Постанова № 25556044, 01.08.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.08.2012
Номер справи
2а/0570/7903/2012
Номер документу
25556044
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 серпня 2012 р. Справа № 2а/0570/7903/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: о 10год. 42хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Шинкарьової І.В.

при секретарі Заднепровської І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Баскетбольний клуб «Азовмаш» до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання нечинним податкове повідомлення-рішення від 11.05.2012 року №0004331501 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 60774,00грн. за лютий 2012 року, а також про нарахування штрафних санкцій у розмірі 60774,00грн.,

за участю представників сторін

від позивача: Кононенко Т.Н.,

від відповідача: Міхно М.Г., -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Баскетбольний клуб «Азовмаш» (далі - ТОВ «БК «Азовмаш»), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби (далі - Маріупольська ОДПІ Донецької області ДПС) про визнання нечинним податкове повідомлення-рішення від 11.05.2012 року №0004331501 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 60774,00грн. за лютий 2012 року, а також про нарахування штрафних санкцій у розмірі 60774,00грн.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що висновки податкової інспекції, викладені в акті перевірки від 19.04.2012 року, що стали підставою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення суперечать чинному законодавству України та порушують права та охоронювані законом інтереси ТОВ «БК «Азовмаш».

ТОВ «БК «Азовмаш» вважає, що податковою інспекцією помилково було застосовано до скаржника приписи п.102.5 ст.102 Податкового кодексу України, оскільки вказана норма передбачає, що подання заяви є правом платника податку, яким він може скористатися протягом встановленого у п.102.5 ст.102 періоду саме для повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим кодексом.

Таким чином п.102.5 ст.102 Податкового кодексу України не регламентує обмежень в часі щодо можливості віднесення платниками податків від'ємного значення до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, у зв'язку з чим положення строків давності, визначені даним пунктом Податкового кодексу України, не можуть бути застосовані до сум від'ємного значення, задекларованих ТОВ «БК «Азовмаш» в податковій декларації за лютий 2012 року.

Враховуючи вищевикладене, ТОВ «БК «Азовмаш» вважає, що правомірно задекларувало у податковій декларації з податку на додану вартість за лютий 2012 року суму залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, за січень-лютий 2009 року у розмірі 60774,00грн. поза межами строку, встановленого приписами п.102.5 ст.102 Податкового кодексу України.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним в адміністративному позові та просив їх задовольнити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення (а.с.171) в яких зазначив, що при перевірці додатка 2 до податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2012 року «Довідка про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоду, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» було встановлено, що ТОВ «БК «Азовмаш» частина залишку від'ємного значення за січень 2009 року у сумі 56162,00грн. та лютий 2009 року у сумі 4612,00грн. була фактично сплачена. Підприємство ТОВ «БК «Азовмаш» на протязі терміну позовної давності 1095 днів при наявності підстав для заявки на бюджетне відшкодування ПДВ, цим правом не скористувалось.

Відповідно до п.102.5 ст.102 Податкового кодексу України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених Податковим кодексом України, можуть бути подані не пізніше 1095 днів, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Тому просив суд відмовити ТОВ «БК «Азовмаш» у задоволені позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Баскетбольний клуб «Азовмаш» є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області 17.11.2006 року за №12741020000005141, ідентифікаційний код юридичної особи 34697161, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи та довідки АБ №211277 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. (а.с.24,25) Свою діяльність здійснює на підставі Статуту. (а.с.26)

Керуючись п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків в порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до вимог статті 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

В підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 кодексу зазначено, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.

Пунктом 76.1 статті 76 Податкового кодексу України передбачено, камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

П.76.2 ст.76 кодексу передбачає, порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

Згідно п.86.2 ст.86 Податкового кодексу України, за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації в органі державної податкової служби вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Вимогами пунктів 200.7. - 200.13 Податкового кодексу України встановлено, платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

До податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається органом державної митної служби органу державної податкової служби в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідно до закону.

Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються центральним органом державної податкової служби.

Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Позивачем було надано до Маріупольської ОДПІ Донецької області ДПС податкову декларацію по податку на додану вартість за лютий 2012 року від 19.03.2012 року з додатком 2 «Довідка про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» та додатком 3 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування». (а.с.10-13)

У рядку 22 податкової декларації «залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду» платником податку зазначена сума 1 317 463,00грн. У рядку 24 декларації «залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» позивачем зазначена сума 1 267 839,00грн. Таким чином сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню (рядок 23) складає 49 624,00грн. (1 317 463,00грн. - 1 267 839,00грн.) Ці ж суми зазначені в додатках 2 та 3 до декларації.

Маріупольською об'єднаною державною податковою інспекцією Донецької області ДПС було проведено камеральну перевірку позивача з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість з наступних звітних (податкових) періодах за лютий 2012 року. За наслідками перевірки складено акт від 19.04.2012 року №52/15/34697161. (а.с.14)

В висновках акту перевірки встановлено, перевіркою підтверджено відображене ТОВ «БК «Азовмаш» у декларації за лютий 2012 року бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 49624,00грн.

У порушення п.102.5 ст.102, п.200.6, абзацу «а» п.200.14, п.200.1, п.200.3, абзаців «а» «б» п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України позивачем у додатку 2 до декларації з податку на додану вартість за лютий 2012 року та по рядку 24 декларації з податку на додану вартість за лютий 2012 року було завищено суму від'ємного значення на 60774,00грн., у т.ч. за січень 2009 року у сумі 56162,00грн. та лютий 2009 року у сумі 4612,00грн.

Як зазначено в акті перевірки, підприємство ТОВ «БК «Азовмаш» на протязі терміну позовної давності 1095 днів при наявності підстав для заявки на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, цим правом не скористувалось.

На підставі акту перевірки було прийняте податкове повідомлення - рішення від 11.05.2012 року №0004331501, яким згідно з п.54.3 ст.54, п.58.1 ст.58 Податкового кодексу України та відповідно до п.102.5 ст.102, п.200.6, абзацу «а» п.200.14, п.200.1, п.200.3, абзаців «а» «б» п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі за лютий 2012 року у розмірі 60774,00грн. та нарахована штрафна санкція у розмірі 60774,00грн. (а.с.9)

Відповідно до ст.4 Податкового кодексу України податкове законодавство України ґрунтується на таких принципах:

загальність оподаткування - кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу;

рівність усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації - забезпечення однакового підходу до всіх платників податків незалежно від соціальної, расової, національної, релігійної приналежності, форми власності юридичної особи, громадянства фізичної особи, місця походження капіталу;

невідворотність настання визначеної законом відповідальності у разі порушення податкового законодавства;

презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу;

фіскальна достатність - встановлення податків та зборів з урахуванням необхідності досягнення збалансованості витрат бюджету з його надходженнями;

соціальна справедливість - установлення податків та зборів відповідно до платоспроможності платників податків;

економічність оподаткування - установлення податків та зборів, обсяг надходжень від сплати яких до бюджету значно перевищує витрати на їх адміністрування;

нейтральність оподаткування - установлення податків та зборів у спосіб, який не впливає на збільшення або зменшення конкурентоздатності платника податків;

стабільність - зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року;

рівномірність та зручність сплати - установлення строків сплати податків та зборів, виходячи із необхідності забезпечення своєчасного надходження коштів до бюджетів для здійснення витрат бюджету та зручності їх сплати платниками;

єдиний підхід до встановлення податків та зборів - визначення на законодавчому рівні усіх обов'язкових елементів податку.

Розділом V Податкового кодексу України передбачений порядок оподаткування податку на додану вартість.

Згідно п.200.1 ст.200 Податкового кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Керуючись п.200.3 ст.200 кодексу, при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

В п.200.4 ст.200 цього ж кодексу зазначено, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Пунктом 200.6 статті 200 кодексу передбачено, що платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.

Крім того, п.п.4.6.6 п.4.6 ст.4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 року №1492 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2011 року за №1490/20228, передбачено що залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).

Перевірка правомірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість охоплює декларації починаючи з попередніх звітних (податкових) періодів, в яких виникло від'ємне значення податку на додану вартість до звітного (податкового) періоду, за який задекларовано бюджетне відшкодування податку на додану вартість, включно.

Аналізом результатів опрацювання податкових декларацій за звітні (податкові) періоди починаючи з періоду, за наслідками якого виникло від'ємне значення до періоду, у якому заявлено бюджетне відшкодування податку на додану вартість включно, встановлено, що по сумам податкових зобов'язань та податкового кредиту за січень та лютий 2012 року відхилень немає.

Перевіркою правомірності застосування ставок оподаткування податку на додану вартість та нарахування податкових зобов'язань і податкового кредиту з податку на додану вартість у звітних періодах, які підлягають перевірці, порушень контролюючим органом не встановлено.

Тобто, бюджетне відшкодування податку на додану вартість у сумі 49624,00грн. відображене позивачем у декларації за лютий 2012 року підтверджено.

При перевірці додатка 2 до податкової декларації з податку на додану вартість за лютий 2012 року «Довідка про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду» було встановлено, що ТОВ «БК «Азовмаш» частина залишку від'ємного значення за січень 2009 року у сумі 56162,00грн. та лютий 2009 року у сумі 4612,00грн. була фактично сплачена.

Суд не приймає посилання відповідача на п.102.5 ст.102 Податкового кодексу України з приводу на наступне.

Статтею 102 Податкового кодексу України передбачені строки давності та їх застосування.

Зокрема, п.102.5 вказаної статті передбачено, заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Тобто, п.102.5 ст.102 Податкового кодексу України регламентує обмеження в часі щодо виключно по наступним підставам:

1. можливості повернення надміру сплачених грошових зобов'язань;

2. можливості відшкодування надміру сплачених грошових зобов'язань.

Взагалі, термін давності, визначений у ст.102 Податкового кодексу України застосовується лише до самостійного визначення контролюючим органом суми грошових зобов'язань платника податків (п.102.1), для стягнення податкового боргу (п.102.4), для подання заяв про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або їх відшкодування (п.102.5) або для списання податкового боргу платника податків, стосовно якого минув строк позовної давності.

Суд звертає увагу, що норми Податкового кодексу України взагалі не передбачає терміну давності для відображення від'ємного значення сум податку на додану вартість, що переноситься на майбутні податкові періоди.

Згідно із приписами ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України. Та законами України.

Податковим органом під час розгляду судової справи не доведено, яку саме норму законодавства було порушено позивачем при декларуванні у податковій декларації з податку на додану вартість за лютий 2012 року суму залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, за січень-лютий 2009 року у розмірі 60774,00грн.

Зазначена сума позивачем не була заявлена до складу суми яка підлягає поверненню або відшкодуванню надміру сплачених грошових зобов'язань за звітний податковий період, тому застосування до неї пункту 102.5 статті 102 Податкового кодексу є необґрунтованим.

Статтею 159 КАС України передбачено, що законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд зазначає, що відповідачем в ході судового розгляду не було доведено та підтверджено матеріалами справи правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення від 11.05.2012 року №0004331501 за результатами перевірки.

Згідно з частиною 4 статті 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

На думку суду позивач довів протиправність дій податкового органу, що стосуються предмету позову.

Отже, враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення від 11.05.2012 року №0004331501 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 60774,00грн. за лютий 2012 року, а також про нарахування штрафних санкцій у розмірі 60774,00грн. є недійсним, а позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.ст.87, 94 КАС України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України судові витрати, пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 159, 161, 162, 163, 167, 254Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Баскетбольний клуб «Азовмаш» до Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про визнання нечинним податкове повідомлення-рішення від 11.05.2012 року №0004331501 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 60774,00грн. за лютий 2012 року, а також про нарахування штрафних санкцій у розмірі 60774,00грн., задовольнити.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Маріупольської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби від 11.05.2012 року №0004331501 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 60774,00грн. за лютий 2012 року, а також про нарахування штрафних санкцій у розмірі 60774,00грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Баскетбольний клуб «Азовмаш» витрати по сплаті судового збору у розмірі 1215 гривні 48 копійок.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 01 серпня 2012 року в присутності представників сторін.

Постанову у повному обсязі складено 06 серпня 2012 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Шинкарьова І.В.