ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" серпня 2012 р. 15 год.15 хв.Справа № 2-а-2205/12/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Морської Г.М.,
при секретарі: Грицай Л.В.,
за участю:
представника позивача - Кушнір Г.А.,
представника відповідача Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби - Мкртчян Л.С.,
представника відповідача Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області - Немченко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Херсонський суднобудівний завод"
до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень - рішень, стягнення бюджетного відшкодування із ПДВ ,
встановив:
Публічне акціонерне товариство "Херсонський суднобудівний завод" (далі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби (далі - відповідач 1), Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області (далі - відповідач 2) у якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення від 28.02.2012 року №№ 0000460700, 0000470700, 0000480700, 0000490700, якими позивачеві зменшено заявлене ним бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за жовтень-грудень 2011 року на 5.494.424,0 грн., застосовано штрафні санкції у сумі 1.730.924,0 грн. за завищення бюджетного відшкодування та збільшено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за вересень-листопад 2011 року на 5.494.424,0 грн. Також позивач просить стягнути із державного бюджету належне йому бюджетне відшкодування із ПДВ.
Представник позивача, обґрунтовуючи позовні вимоги, стверджує, що розрахунок належного йому бюджетного відшкодування із ПДВ у жовтні-грудні 2011 року ним зроблено, виходячи з наявного від'ємного значення з ПДВ та фактичної сплати ПДВ постачальникам товарів (послуг) у попередніх звітних періодах як цього вимагають приписи Податкового кодексу України. Задекларовані показники декларації з ПДВ підтверджені платіжними документами та податковими накладними, а тому у відповідача відсутні підстави для перегляду заявленої до бюджетного відшкодування суми ПДВ за жовтень-грудень 2011 року.
Відповідач 1 проти позову заперечує і стверджує, що у відповідності з Податковим кодексом бюджетне відшкодування з ПДВ позивачем, як підприємством суднобудівної галузі, визначається, виходячи з розрахованого від'ємного значення з ПДВ, незалежно від фактичної сплати ПДВ постачальникам. А оскільки декларація з ПДВ, де розраховане від'ємне значення, подається до податкового органу у наступному податковому періоді у цій же декларації позивач, на думку відповідача, мав декларувати належне йому бюджетне відшкодування з ПДВ. Тому відповідач вважає правомірним винесення спірних податкових повідомлень - рішень та просить суд відмовити позивачеві у задоволені його вимог.
Представник відповідача 2 суду пояснила, що згідно діючого законодавства відшкодування податку на додану вартість з бюджету органами казначейства провадиться на підставі висновку податкової інспекції і в функції відповідача 2 не входить контроль за правильністю нарахування ПДВ платниками. Але за наявності висновку ДПІ про відшкодування ПДВ або рішення суду із цього приводу, не заперечує проти проведення таких виплат.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступні обставини.
Підставою для складення спірних податкових повідомлень - рішень були висновки акту камеральної перевірки позивача від 16.02.2012р. №556/07-0/14308500 (далі - акт №556), та акту невиїзної документальної перевірки позивача від 16.02.2012р. №561/07-0/14308500 (далі - акт №561).
За актом перевірки № 556 відповідач встановив, що позивач в порушення вимог п.200.1, 200.2 200.3 200.4 ст.200 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ надмірно задекларував бюджетне відшкодування з ПДВ за грудень 2011 року у сумі 4.065.149,0 грн. та занизив розмір такого відшкодування у листопаді 2011 року у сумі 4.065.149,0 грн.
Згідно акту перевірки № 561 відповідач встановив, що позивач у порушення вимог п.200.1, 200.2 200.3 200.4 ст.200 ПК України надмірно задекларував бюджетне відшкодування з ПДВ у жовтні 2011 року у сумі 59742,0 грн. та у листопаді 2011 року у сумі 1.369.533,0 грн. та занизив розмір цього відшкодування за вересень 2011 року на 59742,0 грн. та за жовтень 2011 року на 1.369.533,0 грн.
У перевірених актами №556 та 561 податкових періодах позивач відносився до підприємств суднобудівної галузі України, ця обставина визнана сторонами під час розгляду справи.
За деклараціями позивача за перевірені податкові періоди позивач задекларував за вересень 2011 року від'ємне значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту у розмірі 59742,0 грн. (рядок 19 декларації). Залишку від'ємного значення попереднього податкового періоду не декларувалось.
За жовтень 2011 року позивач за рядком 19 декларації визначив від'ємне значення з ПДВ у сумі 1.489.941,0 грн., а від'ємне значення з ПДВ попереднього податкового періоду у сумі 59742,0 грн. заявив до бюджетного відшкодування на рахунок в банку.
У листопаді 2011 року позивач за рядком 19 декларації з ПДВ визначив від'ємне значення з ПДВ поточного податкового періоду у сумі 4.032.927,0 грн., задекларував бюджетне відшкодування з ПДВ на рахунок в банку у сумі 1.369.174,0 грн. За додатком № 3 до декларації з ПДВ за листопад 2011 року "Розрахунок суми бюджетного відшкодування" розмір бюджетного відшкодування 1.369.174,0 грн. визначений виходячи з фактичної сплати залишку від'ємного значення з ПДВ постачальникам товарів/послуг.
За грудень 2012 року позивач за рядком 19 декларації з ПДВ визначив від'ємне значення з ПДВ поточного податкового періоду у сумі 2.375.002,0 грн., задекларував бюджетне відшкодування на рахунок в банку у сумі 4.065.149,0 грн. За додатком № 3 до декларації з ПДВ за грудень 2011 року "Розрахунок суми бюджетного відшкодування" розмір бюджетного відшкодування 4.065.149,0 грн. визначений виходячи з фактичної сплати залишку від'ємного значення з ПДВ постачальникам товарів/послуг, а не виходячи із від'ємного значення попереднього податкового періоду.
За приписами п.200.1, 200.2 200.3 200.4 ст.200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При від'ємному значенні суми така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду. Якщо в наступному податковому періоді сума, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг.
За нормами п.14 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України при від'ємному значенні сум податку на додану вартість, обрахованого в порядку, передбаченому в пункті 200.1 статті 200 цього Кодексу, по підприємствах суднобудування і літакобудування відшкодування з бюджету здійснюється у податковому періоді, наступному за звітним періодом, у якому виникло від'ємне сальдо податку в порядку і строки, передбачені статтею 200 цього Кодексу.
На думку суду, оскільки позивач є підприємством суднобудування, відшкодування з бюджету його від'ємного значення з ПДВ провадиться за результатами складання декларації з ПДВ за наступний податковий період з урахуванням можливих зобов'язань з ПДВ до сплати цього податкового періоду та не залежить від сплати такого від'ємного значення постачальникам.
Таким чином у відповідності із ст.200 та п.п.14 п.2 розділу ХХ ПК України позивач мав задекларувати бюджетне відшкодування з ПДВ у жовтні 2011 року у сумі 59742,0 грн., у листопаді 2011 року 1.489.917,0 грн. та у грудні 2011 року 4.032.927,0 грн.
Отже судом з'ясовано, що позивач при декларуванні бюджетного відшкодування зависив його розмір за грудень 2011 року на 32.222,0 грн. та занизив його розмір за листопад 2011 року на 120.743,0 грн.
За положеннями ст. 200 Податкового кодексу України належне бюджетне відшкодування на рахунок платника податку в установі банку здійснюється органами державного Казначейства України на підставі висновку податкового органу після проведення камеральної перевірки декларації з ПДВ у якій заявлене це бюджетне відшкодування.
Враховуючи те, що за актами перевірки №556, № 561 відповідач не встановив інших обставин, які перешкоджають отримання позивачем бюджетного відшкодування, ніж ті, що досліджені судом і визнані безпідставними, суд задовольняє позовні вимоги позивача та стягує з бюджету на його користь бюджетне відшкодування ПДВ.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд,
постановив:
Задовольнити частково позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Херсонський суднобудівний завод" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області про визнання нечинним та скасування податкових повідомлень - рішень, Стягнення бюджетного відшкодування із ПДВ.
Скасувати податкові повідомлення-рішення від 28.02.2012р. № 000048700 повністю, № 0000490700 повністю, № 0000460700 в частині зменшення бюджетного відшкодування з ПДВ за грудень 2011р. на 4032927,0 грн. та штрафних санкцій на 1008232,0 грн., № 0000470700 в частині збільшення бюджетного відшкодування з ПДВ за листопад 2011р. на 3944382,0 грн.
Стягнути із державного бюджету на користь Публічного акціонерного товариства "Херсонський суднобудівний завод" (код ЄДРПОУ 14308500) бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2011р. у сумі 59742,0 грн., за листопад 2011р. у сумі 1369174,0 грн., за грудень 2011р. у сумі 4032927,0 грн.
Стягнути із державного бюджету на користь Публічного акціонерного товариства "Херсонський суднобудівний завод" (код ЄДРПОУ 14308500) понесені судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 4292,00 грн. згідно платіжних доручень від 01.06.2012р. №№ 2379, 2381.
Повернути із державного бюджету на користь Публічного акціонерного товариства "Херсонський суднобудівний завод" (код ЄДРПОУ 14308500) суму надмірно сплаченого судового збору у розмірі 149,64 грн. згідно платіжних доручень від 01.06.2012р. №№ 2379, 2384, 2385.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 15 серпня 2012 р.
Суддя Морська Г.М.
кат. 8.2.1