Рішення № 25647093, 14.08.2012, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
14.08.2012
Номер справи
26/5014/1466/2012(8/73/2011)
Номер документу
25647093
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

14.08.12 Справа № 26/5014/1466/2012(8/73/2011)

Суддя Єжова С.С., за участю секретаря судового засідання Мартинцевої Н.М., розглянув матеріали справи за позовом

Прокурора м.Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради, м.Луганськ

до Приватного акціонерного товариства „Фінансист", м.Луганськ

про стягнення 747062 грн. 20 коп.

та за зустрічним позовом Приватного акціонерного товариства „Фінансист", м.Луганськ

до Луганської міської ради, м.Луганськ

про визнання недійсними пунктів 4, 16 договору оренди землі від 23.09.2008, державна реєстрація від 30.12.2008 за №040840200197

в присутності представників сторін:

від заявника -помічник прокурора м.Луганська Трофименко П.В., посвідчення №103 від 06.04.2011;

від позивача за первісним позовом -головний спеціаліст-юрисконсульт відділу контрольно-юридичної роботи Шинкарьова О.А., довіреність №01/03-30./5459/0/2-10 від 24.11.2010;

від відповідача за первісним позовом -юрисконсульт Куренна Т.О., довіреність б/н від 14.05.2012.

В С Т А Н О В И В:

Обставини справи: заявлено вимоги про стягнення з відповідача заборгованості за договором оренди землі від 23.09.2008, державна реєстрація від 30.12.2008 №040840200197, в сумі 718686 грн. 08 коп. та пені в сумі 28376 грн. 12 коп.

Згідно ст.77 Господарського процесуального кодексу України в судових засіданнях 05.07.2012, 07.08.2012 оголошувались перерви.

Відповідач відзивом №122/07-12 від 04.07.2012 вимоги позову відхилив, оскільки плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель; що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок; що визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідає завданням будівельно-технічної експертизи і така експертиза виконана належним суб'єктом.

Прокурор поясненням б/н від 05.07.2012 погодився з висновками Вищого господарського суду України, які викладені в постанові від 24.04.2012, та зазначив, що рішення Луганської міської ради від 27.05.2008 №34/87, яким було передано в оренду відповідачу земельну ділянку, є чинним, в судовому порядку не оскаржувалось.

Позивач поясненням б/н від 05.07.2012 погодився з висновками Вищого господарського суду України, які викладені в постанові від 24.04.2012, та зазначив, що рішення Луганської міської ради від 27.05.2008 №34/87, яким було передано в оренду відповідачу земельну ділянку, є чинним, в судовому порядку не оскаржувалось.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін та заявника, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.

Рішенням господарського суду Луганської області від 05.12.2011 у справі №8/73/2011 за позовом Прокурора м.Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради до Закритого акціонерного товариства „Фінансист" про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати за землю у сумі 718686 грн. 08 коп. та пені у розмірі 28376 грн. 12 коп. за договором оренди землі від 23.09.2008, державна реєстрація від 30.12.2008 за №040840200197 та за зустрічним позовом Закритого акціонерного товариства „Фінансист" до Луганської міської ради про визнання недійсними п.4 та п.16 договору оренди землі в частині розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 9663179 грн. 82 коп. та річної орендної плати, що складає 3865311 грн. 51 коп. визнано частково недійсними п.4 та п.16 договору оренди землі від 23.09.2008, первісний позов задоволено частково: стягнуто з Закритого акціонерного товариства „Фінансист" на користь Луганської міської ради заборгованість з орендної плати за землю 140376 грн. 64 коп. та пеню в сумі 5929 грн. 31 коп.; у задоволенні решти первісних позовних вимог відмовлено; у задоволенні зустрічного позову відмовлено, судові витрати за зустрічним позовом покладені на позивача за зустрічним позовом; стягнуто з відповідача за первісним позовом на користь позивача за первісним позовом судові витрати в сумі 1509 грн. 28 коп.; стягнуто з позивача за первісним позовом на користь відповідача за первісним позовом витрати по проведенню судової будівельно-технічної експертизи у сумі 2638 грн. 93 коп.; решту витрат по проведенню судової будівельно-технічної експертизи покладено на позивача за зустрічним позовом.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 07.02.2012 у справі №8/73/2011 рішення господарського суду Луганської області від 05.12.2011 залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 24.04.2012 у справі №8/73/2011 постанову Донецького апеляційного господарського суду від 07.02.2012 та рішення господарського суду Луганської області від 05.12.2011 у справі №8/73/2011 скасовані, справу №8/73/2011 передано на новий розгляд до господарського суду Луганської області.

Відповідно до ст.11112 Господарського процесуального кодексу України вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи. Постанова касаційної інстанції не може містити вказівок про достовірність чи недостовірність того чи іншого доказу, про переваги одних доказів над іншими, про те, яка норма матеріального права повинна бути застосована і яке рішення має бути прийнято за результатами нового розгляду справи.

При новому розгляді справи господарським судом встановлено наступне.

Рішенням Луганської міської ради від 27.05.2008 №34/87 „Про передачу Закритому акціонерному товариству „Фінансист" в оренду земельних ділянок під розміщені будівлі та споруди, будівництво та розміщення будівель та споруд адміністративно-побутового призначення за адресою: вул.Оборонная, 20-г та під розміщені будівлі та споруди, будівництво та розміщення будівель та споруд адміністративно-побутового призначення за адресою: вул.Оборонная, 20-ж" було вирішено: затвердити Закритому акціонерному товариству „Фінансист" проект відведення земельних ділянок під розміщені будівлі та споруди, будівництво та розміщення будівель та споруд адміністративно-побутового призначення площею 0,8502 га за адресою: м.Луганськ, вул.Оборонная, 20-г під розміщені будівлі та споруди, будівництво та розміщення будівель та споруд адміністративно-побутового призначення площею 1,0502 га за адресою: м.Луганськ, вул.Оборонная, 20-ж, який доданий до даного рішення; передати Закритому акціонерному товариству „Фінансист" в оренду терміном на 49 років земельні ділянки, які за своїм цільовим призначенням (категорією) відносяться до земель житлової та громадської забудови, площею 0,8502 га під розміщені будівлі та споруди, будівництво та розміщення будівель та споруд адміністративно-побутового призначення за адресою: вул.Оборонная, 20-г та площею 1,0502 га під розміщені будівлі та споруди, будівництво та розміщення будівель та споруд адміністративно-побутового призначення за адресою: вул.Оборонная, 20-ж, в межах визначених проектом відведення земельних ділянок, затвердженим відповідно до п.1 даного рішення; укласти відповідно до чинного законодавства у нотаріальній формі з Закритим акціонерним товариством „Фінансист" договори оренди землі, в яких, окрім умов, зазначених у п.2 даного рішення та передбачених у рішенні Луганської міської ради від 27.12.2006 №12/26 з наступними змінами до нього, передбачити наступні умови: 3.1. Річна орендна плата встановлюється у розмірі: 3.1.1. 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,8502 га, що передається в оренду, у гривнях; 3.1.2. 3 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 1,0502 га, що передається в оренду, у гривнях; 3.2. на зазначені земельні ділянки площею 0,8502 га за адресою: вул.Оборонная, 20-г та площею 1,8502 га за адресою: вул.Оборонная, 20-ж не встановлено будь-яких обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб; 3.3.Приступити до використання частини з земельної ділянки площею 0,8502 га за адресою: вул.Оборонная, 20-г, яка буде використовуватися під розміщені будівлі та споруди з моменту набрання чинності договором оренди землі; 3.4.Приступити до використання частини з земельної ділянки площею 0,8502 га за адресою: вул.Оборонная, 20-г, яка буде використовуватися під будівництво та розміщення будівель та споруд адміністративно-побутового призначення протягом двох років з моменту прийняття даного рішення; 3.5. Приступити до використання частини з земельної ділянки площею 1,0502 за адресою: вул.Оборонная, 20-ж, яка буде використовуватися під розміщені будівлі та споруди, з моменту набрання чинності договором оренди землі; 3.6.Приступити до використання частини з земельної ділянки площею 1,0502 га за адресою: вул.Оборонная, 20-ж, яка буде використовуватися під будівництво та розміщення будівель та споруд адміністративно-побутового призначення, протягом двох років з моменту прийняття даного рішення.

На виконання вказаного рішення між Луганською міською радою в особі начальника управління нерухомим майном Луганської міської ради та Закритим акціонерним товариством „Фінансист" 23.09.2008 укладено договір оренди земельної ділянки (державна реєстрація від 30.12.2008 за №040840200197).

Пунктом 1 даного договору визначено, що орендодавець (Луганська міська рада) надає, а орендар (Закрите акціонерне товариство „Фінансист") приймає в строкове платне користування земельну ділянку під розміщені будівлі та споруди, будівництво та розміщення будівель та споруд адміністративно-побутового призначення за адресою: вул.Оборонная, 20-ж.

В п.2 договору визначена площа земельної ділянки -1,0502 га.

В п.3 договору сторони визначили перелік будівель і споруд, які знаходяться на даній земельній ділянці і є власністю Закритого акціонерного товариства „Фінансист", а саме будівля гаражу (літ.№9-1), будівля гаражу (літ№8-1), будівля механічної майстерні (літ.№7-1), будівля диспетчерської (літ.№17-1), будівля КТП (літ.№16-1), будівля диспетчерської (літ.№4-2), будівля котельної (літ.№6-1), будівля майстерні (літ.№10-1), будівля ацетілової станції (літ. №5-1).

Пунктом 4 визначена нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення договору в розмірі 9663279 грн. 82 коп., а без урахування коефіцієнту функціонального використання нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3865311 грн. 51 коп. та визначений порядок встановлення або зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у тому числі і функціонального використання в подальшому.

Відповідно до п.8 договору річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передається в оренду, у гривнях.

Згідно п.16 договору на момент укладення договору розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, визначеної рішенням Луганської міської ради від 27.05.2008 №34/87 складає 289898 грн. 40 коп. У подальшому розмір річної орендної плати розраховується орендарем самостійно з урахуванням форми розрахунку розміру орендної плати, положень договору оренди землі та на підставі відповідної довідки, наданої органом, уповноваженим орендодавцем. Розрахунок розміру орендної плати за землю надається на підпис в орган, уповноважений орендодавцем.

Пунктом 17 договору визначено, що земельна ділянка передається в оренду під розміщені будівлі та споруди, будівництво та розміщення будівель та споруд адміністративно-побутового призначення.

Цільове призначення земельної ділянки -землі житлової та громадської забудови (п.18), що відповідає визначенню цільового призначення в рішенні Луганської міської ради від 27.05.2008 №34/87.

Даний договір підписаний сторонами, зареєстрований відповідно до чинного законодавства і заявник первісного позову вважає, що відповідачем не виконуються зобов'язання за цим договором, що стало підставою для звернення прокурора в інтересах держави в особі Луганської міської ради з даним позовом до суду.

Відповідач не погоджується з вказаними вимогами та вважає, що позивачем при укладенні даного договору безпідставно був застосований коефіцієнт функціонального призначення 2,5, що стало підставою для завищення розміру орендної плати за даним договором і звернувся до суду з зустрічною позовною заявою про визнання недійсними п.4, п.16 договору оренди землі від 23.09.2008, державна реєстрація від 30.12.2008 №040840200197.

В обґрунтування зустрічного позову позивач за зустрічним позовом посилається на умови використання земельної ділянки, які визначені у п.17 договору та на цільове призначення земельної ділянки, визначені в п.18 договору і вважає, що застосування відповідачем за зустрічним позовом коефіцієнту функціонального використання 2,5 не відповідає фактичному функціональному використанню, визначеному у вищезазначених пунктах договору, що стало підставою завищення розміру грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати, у зв'язку з чим просив визнати частково недійсними п.4, п.16 договору, якими визначається грошова оцінка земельної ділянки із застосуванням коефіцієнту 2,5 і розмір орендної плати.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення первісного позову і про відмову у задоволенні зустрічного позову, враховуючи наступне.

Договір -це є двосторонній правочин.

Стаття 203 Цивільного кодексу України визначає загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину.

Згідно ч.1 ст.215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Враховуючи вищевикладене, позивач за зустрічним позовом повинен довести обставини, визначені в ст.215 Цивільного кодексу України.

Заявляючи зустрічний позов позивач за цим позовом не визначив, в якій саме частині п.4 і п.16 слід визнати недійсними і не визначив, яка саме норма права порушена даними пунктами договору.

За таких обставин, суд вважає, що зустрічний позов є необґрунтованим, а тому не підлягає задоволенню.

Судовий збір за зустрічним позовом в сумі 1073 грн. 00 коп. покладається на позивача за зустрічним позовом, згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.

Що стосується вимог первісного позову, суд вважає, що він підлягає задоволенню частково.

Правовідносини сторін регулюються законодавством, що стосується питань земельних правовідносин.

Так, ст.13 Закону України „Про оренду землі" від 06.10.1998 №161-XIV (зі змінами та доповненнями, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначає договір оренди землі як договір, за яким орендодавець зобов"язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов"язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Між сторонами укладений договір оренди земельної ділянки від 23.09.2008, зареєстрований 30.12.2008 за №040840200197. Розмір орендної плати, яку має сплачувати відповідач за первісним позовом за цим договором безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки, яка є об'єктом даного договору.

Стаття 13 цього Закону визначає, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, у тому числі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів регламентований Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим наказом Державного комітету України по земельним ресурсах, Міністерством аграрної політики України, Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Українською академією аграрних наук №18/15/21/11 від 27.01.2006, та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 за №388/12262.

Статтею 1 Закону України „Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок -капіталізований рентний дохід із земельних ділянок, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Дані нормативи затверджені Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів.

Позивач за первісним позовом обгрунтовує застосування коефіцієнту 2,5 до грошової оцінки земельної ділянки тим, що відповідач займається комерційною діяльністю.

У той же час відповідно до Статуту Закритого акціонерного товариства „Фінансист", який діяв на момент укладення договору, зазначені як види діяльності комерційного характеру, так і види діяльності некомерційного характеру.

В листі до Луганського міського голови зазначено, що Закрите акціонерне товариство „Фінансист" просить надати в оренду земельні ділянки площею 1,0502 га та 0,8502 га по вул.Оборонна, 20 під розміщення будівель і споруд, реконструкцію будівель.

В рішенні Луганської міської ради №9/37 від 05.09.2006 надана згода на розроблення проектів відведення земельних ділянок під розміщені будівлі та споруди, будівництво та розміщення будівель та споруд адміністративно-побутового призначення.

В технічному завданні до Проекту відведення у п.9 вказаний код цільового використання, який відповідає „під розміщені будівлі та споруди, будівництво та розміщення будівель та споруд адміністративно-побутового призначення".

У Висновку Державної експертизи від 27.10.2006 вказано, що даний проект відведення земельних ділянок „під розміщення будівлі та споруд, будівництво та розміщення будівель та споруд адміністративно-побутового призначення" відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим стандартам, нормам і правилам.

Пунктом 1 рішення Луганської міської ради №34/87 від 27.05.2008 було затверджено Закритому акціонерному товариству „Фінансист" проект відведення земельної ділянки під розміщені будівлі і споруди, будівництво та розміщення будівель та споруд адміністративно-побутового призначення площею 1,0502 га за адресою: м.Луганськ, вул.Оборонная, 20-ж.

Згідно технічної документації право на земельні ділянки Закритого акціонерного товариства „Фінансист" визначено, що ця документація розроблялася під розміщені будівлі і споруди, будівництво та розміщення будівель та споруд адміністративно-побутового призначення за адресою: м.Луганськ, вул.Оборонная, 20-ж і визначено функціональне призначення -землі житлової та громадської забудови.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за №4-2-14/5438 від 30.12.2010 свідчить, що призначення спірної земельної ділянки під розміщені будівлі та споруди, будівництво та розміщення будівель та споруд адміністративно-побутового призначення.

Пунктом 2 вказаного рішення Луганської міської ради передано відповідачу земельну ділянку площею 1,0502 га за адресою: м.Луганськ, вул.Оборонная, 20-ж під розміщені будівлі та споруди, під будівництво та розміщення будівель та споруд адміністративно-побутового призначення.

Договір оренди земельної ділянки від 23.09.2008, який укладений між позивачем та відповідачем на підставі рішення Луганської міської ради №34/87 встановлює, що земельна ділянка надається відповідачу під розміщені будівлі і споруди (перелік яких визначено п.3 договору), будівництво будівель і споруд адміністративно-побутового призначення (п.1, п.17 договору), а п.18 договору визначено цільове призначення земельної ділянки -землі житлової та громадської забудови, що відповідає технічній документації та п.1 рішення Луганської міської ради №34/87 від 27.05.2008.

Тобто, як технічною документацією і рішенням Луганської міської ради №34/87 від 27.05.2008, так і договором оренди земельної ділянки не визначалось функціонального використання цієї ділянки у комерційних цілях.

Відповідач вважає, що для визначення грошової оцінки земельної ділянки слід застосовувати коефіцієнт 0,5, оскільки всі об'єкти за даним договором підлягають реконструкції і переобладнанню, а договором передбачено також будівництво нових об'єктів.

Суд не погоджується з доводами відповідача, оскільки це питання не відображено а ні в технічній документації, а ні в рішенні Луганської міської ради, а ні в договорі оренди земельної ділянки.

В даному випадку, виходячи з даних вищевказаних документів, функціональне використання земельної ділянки визначено -під житлову та громадську забудову.

Відповідачем не надано документальне підтвердження різного функціонального призначення даної земельної ділянки, щоб можливо було визначити розмір земельної ділянки під будівлями і розмір земельної ділянки під будівництво будівель та споруд.

Висновок судової технічної експертизи суд не може брати до уваги, враховуючи вказівки, що містяться в Постанові Вищого господарського суду України від 24.04.2012.

Але суд вважає, що заявником позову і позивачем не доведено використання відповідачем спірної земельної ділянки в комерційних цілях на момент укладення даного договору і це суперечить як даним технічної документації, яка затверджена рішенням Луганської міської ради №34/87 від 27.05.2008, так і п.17, п.18 договору.

Нормативна грошова оцінка визначається до конкретної земельної ділянки, як і коефіцієнт функціонального використання застосовується до конкретної земельної ділянки.

Застосовуючи коефіцієнт функціонального використання 2,5 до земельної ділянки за договором оренди №040840200197 від 30.12.2008 позивач прийняв до уваги такий вид діяльності відповідача, як комерційна діяльність, не приймаючи до уваги інші види діяльності відповідача і фактичні об'єкти, які розташовані на даній земельній ділянці (п.3 договору) і фактичне використання даних об'єктів відповідачем і цільове призначення земельної ділянки за цим договором.

На підставі викладеного суд вважає, що грошову оцінку земельної ділянки за даним договором слід визначати із застосуванням коефіцієнту 1,0 відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів і додатку №1 до даного Порядку.

Відповідно ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади безпосередньо або через органи самоврядування, в межах їх повноважень, визначених законом, шляхом прийняття рішень, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст.20 Закону України „Про прокуратуру" прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру" визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.

Підставою звернення прокурора з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Луганської міської ради є порушення відповідачем встановленого державою порядку користування земельною ділянкою, наданою на правах оренди.

Частиною 1 ст.206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним.

Відповідно до ст.9 Податкового кодексу України плата за землю відноситься до загальнодержавних податків та зборів.

Згідно п.14.1.147 Податкового кодексу України плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, відповідно до ст.274 Податкового кодексу України, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до ст.ст.13, 14 Закону України „Про оренду землі" договір оренди землі -це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. До істотних умов договору, зокрема, віднесено орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Статтею 21 зазначеного Закону передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).

Враховуючи вищезазначені умови договору оренди землі, визначений судом коефіцієнт функціонального використання 1,0, приписи вищевикладених норм законодавства, суд дійшов висновку, що вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати за землю за період з 30.12.2008 по 31.01.2011 в сумі 718686 грн. 08 коп. підлягає задоволенню частково в сумі 287474 грн. 44 коп.

Стосовно нарахування позивачем відповідачу пені за період з 01.09.2010 по 28.02.2011 в розмірі 28376 грн. 12 коп., слід зазначити наступне.

Згідно зі ст.611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

У п.15 договору сторони передбачили, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення.

Згідно п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Згідно п.4 ст.129 Податкового кодексу України, пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Пунктом 5 ст.129 Податкового кодексу України передбачено, що зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов`язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.

Таким чином, виходячи з визначеної судом суми заборгованості, розмір пені за заявлений позивачем період складає 1890 грн. 89 коп.

Враховуючи викладене, позовні вимоги за первісним позовом підлягають задоволенню частково.

Відповідно до п.6.4 роз'яснень Вищого арбітражного суду України № 02-5/78 від 04.03.1998 „Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" у випадках скасування рішення господарського суду і передачі справи на новий розгляд розподіл судових витрат зі справи, у тому числі і сум державного мита за подання заяви про перегляд рішення в апеляційному або у касаційному порядку або перегляд його за нововиявленими обставинами, здійснює господарський суд, який приймає рішення, керуючись загальними правилами розподілу судових витрат (з наступними змінами та доповненнями).

Відповідно до п.5 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 23.05.2012 №01-06/704/2012 „Про деякі питання практики застосування Закону України „Про судовий збір"", якщо на час подання позову (поданого до набрання Законом чинності) позивач був звільнений від сплати державного мита згідно з Декретом Кабінету Міністрів України „Про державне мито", а за результатами розгляду справи господарським судом з нього мають бути стягнуті суми судових витрат, то до таких витрат належатиме саме судовий збір у розмірі, визначеному відповідно до ч.1 та п.2 ч.2 ст.2 Закону.

Згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати за подання первісного позову: судовий збір у розмірі 5787 грн. 30 коп. покладається на відповідача за первісним позовом, судовий збір за зустрічним позовом в розмірі 1073 грн. 00 коп. покладається на позивача за зустрічним позовом так само як витрати на проведення судової будівельно-технічної експертизи в сумі 2638 грн. 93 коп.; за подання апеляційної скарги питання щодо судового збору не вирішується, оскільки прокурор був звільнений від його сплати при наявності пільг на момент звернення до апеляційної інстанції; за подання касаційної скарги: судовий збір в сумі 3735 грн. 31 коп. покладається на відповідача за первісним позовом.

Згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 14.08.2012 оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області

В И Р І Ш И В:

1. Первісний позов Прокурора м.Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради до Приватного акціонерного товариства „Фінансист" задовольнити частково.

2.Стягнути з Приватного акціонерного товариства „Фінансист", вул.Оборонна, б.20-г, м.Луганськ, код 31138743 на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Жовтневого району, банк УДК в Луганській області, МФО 804013, код 24046538, р/р 332136812700004, код платежу 13050200 заборгованість з орендної плати за землю у сумі 287474 грн. 44 коп., пеню у сумі 1890 грн. 89 коп., видати наказ позивачу.

3. Стягнути з Приватного акціонерного товариства „Фінансист", вул.Оборонна, б.20-г, м.Луганськ, код 31138743 в Доход державного бюджету України на поточний рахунок 31214206783006, банк отримувача: ГУ ДКСУ в Луганській області, одержувач -УДКСУ у м.Луганську, МФО 804013, код за ЄДРПОУ 37991503, код класифікації доходів (ККД): 22030001, назва „Судовий збір" (Державна судова адміністрація України, 050); символ звітності банку: 206, судовий збір в загальній сумі 9522 грн. 61 коп., видати наказ Ленінській міжрайонній Державній податковій інспекції.

4.У задоволенні решти первісних позовних вимог відмовити.

5.У задоволенні зустрічного позову Приватного акціонерного товариства „Фінансист" до Луганської міської ради відмовити повністю.

6.Судовий збір за зустрічним позовом покласти на позивача за зустрічним позовом.

Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата складання рішення: 17.08.2012.

Суддя С.С. Єжова