Постанова № 25660484, 04.07.2012, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2012
Номер справи
2270/3688/12
Номер документу
25660484
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 2270/3688/12

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 липня 2012 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіГнап Д.Д. при секретарі Тимощуку І.П. за участі:представника позивача - Балли М. Л. представника відповідача - ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кам'янець-Подільському до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 а про стягнення капіталізованих платежів, -

В С Т А Н О В И В:

В поданому до суду адміністративному позові позивач зазначає, що з працівником відповідача трапився нещасний випадок на виробництві, у зв`язку з чим позивачем були призначені та проводяться належні страхові виплати. Для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані, кошти до Фонду сплачуються страхувальником згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 765. Оскільки позивачем здійснюються страхові виплати постраждалому, який ушкодив здоров'я під час роботи у відповідача, просили суд стягнути з відповідача капіталізовані платежі у розмірі 333449 грн.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити.

Представник відповідача позов не визнав, пояснив, що в даному випадку має місце не ліквідація юридичної особи, а припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_5, а тому підстав для стягнення капіталізованих платежів немає.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлено, що Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кам'янець-Подільському є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» № 1105 XIV від 23.09.1999 року (далі - Закон № 1105 XIV).

Відповідач - ОСОБА_5 є фізичною особою-підприємцем, зареєстрований у відділені виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кам'янець-Подільському як платник страхових внесків.

Відповідно до акту від 23.03.2007 року на підприємстві приватного підприємця ОСОБА_5 з ОСОБА_6 стався нещасний випадок, внаслідок якого ОСОБА_6 було призначено щомісячні страхові виплати безстроково.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_5 прийняв рішення про припинення підприємницької діяльності, про що було опубліковано в офіційному спеціалізованому засобі масової інформації - Бюлетені Державної реєстрації № 209 (9) та внесено відповідний запис в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Відповідно до повідомлення Управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці -Подільському та Кам'янець -Подільському р-ну від 2 квітня 2012 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив визнати та відшкодувати Відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у місті Кам'янці-Подільському заборгованість в сумі 333449 грн. (шляхом капіталізації страхових виплат по відшкодуванню шкоди робітнику ОСОБА_6.).

Рішенням відповідача "про розгляд грошових вимог від 333449 грн." від 13 квітня 2012 року вимоги позивача було відхилено як безпідставні.

Відповідно до пункту 1 частини 4 ст. 50-1 ЦК України у разі припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.

Згідно з ст.ст. 51, 53 ЦК України фізична особа, яка неспроможна задовольнити вимоги кредиторів, пов'язані із здійсненням нею підприємницької діяльності, може бути визнана банкрутом у порядку, встановленому законом.

До підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.

Частиною другою статті 1205 ЦК встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або Іншим нормативно-правовим актом.

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом № 1105 XIV.

Основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є: своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов'язковість страхування від нещадного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян суб'єктів підприємницької діяльності.

Згідно статтей 6, 7 Закону № 1105 XIV страхувальниками є роботодавці, а в окремих випадках - застраховані особи. Страховик - Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України

Роботодавцем відповідно до цього Закону вважається власник підприємства або уповноважений ним орган та фізична особа, яка використовує найману працю.

В силу вимог законодавства про страхування, зокрема, пункту 2 частини другої статті 45 Закону № 1105-XIV (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) роботодавець як страхувальник зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду. Даний обов'язок продубльовано Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р.

За змістом статей 15, 46 цього Закону № 1105-XIV Фонд соціального страхування від нещасних випадків - це некомерційна самоврядна організація, яка провадить збір та акумулювання страхових внесків.

За приписами статті 46 Закону № 1105-XIV фінансування Фонду здійснюються за рахунок, зокрема, внесків роботодавців та капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року № 765 «Про реалізацію статей 31, 43 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» затверджений Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю (далі- Порядок).

Відповідно до абзацу другого пункту першого Порядку капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерчі потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

За змістом пункту 3 Порядку капіталізація платежів розраховується на період, що визначаться як різниця між середнього тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що вимоги ст. 46 Закону № 1105-XIV та положення Порядку щодо капіталізації платежів поширюються на всі випадки ліквідації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.

Суд відхиляє як безпідставні посилання відповідача на те, що потерпілий ОСОБА_6 будь-яких майнових претензій до ОСОБА_5 не заявляв; в подальшому має право звернутися до нього з вимогою про відшкодування шкоди, оскільки всі належні ОСОБА_6 страхові виплати проводяться Фондом і не припиняються у зв'язку з припиненням підприємницької діяльності відповідача.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин, суд вважає, що позов слід задовольнити в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кам'янець-Подільському 333449 (триста тридцять три тисячі чотириста сорок дев'ять) грн. капіталізованих платежів.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 09 липня 2012 року

Суддя/підпис/Д.Д. Гнап"Згідно з оригіналом" Суддя