуванні або власності.

Таким чином, рішенням Кременчуцької міської ради зобов'язано власників земель та землекористувачів звернутися до Управління Держкомзему у м. Кременчуці за для отримання даних з нормативної грошової оцінки земель.

Отже, позивач зобов'язаний був вжити всіх заходів для отримання витягу про грошову оцінку земель, що знаходилися в його користуванні і при декларуванні плати за землю (земельного податку та/або орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2011 рік повинно бути враховано показники грошової оцінки землі, введеної в дію з 01 січня 2011 року.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням IV сесії Кременчуцької міської ради від 22 лютого 2011 року внесено зміни до рішення Кременчуцької міської ради від 24 листопада 2009 року, яким встановлено, що з 01 березня 2011 року по 30 червня 2011 року нормативна грошова оцінка земель розраховується з коригуючим коефіцієнтом 0.65.

Рішенням VIII сесії Кременчуцької міської ради від 05 липня 2011 року встановлено, що з 01.07.2011 року по 31.12.2011 року нормативна грошова оцінка земель розраховується з коригуючим коефіцієнтом 0,65.

Кременчуцькою ОДПІ зроблено запит до управління Держкомзему у місті Кременчуці Полтавської області від 04 травня 2011 року №321/9/15-221 та отримано відповідь від 06 червня 2011 року №01-27/1016 та довідки (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 31 січня 2011 року №01-21/1685; №01-21/2165; №01-21/2361, копії яких наявні в матеріалах справи.

За даними витягів про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, грошова оцінка складає в 2011 році по вул. Ярмарковій, 13 - 372,18 грн.; по просп. 50 років Жовтня в кварталі 278 - 625,16 грн.; на перехресті вул. Московської та Чкалова - 558,33 грн.

Таким чином, орендна плата за землю за 2011 рік по вул. Ярмарковій, 13, повинна складати 132 991,44 грн. (27487,00 кв.м. х 372,18 грн. = 10230111,66 грн. х 3% = 306903,35 грн. річна сума (25575,28 грн. в місяць) з урахуванням коригую чого коефіцієнту 0,65 - 16623,93 грн. в місяць) за травень - грудень -16623,93 х 8 місяців = 132 991,44 грн.

Орендна плата за травень - грудень 2011 року повинна складати: за травень 2011 року - 16 623,93 грн., за червень 2011 року - 16 623,93 грн., за липень 2011 року - 16 623,93 грн., за серпень 2011 року - 16 623,93 грн., за вересень 2011 року - 16 623,93 грн., за жовтень 2011 року - 16 623,93 грн., за листопад 2011 року - 16 623,93 грн., за грудень 2011 року - 16 623,93 грн., а всього за даний період - 132 991,44 грн.

Сума орендної плати задекларована ПП "Біо-Актив" за травень - грудень 2011 року склала 10261,84 грн.

Розрахунок суми проведений позивачем без врахування показників нормативної грошової оцінки землі, введеної в дію з 01 січня 2011 року рішенням Кременчуцької міської ради від 24 листопада 2011 року, що ПП "Біо-Актив" не заперечується.

Такі дії позивача не відповідають вимогами розділу ХІІІ Податкового кодексу України, у зв'язку із чим вірним є встановлення Кременчуцькою ОДПІ в ході проведення документальної невиїзної перевірки податкової декларації з плати заземлю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) заниження суми орендної плати за землю ПП "Біо-Актив" за травень - грудень 2011 року на суму 122729,60 грн., в тому числі: за травень 2011 року - 15 341,21 грн., за червень 2011 року - 15 341,21 грн., за липень 2011 року - 15 341,21 грн., за серпень 2011 року - 15 341,21 грн., за вересень 2011 року - 15 341,21 грн., за жовтень 2011 року - 15 341,21 грн., за листопад 2011 року - 15 341,21 грн., за грудень 2011 року - 15 341,13 грн.

Згідно із частинами 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням викладеного, суд дійшов до висновку про доведеність Кременчуцькою ОДПІ правомірності податкового повідомлення-рішення від 13 квітня 2012 року №0002811503/402 про визначення суми податкового зобов'язання в розмірі 122729,60 грн., застосування штрафної (фінансової) санкції в розмірі 53695,23 грн., а всього на суму 176424,83 грн., у зв'язку із чим позовні вимоги ПП "Біо-Актив" про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13 квітня 2012 року №0002811503/402 задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Біо-Актив" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 20 серпня 2012 року.

Суддя А.Б. Головко