КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 серпня 2012 року 2а-3229/12/1070
Київський окружний адміністративний суд в складі головуючого - судді Щавінського В.Р. розглянувши в прядку письмового провадження у м. Києві адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському районі»до Дочірнього підприємства «Аролайт»про стягнення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, -
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському районі» звернулось до суду з позовом про стягнення з ДП «Аролайт»штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в сумі 5100,00 грн.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що у ході проведеної перевірки відповідача з питань виконання підприємством припису щодо усунення порушень вимог законодавства, які були виявлені за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, встановлено що відповідачем вимоги припису не виконано, у зв'язку з чим, до підприємства застосовано штраф у сумі 5100,00 грн.
В судове засідання представник позивача не з'явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність та просив позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, відзиву на позов не надав, будь-яких заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи не заявляв.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, у квітні 2011 р. державним інспектором Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області здійснено планове обстеження ДП «Агролайт»з питання технічного стану систем тепло постачань та дотримання режимів постачання теплової енергії, організації експлуатації теплофікаційних установок, мереж і систем повернення конденсату, стану договірної роботи, обліку виробленої та відпущеної теплової енергії підприємства та організацій та їх виробничих об'єктів, у власності або оперативному управлінні яких є системи автономного децентралізованого та помірно-централізованого теплопостачання. При цьому виявлені порушення законодавства у сфері теплопостачання, про що складено Акт здійснення заходів з державного енергетичного нагляду (контролю) від 20.04.2011 р. №01/11-67-183, який отриманий відповідачем, що підтверджується підписом та печаткою.
На підставі Акту від 20.04.2011 р. №01/11-67-183 ДП «Агролайт»видано для виконання Приписи від 20.04.2011 р. №01/11-67-114 та від 29.08.2011 р. №01/11-67-246 з переліком заходів, спрямованих на усунення виявлених порушень і строки їх виконання. Дані приписи були отримані відповідачем.
02.02.2011 р. Держенергонаглядом при перевірці ДП «Агролайт»на передмет виконання вимог Приписів установлений факт невиконання пунктів 4, 5, 7 Припису від 20.04.2011 р. № 01/11-67-114, а також пунктів 3, 4, 5, 11-16 Припису від 29.08.2011 р., про що складено Акт перевірки (протокол) від 02.02.2011 р. №01/11-69-093/13 та Протокол від 02.12.2011 р. №01/11-67-093. Дані Протоколи направлені відповідачу.
Відповідно до ст.. 27 Закону України «Про електроенергетику», ст. 31 Закону України «Про теплопостачання», пунктів 7, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 р. №1312, виконуючий обов'язки начальника Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Дніпропетровській області виніс Постанову від 07.12.2011 р. №01/11-45-144 про накладення на ДП «Агролайт» штрафу у розмірі 5100,00 грн. Дану Постанову направлено та отримано відповідачем.
Оскільки сума штрафу, яка визначена у вказаній постанові не була сплачена відповідачем, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, яким визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі є Закон України від 16.10.1997 № 575/97-ВР "Про електроенергетику"(надалі -Закон України від 16.10.1997 № 575/97-ВР).
Відповідно до статті 1 Закону України від 16.10.1997 № 575/97-ВР цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами (стаття 3 Закону України від 16.10.1997 № 575/97-ВР).
Згідно зі статтею 9 Закону України від 16.10.1997 № 575/97-ВР державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду.
Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.
Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії усунення виявлених порушень вимог законодавства; видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання розпорядження щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання; застосовувати відповідно до цього Закону штрафні санкції до суб'єктів господарювання за правопорушення в електроенергетиці; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного енергетичного нагляду (контролю);
Інспектори з державного енергетичного нагляду мають право: видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж; вимагати від суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів постачання та споживання енергії.
Статтею 27 Закону України від 16.10.1997 № 575/97-ВР встановлено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Правопорушеннями в електроенергетиці є: порушення вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах; крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики; порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією; насильницькі дії, які перешкоджають оперативному персоналу та посадовим особам об'єктів електроенергетики виконувати свої службові обов'язки; незабезпечення енергією споживачів, що не допускають порушень своїх обов'язків перед енергопостачальниками.
Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 158 - 163, 167, 254 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Дочірнього підприємства «Аролайт» штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в сумі 5100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп. до Державного бюджету України на п/р №31116106700538 у банку Головного управління Державного казначейства України у Київській області, МФО 821018, код ЄДРПОУ 23570065, одержувач - Державний бюджет Сквирського району, код бюджетної класифікації 21081100.
Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України.
Суддя Щавінський В. Р.