Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 серпня 2012 р. Справа № 2а/0570/8611/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Зінченка О.В.
при секретарі Асмановій Е.Е.
з участю представників:
позивача - Фінагіної Н.Ю.,
відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби до Комунального автотранспортного підприємства «Санитарная очистка Петровского района г. Донецка» про стягнення податкового боргу із збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 65 795,62 грн., -
в с т а н о в и в :
У липні 2012 року Державна податкова інспекція у Петровському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Комунального автотранспортного підприємства «Санитарна очистка Петровского району г. Донецка» (далі - відповідач) про стягнення податкового боргу із збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 79 069,92 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що за відповідачем обліковується сума податкового боргу із збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 79 069,92 грн., яка виникла внаслідок несплати відповідачем штрафних санкцій, нарахованих податковими повідомленнями - рішеннями № 0002571500 від 19 вересня 2011 року у розмірі 7 201,82 грн., № 0000451500 від 29 лютого 2012 року у розмір 36 079,58 грн. та пені у розмірі 35 788,52 грн.
З огляду на зазначене, позивач просив суд стягнути з рахунків відповідача, відкритих у банківських установах, кошти в сумі 79 069,92 грн. в рахунок погашення заборгованості із збору за забруднення навколишнього природного середовища.
У судовому засіданні від представника позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, згідно якої просила стягнути з Комунального автотранспортного підприємства «Санитарная очистка Петровского района г. Донецка» податкового боргу із збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 65 795,62 грн. (арк. справи 61).
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Комунальне підприємство «Санитарная очистка Петровского района г. Донецка» зареєстроване за адресою: 83038, м. Донецьк, вул. Магдебурзька, 17 (арк. справи 5).
Частиною 4 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі -КАС України) передбачено, що у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
Оскільки відповідач повідомлявся судом про час і місце розгляду справи рекомендованим листом за адресою його реєстрації, а саме: 83038, м. Донецьк, вул. Магдебурзька, 17, який повернутий на адресу суду з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання», суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про час і місце розгляду справи.
За таких обставин Комунальне автотранспортне підприємство «Санитарная очистка Петровского района г. Донецка» повідомлено про час і місце розгляду справи, та з огляду на положення ч. 4 ст. 128 КАС України суд вважає можливим розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідач - Комунальне автотранспортне підприємство «Санитарная очистка Петровского района г. Донецка» зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 25 лютого 2002 року за № 1 266 120 0000 019364, ідентифікаційний код 31928530, що підтверджено свідоцтвом про державну реєстрацію юридичних осіб (арк. справи 5) перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Петровському районі м. Донецька з 01 березня 2002 року № 425, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 14 листопада 2011 року № 527 (арк. справи 6).
Пунктом 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.
Згідно підпункту 16.1.4. пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до підпункту 14.1.175. пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковим боргом є сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до пункту 57.3. статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
16 вересня 2011 року Державною податковою інспекцією у Петровському районі м. Донецька проведена камеральна перевірка податкової звітності Комунального автотранспортного підприємства «Санитарная очистка Петровского району г. Донецка» з податку за забруднення навколишнього природного середовища, за наслідками якої був складений акт № 999/15/31928530, яким було встановлено порушення терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку за забруднення навколишнього природного середовища 9 місяців за 2010 рік (арк. справи 7-8).
19 вересня 2011 року на підставі висновків, викладених в Акті перевірки № 999/15/31928530 від 16 вересня 2011 року, податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення - рішення № 0002571500 про застосування штрафних санкцій за неподання розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 7 201,82 грн. Зазначене податкове повідомлення - рішення отримано уповноваженим представником відповідача 19 вересня 2011 року, що підтверджується підписом на корінці податкового повідомлення-рішення (арк. справи 9).
16 лютого 2012 року Державною податковою інспекцією у Петровському районі м. Донецька проведена камеральна перевірка податкової звітності Комунального автотранспортного підприємства «Санитарная очистка Петровского району г. Донецка» з питань своєчасності сплати грошового зобов'язання, за наслідками якої був складений акт № 175/15/31928530, яким було встановлено порушення терміну сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку за забруднення навколишнього природного середовища за І півріччя 2010 року, 9 місяців 2010 року, за 2010 рік (арк. справи 10-11).
29 лютого 2012 року на підставі висновків, викладених в Акті перевірки № 175/15/31928530 від 16 лютого 2012 року, податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000451500 про застосування штрафних санкцій за неподання розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 36 079,58 грн. Зазначене податкове повідомлення - рішення отримано уповноваженим представником відповідача, що підтверджується підписом на повідомленні про вручення поштових відправлень, копія якого наявна в матеріалах справи (арк. справи 13).
Докази оскарження податкових повідомлень-рішень в судовому чи адміністративному порядку у суду відсутні.
Згідно відомостей зворотнього боку облікової картки станом на 03 серпня 2012 року за відповідачем обліковується недоїмка в сумі 181 876,44 грн., що виникла внаслідок не сплати штрафних санкцій за вищезазначеними податковими повідомленнями - рішеннями (арк. справи 41-60).
Підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України передбачено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Як вбачається з даних облікової картки платника у зв'язку із несвоєчасною сплатою узгоджених податкових зобов'язань за забруднення навколишнього природного середовища відповідачу нарахована пеня у розмірі 22 514,22 гривень (арк. справи 41-60).
Отже, наявними в матеріалах справи документами підтверджено наявність у відповідача податкового боргу із збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 65 795,62 гривень, з яких штрафні санкції - 43 281,40 грн., пені - 22 514,22 грн.
Згідно пункту 95.1. статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
03 серпня 2010 року податковою інспекцією сформована податкова вимога № 1/72, яка отримана відповідачем у день її прийняття, що підтверджується підписом на корінці податкової вимоги (арк. справи 13).
03 вересня 2010 року податковою інспекцією сформовано другу податкову вимогу № 2/84, яка отримана відповідачем у день її прийняття, що підтверджується підписом на корінці податкової вимоги (арк. справи 14).
Перелік підстав, наявність яких надає можливість визначати податкові вимоги відкликаними передбачався підпунктом 6.4.1 пункту 6.4 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Аналогічні підстави визнання податкових вимог відкликаними передбачені статтею 60 Податкового кодексу України.
Отже, законодавчими нормами (як Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", що діяв до 01 січня 2011 року, так і Податковим кодексом України, чинного з 01 січня 2011 року) прямо встановлені підстави визнання податкових вимог відкликаними, тобто такими, що не підлягають виконанню.
Податкові вимоги направлені відповідачу в 2010 році, з цього періоду відповідач мав несплачену податкову заборгованість, у зв'язку з чим податкові вимоги не втратили своєї юридичної сили.
Відповідачем зазначене не спростовано, документальних обґрунтувань в підтвердження того, що наведені податкові вимоги вважаються відкликаними не надано
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби до Комунального автотранспортного підприємства «Санитарная очистка Петровского района г. Донецка» про стягнення податкового боргу із збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 65 795,62 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 183-3, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби до Комунального автотранспортного підприємства «Санитарная очистка Петровского района г. Донецка» про стягнення податкового боргу із збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 65 795,62 грн., - задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків Комунального автотранспортного підприємства «Санитарная очистка Петровского района г. Донецка» (код ЄДРПОУ 31928530, 83038, Донецька область, м. Донецьк, Петровський район. вул. Магдебурська, 17), відкритих у банківських установах, кошти у розмірі 65 795,62 грн. (сімдесят дев'ять тисяч шістдесят дев'ять гривень 92 коп.) в рахунок погашення податкового боргу із збору за забруднення навколишнього природного середовища до Державного бюджету України.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 06 серпня 2012 року.
Постанова у повному обсязі складена 10 серпня 2012 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Зінченко О.В.