Постанова № 25578595, 19.06.2012, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2012
Номер справи
2-а/1970/2393/12
Номер документу
25578595
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/1970/2393/12

"19" червня 2012 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючої судді Мірінович У.А. при секретарі судового засідання Колісник Н.В.

за участю:

представника позивача -Гафтко Н.Л.,

відповідача -не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу

за позовною заявою Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до фермерського господарства «Агро-Шили»

про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшов позов Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фермерського господарства «Агро -Шили», в якому позивач просить стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції в сумі 5995 грн. 00 коп. та 61 грн. 20 коп. пені за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій, розраховану відповідно до Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Мінпраці та соціальної політики від 15.05.2007 № 233, за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011 році.

Позов мотивовано тим, що в порушення ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" відповідач не забезпечив встановленого нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, в зв'язку з чим зобов'язаний сплатити адміністративно-господарські санкції та пеню у розмірі встановленому чинним законодавством.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на обставини викладені в позові, просив його задовольнити.

Відповідач повторно в судове засідання не прибув, хоча належним чином повідомлявся про день, час та місце розгляду справи судом.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в України" (далі - Закон №875-XII), для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Частиною 5 ст. 19 Закону № 875-XII встановлено, що виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону № 875-XII передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Як вбачається із поданого ФГ «Агро -Шили» звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік форми № 10-ПІ середньооблікова чисельність штатних працівників на підприємстві в 2011 році становила 10 осіб, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 0. Середньорічна заробітна плата штатного працівника відповідача за 2011 рік становила 11990 грн. Кількість інвалідів -штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях відповідно до ст.19 Закону № 875-XII становить - 1 особа.

Статтею 18 Закону № 875-XII встановлено, що підприємства, поміж іншого, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленою Кабінетом Міністрів України. Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування затверджений постановою Кабінету Міністрів України №70 від 31.01.2007 року "Про реалізацію статей 19 та 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Порядок).

Згідно з п. 2 Порядку звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом, а інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Звіт за формою 3-ПН є актом інформування органів працевлаштування про створені на підприємстві робочі місця для працевлаштування інвалідів і, водночас, запитом про направлення на підприємство інвалідів із встановленим рівнем нозології для працевлаштування.

Відповідно до абз. 1, 2 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій", затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 №420, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2005 року за № 1534/11814, підприємства, установи й організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форми власності та господарювання повинні за наявності вакансій у повному обсязі подавати інформацію про наявність вільних робочих місць (вакансій) центрам зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків.

При цьому, згідно п. 4 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Отже, звіти за формою державної статистичної звітності № 3-ПН містять вичерпну інформацію про наявність на підприємстві вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів протягом звітного періоду та є єдиним документом, передбаченим чинним законодавством, що підтверджує відповідну інформацію.

Як випливає з матеріалів справи, що ФГ «Агро -Шили»протягом 2011 року подавалися звіти Ф 3 - ПН про наявність вакансій для інваліда станом на квітень, червень -вересень та листопад - грудень 2011 року, що підтверджується відповідними звітами про наявність вакансій (а.с. 16-23). Центром зайнятості за вказаний період не видавалися направлення інвалідів для працевлаштування на посаду робітника на низькокваліфікованих ручних роботах в сільському господарстві. Однак, доказів які б свідчили про подання відповідачем звітів Ф 3 - ПН про наявність вакансій для інваліда за січень - березень, травень, жовтень 2011 року відповідачем не надано та судом не здобуто.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для застосування адміністративно-господарських санкцій та пені, передбачених Законом № 875-XII, відносно відповідача у наслідок невиконання останнім обов'язку подання адміністративних даних про наявність на підприємстві вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів протягом звітного періоду, а саме: за січень - березень, травень, жовтень 2011 року, які надаються державній службі зайнятості для організації працевлаштування інвалідів.

У зв'язку з цим, за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідом, відповідач повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у сумі 2497,90 грн. (розраховані за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 5 місяців 2011 року, а саме за січень - березень, травень, жовтень 2011 року) та 25,50 грн. пені. за порушення терміну сплати санкцій.

Доказів, які б свідчили про погашення адміністративно -господарських санкцій та пені на день розгляду справи, суду сторонами не надано.

Щодо застосування адміністративно-господарських санкцій та пені за квітень, червень -вересень та листопад - грудень 2011 року, то слід зазначити, що з аналізу положень ст.ст. 18, 19, 20 Закону №875-XII вбачається, що на суб'єктів господарювання покладено обов'язок виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів і надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів. При цьому, обов'язок суб'єктів господарювання щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком самостійно підбирати інвалідів на створені робочі місця. Водночас, законодавець зобов'язує суб'єктів господарювання надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів.

За таких обставин, суд вважає, що відповідачем було створено робочі місця для працевлаштування інвалідів та своєчасно направляв звіти про наявність вакансій форми № 3 -ПН за квітень, червень -вересень та листопад - грудень 2011 року до Лановецького районного центру зайнятості, однак, жодного випадку направлення до відповідача центром зайнятості осіб інвалідів для працевлаштування не було, як і випадків відмови відповідача у працевлаштуванні таких осіб, а тому позивачем безпідставно здійснено нарахування відповідачу адміністративно-господарських санкцій та пені за квітень, червень -вересень та листопад - грудень 2011 року.

Статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в України" передбачено, що спори, які виникають із правовідносин за ст.ст. 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволенню в частині стягнення адміністративно -господарських санкцій в розмірі 2497,90 грн. та 25,50 грн. пені.

Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 10, 11, 94, 160 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Стягнути з фермерського господарства «Агро -Шили»(с. Шили, Лановецький р-н., Тернопільська обл., код ЄДРПОУ 35051656) у користь Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції в розмірі 2497 (дві тисячі чотириста дев'яносто сім) гривень 90 коп. та 25 (двадцять п'ять) гривень 50 коп. пені.

3. В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвали постанову. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також: прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 21 червня 2012року.

Головуючий суддя Мірінович У.А.

копія вірна

Суддя Мірінович У.А.