Постанова № 25630520, 14.08.2012, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
14.08.2012
Номер справи
5024/2331/2011
Номер документу
25630520
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" серпня 2012 р.Справа № 5024/2331/2011Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Л.І. Бандури

суддів Л.В. Поліщук, В.Б. Туренко

секретар судового засідання: С.В. Гавричков

за участю представників сторін:

від позивача -не з'явився, про день, час та місце апеляційного розгляду повідомлений належним чином

від відповідачів -К.К. Рєпін, В.В. Анісімов

від прокуратури -не з'явився, про день, час та місце апеляційного розгляду повідомлений належним чином

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" та Херсонської міської ради

на рішення господарського суду Херсонської області від 14.06.2012 р.

у справі № 5024/2331/2011

за позовом Прокурора м. Херсона в інтересах держави в особі Управління Держкомзему у м. Херсоні

до 1) Херсонської міської ради

2) Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго"

про визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

Прокурор м. Херсона звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Управління Держкомзему у м. Херсоні до Херсонської міської ради та Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" про визнання незаконним та скасування пп. 1.3 п. 1 рішення ради від 29.01.2010 р. № 1391 та визнання недійсним укладеного 10.03.2010 р. між відповідачами договору оренди земельної ділянки площею 0,0176 га у м. Херсоні в районі скверу ім. Шмідта під будівництво розподільчого пункту.

Позов мотивовано посиланням на надання спірної земельної ділянки в оренду ВАТ "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" з порушенням вимог ст. 39 Земельного кодексу України, ст. ст. 1, 12 Закону України "Про планування та забудову територій", ст. ст. 13, 14 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", п. п. 2.1, 3.1, 4.1 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 р. № 105, а також Генерального плану міста Херсона.

Рішенням господарського суду Херсонської області від 13.12.2011 р., залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 30.01.2012 р., у задоволенні позову відмовлено.

Судові рішення мотивовані посиланням на відсутність у позовній заяві обґрунтування порушення міською радою чинного законодавства в частині переведення спірної земельної ділянки в категорію земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Суд апеляційної інстанції також зазначив про недотримання прокурором процедури внесення протесту, відсутність обґрунтування ним визначення в якості позивача Управління Держкомзему у м. Херсоні.

Постановою Вищого господарського суду України від 18.04.2012 р. рішення господарського суду Херсонської області від 13.12.2011 р. та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 30.01.2012 р. скасовано, справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.

Рішенням господарського суду Херсонської від 14.06.2012 р. (суддя Гридасов Ю.В.), оформленим відповідно до ст. 84 ГПК України 18.06.2012 р., позов задоволено: визнано незаконним та скасовано пп. 1.3 п. 1 рішення Херсонської міської ради від 29.01.2010 р. № 1391; визнано недійсним оскаржений договір оренди земельної ділянки від 10.03.2010 р. Стягнуто з Херсонської міської ради 1073,00 грн. судового збору.

Судове рішення мотивовано обґрунтованістю позовних вимог.

Не погодившись з прийнятим рішенням, ПАТ "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" та Херсонська міська рада звернулись з апеляційними скаргами, в яких просили рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Зокрема, скаржники зазначили, що оскаржуване рішення міської ради прийнято в межах її повноважень - відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України; спірна земельна ділянка знаходиться не у сквері, а в районі скверу.

Заслухавши доводи представників відповідачів та прокуратури, перевіривши наявні матеріали справи на предмет їх юридичної оцінки, дослідивши надані докази та обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія встановила:

З метою соціальною направленості діяльності енергопостачальної компанії в частині підвищення надійності постачання електричної енергії в центральній частині міста Херсона ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" 23.11.2007 р. направило на адресу Херсонської міської ради листа із сприянням отримання пропозицій щодо визначення можливого місця розташування РП2х1000кВа у центральній частині міста.

Рішенням Херсонської міської ради від 12.05.2008 р. № 797 надано дозвіл ВАТ "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" на збір матеріалів погодження місця розташування об'єктів - земельної ділянки орієнтовною площею 0,0176 га в районі скверу ім. Шмідта під розміщення РП2х1000кВа, строком до 01.11.2008 р.

ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" на виконання цього рішення отримано позитивні висновки про погодження місця розташування об'єкту від:

- Обласної інспекції по охороні пам'яток історії та культури від 11.06.2008р. № 708-М;

- Управління екології та природних ресурсів від 19.06.2008 р. № 22/127;

- Управління земельних ресурсів у м. Херсоні від 27.06.2008 р. № 8-13762-13;

- Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області від 29.07.2008 р. № 07-14/9-5636;

- Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства від 06.08.2008 р. № 01-05/317;

- Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області від 28.09.2009 р. № 07-14/9-6336.

Роботи щодо відведення земельної ділянки та будівництво РП ТП 10/0,4 кВ в районі скверу ім. Шмідта біля ТП-№2 здійснювались на підставі Інвестиційних програм ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" на 2010, 2011 роки, затверджених постановами Національної комісії регулювання електроенергетики від 18.12.2009 р. № 1450, від 09.12.2010 р. № 1671, "Програми розвитку електричних мереж напругою 35-150 кВ та визначення обсягів реконструкції електричних мереж напругою 0,4-10 кВ на 2007-2011 роки", затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.09.2007 р. № 727-р.

Рішенням Херсонської міської ради від 29.01.2010 р. № 1391 "Про затвердження проектів землеустрою та технічної документації із землеустрою, вилучення, передачу в оренду, визнання такими, що втратили чинність деяких пунктів рішень міської ради та її виконкому" затверджено проект землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок суб'єктам господарювання, переведено земельну ділянку площею 0,0176 га за адресою: м. Херсон, у районі скверу ім. Шмідта із категорії земель житлової та громадської забудови до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення та передано її в оренду строком на два роки ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" під будівництво розподільчого пункту РП2х1000кВа.

10.03.2010 р. між Херсонською міською радою (орендодавець) та ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець на підставі рішення міської ради від 29.01.2010 р. № 1391 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 0,0176 га під будівництво розподільчого пункту РП2х1000кВа, яке знаходиться у м. Херсоні, у районі скверу ім. Шмідта із земель запасу.

Відповідно до п. 8 договору його укладено на два роки, строком до 29.01.2012 р. Після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк.

Згідно з п. 16 договору цільове використання земельної ділянки: категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Рішенням Виконавчого комітету Херсонської міської ради від 16.03.2010 р. № 157 погоджено ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" будівництво розподільчого пункту РП2х1000кВа у районі скверу ім. Шмідта.

14.06.2010 р. Управлінням містобудування та архітектури міської ради затверджено "Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки № 248" -будівництво розподільчого пункту РП2x1000 кВа.

27.10.2010 р. ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" отримано Висновок № 02-04/17-21 Херсонської міської санітарно-епідемічної станції щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову.

03.02.2011 р. отримано Висновок № 05.03.02-7/8328 Державної санітарно-епідемічної експертизи по робочому проекту "Будівництво розподільчого пункту РП2x1000кВа ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" в районі скверу ім. Шмідта в м. Херсоні".

09.06.2011 р. отримано позитивний висновок комплексної державної експертизи № 22-00502-2010 щодо робочого проекту "Будівництво розподільчого пункту РП2x1000кВа ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" в районі скверу ім. Шмідта в м. Херсоні".

28.09.2011р. Інспекція ДАБК у Херсонській області зареєструвала Декларацію про початок виконання будівельних робіт від 20.09.2011 р. будівництва розподільчого пункту РП2x1000кВа ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" в районі скверу ім. Шмідта в м. Херсоні.

Відповідно до ч. 2 ст. 19, ст. 142-144 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. До матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.

Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено повноваження міських рад у галузі земельних відносин.

Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону, зокрема, питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 ЗК України зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

Частиною 1 статті 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Задовольняючи позовні вимоги, місцевий господарський суд виходив з того, що під час прийняття спірного рішення міською радою допущені порушення вимог ст. ст. 1, 12 Закону України "Про планування та забудову територій", ст. ст. 13, 14 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", п. п. 2.1, 3.1, 4.1 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 105 від 10.04.2006 р., а також Генерального плану міста Херсона, згідно з яким територія скверу ім. Шмідта є територією (зоною) зелених насаджень загального користування.

Судова колегія не погоджується з таким висновком суду з огляду на наступне.

Як вбачається із матеріалів справи, передача спірної земельної ділянки в оренду ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" під будівництво розподільчого пункту відбувалась в декілька етапів: спочатку рішенням Херсонської міської ради надано дозвіл Енергопостачальній компанії на збір матеріалів погодження місця розташування об'єктів - земельної ділянки орієнтовною площею 0,0176 га в районі скверу ім. Шмідта; згодом отримано позитивні висновки про погодження місця розташування об'єкту від Обласної інспекції по охороні пам'яток історії та культури, Управління екології та природних ресурсів (у висновку вказано, що земельна ділянка вкрита газоном звичайним та частково плиточним покриттям), Управління земельних ресурсів у м. Херсоні, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області, Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства (у висновку вказано, що спірна земельна ділянка не є землями державного лісового фонду, не межує з ними і не потребує узгодження меж), Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області; 29.01.2010 р. рішенням міської ради затверджено проект землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок суб'єктам господарювання, переведено земельну ділянку площею 0,0176 га за адресою: м. Херсон, у районі скверу ім. Шмідта із категорії земель житлової та громадської забудови до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення та передано її в оренду строком на два роки ВАТ "ЕК "Херсонобленерго" під будівництво розподільчого пункту РП2х1000кВа, і лише 10.03.2010 р. укладено договір оренди земельної ділянки. При цьому, ні прокурором, ні позивачем на надано суду доказів порушення відповідачами чинного законодавства протягом всього періоду підготовки та прийняття спірного рішення.

Також апеляційна інстанція зазначає, що спірна земельна ділянка знаходиться не у сквері, а в районі скверу, що вказано у всіх технічних документах.

Крім того, статус скверу зоні зелених насаджень у межах вул. Леніна - вул. К. Маркса - пров. Любарської надано рішенням міськради лише 30.03.2012 р., тобто після прийняття оскаржуваного рішення та укладення договору оренди відповідачами. Більш того, спірна земельна ділянка згідно технічної документації взагалі не ввійшла до території скверу.

Додатково апеляційна інстанція зазначає, що відповідно до п. 5.7 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 р. № 105, загальноміські інженерні мережі водопостачання, водовідведення, кабельні електромережі, телефонізації та інші, які проходять через територію об'єкта благоустрою, не входять до його складу і перебувають на балансі та обслуговуванні відповідних підприємств, організацій.

Згідно з п. 1.2 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 р. № 28, електрична мережа - сукупність електроустановок для передачі та розподілу електричної енергії; електроустановка - комплекс взаємопов'язаних устаткування і споруд, призначених для виробництва або перетворення, передачі, розподілу чи споживання електричної енергії.

З аналізу наведених норм не вбачається заборони на розміщення в зонах зелених насаджень електромереж, в т. ч. розподільчих підстанцій.

Більш того, суд зазначає, що відповідно до п. 14.1.6 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України єдиним документом, що підтверджує наявність зони зелених насаджень на певній території є паспорт зони зелених насаджень, проте ні прокурором, ні позивачем такого паспорту суду надано не було.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про порушення міськрадою земельного законодавства та законодавства у сфері містобудування, оскільки міська рада діяла в межах власних повноважень; розподільчий пункт побудовано не у сквері, а в районі скверу; Енергопостачальною компанією отримано дозволи всіх інспекцій та управлінь, необхідні для будівництва розподільчого пункту.

Щодо позовних вимог про визнання недійсним договору оренди землі, апеляційна інстанція зазначає наступне.

Статтею 215 ЦК України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Відповідно до ч. ч. 1-3, 5-6 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

Таким чином, апеляційна інстанція не вбачає порушень чинного законодавства Херсонською міською радою при прийнятті оскаржуваного рішення та при укладенні договору оренди землі, міська рада діяла в межах повноважень, передбачених Конституцією України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", Цивільного та Земельного кодексів України.

Суд першої інстанції не врахував вищезазначене, в зв'язку з чим рішення місцевого господарського суду підлягає скасуванню, а в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 99, 103-105 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги задовольнити.

Рішення господарського суду Херсонської області від 14.06.2012 р. у справі № 5024/2331/2011 скасувати, у задоволенні позову відмовити.

Стягнути з Управління Держкомзему у м. Херсоні на користь: Херсонської міської ради судовий збір в сумі 536,50 грн. за апеляційний перегляд; ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" судовий збір в сумі 536,50 грн. за апеляційний перегляд.

Доручити господарському суду Херсонської області видати відповідні накази.

Повернути ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" з Державного бюджету України зайво сплачений за платіжним дорученням № 19881 від 21.06.2012 р. судовий збір в сумі 536,50 грн. при поданні апеляційної скарги.

Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.

Повний текст постанови підписано 15.08.2012 р.

Головуючий суддя Л.І. Бандура

Суддя Л.В. Поліщук

Суддя В.Б. Туренко