ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2012 р. Справа № 2а/0470/4648/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіБорисенко П.О при секретаріТикві В.В. за участю: представника позивача представника відповідача Штеннікової К.Б. Каціонової О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БаДМ" до Дніпропетровської митниці про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «БаДМ» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Дніпропетровської митниці про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення № 61 від 02.04.2012 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем порушені вимоги класифікатора товарів згідно з УКТЗЕД, що призвело до прийняття неправомірного податкового повідомлення форми "Р" від 02.04.2012 року № 61 , яким до позивача застосовано податкове зобов'язання у розмірі 6079 грн. 95 коп., у тому числі, за основним платежем - 4053 грн. 30 коп., за штрафними санкціями - 2026 грн. 65 коп.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, посилаючись на те, що ввезений позивачем товар - «Аква Маріс» спрей назальний, виробник - «Ядран» Галенська Лабораторія д.д., Хорватія, який відповідно до реєстраційних посвідчень є лікарським засобом , а тому при визначенні коду УКТЗЕД 3004901900 керувався постановою Кабінету Міністрів України «Про перелік лікарських засобів та виробів медичного призначення, операції з продажу яких звільняються від обкладення податком на додану вартість» від 17.12.2003р. №1949, якою визначено, що переліком лікарських засобів, операції з продажу яких звільняються від обкладення податком на додану вартість.
Представник відповідача проти заявленого позову заперечив, посилаючись на те, що позивачем невірно задекларований товар «Аква Маріс» за кодом УКТЗЕД 3004901900 (ставка мита 0%), що призвело до заниження суми податкового зобов'язання по сплаті мита. Зазначив, що даний товар повинен декларуватись за кодом 3307900000 «інші туалетні препарати, не включені до інших товарних позицій» (ставка мита 6,5%), оскільки даний товар не можна вважати лікарським засобом товарної позиції 3004 УКТЗЕД, а тому оскаржуване податкове повідомлення прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства України та скасуванню не підлягає.
Заслухавши доводи сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до преамбули Закону України «Про Митний тариф України», митний тариф України - це систематизований згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності перелік ставок ввізного мита, яке справляється з товарів, що ввозяться на митну територію України. В основу товарної класифікаційної схеми Митного тарифу України покладено Українську класифікацію товарів зовнішньоекономічної діяльності, яка базується на Гармонізованій системі опису та кодування товарів. Частиною 2 ст. 312 Митного кодексу України (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади в галузі митної справи в порядку, встановленому Кабінетом Міністрі України.
Пунктом 2, 4 Порядку ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженої постановою КМУ від 12 грудня 2002 року № 1863, встановлено, що УКТЗЕД є товарною номенклатурою Митного тарифу, затвердженого Законом України «Про Митний тариф України», що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, ведення статистики зовнішньої торгівлі, здійснення митного оформлення товарів. Держмитслужба забезпечує ведення УКТЗЕД. Як вбачається з Порядку роботи відділу номенклатури та класифікації товарів регіональної митниці, відділу контролю митної вартості та номенклатури митниці при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого наказом Державної митної служби України від 1 жовтня 2003 року № 646, митним органом, що визначає завдання, функції при здійсненні контролю за правильністю класифікації товарів, прийнятті рішень про визначення коду товару при вирішення питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, є відділ номенклатури та класифікації товарів регіональної митниці та відділ контролю митної вартості та номенклатури митниці за напрямками класифікації товарів. Пунктом 2.2.9 зазначеного Порядку передбачено, що рішення про визначення коду товару приймається відділом номенклатури та класифікації товарів регіональної митниці та відділом контролю митної вартості та номенклатури митниці на підставі встановлених характеристик товару, які є визначальними для класифікації товару згідно з вимогами УКТЗЕД. Відповідно до статті 313 Митного кодексу України митні органи класифікують товари, тобто відносять товари до класифікаційних угрупувань, зазначених в УКТЗЕД. Рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими для підприємств і громадян.
Відповідно до підпункту "в" п. 4.2.2. Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ", статті 69 Митного кодексу України та наказу Дніпропетровської митниці від 11.10.2010 року № 830, головними інспекторами відділу контрольно-перевірочної роботи Дніпропетровської митниці - Матвієнко І.А., Каменська О.В. та Квеліашвілі Г.М. проведена камеральна перевірка дотримання вимог законодавства України ТОВ «БаДМ» з питань додержання вимог законодавства при митному оформленні лікарського засобу «Аква Маріс» краплі назальні 10 мл флакон*1/морська вода з Адріантичного моря; виробник - «Ядран» Галенська Лабораторія д.д., Хорватія, за кодом 3004901900 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності.
Перевіркою встановлено, що позивач здійснює зовнішньоекономічну діяльність з імпорту товарів. ТОВ «БаДМ», заявляло до митного оформлення у Дніпропетровської митниці, лікарський засіб «Аква Маріс» за наступними вантажними митними деклараціями: № 110000011/2011/122410 від 22.12.2011 р., та № 110000011/2011/122420 від 22.12.2011 р. Так, в ході перевірки встановлено, що за зазначеним вище вантажними митними деклараціями позивач задекларував за кодом 3004901900 УКТЗЕД - товар «Аква Маріс».
На підставі проведеної перевірки відповідачем складено акт № Н23/12/110000000/31816235 від 03.03.2012 р. в якому зазначено, що через невірне декларування товарів у формі ТОВ «БаДМ» за кодом 3004901900 УКТЗЕД (ставка митна 0%) та недекларування за кодом 3307900000 «інші туалетні препарати, не включені до інших товарних позицій» (ставка мита 6,5%), були порушені вимоги щодо класифікації товарів згідно з УКТЗЕД, що призвело до порушення Закону України «Про Митний тариф України», та до заниження суми податкового зобов'язання по сплаті мита.
Відповідно до п.п 2.1.1 п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» контролюючими органами є митні органи - стосовно акцизного збору та податку на додану вартість (з урахуванням випадків, коли законом обов'язок з їх стягнення або контролю покладається на податкові органи), ввізного та вивізного мита, інших податків і зборів (обов'язкових платежів), які відповідно до законів правляються при ввезенні (пересиланні) товарів і предметів на митну територію України або вивезенні (пересиланні) товарів і предметів з митної території України.
В силу п. 1.9 ст. 1 зазначеного Закону України податкове повідомлення - письмове повідомлення контролюючого органу про обов'язок платника податків сплатити суму податкового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Законом.
В силу положень п.п 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо, зокрема контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків. Пунктом 1.2 вищезазначеного Закону встановлено, що податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Мито (ввізне мито), згідно п.5 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», віднесено до загальнодержавних податків та зборів.
Як вбачається з вантажних митних декларацій, що містяться в матеріалах справи, позивач задекларував товар «Аква Маріс» за перевіряємий період за кодом 3004901900 УКТЗЕД (ставка мита 0%). Класифікація товарів для цілей митного оформлення здійснюється згідно з вимогами Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, що є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України "Про Митний тариф України " та з урахуванням Пояснень до УКТЗЕД, затверджених наказом Державної митної служби України від 31.01.2004р. № 68. При нарахуванні податку на додану вартість згідно статті 4 Закону України "Про податок на додану вартість" в якості основи нарахування зазначається митна вартість товару збільшена на суму ввізного мита. Розмір ставки мита визначається Законом України "Про митний тариф України" для кожного товару, в залежності від коду такого товару згідно УКТЗЕД.
Статтею 8 Закону України "Про Єдиний митний тариф", передбачено, що ввізне мито нараховується на товари та інші предмети при їх ввезенні на митну територію України. Методологія заповнення вантажної митної декларації визначена Інструкцією про порядок заповнення вантажної митної декларації, затвердженої наказом Державної митної служби України від 09.07.1997р. №307, згідно якої у графі 31 вантажної митної декларації "Вантажні місця та опис товару "під номером 1 зазначається точний опис товарів, що декларуються: повне найменування; технічні та основні (головні) комерційні характеристики, що визначають основні якісні та кількісні параметри товарів. Відомості про товари, заявлені в зазначеному підрозділі графи, мають містити достатній перелік інформації для їх ідентифікації при митному оформленні та однозначного віднесення до визначеної підкатегорії УКТЗЕД згідно з Основними правилами інтерпретації.
Відповідно до п. 1.11 статті 1 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкова декларація, розрахунок це - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу). Поняття вантажної митної декларації визначено у п. 2 Положення про вантажну митну декларацію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.1997р. №574, згідно якого, вантажна митна декларація - це письмова заява встановленої форми, що подається митному органу і містить відомості про товари і транспорті засоби, які переміщуються через митний кордон України, митний режим, у який вони заявляються, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення митного контролю, митного оформлення, митної статистики, нарахування податків, зборів та інших платежів. Згідно п.п. 7.3.6. п. 7.3. статті 7 "Про податок на додану вартість ", датою виникнення податкових зобов'язань при імпорті є дата подання митної декларації із зазначенням у ній суми податку, що підлягає сплаті.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про податок на додану вартість», звільняються від оподаткування операції з поставки (у тому числі аптечними закладами) зареєстрованих та допущених до застосування в Україні лікарських засобів та виробів медичного призначення за переліком, що щорічно визначається Кабінетом Міністрів України до 1 вересня року, попереднього звітному. Якщо у такий строк перелік не встановлено, діє перелік минулого року. Кабінет Міністрів України в п. 1 постанови від 17.12.2003 р. №1949 установив, що переліком лікарських засобів, операції з продажу яких звільняються від обкладення податком на додану вартість, є Державний реєстр лікарських засобів. Згідно розділу 30 Митного тарифу України за кодом 3004901900 лікарські засоби (ліки) (за винятком товарів, включених до товарних позицій 3002, 3005 або 3006), що складаються із змішаних або незмішаних продуктів для терапевтичного або профілактичного застосування, у дозованому вигляді (включаючи лікарські засоби у вигляді трансдермальних систем) або розфасовані для роздрібної торгівлі мають нульову ставку мита. Відповідач посилається на невірне застосування позивачем коду товару, оскільки вважає, що даний товар повинен декларуватись за кодом 3307900000 «інші туалетні препарати, не включені до інших товарних позицій». Так відповідно до групи 33 Митного тарифу України « Ефірні олії та резиноїди; парфумерні, туалетні та косметичні препарати» за кодом 3307900000 передбачена митна ставка у розмірі 6,5% за пакети з
пакети з ароматичними рослинами; запашну речовину, що розповсюджує запах під час горіння; ароматизовані серветки чи папір, просочений або вкритий косметичними сполуками; речовини для зберігання контактних лінз або протезів (штучних очей); вату і повсть, неткані матеріали, просочені, покриті або збризнуті парфумерними або косметичними сполуками; туалетні засоби для тварин.
Враховуючи вищезазначене, суд доходить висновку, що відповідач всупереч вимогам законодавства відносить зазначений товар до коду 3307900000, оскільки даний товар зазначений в іншому розділі Митного тарифу України, а саме в розділі 30 за кодом товару за митною ставкою 0%.
Крім того, суд звертає увагу на реєстраційні посвідчення на лікарський засіб №UA/9898/01/01, видане Міністерством здоров'я України, копії яких містяться в матеріалах справи, де чітко зазначено, що спрей назальний «Аква Маріс» є лікарським засобом та висновками про якісний та кількісний склад лікарського засобу «Аква Маріс».
Таким чином, віднесення даного товару до туалетних препаратів є безпідставним, а тому суд приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення є протиправним та підлягає скасуванню, у зв'язку із тим, що позивачем при декларуванні товару «Аква Маріс» вимоги Закону України «Про митний тариф України» не порушені.
Відповідно до ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 122, 160-162, 167 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «БаДМ»
- задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення Дніпропетровської митниці форми «Р» № 61 від 02.04.2012 року.
Присудити Товариству з обмеженою відповідальністю «БаДМ» здійснені ним документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету в сумі 607 грн. 10 коп. (шістсот сім гривень десять копійок).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови складений 18.06.2012 р.
Суддя П.О.Борисенко