ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"13" серпня 2012 р.Справа № 5017/1612/2012
За позовом: Одеської обласної ради;
До відповідачів:
1. Виконавчого комітету Одеської міської ради;
2. Одеської міської ради;
За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Комунального підприємства "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості";
про визнання недійсними рішення, свідоцтва про власності та визнання права власності
Суддя Меденцев П.А.
Представники:
Від позивача: Погорелова О.Ю. (за довіреністю);
Від відповідача (1):не з'явився;
Від відповідача (2): не з'явився;
Від третьої особи: Аванесян А.А. (за довіреністю);
СУТЬ СПОРУ: 30.05.2012 р. за вх. №2437/2012 Одеська обласна рада (далі - Позивач) звернулася до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Виконавчого комітету Одеської міської ради (далі -Відповідач 1) та до Одеської міської ради (далі -Відповідач 2) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Комунального підприємства "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" про визнання недійсними рішення, свідоцтва про власності та визнання права власності.
Позивач на позовних вимогах наполягає.
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: Комунальне підприємство "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" у судових засіданнях жодних письмових пояснень по справі не надавала.
Відповідачі у судових засіданнях не з'являлися, незважаючи на те, що про дату, час та місце судового засідання були належним чином повідомлені. Відповідачі відзив на позов не надали, у зв'язку з чим справу розглянуто за наявними в ній матеріалами, у відповідності до ст.75 ГПК України.
Відповідно до положень норми ст. 69 ГПК України строк розгляду справи було продовжено до 14.08.2012 року Ухвалою суду від 30.07.2012 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне:
29.06.2005 року виконавчим комітетом Одеської міської ради було прийнято рішення № 259 «Про реєстрацію об'єктів комунальної власності м. Одеси», яким КП «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості»доручено провести технічну інвентаризацію та реєстрацію об'єктів нерухомості, а також оформити та надати свідоцтва про право власності на об'єкти комунальної власності, зазначені у додатку до цього рішення, до якого увійшли 406 об'єктів нерухомості.
На підставі вказаного рішення виконавчим комітетом Одеської міської ради територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради було видано ряд свідоцтв про право власності, зокрема, свідоцтво про право власності від 04.04.2006 року серії ЯЯЯ № 282450 на нежитлову будівлю Англійського клубу (музей Морського флоту), розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 6.
Проте, постановою господарського суду Одеської області від 09.10.2006 року по справі № 15/290-06-7734А, яка залишена в силі ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10.12.2008 року № К-5433/07, рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 29.06.2005 року № 259 було визнано нечинним та скасовано в частині включення до додатку до рішення 406 об'єктів нерухомості (в тому числі будівлі Англійського клубу (музей Морського флоту), розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 6), зазначених в адміністративному позові Одеської обласної ради від 03.08.2006 року.
З урахуванням скасування у судовому порядку рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 29.06.2005 року № 259 обласною радою у судовому порядку скасовувались свідоцтва про право власності на об'єкти, які увійшли до відповідного переліку.
18.08.2009 року виконавчим комітетом Одеської міської ради прийнято нове рішення № 939 «Про затвердження переліку пам'яток, що знаходяться в комунальній власності територіальної громади м. Одеси», яке є фактично аналогічним скасованому раніше рішенню. До переліку пам'яток, що знаходяться у комунальній власності територіальної громади м. Одеси, цим рішенням було віднесено, зокрема, будівлю, розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 6 (п. 73 додатку до рішення), що є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області в особі Одеської обласної ради.
На підставі вказаного рішення територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради видано нове свідоцтво про право власності від 03.03.2010 року серії САС № 935953 на нежитлову будівлю Англійського клубу (музей Морського флоту), розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 6, замість виданого раніше свідоцтва про право власності від 04.04.2006 року.
Згідно з витягом про державну реєстрацію прав від 18.07.2011 року № 30649833 право власності на нежитлову будівлю Англійського клубу (музей Морського флоту), розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 6, зареєстровано за територіальною громадою м. Одеси в особі Одеської міської ради на підставі вищезгаданого свідоцтва про право власності.
Про факт прийняття виконкомом Одеської міської ради вказаного рішення та оформлення на його підставі згаданого свідоцтва про право власності обласна рада дізналась в ході наради з питання фактичної передачі будівлі державної установи «Музей морського флоту України»(м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 6) у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст області, яка відбулась 24 квітня 2012 року та в якій брав участь представник Одеської обласної ради, про що свідчить протокол засідання наради.
Одеська обласна рада вважає, що рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 18.08.2009 року № 939 «Про затвердження переліку пам'яток, що знаходяться в комунальній власності територіальної громади м. Одеси»в частині віднесення до затвердженого переліку будівлі Англійського клубу (музей морського флоту), розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 6, та свідоцтво про право власності від 03.03.2010 року серії САС № 935953, видане на його підставі, суперечать нормам діючого законодавства та є незаконними.
Таким чином, Позивач просить суд визнати недійсним рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 18.08.2009 року № 939 «Про затвердження переліку пам'яток, що знаходяться в комунальній власності територіальної громади м. Одеси»в
частині включення до його додатку нежилової будівлі Англійського клубу (музей Морського флоту), розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 6; визнати недійсним свідоцтво про право власності від 03.03.2010 року серії САС № 935953, видане виконавчим комітетом Одеської міської ради територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради на нежитлову будівлю Англійського клубу (музей Морського флоту), розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 6, замість виданого раніше свідоцтва про право власності від 04.04.2006 року серії ЯЯЯ № 282450; визнати право власності на нежитлову будівлю Англійського клубу (музей Морського флоту), розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 6, загальною площею 1741,8 кв. м. за територіальними громадами сіл, селищ, міст Одеської області в особі Одеської обласної ради.
Досліджуючи матеріали справи, аналізуючи норми чинного законодавства, що стосується суті спору, суд дійшов наступних висновків.
Досліджуючи матеріали справи, оцінюючи докази, що представлені сторонами, та їх пояснення, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
У п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 29 грудня 1976 р. N 11 "Про судове рішення" звертається увага на те, що рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а при їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи із загальних засад і змісту законодавства України.
Обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
При постановлені рішення суд оцінює докази з урахуванням вимог статей 28 і 29 ЦПК України про їх належність і допустимість. Обставини, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть вважатися встановленими в цивільній справі, якщо такі засоби доказування відсутні.
За змістом ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Рішенням обласної ради від 22 вересня 2006 року № 73-V «Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада»була затверджена нова редакція переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління якими здійснює обласна рада, станом на 01.09.2006 року. Пункт 8 вказаного Переліку «об'єкти культурної спадщини»діє в редакції п. 11 рішення обласної ради від 24 квітня 2003 року № 154 - XXIV «Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада».
Відповідно до п. 11.1.155 вказаного Переліку Англійський клуб (музей морського флоту), 1841-1842, кінець XIX ст./вул. Ланжеронівська, 6/ є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області, управління яким здійснює обласна рада.
При цьому обласною радою як органом, що уповноважений здійснювати управління майном спільної власності територіальних громад .області, зазначений об'єкт нерухомості не передавався у комунальну власність територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради.
Питання законності рішення обласної ради від 22.09.2006 року № 73-У «Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада», в тому числі безпосередньо питання належності вказаних будівель до спільної власності територіальних громад Одеської області, управління якою здійснює обласна рада, розглядалось судами трьох інстанцій у справі № 22/401-06-11665А за позовом Одеської міської ради до Одеської обласної ради про визнання нечинним зазначеного рішення обласної ради.
Рішеннями судів трьох інстанцій (постановою господарського суду Одеської області від 25.12.2006 року по справі № 22/401-06-11665А, ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 03.05.2007 року по справі № 22/401-06-11665А, ухвалою Вищого адміністративного суду України від 06.02.2008 року) у задоволенні адміністративного позову відмовлено. Ухвалою Верховного Суду України від 26.03.2008 року Одеській міській раді відмовлено у допуску скарги до провадження за винятковими обставинами.
Крім того, ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2011 року у справі № 2а-857/10/1522 було закрито провадження у справі за позовом Одеської міської ради до Одеської обласної ради про визнання частково неправомірним рішення обласної ради від 22.09.2006 року № 73-У «Про майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює обласна рада».
Згідно зі ст. 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ч. 7 ст. 319 Цивільного кодексу України діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Ст. 321 Цивільного кодексу України встановлює, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Всупереч вказаним нормам права виконком Одеської міської ради прийняв вказане рішення та видав на його підставі свідоцтво про право власності на будівлю, розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 6, чим фактично протиправно обмежив право власності обласної ради на вказану будівлю як особи, уповноваженої представляти спільні Інтереси територіальних громад області.
Суд звертаємо увагу на той факт, що згідно з преамбулою рішення виконкому, яке оскаржується позивачем, воно прийнято відповідно до ст.ст. 29, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення Одеської обласної Ради народних депутатів від 25.11.1991 року № 266-ХХІ «Про розмежування державного майна між власністю обласної ради, міст обласного підпорядкування та районів області», листа управління обласної ради з майнових відносин від 05.08.2009 року № 01-03/2309 та висновків та рекомендацій постійної комісії обласної ради з питань спільної власності територіальних громад області від 31.03.2009 року № 1/7.
Рішенням Одеської обласної Ради народних депутатів від 25.11.1991 року № 266-ХХІ «Про розмежування державного майна між власністю обласної Ради, міст обласного підпорядкування і районів області»було затверджено переліки державного майна, що передавалося у власність Одеської обласної ради народних депутатів та міст обласного підпорядкування, зокрема, міста Одеса.
Проте, пам'ятки історії та культури, як окремі об'єкти права власності до комунальної власності міст обласного підпорядкування та районів вказаним рішенням не передавались, у зв'язку з чим їх включення до переліку власності територіальної громади м. Одеси на підставі згаданого рішення є безпідставним.
Зазначений факт, зокрема, був встановлений Одеським апеляційним господарським судом під час розгляду справи № 22/401-06-11665А, а тому відповідно до ч. 2 ст. 35 Господарського процесуального кодексу України не, доводиться знову при вирішенні іншого спору, в якому беруть участь ті самі сторони.
Висновками та рекомендаціями постійної комісії обласної ради з питань спільної власності територіальних громад області від 31.03.2009 року № 1/7 «Про врегулювання спірних питань щодо визначення прав власності та використання пам'яток культурної спадщини, які увійшли до переліку майна спільної власності територіальних громад області, і визначення їх сьогоднішніх власників та користувачів»було вирішено затвердити перелік об'єктів культурної спадщини, які передаються зі спільної власності територіальних громад Одеської області, а також надати для розгляду постійній комісії з комунальної власності Одеської міської ради перелік об'єктів культурної спадщини, що розташовані на території м. Одеси та які пропонується залишити у спільній власності територіальних громад області, та перелік об'єктів спільної власності територіальних громад, які є об'єктами культурної спадщини та розташовані на території м. Одеси, для виключення з переліку з можливою передачею територіальній громаді м. Одеси.
Метою прийняття вказаних висновків та рекомендацій постійної комісії була спроба впорядкувати численні майнові спори, які існували між Одеською міською радою та обласною радою з приводу володіння об'єктами культурної спадщини, для чого були затверджені орієнтовні переліки майна, які могли би бути передані у власність територіальної громади м. Одеси з дотриманням визначеної чинним законодавством України процедури.
Зокрема, така процедура, виходячи з положень Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», передбачає надання Одеською міською радою згоди на прийняття у власність майна та прийняття обласною радою рішення про його передачу.
Згідно з п. 20 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»виключно на пленарних засіданнях обласної ради вирішуються питання щодо вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.
Відповідно до абзацу 2 п. 10 Прикінцевих та перехідних положень зазначеного Закону майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні і обласні ради або уповноважені ними органи. Відчуження зазначеного майна здійснюється лише за рішенням власника або уповноваженого ним органу.
Однак, як було зазначено вище, обласною радою не приймалось рішення про передачу будівлі, розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 6. В свою чергу, Одеською міською радою не приймалось рішення про надання згоди на прийняття цього об'єкта нерухомості. Відповідного акта приймання-передачі також не складалось.
При цьому згідно з ч. 1 ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету, у зв'язку з чим висновки та рекомендації постійної комісії обласної ради не можуть розглядатись як вираження волі власника щодо управління майном, яке належить йому на праві власності.
Більш того, обласною радою взагалі не було отримано жодної відповіді від Одеської міської ради за результатом розгляду висновків та рекомендацій постійної комісії обласної ради з питань спільної власності територіальних громад області від 31.03.2009 року № 1/7 та на лист управління обласної ради з майнових відносин від 05.08.2009 року № 01-03/2309, в якому відповідачу пропонувалось надати свої пропозиції щодо переліку об'єктів, які можуть бути передані у власність територіальної громади м. Одеси.
З урахуванням зазначеного висновки та рекомендації постійної комісії обласної ради з питань спільної власності територіальних громад області від 31.03.2009 року № 1/7 та лист управління обласної ради з майнових відносин від 05.08.2009 року № 01-03/2309, які зазначені у рішенні виконкому Одеської міської ради від 18.08.2009 року № 939 як підстави для прийняття такого рішення, не визначають права власності територіальної громади м, Одеси на пам'ятки, віднесені до затвердженого цим рішенням переліку.
Відтак, зазначене рішення виконкому Одеської міської ради в частині включення до його додатку нежитлової будівлі Англійського клубу (музею морського флоту), розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 6, прийнято безпідставно, що є підставою для визнання його недійсним у цій частині. Крім того, вказане рішення не може розглядатись як правовстановлювальний документ в розумінні Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року № 7/5. Отже, виходячи з положень п. 6.1. зазначеного нормативно-правового акта (у редакції, чинній на момент видачі згаданого свідоцтва про право власності), оформлення права власності на нерухоме майно з видачею свідоцтва про право власності на підставі зазначеного рішення є протиправним.
Статтею 12 Господарського процесуального кодексу України визначені справи, які підвідомчі господарським судам.
Частиною 2 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, зокрема, визначено, що підвідомчий господарським судам спір може бути передано сторонами на вирішення третейського суду, крім спорів про визнання недійсними актів.
Зі змісту наведеної норми права випливає, що спори про визнання недійсними актів відносяться до підвідомчості господарських судів.
Аналіз оскаржуваного акта виконкому Одеської міської ради свідчить про те, що він направлений на реалізацію майнових прав територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради. При цьому спір, що виникає з приводу оскарження позивачем такого акта, має господарсько-правовий, а не публічно-правовий характер, оскільки стосується вирішення питання про право власності позивача за цим позовом та не стосується відносин, пов'язаних із здійсненням сторонами у спорі владних повноважень.
Як було зазначено вище, право власності на нежитлову будівлю Англійського клубу (музей морського флоту), розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 6, було зареєстровано за територіальною громадою м. Одеси в особі Одеської міської ради на підставі свідоцтва про право власності.
Частиною 2 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»встановлено, що записи до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно скасовуються, якщо підстави, за яких вони були внесені, визнані судом недійсними.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 згаданого Закону свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане відповідно до вимог цього Закону, відноситься до переліку підстав для державної реєстрації прав та їх обтяжень.
Таким чином, свідоцтво про право власності як підстава для здійснення державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомості може бути визнано недійсним у судовому порядку, і це є єдиною підставою для скасування запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, як обґрунтовані, підтверджені належними доказами та наявними матеріалами справи.
Витрати по сплаті судового збору віднести за рахунок відповідачів, згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати недійсним рішення виконавчого комітету Одеської міської ради (65004, Одеська область, м. Одеса, Думська площа, 1, код ЄДРПОУ 04056919) від 18.08.2009 року № 939 «Про затвердження переліку пам'яток, що знаходяться в комунальній власності територіальної громади м. Одеси»в частині включення до його додатку нежилової будівлі Англійського клубу (музей Морського флоту), розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 6.
3. Визнати недійсним свідоцтво про право власності від 03.03.2010 року серії САС № 935953, видане виконавчим комітетом Одеської міської ради (65004, Одеська область, м. Одеса, Думська площа, 1, код ЄДРПОУ 04056919) територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради (65000, Одеська область, м. Одеса, Думська площа, 1, код ЄДРПОУ 04056919) на нежитлову будівлю Англійського клубу (музей Морського флоту), розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 6, замість виданого раніше свідоцтва про право власності від 04.04.2006 року серії ЯЯЯ № 282450.
4. Визнати право власності на нежитлову будівлю Англійського клубу (музей Морського флоту), розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 6, загальною площею 1741,8 кв. м. за територіальними громадами сіл, селищ, міст Одеської області в особі Одеської обласної ради (65032, Одеська область, м. Одеса, проспект Шевченка, 4, код ЄДРПОУ 25042882).
5. Стягнути з виконавчого комітету Одеської міської ради (65004, Одеська область, м. Одеса, Думська площа, 1, код ЄДРПОУ 04056919) на користь Одеської обласної ради (65032, Одеська область, м. Одеса, проспект Шевченка, 4, код ЄДРПОУ 25042882) 1 073,00 грн. судового збору.
6. Стягнути з Одеської міської ради (65004, Одеська область, м. Одеса, Думська площа, 1, код ЄДРПОУ 04056919) на користь Одеської обласної ради (65032, Одеська область, м. Одеса, проспект Шевченка, 4, код ЄДРПОУ 25042882) 1 073,00 грн. судового збору.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складено 15 серпня 2012 року.
Суддя Меденцев П.А.