ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2012 р. Справа № 2-а-2375/12/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Гомельчука С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів до фермерського господарства "Лана Подове", за участю третьої особи - Державної фінансової інспекції в Херсонській області про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
встановив:
Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів (позивач, Фонд) звернулося до суду з позовом до фермерського господарства "Лана Подове" (відповідач), за участю третьої особи - Державної фінансової інспекції в Херсонській областіпро стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені на загальну суму 6299 грн. 17 коп.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що середньооблікова чисельність штатних працівників у фермерського господарства "Лана Подове" в 2011 році склала 12 осіб, з цього розрахунку установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 1 місце. За робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, відповідач до 18 квітня 2012 року повинен був самостійно сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції у розмірі 6229 грн.17 коп. та пеню в розмірі 70 грн. за порушення терміну сплати цих санкцій, однак всупереч вимогам чинного законодавства відповідачем не подано звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік до відділення Фонду та не сплачено заборгованість зі сплати адміністративно - господарських санкцій та пені внаслідок невиконання нормативу працевлаштування інвалідів на загальну суму 6299 грн. 17 коп., що підтверджується актом ревізії від 21 травня 2012 року № 04-18/10. Тому позивач просить суд стягнути з відповідача вищевказану суму коштів.
Від представників позивача та третьої особи надійшли клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не надав, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату , час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 3 статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"від 21.03.1991 р. № 875-ХІІ зі змінами та доповненнями (далі Закон № 875-ХІІ) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою КМУ від 31.01.2007 року № 70, Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають щороку до 1 березня відділенням Фонду. У разі неподання Фонду соціального захисту інвалідів Звіту керівник підприємства несе відповідальність у встановленому законом порядку. А саме, статтею 188-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що невиконання посадовою особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів Звіту -тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до частин 2, 3 статті 19 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, і забезпечують працевлаштування інвалідів. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Відповідно до статті 20 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, які використовують найману працю, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу.
Абзацом четвертим пункту 2 статті 19 Закону України "Про зайнятість населення"від 01.03.1991 року № 803-ХІІ із змінами та доповненнями (далі-Закон № 803-ХІІ) визначено право державної служби зайнятості направляти для працевлаштування на підприємства, в установи та організації всіх форм власності при наявності там вільних робочих місць інвалідів, які звертаються до служби зайнятості, відповідно до рівня їх освіти і професійної підготовки та рекомендацій МСЕК, наявних у них кваліфікації і знань та з урахуванням їх побажань.
З огляду на викладене, суд вважає, що обов'язок по працевлаштуванню інвалідів покладається на роботодавців.
Відповідно до розділу 3 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України 19.12.2005 року № 420, зареєстрованої Міністерстві юстиції України 21.12.2005 року за N 1534/11814 (далі -Інструкція) у графі 15 наводяться дані про можливість працевлаштування на вільне робоче місце (вакантну посаду) особи, що належить до окремої категорії громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, у рахунок річної броні, установленої місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад за поданням центрів зайнятості, а також інвалідів, пенсіонерів, студентів та інших.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до розрахунку Фонду середньооблікова чисельність штатних працівників фермерського господарства "Лана Подове"в 2011 році склала 12 осіб. Установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 1 місце. Загальна сума адміністративно-господарських санкцій за 2011 рік із урахуванням пені за порушення терміну сплати цих санкцій становить 6299 грн. 17 коп.
Згідно з листом - повідомлення Новотроїцького районного центру зайнятості від 05 червня 2012 року № 15-05-634 встановлено, що у 2011 році ФГ "Лана Подове" не інформувало центр зайнятості про створення робочих місць, на яких може використовуватися праця інвалідів, звіт за формою № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій" щодо наявності вільних робочих місць для інвалідів відповідачем не подавався.
З 12 березня 2012 року по 15 травня 2012 року посадовими особами Державної фінансової інспекції в Херсонській області проведено ревізію цільового та законного використання коштів Фонду соціального захисту інвалідів в Херсонському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів за період з 01 січня 2010 року по завершений звітний період 2012 року, що зафіксовано у акті від 21 травня 2012 року № 04-18/10. В ході перевірки, зокрема, виявлено не подання відповідачем звітності до відділення Фонду за 2010-2011 роки та невиконання в порушення ст. 19 Закону № 875-ХІІ нормативу працевлаштування інвалідів, що призвело до недоотримання державним бюджетом надходжень за 2011 рік в сумі 6229 грн. 17 коп.
Листом від 28 травня 2012 року № 03-08/503 відповідача повідомлено про наявність заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені і про обов'язковість її погашення, однак фермерське господарство "Лана Подове" не відреагувало на запит позивача.
Таким чином, у 2011 році відповідачем не виконано обов'язку роботодавця щодо подання звітності та працевлаштування інвалідів, а тому застосування до нього адміністративно-господарських санкцій в розмірі 6229 грн.17 коп. та нарахування пені в сумі 70 грн. є правомірним. Відтак, заборгованість на загальну суму 6299 грн. 17 коп. підлягає стягненню з фермерського господарства "Лана Подове".
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів та їх задоволення.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ч.4 ст.94, ч.4 ст.128, ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд,-
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фермерського господарства "Лана Подове", ідентифікаційний код 36643406, на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів, адміністративно-господарські санкції у розмірі 6229 (шість тисяч двісті двадцять дев'ять) грн.17 коп. та пеню за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 70 (сімдесят) грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 10.3.4