Рішення № 25552580, 02.08.2012, Господарський суд Чернівецької області

Дата ухвалення
02.08.2012
Номер справи
5027/344/2012
Номер документу
25552580
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" серпня 2012 р. Справа № 5027/344/2012.

За позовом Військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах держави, в особі органів, уповноважених здійснювати функції у спірних відносинах:

1) Міністерства оборони України

2) Квартирно-експлуатаційного відділу м.Чернівці

до Чернівецької обласної федерації рукопашного бою

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Чернівецькій області

про визнання недійсним договору про співпрацю

Суддя Желік Б.Є.

Представники:

Від позивачів -1)не прибув

2) Філінюк А.О.

Від відповідача -Пудіч О.А.

Від третьої особи -Сопко С.П.

Від військової прокуратури -Попов Р.Ю.

СУТЬ СПОРУ: Провадження у справі порушено ухвалою господарського суду Чернівецької області від 07 червня 2012 року за позовом Військового прокурора Чернівецького гарнізону в інтересах держави, в особі Міністерства оборони України м.Київ та Квартирно-експлуатаційного відділу м.Чернівці до Чернівецької обласної федерації рукопашного бою м.Чернівці із залученням до участі у справі Регіональне відділення Фонду державного майна України по Чернівецькій області м.Чернівці у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.

Військовий прокурор у своїй позовній заяві просить суд про наступне:

визнати недійсним укладений від 01 травня 2012 року між Чернівецькою обласною федерацією рукопашного бою та КЕВ м.Чернівці договір про співпрацю №39, як удаваний з метою приховати відносини оренди, що фактично мають місце.

Обґрунтовуючи позовні вимоги у справі, прокурор у т.ч. посилається на наступні обставини та докази.

01 травня 2012 року між Квартирно-експлуатаційним відділом (в подальшому КЕВ) м.Чернівці і Чернівецькою обласною федерацією рукопашного бою укладено договір про співпрацю за №39, згідно з п.1.1 якого КЕВ, в порядку та на умовах визначених у договорі, зобов'язується передати у платне строкове користування майно -майданчик б/н, розташований на території військового містечка №20 в м.Чернівці на вул.Александрі, 46 -для проведення тренувального процесу, а Чернівецька обласна федерація рукопашного бою -прийняти це майно та сплачувати КЕВу за користування майданчиком. Отже за змістом наведених умов договору майно передане Чернівецькій обласній федерації з рукопашного бою у платне орендне користування, тобто, вважає прокурор, між сторонами виникли правовідносини з оренди нерухомого майна.

Однак, назва спірного у справі договору "договір про співпрацю не відповідає фактичним обставинам та його умовам. Таке становище, продовжує прокурор, у відповідності до ст.235 ЦК України робить договір удаваним та таким, що укладений сторонами з метою приховання факту передання військового державного майна в оренду.

Нежитлове приміщення, фактична оренда якого є предметом договору, пояснює прокурор, закріплене за КЕВ як військове нерухоме майно, що має статус державного і відповідно до ст.4 Закону України "Про оренду державного та комунального майна може передаватися в оренду юридичним і фізичним особам обов'язково на підставі договору із дотриманням вимог наведеного Закону, у т.ч. з дозволу Фонду державного майна України або його регіонального відділення та по результатах конкурсу. У дійсності, майно було передане у користування за відсутності відповідного дозволу, а також без проведення конкурсу.

Згідно з положеннями ст.227 ЦК України правочин, що вчинений особою, яка не мала права його вчиняти, може бути визнаний недійсним з моменту його укладення, що передбачено ст.236 ЦК України.

Поряд з наведеним, військовий прокурор також звертає увагу на те, що у порушення вимог щодо порядку укладення договору оренди державного та комунального майна, сторонами не була зроблена експертиза оцінки майна, яка необхідна для визначення розміру орендної плати за його орендне користування.

Ухвалами від 05 та від 17 липня 2012р. розгляд справи судом відкладався з підстав, наведених в ухвалах, у т.ч. у зв'язку з неприбуттям в судові засідання представників позивача і відповідача, а також у зв'язку з неподанням сторонами витребуваних судом документів, що мають значення для справи і неподання яких стало перешкодою у вирішенні судом спору у попередніх судових засіданнях (а.с.34,40). Останньою ухвалою розгляд справи відкладено на 02 серпня 2012р. У судовому засіданні 02.08.2012р. позивачем подано заяву згідно з якою Чернівецька обласна федерація рукопашного бою у повному об'ємі погоджується з висновками військового прокурора щодо недійсності спірного у справі договору про співпрацю та не заперечує проти визнання його судом недійсним(а.с.47).

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору у справі на стороні позивача -РВ ФДМУ по Чернівецькій області у своїх поясненнях (а.с.29-31) також у повному об'ємі підтримала позовні вимоги військового прокурора з підстав, наведених у поясненнях, та звернулася до суду з проханням задовольнити позовні вимоги прокурора, визнавши недійсним договір №39 від 01.05.2012р. як такий, що суперечить чинному законодавству про оренду державного і, зокрема нерухомого майна, закріпленого за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України.

Заслухавши усні пояснення прокурора, прийнявших участь у розгляді справи представників позивача, відповідача і третьої особи у справі, дослідивши матеріали і обставини у справі, надавши їм належну правову оцінку, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог військового прокурора у справі та доведеність належними доказами невідповідності спірного у справі договору вимогам чинного законодавства, що робить договір недійсним, у тому числі з наступних підстав.

Судом встановлено.

01 травня 2012р. між Чернівецьким Квартирно-експлуатаційним відділом(КЕВ) і Чернівецькою обласною федерацією рукопашного бою укладений договір №39 «про співпрацю»(а.с.18-21).

Згідно з пунктом 1.1 договору предметом договору сторони визначили надання КЕВ Чернівецькій обласній федерації з рукопашного бою майданчика б/н, розташованого на території військового містечка №20 (вул.Александрі,46 у м.Чернівці) для проведення тренувального процесу.

Розділом 2 договору (п.2.1) передбачено розмір та порядок оплати за використання відповідачем майданчика(стадіону).

Зміст наведених умов договору свідчить, що фактично договір №39 від01.05.2012р. є договором оренди нерухомого військового майна, закріпленого за Чернівецьким КЕВ.

У відповідності до чинного законодавства як процедура укладення, так і зміст спірного договору повинні відповідати вимогам законодавства, що регулює відповідні відносини сторін; у даній справі це -відносини щодо оренди державного майна, закріпленого за військовим підрозділом.

Згідно з п. З ст. 1 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" відносини оренди рухомого та нерухомого майна, закріпленого за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також за спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань організації спеціального зв'язку та захисту інформації, підпорядкованими йому регіональними органами та територіальними підрозділами, закладами та установами Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, які ведуть його облік у спеціальному порядку, регулюються Законом України „Про оренду державного та комунального майна" з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про господарську діяльність у Збройних Силах України".

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про господарську діяльність у Збройних Силах України" та п. 5, 6, 7 Порядку надання дозволу військовим частинам Збройних Сил на передачу закріпленого за ними рухомого та нерухомого майна в оренду затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2000р. №778 передача військового майна в оренду юридичним і фізичним особам здійснюється виключно на конкурсній основі з урахуванням необхідності підтримання на належному рівні бойової та мобілізаційної готовності. Умови та порядок проведення конкурсів визначаються Фондом державного майна України за погодженням з Міністерством оборони України. Оцінка вартості майна, підлягає передачі в оренду, проводиться комісіями, до складу яких входять фахівці (уповноважені особи) Міністерства оборони України або іншого органу військового управління та Фонду державного майна України чи його регіонального відділення (представництва) за методикою, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Акт оцінки майна (незалежна оцінка майна), яке передається в оренду, погоджується з Фондом державного майна України чи його регіональним відділенням (представництвом) і затверджується Міністерством оборони України.

Згідно з п.3.3. Наказу Міністерства оборони України №46 від 02.02.2010р. «Про затвердження інструкції про організацію передачі в оренду та укладення договорів оренди нерухомого військового майна», на підставі акта оціни вартості нерухомого військового майна та відповідно до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. №786 (із змінами), орендодавцями складається розрахунок стартової плати за перший місяць оренди нерухомого військового майна. До опублікування повідомлення про майно, яке пропонується для передачі в оренду, складений розрахунок стартової плати за перший місяць оренди нерухомого військового майна погоджується з Фондом державного майна або його регіональними відділеннями.

Умови та порядок проведення конкурсів на право укладення договорів оренди військового майна визначаються також наказом Фонду державного майна України та Міністерства оборони України №1549/241 від 26.07.2000р.

З матеріалів справи вбачається, що спірний у справі договір укладений сторонами без дотримання наведених вище вимог законодавства щодо порядку передачі державного майна в оренду.

Частина 1 ст.203 ЦК України передбачає, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства.

Згідно ст.215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною(сторонами) вимог, які встановлені частинами 1 - 3, 5, 6 ст. 203 цього Кодексу.

Пункт 3 ст. 215 ЦК України встановлює, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Ґрунтуючись на викладеному, матеріалах справи, керуючись ЦК України, Законами України «Про оренду державного та комунального майна», «Про господарську діяльність у Збройних Силах України», «Порядком надання дозволу військовим частинам Збройних Сил України на передачу закріпленого за ними рухомого і нерухомого майна в оренду», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2000р. №778, Законом України «Про судовий збір»ст.44, 49, 82-85, 115-118 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов військового прокурора задовольнити.

2. Визнати недійсним договір №39 «про співпрацю», укладений 01 травня 2012 року між Чернівецькою обласною федерацією рукопашного бою (м.Чернівці, вул.Воробкевича, 17/10, код 214444273) та Квартирно-експлуатаційним відділом (м.Чернівці, вул.Українська, 73, код 08179180).

3.Стягнути з Чернівецької обласної федерації рукопашного бою (м.Чернівці, вул.Воробкевича 17/10, код 214444273) 1073 грн. судового збору до державного бюджету України (отримувач коштів УДКСУ у м. Чернівці, код отримувача 37978173, банк отримувача ГУДКСУ у Чернівецькій області, код банку 856135, рахунок отримувача 31210206783002, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу: судовий збір, господарський суд Чернівецької області, код 03500074).

Повне рішення складено 06.08.2012р.

Суддя Б.Є. Желiк