Постанова № 25601197, 08.08.2012, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2012
Номер справи
2а-1870/4721/12
Номер документу
25601197
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 серпня 2012 р. Справа № 2a-1870/4721/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

за участю секретаря судового засідання - Дикач О.О.,

представника відповідача - Скубири О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до публічного акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до публічного акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" в якому просить суд стягнути з відповідача на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції та пеню в сумі 720975,64 грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що всупереч вимогам Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", відповідно до якого сплата адміністративно-господарських санкцій є обов'язковою для всіх підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, відповідач самостійно не сплатив адміністративно-господарські санкції в сумі 720111,50 грн. у строки та в порядку, передбаченому цим Законом. За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій була нарахована пеня в сумі 864,12 грн. У зв'язку з цим сума заборгованості відповідача перед Фондом соціального захисту інвалідів становить 720975,64 грн.

Представник позивача у судовому засіданні 07.08.2012 позов підтримав у повному обсязі та просив суд його задовольнити.

Представник відповідача надав суду письмове заперечення на адміністративний позов в якому зазначив, що в ПАТ "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" були створені всі умови для працевлаштування інваліда відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". Також, відповідач зазначив, що частиною 3 статті 18 зазначеного Закону чітко визначені обов'язки підприємства, що використовує найману працю, а саме: виділити та створити робочі місця для працевлаштування інвалідів; надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів; звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів. Відповідач посилаючись на норми Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" зазначив, що Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань, отже підтприємством були створені робочі місця для інвалідів. Крім того, відповідач протягом 2011 року звітував кожного місяця до Сумського міського центру зайнятості населення. З огляду на заначене, відповідач виконував обов'язок щодо створення робочих місць відповідно до нормативі встановлених статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", а саме: належне інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць на його підприємстві та потребу у направлені йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування, а відтак відповідач просить суд у задоволені позовних вимог відмовити.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував із зазначених вище підстав.

Суд, заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно з ч.3 ст.18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"від 21 березня 1991 року N 875-XII (далі - Закон), підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1 ст.19 Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, -у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів (ч.2 ст.19 Закону).

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів (ч.9 ст.19 Закону).

Частина 1 ст.20 Закону встановлює, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Згідно з ч.4 ст.20 Закону, адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Відповідно до ч.2 ст.20 Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Відповідно до Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 № 223, затвердженого в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 за № 552/13819, (далі - Порядок) пеня -це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання (п.п. 2.2). Відповідно до п.п. 3.1 Порядку порушення термінів сплати адміністративно -господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

У судовому засіданні встановлено, що відповідачем був поданий до Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік (а.с. 4) відповідно до якого середньооблікова чисельність штатних працівників за 2011 рік складала 2477 особу і відповідач відповідно до 4 % нормативу повинен був створити та зайняти робочі місця для працевлаштування інвалідів. Відповідачем було створено 99 робочих місця для працевлаштування інвалідів та зайнятих інвалідом 83 робочих місця. Таким чином, за 16 робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідом, відповідач повинен був сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 720111,50 грн.

Із розрахунку суми позову, пред'явленого щодо стягнення заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій, за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів, на суму заборгованості станом на 23.04.2012 була нарахована пеня у розмірі 864,12 грн. (а.с. 3).

Таким чином, загальна сума заборгованості ПАТ "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" перед Фондом соціального захисту інвалідів становить 720975,64 грн.

Відповідач у запереченні на позов та у судовому засіданні зазначив, що в ПАТ "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" були створені всі умови для працевлаштування інваліда відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

Також, відповідач зазначив, що відповідно до частини 3 статті 18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань. Крім того, відповідач посилався на те, що ним щомісяця подавались до Сумського міського центру зайнятості населення звіти форми 3-ПН про наявність вакансій.

З огляду на зазначене, відповідач вважає, що він виконав всі вимоги щодо створення робочих місць відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", однак суд не погоджується із даними твердженнями відповідача та твердженням позивача щодо сплати відповідачем адміністративно-господарських санкцій та пені на загальну суму 720975,64 грн. з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 2 "Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування" затверджений постановою Кабінету міністрів України від 31.01.2007 № 70, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом. Інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 грудня 2005 року N 420, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2005 р. за N 1534/11814, затверджено форму статистичної звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад)", який щомісячно подається підприємствами, установами та організаціями на адресу державної служби зайнятості.

При дослідженні матеріалів справи було встановлено, що протягом 2011 року відповідачем подавались до Сумського міського центру зайнятості населення звіти форми 3-ПН про наявність вакансії для працевлаштування інвалідів лише за квітень 2011 року та за період з липня 2011 року по грудень 2011 року (а.с. 17-23). Вказаний факт оцінюється як неналежне виконання піпдриємством відповідача норм ст.ст. 18, 18-1 19 та 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

З огляду на вищевказане, підприємство зобов'язано на протязі всього року здійснювати заходи направлені на працевлаштування інвалідів.

Даний факт, на думку суду, свідчить про те, що відповідачем не вжито всіх заходів для створення робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів тому, що обов'язок державних органів щодо працевлаштування інвалідів виникає після виконання підприємством обов'язку щодо створення робочих місць і надання передбаченої законодавством про соціальну захищеність інвалідів, інформації про наявність вільних місць та вакантних посад, на яких може використовуватися праця інвалідів. При відсутності такої інформації, органи, визначені ст. 18-1 ЗУ "Про основи соціальної захищеності інвалідів" не можуть скористатися своїми правами.

Крім того, відповідачем була надана суду довідка про середньооблікову кількість інвалідів, які працювали в АТ "Сумський завод "Насосенергомаш", з якої вбачається, що відповідачем протягом 2011 року не було виконано 4 % середньобліковий норматив щодо працевлаштування інвалідів (а.с. 57).

Враховуючи те, що згідно розрахунку Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (а.с. 3), сума адміністративно-господарських санкцій за 12 місяців 2011 року становить 720111,50 грн., тому сума адміністративно-господарських санкцій за 5 місяців становить 300046,46 грн. (720111,50 грн./12*5).

Виходячи із розміру стягнутих в судовому порядку суми адміністративно-господарських санкцій в розмірі 300046,46 грн. та розрахунку суми пені станом на 23.04.2012р. (а.с. 3), пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій становить 352,55 грн. (864,12 грн./12*5), яка на час розгляду справи в суді залишається несплаченою та підлягає стягненню в судовому порядку.

Отже, загальна сума заборгованості відповідача перед Сумським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені становить 300399,01 грн.

Враховуючи викладене, вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до публічного акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - задовольнити частково.

Стягнути з публічного акціонерного товариства "Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування "Насосенергомаш" (площ. Привокзальна, буд. 1, м. Суми, 40011, р/р 26005003130000 Укрсиббанк, МФО 337814, код 05785448) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Горького, буд. 2, м. Суми, 40011, р/р 31212230700002 ГУДКСУ у Сумській області, МФО 837013, код 37970593) адміністративно-господарські санкції та пеню в загальному розмірі 300399,01 грн. (триста тисяч триста дев'яносто дев'ять грн. 01 коп.) в тому числі: адміністративно-господарські санкції в сумі 300046,46 грн. та пеня в сумі 352,55 грн.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 13 серпня 2012 року.

Суддя (підпис) В.О. Павлічек

З оригіналом згідно

Суддя В.О. Павлічек