Постанова № 25659867, 18.08.2012, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2012
Номер справи
2а-4434/12/1470
Номер документу
25659867
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Миколаївський окружний адміністративний суд вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54002 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

13:45

18.08.2012 Справа № 2а-4434/12/1470

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Мельника О. М.

за участю секретаря судового засідання Зощака В.В. розглянувши адміністративну справу

за позовомКандидата у народні депутати України по 127 одномандатному округу на виборах у Верховну Раду України ОСОБА_2, АДРЕСА_2

доКандидата у народні депутати України по 127 одномандатному виборчому округу на виборах у Верховну Раду України ОСОБА_3, АДРЕСА_1, 01001

прооскарження дій кандидата у народні депутати України, як суб'єкта виборчого процесу, В С Т А Н О В И В:

Позивач - кандидат у народні депутати України по 127 одномандатному виборчому округу на виборах у Верховну Раду України 28 жовтня 2012 року ОСОБА_2 звернувся з позовними вимогами до відповідача - кандидата у народні депутати України по 127 одномандатному виборчому округу на виборах у Верховну Раду України 28 жовтня 2012 року ОСОБА_3 про встановлення факту порушення норм Закону України «Про вибори народних депутатів України»; визначення способу захисту законних прав та інтересів шляхом усунення порушень; притягнення до правової відповідальності осіб винних в порушеннях законодавства.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач порушив норми Закону України «Про вибори народних депутатів», а саме статті 3, 45, 68, 73, 74, що виразилось в розміщенні в друкованих засобах масової інформації (плакатах), агітації-політичної реклами щодо підтримки фестивалю авторської пісні, грецької культури та туристичного відпочинку «Ольвія 2012»кандидатом у народні депутати ОСОБА_3.

У відповідності до вимог статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються: ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; ім'я (найменування) відповідача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази; до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору.

Позивач до суду не з'явився, зазначив в позовній заяві засіб зв'язку, однак телефонограму не приймав.

Відповідач в судове засідання не з'явився, номер засобу зв'язку зазначений позивачем належить не відповідачеві а іншій особі.

Зважаючи на зазначене, судом розглядалась справа за наявними в ній матеріалами.

Суд дослідив доводи позову, матеріали справи та встановив наступне.

Відповідно до ч.1 статті 175 КАС України право оскаржувати дії чи бездіяльність кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, ініціативних груп референдуму, інших суб'єктів ініціювання референдуму, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу, що порушують законодавство про вибори чи референдум, мають кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб'єктами відповідного виборчого процесу, ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Позивачем до позовної заяви не додані докази того, що він на час звернення до суду з позовом зареєстрований кандидатом у народні депутати України у відповідності Закону. Позивач також не виконав вимоги суду про надання відповідних доказів, викладених в ухвалі про відкриття провадження в адміністративній справі.

Однак зважаючи на те, що вказані у позові засоби зв'язку не дозволи повідомити сторін, та зважаючи на стислі строки розгляду даної категорії справ, судом розглянуто даний спір по суті.

Так, 16.08.2012 року позивачем було виявлено друкований засіб масової інформації (плакат), який знаходився на масовому огляді великої кількості людей. До позовної заяви позивач надав роздруківки оголошення з інтернет-сайтів, а також газети «Взгляд»№31 (519) від 15 серпня 2012 року про проведення 25 серпня 2012 року в с.Парутіне, Очаківського району, фестивалю авторської пісні, грецької культури та туристичного відпочинку «Ольвія-2012». Як вбачається зі змісту оголошення фестиваль проходить під патронатом Миколаївської обласної державної адміністрації і при підтримці кандидата у народні депутати України ОСОБА_3. Організатори фестивалю -Миколаївська обласна організація греків «Нова Еллада», компанія «Арт-Мюзик», молодіжна організація «Альтер-Спорт». Метою фестивалю є залучення туристів та відпочиваючих до пам'ятки древньогрецької культури, пропаганда здорового образу життя, вивчення культурної спадщини та історичного минулого. Програмою фестивалю передбачені різні культурні та розважальні заходи. Участь кандидата у народні депутати України ОСОБА_3 або його представників у фестивалі не передбачена.

Позовна заяване містить доводів в чому саме полягає порушення прав позивача, однак на думку позивача такі дії відповідача є протиправними, оскільки порушують вимоги статей 3, 45, 68, 73, 74 Закону України «Про вибори народних депутатів».

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи (а.с.7-11), друкований засіб не містить відомостей про фінансування реклами та фінансування самої акції з боку кандидата у народні депутати ОСОБА_3.

Статтею 3 Закону України «Про вибори народних депутатів»передбачене рівне виборче право, що полягає в тому числі в забороні використання кандидатами у депутати, партіями - суб'єктами виборчого процесу під час фінансування передвиборної агітації інших коштів, крім коштів виборчих фондів.

Нормами статті 45 Закону України «Про вибори народних депутатів»визначено фінансування виборів депутатів, та встановлено, що витрати на підготовку і проведення виборів депутатів здійснюються виключно за рахунок коштів Державного бюджету України, виділених на підготовку та проведення виборів депутатів, та коштів виборчих фондів партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в загальнодержавному окрузі, кандидатів у депутати в одномандатних округах. Партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані в загальнодержавному окрузі, кандидат у депутати в одномандатному окрузі для фінансування своєї передвиборної агітації зобов'язані утворити власний виборчий фонд, що формується в порядку, встановленому цим Законом. Фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів з джерел, не передбачених частиною другою цієї статті, незалежно від наявності погодження з партіями - суб'єктами виборчого процесу чи кандидатами у депутати, забороняється.

Відповідно до норм статті 68 Закону України «Про вибори народних депутатів»«Передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію - суб'єкта виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України.», а також: «Політична реклама - це розміщення або поширення матеріалів передвиборної агітації за допомогою рекламних засобів. До політичної реклами належить також використання символіки або логотипів партій - суб'єктів виборчого процесу, а так само повідомлення про підтримку партією - суб'єктом виборчого процесу або кандидатом у депутати видовищних чи інших публічних заходів або привернення уваги до участі у таких заходах партії - суб'єкта виборчого процесу чи певного кандидата у депутати. Реклама друкованих видань (газет, журналів, книг), інших товарів та послуг з використанням прізвищ чи зображень (портретів) кандидатів, назв чи символіки партій - суб'єктів виборчого процесу також є політичною рекламою.». Пунктом 6 цієї статті визначено: «Передвиборна агітація здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, виділених на забезпечення ведення передвиборної агітації відповідно до цього Закону, коштів виборчих фондів партій, кандидатів у депутати в одномандатних округах. Кандидати у депутати, зареєстровані у загальнодержавному окрузі, можуть здійснювати передвиборну агітацію за кошти виборчого фонду партії. Використання власних коштів кандидатів у депутати чи коштів з інших джерел для проведення передвиборної агітації, у тому числі з ініціативи виборців, забороняється». Пунктом 8 зазначеної статті визначено: «Кандидат у депутати в одномандатному окрузі фінансує із коштів свого виборчого фонду заходи і матеріали передвиборної агітації та розміщення політичної реклами на власну підтримку. Підтримка кандидатом у депутати в одномандатному окрузі від свого імені проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрацій фільмів, телепередач чи інших публічних заходів, а також проведення зазначених публічних заходів на власну підтримку може здійснюватися лише у разі фінансування таких заходів із коштів виборчого фонду цього кандидата у депутати в одномандатному окрузі.»

Нормами статті 73 Закону України «Про вибори народних депутатів»визначено порядок використання друкованих засобів масової інформації. Пунктами 6-8 даної статті визначено: «Партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидат у депутати в одномандатному окрузі мають право за рахунок коштів свого виборчого фонду публікувати агітаційні матеріали в друкованих засобах масової інформації будь-яких форм власності, що видаються в Україні, за винятком засобів масової інформації, зазначених у частині вісімнадцятій статті 74 цього Закону. Матеріали передвиборної агітації, передбачені в частині шостій цієї статті, публікуються на підставі угоди, що укладається від імені партії, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидата у депутати в одномандатному окрузі розпорядником поточного рахунку відповідного виборчого фонду партії, кандидатом у депутати з редакцією (видавцем) друкованого засобу масової інформації. Без укладення угоди та надходження коштів на рахунок редакції (видавця) друкованого засобу масової інформації публікація цих матеріалів забороняється. Ця вимога не застосовується до засобу масової інформації, засновником (власником) якого є партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидат у депутати в одномандатному окрузі для ведення їх власної передвиборної агітації. Редакції (видавці) друкованих засобів масової інформації усіх форм власності за письмовими запитами Центральної виборчої комісії, окружних виборчих комісій зобов'язані надавати їм усю інформацію про використання друкованої площі для розміщення агітаційних матеріалів, а в разі необхідності - надсилати їм копії відповідних угод, платіжних документів, а також відповідні публікації.»

Нормами статті 74 Закону України «Про вибори народних депутатів»встановлено обмеження щодо ведення передвиборної агітації. Так пунктом 6 зазначеної статті встановлено «засобам масової інформації, їх посадовим та службовим особам і творчим працівникам під час виборчого процесу у своїх матеріалах і передачах, не обумовлених угодами, укладеними відповідно до вимог частин п'ятої та десятої статті 72 і частин другої та сьомої статті 73 цього Закону, забороняється агітувати голосувати за або не голосувати за партії, кандидатів у депутати чи поширювати інформацію, яка має ознаки політичної реклами, безоплатно або яка оплачена з джерел, не передбачених законом…»пунктом 22 визначено: «забороняється виготовлення та розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про замовника друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, установу, яка здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.»

Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимога та заперечення.

З огляду на відсутність в матеріалах справи доказів: на підтвердження факту фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів з джерел не передбачених нормами Закону України «Про вибори народних депутатів»або безоплатно кандидатом в народні депутати ОСОБА_3; факту виготовлення або розповсюдження агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про замовника друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, установу, яка здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, кандидатом в народні депутати ОСОБА_3, суд вважає, що позивач не довів свою правову позицію, тому позов не підлягає задоволенню.

Позивачем при подачі позову не сплачено судовий збір, з огляду на те, що в задоволенні позову судом відмовлено та відповідно до норм статті 94, 98 КАС України судовий збір підлягає стягненню з позивача.

Керуючись статтями 94,98, 158-160, 175 КАС України, суд-

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позову Кандидата у народні депутати України по 127 одномандатному округу на виборах у Верховну Раду України ОСОБА_2 до Кандидата у народні депутати України по 127 одномандатному виборчому округу на виборах у Верховну Раду України ОСОБА_3 про встановлення факту порушення норм Закону України "Про вибори народних депутатів України", визначення способу захисту законних прав та інтересів шляхом усунення порушень, притягнення до правової відповідальності винних осіб-відмовити.

Стягнути з Кандидата у народні депутати України по 127 одномандатному округу на виборах у Верховну Раду України ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 32 грн. 19 коп. до державного бюджету України: отримувач коштів УДКСУ у м. Миколаєві, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37992781, банк отримувача ГУ ДКСУ у Миколаївській області, код банку отримувача (МФО) 826013, рахунок отримувача 31217206784002, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу-судовий збір, за позовом __, Миколаївський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ суду 35356555.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку у дводенний строк з дня його проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.М. Мельник