ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2012 року Справа № 2а/2370/5980/2011
15 год. 17 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гриньковської Н.Ю.,
при секретарі -Педані О.В.,
за участю представника позивача -Малькової Я.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Уманської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області державної податкової служби до підприємства Старобабанівської виправної колонії №92 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Черкаській області про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, -
встановив:
Позивач звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій поставлено питання про надання дозволу Уманській об'єднаній державній податковій інспекції Черкаської області державної податкової служби щодо погашення усієї суми податкового боргу підприємства Старобабанівської виправної колонії №92 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Черкаській області, за рахунок майна, яке перебуває у податковій заставі.
В обґрунтування позовних вимог Уманська об'єднана держава податкова інспекція Черкаської області державної податкової служби зазначає, що відповідач має податковий борг з податку на додану вартість, який в добровільному порядку не сплачує, грошових коштів, що надходять на арештовані рахунки відповідача недостатньо для погашення податкового боргу, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
У зв'язку з реорганізацією органів Державної податкової служби відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.09.2011р. №981 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» ухвалою суду від 09.08.2012р. у справі замінено позивача Уманську об'єднану державну податкову інспекції Черкаської області на Уманську об'єднану державну податкову інспекції Черкаської області державної податкової служби, яка є правонаступником всіх прав та обов'язків податкової, що реорганізувалась.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про що свідчить телефонограма в матеріалах справи, не повідомив причини неявки у судове засідання свого представника, проте надав письмові заперечення проти позову та просив відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 133).
Неприбуття в судове засідання представників сторін без поважних причин або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи і відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України розгляд справи у таких випадках не відкладається, а справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
У наданих до матеріалів справи письмових запереченнях відповідач зазначив, що дійсно у підприємства Старобабанівської виправної колонії №92 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Черкаській області є податковий борг, який виник в результаті несплати самостійно визначених зобов'язань (штрафної санкції та пені) з податку на додану вартість відповідно до поданих податкових декларацій. При цьому, причиною виникнення боргу є тяжкий фінансовий стан підприємства. Крім того, вказує, що відповідач в своїй діяльності керується Законом України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України»від 23.06.2005р. №2713-IV, а отже відповідно до приписів ч. 5 ст. 26 звернення стягнення на майно органів і установ виконання покарань, їх підприємств, слідчих ізоляторів, навчальних закладів, закладів охорони здоров'я не допускається. Таким чином, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Судом встановлено, що підприємство Старобабанівської виправної колонії №92 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Черкаській області є юридичною особою, що зареєстроване Уманською районною державною адміністрацією Черкаської області 16.03.2000р., за ідентифікаційним кодом - 08681063 (а.с. 8-9).
Як вбачається з матеріалів справи, на час звернення до суду з позовом Уманської ОДПІ підприємство Старобабанівської виправної колонії №92 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Черкаській області має непогашену заборгованість з податку на додану вартість в сумі 2864812,91грн., наявність якої не заперечується.
Так, постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 17.01.2011р. в адміністративній справі №2а-6305/10/2370 з державного підприємства Старабабанівської виправної колонії № 92 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Черкаській області стягнуто в дохід бюджету через Уманську об'єднану державну податкову інспекцію Черкаської області податковий борг з податку на додану вартість в сумі 2399829,77грн. (а.с.13-15).
Крім того, постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 27.04.2011р. в адміністративній справі №2а/2370/2857/2011 стягнуто з підприємства Старобабанівської виправної колонії №92 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Черкаській області на користь бюджету через Уманську об'єднану державну податкову інспекцію Черкаської області заборгованість зі сплати податку на додану вартість у сумі 412249,91грн. (а.с.11-12).
Вказані рішення набрали законної сили.
Закон України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України»від 23.06.2005р. №2713-IV (далі -Закон №2713-IV) - є спеціальним щодо діяльності Державної кримінально-виконавчої служби.
Цей Закон №2713-IV визначає правові основи організації та діяльності Державної кримінально-виконавчої служби України (далі - ДКВС), її завдання та повноваження, з урахуванням в тому числі того, що утримання засуджених фінансується із державного бюджету, а діяльність установ та їх підприємств Державної криміначьно-виконавчої служби України спрямована, перш за все, на виконання основної функції - утримання та перевиховання засуджених. Основною виховною функцією засуджених - є залучення їх до праці. На виконання цієї основної функції державою створені казенні підприємства, які здійснюють некомерційну господарську діяльність без мети одержання прибутку для забезпечення професійно-технічного навчання засуджених та залучення їх до праці (ст. 13 Закону №2713-IV).
Діяльність цих підприємств, крім виконання основної функції, значно зменшує навантаження на державний бюджет, так як в результаті залучення засуджених до праці на підприємствах ДКВС - отримується (в основному без прибутків) певна продукція, реалізація якої дає можливість отримувати кошти, які на ряду з коштами державного бюджету (в їх заміщення) спрямовуються на утримання засуджених.
Отже, Закон №2713-IV (який є спеціальним) обмежує повноваження інших державних органів стосовно майна установ та підприємств ДКВС, виходячи з того, що діяльність підприємств ДКВС має особливий режим, на який не можуть розповсюджуватись (в певній мірі) інші закони України, наприклад: - засуджені не можуть приймати участь у місцевих виборах; - засуджені не можуть користуватися всіма правами та на них не можуть покладатися всі обов'язки, які передбачені трудовим законодавством України; - підприємства ДКВС (на відміну від інших підприємств у т. ч. державних) не можуть брати кредити, які забезпечуються майном та будь-якими іншими активами цих підприємств; - відносно державних підприємств не застосовується процедура банкрутства. Це обмеження є результатом пріоритету спеціальних законів над іншими законами.
З урахуванням вищевикладеного, ч. 5 ст. 26 спеціального Закону №2713-IV, який є пріоритетним для застосування щодо майна підприємств ДКВС встановлено, що звернення стягнення на майно органів і установ виконання покарань, їх підприємств, слідчих ізоляторів, навчальних закладів, закладів охорони здоров'я не допускається.
Обмеження щодо стягнення податкового боргу за рахунок майна платника податків, в законодавстві України існує не тільки по відношенню до підприємств ДКВС, але й відносно учбових закладів, дитячих садочків, закладів Міністерства охорони здоров'я, Міністерства оборони, тощо.
Також судом встановлено, що згідно п. 2.1 ст. 2 статуту відповідача від 10.06.2010р. підприємство Старобабанівської виправної колонії №92 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Черкаській області створено з метою залучення до праці засуджених та їх професійного навчання. Кошти, що підприємство отримує від господарської діяльності спрямовуються на забезпечення утримання засуджених (а.с.105).
Майно підприємства становлять виробничі і невиробничі фонди, а також інші цінності, а саме матеріально фінансові ресурси. Згідно статуту майно підприємства є державною власністю і не може бути об'єктом застави. Крім того, як вбачається з ст. 6 вищевказаного статуту звернення стягнення на майно підприємства Старобабанівської виправної колонії №92 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Черкаській області не допускається (а.с.110).
Таким чином суд дійшов висновку, що позовна вимога про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна підприємства Старобабанівської виправної колонії №92 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Черкаській області не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 86, 122, 128, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
У задоволенні адміністративного позову Уманської об'єднаної державної податкової інспекції Черкаської області державної податкової служби про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна підприємства Старобабанівської виправної колонії №92 управління Державного департаменту України з питань виконання покарань у Черкаській області -відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Ю. Гриньковська
в повному обсязі постанову складено 14.08.2012р.