копія:
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 серпня 2012 р. справа № 2a-1870/6255/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Швед В.С.
представника відповідача - Шульги М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №2a-1870/6255/12 за позовом публічного акціонерного товариства "Суми-Лада" до державної податкової інспекції в м.Суми про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство "Суми-Лада" (далі по тексту - позивач, ПАТ "Суми-Лада") звернулося до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції в місті Суми про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10 серпня 2011року №0007451502/63834. Свої вимоги мотивує тим, що вказаним податковим повідомленням-рішенням товариству збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб з 1% і 2% до 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Тому відповідачем нараховано суму грошового зобов"язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності в розмірі 175377,10грн. та застосована фінансова санкція в розмірі 1грн. На думку позивача, оскаржуване податкове повідомлення-рішення суперечить умовам договору та нормам Податкового кодексу України.
Відповідач - державна податкова інспекція у м. Сумах, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що з 01.01.2011 року будь-які питання щодо оподаткування регулюються Податковим кодексом України і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до Податкового кодексу України. Пунктом 288.5 статті 288 Кодексу визначено, що мінімальний річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності для всіх категорій земель, крім сільськогосподарського призначення, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку (а.с.23-24).
В судове засідання представник позивача не з"явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.30).
Суд вважає можливим провести розгляд справи без участі представника позивача, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для розгляду справи по суті.
Крім того, суд зазначає, що ПАТ "Суми-Лада" вже вп"яте звертається до суду з вказаним позовом.
Так, ухвалами Сумського окружного адміністративного суду від 08.11.2011року, від 10.01.2012року, від 22.03.2012року, від 06.06.2012року позовні заяви публічного акціонерного товариства "Суми-Лада" до державної податкової інспекції в м. Суми про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10 серпня 2011року №0007451502/63834 залишені без розгляду у зв"язку з неявкою представника позивача в судове засідання (а.с.33-36).
Представник відповідача Шульга М.В. позов не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що 19.01.2011 року ПАТ "Суми-Лада" подало до ДПІ в м.Суми податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік та узгодило податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2011рік в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Черепіна, 19, м. Суми та 2% нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Харківська, 127 м. Суми (а.с.37-39).
29.07.2011року службовими особами ДПІ в м.Суми проведена документальну невиїзну перевірку ПАТ "Суми-Лада" з питань дотримання вимог податкового законодавства за січень-травень 2011року, за результатами якої складений акт від 20.07.2011року №5543/152/13995579 (а.с.9-12).
В ході перевірки встановлено, що платником податків занижено податкове зобов"язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень-травень 2011року на суму 175376,10грн.
На підставі акту перевірки, ДПІ в м.Суми винесло податкове повідомлення-рішення від 10 серпня 2011року №0007451502/63834, яким ПАТ "Суми-Лада" збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 175377,10грн., в тому числі: 175376,10грн. основного платежу та 1грн. штрафних (фінансових) санкцій (а.с.7).
На думку суду, вказане податкове повідомлення-рішення відповідає вимогам чинного податкового законодавства, з огляду на наступне.
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Порядок справляння плати за землю з 01 січня 2011 року визначається Податковим кодексом України.
Так, пп.9.1.10 п.9.1 ст.9 Податкового кодексу України встановлено, що плата за землю належить до загальнодержавних податків.
Відповідно до п.п. 14.1.72, 14.1.73, 14.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Земельний податок це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачами є юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Згідно ст.271 Податкового кодексу України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII цього кодексу, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.
Відповідно до вимог п. 288.1. та п. 288.4. ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, у якому встановлюється розмір та умови внесення орендної плати.
Згідно пп.288.5.1 п.288.5. ст.288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Пунктом 274.1 статті 274 Податкового кодексу України визначено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Отже, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності відноситься до загальнодержавного податку, тому з 01.01.2011 року позивач повинен сплачувати річну суму платежу орендної плати не менше трикратного розміру земельного податку, що встановлюється ст. 274 Податкового кодексу України.
В той же час, перевіркою встановлено, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-травень 2011року, зазначений платником податків у податковій декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності від 19.01.2011року) є меншим, ніж визначено вищевказаними нормами Податкового кодексу України, так як позивачем визначене податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень-травень 2011року в розмірі 1% (вул. Черепіна,19, м. Суми) і 2% (вул.Харківська, 127, м. Суми) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Заниження розміру орендної плати призвело до заниження податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за січень-травень 2011року на 175376,10грн.
Тому відповідачем обґрунтовано прийнято податкове повідомлення-рішення від 10 серпня 2011року №0007451502/63834, яким визначено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб в розмірі 175377,10грн.
Посилання позивача на розмір орендної плати, визначеної у договорі оренди земельної ділянки є безпідставним, так як Податковим кодексом України орендна плата віднесена до загальнодержавного земельного податку і встановлена в розмірі не менше трикратного розміру земельного податку. Тому позивач з 01.01.2011року повинен сплачувати орендну плату, річна сума платежу по якій не може бути меншою трикратного розміру земельного податку.
Таким чином, необхідно відмовити в задоволенні адміністративного позову ПАТ "Суми-Лада" до державної податкової інспекції у місті Сумах про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10 серпня 2011року №0007451502/63834.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства "Суми-Лада" до державної податкової інспекції в місті Суми про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10 серпня 2011року №0007451502/63834 -відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови виготовлений 17 серпня 2012 року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар