Рішення № 25552467, 02.08.2012, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
02.08.2012
Номер справи
6/17-5221-2011
Номер документу
25552467
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"02" серпня 2012 р.Справа № 6/17-5221-2011

за позовом Державного підприємства „Іллічівський морський торговельний порт"

до Комунального підприємства „Іллічівськводоканал"

за участю третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору Іллічівська міська рада Одеської області

про зобов'язання укласти додаткову угоду до договору

Господарський суд Одеської області у складі:

Головуючий суддя Демешин О. А.

Суддя Власова С. Г.

Суддя Цісельський О.В.

Представники:

від позивача: Мишко О.В. - довіреність

від відповідача: Поведик Т.П. - довіреність

від третьої особи: не з`явився

СУТЬ СПОРУ: 28.12.2011 року Державне підприємство „Іллічівський морський торговельний порт" (далі - позивач) звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Комунального підприємства „Іллічівськводоканал" (далі - відповідач) про зобов'язання укласти додаткову угоду до договору № 523-о на надання послуг з очистки стічних вод від 01.06.2005 року в редакції ДП „ІМТП".

28.02.2012 року суд залучив до участі у справі Іллічівську міську раду Одеської області, в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 26.07.2012 року справу прийнято до провадження колегією суддів у складі:головуючий суддя ДемешинО.А.,суддя Власова С.Г. суддя Цісельський О.В.

У відзиві на позов від 24.01.2012 року відповідач фактично не надав заперечень проти позову, однак просив суд надати відстрочку підписання додаткової угоди до договору на прийом стічних вод №523-о від 01.06.2005 року до 24.02.2012 року для здійснення розрахунку тарифу та введення його в дію рішенням Іллічівської міської ради.

Під час розгляду справи оголошувалась перерва у судовому засіданні до 16.02.2012 року о 11:00, до 02.08.2012 року о 12:00.

В С Т А Н О В И В :

01.06.2005 року між позивачем та відповідачем було укладено договір № 523-0 на надання послуг з очистки стічних вод, відповідно до п. 1 якого позивач прийняв на себе зобов`язання по здійсненню очищення стоків, що подаються відповідачем через належний йому напірний колектор на очисні споруди позивача в с. Санжейка.

Власником очисних споруд особі Міністерства транспорту та зв'язку України, правонаступником якого є Міністерство інфраструктури України, про що свідчить свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 21.06.2010 року та витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно КП „Овідіопольське районне бюро технічної інвентаризації", рішення виконкому Дальницької сільської ради № 193 від 02.07.2009 року, рішення виконкому Дальницької сільської ради № 182 від 27.05.2010 року. Відповідно до довідки № 72/19.4 від 18.01.2012 року, інвентаризаційних карток вказані очисні споруди знаходяться на балансі Державного підприємства „Іллічівський морський торговельний порт".

Відповідно до актів за січень-грудень 2010 року, довідки щодо кількості стоків, які надійшли на очисні споруди Позивача, у 2010 році, актів за січень-грудень 2011 року, довідки щодо кількості стоків, які надійшли на очисні споруди Позивача, у 2011 році Відповідачем було подано до очищення стічних вод у 2010 році на загальну кількості 4 789 302 куб.м, а у 2011 році - 4 394 144 куб.м.

Згідно з калькуляцією собівартості послуг з очистки стічних вод, наданих очисними спорудами для сторонніх організацій на 2011 рік і розрахунку собівартості послуг з очистки стічних вод, наданими очисними спорудами порту для сторонніх організацій на 2011 рік собівартість послуг очисних споруд Позивача складають з округленням 1, 76 грн. за 1 куб.м. без урахування ПДВ.

Позивач зазначає, що тариф у розмірі 0, 68 грн. за 1 куб.м, в тому числі ПДВ, що передбачений п.п. 5.3. Договору, який не змінювався протягом дії Договору, не відповідає фактичної собівартості очищення Позивачем стоків відповідно до умов Договору і завдає Позивачу збитків (шкоди), пов'язаних з утриманням очисних споруд, які знаходяться на балансі Позивача і застосовуються для виконання умов Договору. Так, тільки у 2010 році збитки Позивача дорівнювали 4 235, 00 тис. грн., у 2011 році - 5 682, 00 тис. грн., про свідчить довідка про результати господарсько-фінансової діяльності очисних споруд за період з 2006-2011 роки .

Таким чином, ціна послуг Позивача з очистки стічних вод у розмірі 1, 76 грн. за 1 куб.м. без урахування ПДВ., яка передбачена п. 1 спірної додаткової угоди, є економічно обґрунтованою, оскільки вона становить лише собівартість вказаних послуг, тобто компенсує ляше вартість затрат на власне виробництво Позивача.

Частинами 1, 2, 3 ст. 189 Господарського кодексу України передбачено, що ціна (тариф) у цьому кодексі є формою грошового визначення вартості продукції (робіт, послуг), яку реалізують суб'єкти господарювання. Ціна є істотною умовою господарського договору. Ціна зазначається в договорі у гривнях. Ціни у зовнішньоекономічних договорах (контрактах) можуть визначатися в іноземній валюті за згодою сторін. Суб'єкти господарювання можуть використовувати у господарській діяльності вільні ціни, державні фіксовані ціни та регульовані ціни - граничні рівні цін 2оо граничні відхилення від державних фіксованих цін.

Відповідно до Класифікації видів економічної діяльності (КВЕД), затвердженої наказом Держкомстату № 375 від 26.12.2005 року, вилучення побутових стічних і дощових вод через каналізаційну систему та іншими засобами (асенізаційними машинами тощо), їх оброблення та видалення; видалення стічних вод методом розбавлення, фільтрування, седиментації, хімічного зсаджування, відстоювання, оброблення за допомогою фізичних, хімічних і біологічних засобів чи іншими способами; технічне обслуговування каналізаційних систем та водостоків; спорожнення та чищення вигрібних та помийних ям, колодязів і канав, обслуговування туалетів з хімічною стерилізацією; оброблення стічних вод плавальних басейнів та промислових підприємств є санітарними послугами: збирання і оброблення стічних вод (код 90.01).

Таким чином, за своєю правовою природою, укладений між сторонами Договір № 523-0 на надання послуг з очистки стічних вод - є договором з надання послуг у сфері оброблення стічних вод, а не надання та споживання житлово-комунальних послуг.

Підпунктом 2 п. „А" ч. 1 ст. 28 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Зазначене конкретизується п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України „Про житлово-комунальні послуги", відповідно до якого встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону належить до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг.

Централізоване водовідведення є однією із комунальних послуг у відповідності до абз. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України „Про житлово-комунальні послуги", в якому зазначено, що комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.

В той же час, визначення терміну „водовідведення" здійснено в наступних нормативно-правових актах, зокрема: відповідно до абз. 17 ст. 1 Закону України „Про питну воду та питне водопостачання" централізоване водовідведення - господарська діяльність із відведення та очищення комунальних та інших стічних вод за допомогою комплексу об'єктів, споруд, колекторів, трубопроводів, пов'язаних єдиним технологічним процесом.

Згідно з абц. 6 п. 2 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року, централізоване водовідведення - послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у відведенні стічних вод, яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових централізованих систем водовідведення. Визначення вказаного терміну також надане в ч. 2 п 1.5. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 35/34 від 14.02.2001 року та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 01.03.2001 року за N 183/5374 , а саме: система централізованого водовідведення - комплекс об'єктів, споруд, колекторів, зв'язаних єдиним технологічним процесом відведення та очищення комунальних стічних вод населених пунктів.

З урахуванням п. 17 ч. 3 ст. 9 Закону України „Про ліцензування певних видів господарської діяльності" господарська діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення підлягає ліцензуванню, а господарська діяльність щодо очищення стічних вод ліцензуванню не підлягає.

Таким чином, ознаками водовідведення є:

направленість господарської діяльності на задоволення потреб споживача у відведенні стічних вод;

- застосування централізованих систем водовідведення;

- наявність очисних споруд, пов'язаних єдиним технологічним процесом відведення та

очищення стічних вод.

Суд зазначає, що в даному випадку Позивач не здійснює господарську діяльність, метою якої є задоволення потреб споживачів у відведенні стічних вод, не застосовує централізовані системи водовідведення для виконання умов Договору.

Отже, на думку суду, предметом Договору і, запропонованої позивачем спірної додаткової угоди не є надання комунальних послуг, а є надання послуг з очищення стічних вод, які поступають від Відповідача, що відповідно з КВЕД є санітарними послугами.

Тому суду не вважає обґрунтованим посилання відповідача у відзиві на позов на необхідність отримання погодження виконавчого комітету Іллічівської міської ради. Навпаки, зміна вартості послуг з очищення стічних вод, може служити підставою для погодження Іллічівськом міською радою нових тарифів на водовідведення, оскільки вартість очищення стоків є однією із складових цього тарифу.

Відповідно до ст. 190 Господарського кодексу України вільні ціни визначаються на всі види продукції (робіт, послуг), за винятком тих, на які встановлено державні ціни. Вільні ціни визначаються суб'єктами господарювання самостійно за згодою сторін, а у внутрішньогосподарських відносинах - також за рішенням суб'єкта господарювання.

Проте, послуги Позивача з очищення стічних вод, які є предметом Договору та спірної

додаткової угоди, не відповідає наведеним вище ознакам, отже ціна послуг Позивача з

очищення стічних вод не підлягає встановленню та/або затвердженню а ні органами місцевого самоврядування, ні Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України.

Частинами 1, 2 ст. 189 Господарського кодексу України визначено, що ціна (тариф) у цьому кодексі є гермою грошового визначення вартості продукції (робіт, послуг), яку реалізують суб'єкти господарювання. Ціна є істотною умовою господарського договору. Ціна зазначається в договорі у гривнях.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише .у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Частиною 1 ст. 654 Цивільного кодексу України визначено, що зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Статтею 525 Цивільного кодексу визначено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частинами 1, 2, 3 ст. 188 Господарського кодексу України передбачено, що зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

29.11.2011 року Позивачем було направлено на адресу Відповідача лист № 292/08.1-18 від 28.11.2011 року, додаткову угоду до Договору у двох примірниках, калькуляцію собівартості послуг з очистки стічних вод, наданих очисними спорудами для сторонніх організацій на 2011 рік.

Відповідно до листа Відповідача № 1743/12-ИВК від 13.12.2011 року Відповідач відмовився від укладання додаткової угоди до Договору.

Частиною 4 ст. 188 Господарського кодексу України визначено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Частиною 1 статті 652 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі істотної зміни обставин, якими ограни керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Відповідно до ч. 4 ст. 652 Цивільного кодексу України зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.

Враховуючи, що очисні споруди, які знаходяться на балансі Позивача і застосовуються для виконання Договору, здійснюють очистку стоків з території усього міста Іллічівськ. Припинення послуг з очищення стічних вод може привести до негативних екологічних наслідків. Тому, суд вважає, що розірвання Договору ,суперечитиме суспільним інтересам.

Інфляційні процеси, збільшення цін на енергоносії, підвищення рівня мінімальної заробітної плати, які мали місце протягом 7-ми років, з моменту укладення між сторонами договору № 523-0 на надання послуг з очистки стічних вод від 01.06.2005року, та інше - слід вважати суттєвими обставинами, які мають значення для формування вартості послуг, які надаються позивачем.

За таких обставин суд вважає, що підлягають задоволенню вимоги про зміну умов договору в частині вартості послуг з очищення стоків.

Суд зазначає, що позивачем не наведено обґрунтованих підстав внесення змін до договору в частині дати встановлення вартості послуг з 01.12.2011р.

Тому, суд вважає доцільним не включати до умов спірної додаткової угоди вказаної дати і зміни до договору мають набрати чинності з дати набрання законної сили цим рішенням.

Також, необґрунтованими суд вважає включення до пункту 5.4. договору умов про те, що „відмова „Абонента" від укладання додаткових угод, пов'язана зі зміною ціни на надані „Портом" послуги є безумовною підставою для розірвання „Портом" цього договору в односторонньому порядку і відмови від виконання договірних зобов'язань. При цьому „Порт" має право вважати, що „Абонент" відмовився від зміни договірних умов в частині зміни цін на надані „Портом" послуги, якщо у встановлені законом терміни від нього не надійде згоди

від укладання запропонованого „Портом" додаткової угоди до цього договору", оскільки, як зазначалось вище, розірвання договору в даному випадку є неможливим у зв`язку з тим, що цими діями будуть порушені інтереси суспільства, пов`язані з очищенням та водовідведенням стічних вод міста Іллічівська та забрудненням навколишнього середовища.

Відповідно до ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.

В той же час, згідно з ч. 5 ст. 188 Господарського кодексу України, якщо судовим рішенням договір змінено, договір вважається зміненим з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Частиною 3 ст. 631 Цивільного кодексу України визначено, що умови договору можуть застосовуватися відносин сторін по договору, які виникли до його укладення.

Суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню частково з покладенням на відповідача витрат по сплаті судового збору.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82 -85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити у повному обсязі.

2. Зобов'язати комунальне підприємство „Іллічівськводоканал" (68003, Одеська обл., м. Іллічівськ, вул. Леніна, 41-А, код - 302927653) укласти додаткову угоду до договору № 513-о на надання послуг з очистки стічних вод у редакції ДП „Іллічівський морський торговельний порт" (68001, Одеська область, м. Іллічівськ, вул. Праці, 6, код - 01125672), а саме:

„ДОДАТКОВА УГОДА

до договору № 523-о від 01.06.2005 року

на надання послуг з очистки стічних вод

м. Іллічівськ « » 2012 року

Державне підприємство „Іллічівський морський торговельний порт", платник податків на загальних підставах, іменований надалі „Порт", в особі виконуючого обов'язки начальника порту, Григорашенко Олександра Гавриловача, діючого на підставі Статуту, однієї сторони, та КП „Іллічівськводоканал", платник податків на загальних підставах, надалі „Абонент", в особі директора Бондаренко Володимира Григоровича, діючого на підставі Статуту, з другої Сторони прийшли до угоди про необхідність внесення змін до договору № 523-о від 01.06.2005 року за наступними пунктами:

1. Встановити тариф за очистку стічних вод у розмірі 1, 76 грн. за 1 куб.м. без урахування ПДВ.

2. Викласти пункт п. 5.4. у наступній редакції: „Вказаний тариф динамічний і може змінюватися. У разі зміни ціни на послуги „Порту", справжній договір підлягає відповідним змінам шляхом затвердження сторонами нової редакції додаткових угод до діючого договору.

3. У розділі „Юридична адреса та реквізити сторін" реквізити ДП „ІМТП" викласти в наступній редакції: ДП „Іллічівський морський торговельний порт", м. Іллічівськ, вул. Праці, 6, р/р 26008964868727 у відділенні Іллічівська філії ПАТ „ПУМБ" м. Одеси, МФО 328191, код ЕДРПОУ 01125672; ІПН 011256715030, податкове свідоцтво 100321930. Тел/факс: 760-06-54.

4. Всі положення договору № 523-о від 01.06.2005 року, в які не було внесено змін даною додатковою угодою, залишаються не змінними, у частині, що не суперечать цій угоді.

5. Обидва примірки додаткової угоди мають однакову юридичну силу, та є невід'ємною частиною договору № 523-о від 01.06.2005 року.

3. Стягнути з комунального підприємства „Іллічівськводоканал" (68003, Одеська обл., м. Іллічівськ, вул. Леніна, 41-А, код - 302927653) на користь Державного підприємства „Іллічівський морський торговельний порт" (68001, Одеська область, м. Іллічівськ, вул. Праці, 6, код - 01125672): 941 грн. витрат по судовому збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписанн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили

Повне рішення виготовлено 03.08.2012р.

Головуючий Суддя Демешин О.А.

Суддя (підпис) Власова С. Г.

Суддя (підпис) Цісельський О. В.