ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2012 року м. Чернівці Справа № 2а/2470/1031/12
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Маренича І.В.
секретаря судового засідання -Столяра О.О.
за участю:
представника позивача -Зінчука П.Ф.;
представника відповідача - Івановича В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Лужанський експериментальний завод»до Кіцманської міжрайонної державної податкової інспекції Чернівецької області,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з адміністративним позовом до Кіцманської міжрайонної державної податкової інспекції Чернівецької області про визнання протиправними рішень суб'єкта владних повноважень.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що листом від 23.03.2012 №532/10/15-029 Кіцманська міжрайонна державна податкова інспекція Чернівецької області надіслала на адресу Державного підприємства «Лужанський експериментальний завод»податкове повідомлення-рішення від 23.03.2012 року №0000461500, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: плата за землю Лужанська С/Р, 5113050120, 1020,00 грн. та податкове повідомлення-рішення від 23.03.2012 №0000471500, яким також збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: плата за землю Стрілецькокутська С/Р, 5113050114, 1020,00 грн., через порушення п.2 ст. 286 Податкового кодексу України за несвоєчасне подання податкових декларацій з плати за землю на 2012 рік по Лужанській селищній раді та Стрілецько-Кутській сільській раді.
Позивач з прийнятими податковими повідомленнями -рішеннями від 23.03.2012 року №0000461500 та від 23.03.2012 №0000471500 не погоджується, вважає їх протиправними, незаконними та такими, що підлягають скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю та просив задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, та просив відмовити у його задоволенні з підстав викладених в запереченні.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що в задоволенні даного адміністративного позову слід відмовити повністю, виходячи з наступного.
Відповідачем проведена планова виїзна перевірка Державного підприємства «Лужанський експериментальний завод»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2010 року по 30.09 2011 року.
За підсумками проведеної перевірки складено Акт №6/233/2300/00333380 від 06.03.2012 року. Відповідно до Акту №6/233/2300/00333380 від 06.03.2012 року відповідач прийняв податкові повідомлення-рішення від 23.03.2012 року №0000461500 та від 23.03.2012 №0000471500, якими зафіксовано порушення п.2 ст.286 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (зі змінами і доповненнями) (далі ПК України) в результаті чого збільшено суму грошового зобов'язання щодо плати за землю.
На вказані податкові повідомлення-рішення від 23.03.2012 року №0000461500 та від 23.03.2012 №0000471500 позивач надав скаргу до Державної податкової служби у Чернівецькій області №124 від 06.04.2012 року. У вищезазначеній скарзі позивач зазначив, що твердження та висновки Кіцманської міжрайонної державної податкової інспекції викладені в Акті №6/233/2300/00333380 від 06.03.2012 року є безпідставними та незаконними посилаючись на обставини зазначені в скарзі.
Державною податковою службою у Чернівецькій області за результатами розгляду скарги позивача №124 від 06.04.2012 року винесено рішення про результати розгляду первинної скарги від 17.04.2012 року №1823/10/10-208, відповідно до якого податкові повідомлення-рішення Кіцманської міжрайонної державної податкової інспекції Чернівецької області від 23.03.2012 року №0000461500 та від 23.03.2012 №0000471500 залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення закону та робить висновки по суті спору.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. в ч. 1 ст. 1 ст. 91 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок.
Підпунктом 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, визначено, що земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XIII цього Кодексу).
Згідно із п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до п.57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до п.41.5 статті 41 Податкового Кодексу України, контролюючими органами та органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Згідно ст. 287.6. Податкового кодексу України при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно. Законодавець в даному випадку має на увазі відсутність актів на право власності, або право на постійне користування земельними ділянками, на яких розташовані будівлі, споруди, право власності на які перереєстровується, а згідно даних держкомзему у Кіцманському районі Чернівецької області станом на день звернення позивача до суду право на постійне користування земельними ділянками, обов'язок плати за які оспорює позивач, зберігається за ДП «Лужанський експериментальний завод».
Відповідно до п. 286.2. ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. У вищезазначеній статті чітко вказано, що податкова декларація подається до податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки, а земельні ділянки згідно державних актів на право постійного користування Державним підприємством «Лужанський експериментальний завод»знаходяться на території різних сільських рад Кіцманського району Чернівецької області. Фактично на території Лужанської селищної ради використовується земельна ділянка площею 9,64 га (згідно додатку 1 до податкової декларації з плати за землю - відомості про наявні земельні ділянки), та на території Стрілецько-Кутської сільської ради на підставі рішення Чернівецької обласної ради №13 від 1 5.05. 1985 р. 4,4 га (згідно додатку №1 до податкової декларації з плати за землю - відомості про наявні земельні ділянки).
Крім того, у податковій декларації з плати за землю, затвердженій наказом ДПА України від 24.12.2010 року №1014, та в додатку 1 до податкової декларації передбачені такі реквізити - як місцезнаходження земельної ділянки та код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ, а КОАТУУ у органів місцевого самоврядування різні. Дане свідчить про необхідність подання до податкового органу податкових декларацій з плати за землю окремо по кожній земельній ділянці, якщо вони знаходяться на території різних населених пунктів.
На підставі наведеного суд робить висновок, що твердження позивача, що нібито Державне підприємство «Лужанський експериментальний завод»з 15 квітня 2011 року припинило ведення господарської діяльності і передало усі засоби виробництва Державному підприємству «Укрспирт», право власності на які перереєстровано в 2011 році є необґрунтованим, оскільки згідно листа відділу держкомзему у Кіцманському районі Чернівецької області від 11.05.2012 р. № 01-17/502 за ДП «Лужанський експериментальний завод»згідно актів на право постійного користування земельними ділянками станом на 01.06. 2011 року рахується загальна площа земельних ділянок розміром 9, 6400 га., і станом на 11.05. 2012 р. таке право на постійне користування вказаними земельними ділянками за ДП «Укрспирт»чи надання їх йому в оренду не переоформлялось. Тобто позивач на день звернення до суду згідно вищезазначеного листа володів правом на постійне користування земельними ділянками що знаходяться під житловими будинками і згідно статті 269 ПКУ повинен сплачувати за них плату за землю.
Також, як вбачається з матеріалів справи позивачем подано декларації з плати за землю 22 лютого 2012 року та 01 березня 2012 року чим порушено термін подання податкової декларації, оскільки згідно п. 286.2. ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Згідно п. 1 ст. 125 Земельного Кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Відповідно до п. 269.1 ст. 269 Податкового кодексу України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Згідно п. 270.1 ст. 270 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності.
У відповідності до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З досліджених в ході судового розгляду справи письмових доказів, пояснень представників сторін судом встановлено відсутність порушень в діях відповідача щодо прийнятих податкових повідомлень-рішень від 23.03.2012 року №0000461500 та від 23.03.2012 №0000471500.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Керуючись ст.ст.2,3,6-12,17,18,71,94,157, 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. В позові відмовити повністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Постанову в повному обсязі виготовлено 19 червня 2012 р.
Суддя Маренич І.В.