Постанова № 25600394, 08.08.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2012
Номер справи
2а/1270/5563/2012
Номер документу
25600394
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

08 серпня 2012 року Справа № 2а/1270/5563/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Широкої К.Ю.,

за участю секретаря: Бондар Ю.М.,

за участю:

представника позивача: Боринов В.М., Змієвська А.В.;

представника відповідача: не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Ровеньках Луганської області Державної податкової служби до державного підприємства "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 3 869,82 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі,-

ВСТАНОВИВ:

19 липня 2012 року позивач звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому зазначив, що державне підприємство "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" (далі - ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація») зареєстровано в виконкомі Стаханівської міської ради 10.03.2004 та взято на облік платника податків в ДПІ в м. Ровенках. Податковий борг ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація» станом на 10.07.2012 складає 3869,82 грн.. Підприємству направлено дві податкові вимоги:

- №1/120 від 25.03.2008 з повідомленням про податковий борг у сумі 2685,86 грн., вручено поштою 31.03.2008;

- №2/141 від 30.04.2008 з повідомленням про податковий борг у сумі 3151,85 грн., вручено поштою 16.05.2008.

Нова податкова підприємству згідно Податкового кодексу України не направлялась, у зв'язку з тим, що податковий борг починаючи з 25.03.2008 року не був повністю погашений.

Актом опису майна №11 від 22.05.2012 року описано у податкову заставу майно ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація», а саме:

- металобрухт у кількості 3.5 т.

У Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано податкову заставу ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація» № 7764562 від 23.05.2012 року.

У позові зазначено, що ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація» проводила роботу по скасуванню податкових повідомлень-рішень №0000431840/0 від 11.03.2008. №0000232342 від 08.04.2008, №0000442342/0 від 14.05.2008, №0000421840/0 від 11.03.2008, №0000242342/0 від 08.04.2008, №0000452342/0 від 14.05.2008, №0000411840/0 від 11.03.2008. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.10.2009 року №2а-662/09/1270 залишено без розгляду апеляційну скаргу про скасування повідомлень-рішень №0000431840/0 від 11.03.2008, №0000421840/0 від 11.03.2008, №0000411840/0 від 11.03.2008. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.12.2009 року №2а-17682/09/1270 залишено без розгляду апеляційну скаргу про скасування повідомлень-рішень №0000442342/0 від 14.05.2008, №0000452342/0 від 14.05.2008. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.12.2009 року №2а-620/09/1270 залишено без розгляду апеляційну скаргу про скасування повідомлень-рішень №0000232342 від 08.04.2008 та №0000242342/0 від 08.04.2008. ДПІ у м. Ровеньках 25.08.2010 року звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом з усіх рахунків у банках, обслуговуючих платника ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація» у розмірі 3869,82 грн. Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23.09.2010 року по справі №2а-6316/10/1270 адміністративний позов ДПІ у м. Ровеньках задоволено повністю. ДПІ у м. Ровеньках листом від 02.12.2010 року №8027/100 направлено виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду по справі №2а-6316/10/1270 до відділу Державної виконавчої служби м. Стаханів. 28.02.2012 року ДПІ у м. Ровеньках №1209/240 було направлено лист до відділу ДВС в м. Стаханів «Про причини невиконання рішення суду». Згідно відповіді відділу ДВС м. Стаханів від 28.02.2010 №1095 ДПІ у м. Ровеньках повідомлено, що 22.12.2010 було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, 28.12.2010 було винесено постанову про приєднання виконавчого провадження до зведеного виконавчого провадження, до якого входить 1337 виконавчих проваджень на загальну суму 25865273,64 грн. Позивач зазначає, що станом на 10.07.2012 податковий борг за рішенням суду не погашено. На підставі викладеного позивач просить суд надати дозвіл на погашення суми боргу в розмірі 3 869,82 грн. за рахунок майна платника податків ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація», що перебуває у податковій заставі.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив надати Алчевській ОДПІ дозвіл на погашення суми податкового боргу, що підлягає стягненню за рішенням Луганського окружного адміністративного суду у справі №2а-6316/10/1270 в розмірі 3869,82 грн. за рахунок майна ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація», що перебуває у податковій заставі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про дату слухання справи повідомлявся належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Приписами статті 16 Податкового кодексу України визначені зобов'язання платників податків, один з яких зобов'язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до ст. 2 Закону України від 04.12.1990 №509-ХІ "Про державну податкову службу в Україні", завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Пунктом 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України встановлено, що органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.

Органи податкової служби відповідно до підпункту 20.1.18. п. 20.1 статті 20 Податкового кодексу України мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Відповідно до п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг -це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

За статтею 95.1 Податкового кодексу орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Статтею 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами. З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Згідно із ст.95.3 Податкового кодексу стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Статтею 95 Податкового кодексу передбачено, що орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Вилучені відповідно до цієї статті готівкові кошти вносяться посадовою особою органу державної податкової служби до банку в день їх стягнення для перерахування до відповідного бюджету чи державного цільового фонду в рахунок погашення податкового боргу платника податків.

Процедура стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу врегульована також Порядком стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1244.

Згідно вказаного Порядку вилучення готівки у платника податків у рахунок погашення його податкового боргу здійснюється працівниками органу державної податкової служби (далі - працівники) з урахуванням вимог пунктів 95.2-95.4 статті 95 Податкового кодексу України.

З матеріалів справи вбачається, що державне підприємство "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" перебуває на податковому обліку у Державній податкової інспекції у м. Ровеньках Луганської області з 10.03.2004 року (арк. справи 19).

Постановою Луганського окружного адміністративного суду у справі №2а-6316/10/1270 за позовом ДПІ у м. Ровеньках до ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація» стягнуто податковий борг у розмірі 3869,82 грн.

У судовому засіданні встановлено, що на виконання постанови суду по справі №2а-6316/10/1270 ДПІ у м. Ровеньках листом від 02.12.2010 року №8027/100 направлено виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду по справі №2а-6316/10/1270 до відділу Державної виконавчої служби м. Стаханів. 28.02.2012 року ДПІ у м. Ровеньках №1209/240 було направлено лист до відділу ДВС в м. Стаханів «Про причини невиконання рішення суду». Згідно відповіді відділу ДВС м. Стаханів від 28.02.2010 №1095 ДПІ у м. Ровеньках повідомлено, що 22.12.2010 було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, 28.12.2010 було винесено постанову про приєднання виконавчого провадження до зведеного виконавчого провадження, до якого входить 1337 виконавчих проваджень на загальну суму 25865273,64 грн. та станом на 10.07.2012 податковий борг за рішенням суду не погашено.

Відповідно до акту опису майна №11 від 22.05.2012 року та витягу про реєстрацію в державному реєстрі обтяжень рухомого майна №36149688 від 23.05.12 року ДПІ в м. Ровеньки проведено опис майна ДП ОД «Луганськвуглереструктуризація» у податкову заставу.

Частиною 1 ст. 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.

Суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог з огляду на таке.

Положенням ст. 95.1 Податкового кодексу визначено дві умови, необхідні для надання судом дозволу на продаж майна боржника, яке перебуває у податковій заставі, а саме:

здійнення податковим органом заходів щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності;

боржник має бути власником майна, яке перебуває у податковій заставі.

Із матеріалів справи вбачається, що підприємство у встановлені строки не сплачувало самостійно визначені та узгоджені податкові зобов'язання, що призвело до виникнення заборговності. Внаслідок несплати суми боргу позивач звертався до суду з вимогами про погашення заборгованості шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків. Також встановлено, що позивач не звертався в порядку, визначеному п. 95.4 ст. 95 ПК України, з приводу стягнення вказаної суми боргу з відповідача.

У зв'язку з тим, що визначена п. 95.4 ст. 95 ПК України процедура погашення податкового боргу за рахунок готівки є різновидом стягнення коштів, яка не була застосована позивачем, відсутні передбачені п. 95.1 ст. 95 ПК України обставини для застосування процедури погашення податкового боргу шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Таким чином, позивач передчасно звернувся до суду із адміністративним позовом про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, не застосувавши попередньо усі передбачені ст.95 Податкового кодексу України заходи на виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду у справі №2а-6316/10/1270, які передують зверненню до суду з вказаними вимогами.

Виходячи із змісту заявлених позовних вимог та матеріалів справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 08 серпня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні позовних вимог Державної податкової інспекції у м. Ровеньках Луганської області Державної податкової служби до державного підприємства "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" про надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 3 869,82 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, за необґрунтованістю.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанову у повному обсязі складено протягом п'яти днів з дня закінчення розгляду справи, відповідно до ч.3 ст.160 КАС України.

Суддя К.Ю. Широка