Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 липня 2012 р. Справа № 2а/0570/6969/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Михайлик А.С.
при секретарі Ковальському А.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Жовтневий рудник»
до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби
про скасування податкового повідомлення-рішення
за участю:
від позивача: Матюхіна І.Г. (дов. № 9-581 від 30 грудня 2011 року)
від відповідача: Осьмачко Н.О. (дов. № 14/10від 3 липня 2012 року)
Леонов І.Е. (дов. № 176/10/10-013 від 15 березня 2012 року)
Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Жовтневий рудник» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0001051742/6995 від 28 травня 2012 року, яким до позивача застосовані штрафні фінансові санкції в сумі 54 935,03 грн.
Згідно викладеного у позові, позивачем не оспорюється факт порушення порядку перерахування податку з доходів фізичних осіб, що діяв до 1 січня 2011 року та неперахування ним податку з доходів фізичних осіб разом із виплатою доходів на користь фізичних осіб, розмір не перерахованого податку станом на 1 січня 2011 року складає 219 740,10 грн. Втім, посилаючись на зміст пункту 11 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України, що набрав чинності з 6 серпня 2011 року та передбачає нарахування штрафних санкцій за наслідком проведення перевірок у розмірах, що передбачений законодавством, чинним на день їх застосування, зауважував на тому, що за податкові порушення, які вчинені до набрання чинності Податковим кодексом України та виявлені до 6 серпня 2011 року органами державної податкової служби мають застосовуватися найнижчий з обсягів відповідальності, передбачений Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами». Застосування штрафних санкцій на підставі пункту 127.1. статті 127 Податкового кодексу України, на думку позивача, суперечить вимогам пункту 11 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, просив суд задовольнити їх в повному обсязі.
Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, надав письмові заперечення від 30 липня 2012 року (арк. справи 66-68). В наданих до суду запереченнях відповідач зауважував на правомірності висновків акту перевірки, правомірності застосування до підрозділу позивача штрафних санкцій за неперерахування податку з доходів фізичних осіб за податковим повідомленням-рішенням № 0001051742/6995 від 28 травня 2012 року та відсутності підстав для його скасування.
В судовому засіданні представники відповідача надали пояснення, аналогічні викладеним в запереченнях, наполягали на відсутності підстав для задоволення заявлених позивачем вимог.
Дослідивши наявні в матеріалах справи документи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд,-
ВСТАНОВИВ
Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 33161769, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (арк. справи 7). Згідно статуту, затвердженого наказом Міністра вугільної промисловості України № 249 від 21 квітня 2006 року (арк. справи 8-10) підприємство позивача засновано на державній власності та належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України, що є органом управління майном підприємства. Шахта «Жовтневий рудник» відокремленим підрозділом Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» без прав юридичної особи, як платник податків перебуває на обліку в Державній податковій інспекції в Куйбишевському районі м. Донецька.
В період з 11 квітня 2012 року по 4 травня 2012 року Державною податковою інспекцією в Куйбишевському районі м. Донецька проведено позапланову виїзну перевірку відокремленого підрозділу «Шахта «Жовтневий рудник» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» з питань дотримання вимог податкового законодавства по податку з доходів фізичних осіб, податку з власників транспортних засобів машин та механізмів, державному миту за період з 1 січня 2010 року по 31 грудня 2011 року. 14 травня 2012 року за наслідком проведеної перевірки складений акт № 702/17/33577425 (арк. справи 31-36).
Згідно викладеного в акті в ході перевірки правильності утримання та своєчасності перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб встановлено неперерахування податку з доходів фізичних осіб в сумі 219 740,10 грн. на суму виплаченої заробітної плати. Станом на 1 січня 2012 року заборгованість по податку з доходів фізичних осіб відокремленого підрозділу позивача складає 883 583,76 грн., у т.ч. за грудень 2011 року - 663 843,66 грн., за 1998-2009 роки - 219 740,10 грн.
Висновки про порушення п. п. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8, п. п. 16.3 ст. 16 Закону України від 22 травня 2003 року № 889-VI «Про податок з доходів фізичних осіб» та п. п. 168.1.1 п. п. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України через проведення виплати заробітної плати за 1998-2009 роки без перерахування податку з доходів фізичних осіб у сумі 219 740,10 грн. відображені також у в розділі «Висновки» акту перевірки.
28 травня 2012 року відповідачем на підставі зазначеного акту прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001051742/6995 (арк. справи 5), яким відокремленому підрозділу «Шахта «Жовтневий рудник» Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» були нараховані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 54 935,03 грн. Правовою підставою застосування штрафних санкцій відповідачем визначений пункт 5 пункту 54.3. статті 54 та пункт 127.1 статті 127 Податкового кодексу України.
Правомірність застосування до відокремленого підрозділу позивача зазначених штрафних санкцій є предметом розгляду в цій справі.
01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI (надалі за текстом Кодекс), яким врегульовані відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначені вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідальність платників податків за вчинення податкових правопорушень передбачена положеннями Глави 11 зазначеного Кодексу.
Пунктом 109.2. статті 109 Кодексу визначено, що вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування несуть платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи.
Згідно пункту 127.1. статті 127 зазначеного кодексу ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
В ході судового розгляду справи встановлено, що питання неперерахування відокремленим підрозділом позивача податку на доходи фізичних осіб разом з виплатою доходу на користь фізичних осіб та порушення чинного до 1 січня 2011 року порядку перерахування податку з доходів фізичних осіб не є спірними. Сума не перерахованого відокремленим підрозділом позивача податку на доходи з виплаченого на користь фізичних осіб доходу до набрання чинності Податковим кодексом України станом на 1 січня 2011 року складає 219 740,10 грн.
Питання справляння податку на доходи фізичних осіб, що був нарахований проте не сплачений у період до набрання чинності Податкового кодексу України, тобто до 01 січня 2011 року врегульовано пунктом 1 підрозділу 1 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України, що набрав чинності з 6 серпня 2011 року та був чинним на момент проведення податковою інспекцією перевірки. А саме, за приписами цієї норми податок на доходи фізичних осіб, нарахований, але не сплачений податковим агентом до бюджету всупереч порядку, що діяв до набрання чинності цим Кодексом, на дату набрання чинності цим Кодексом вважається податковим боргом за узгодженим податковим зобов'язанням та підлягає відображенню у податковому розрахунку за результатами першого звітного кварталу, протягом якого набирає чинності цей Кодекс, а також стягується з податкового агента із застосуванням заходів відповідальності, передбачених цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи відокремленим підрозділом позивача до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька подано податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за 1 квартал 2011 року № 10294 від 18 березня 2011року, в рядку 15 якого задекларовано суму податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб станом на 01 січня 2011 року у розмірі 219 740,10 грн. (арк. справи 69-70).
При цьому, згідно пункту 11 підрозділу 10 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу). Згідно пункту 7 підрозділу 10 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України обмежений розмір штрафних санкцій, що підлягає застосування за порушення податкового законодавства, вчинені за період з 1 січня по 30 червня 2011 року. Відтак, правове регулювання порядку застосування штрафних санкцій за податкові правопорушення, вчинені до набрання чинності Податковим кодексом України є різним залежно від періоду, в якому виявлені правопорушення та застосовуються відповідні штрафні санкції.
Слід зазначити, що оцінка правомірності поведінки платників податків здійснюється на підставі норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, які діяли на момент вчинення відповідних дій. Водночас, заходи відповідальності, що підлягають застосуванню за вчинені платниками податків порушення, повинні визначатися згідно з нормативно-правовими актами, які є чинними на час застосування відповідальності, зокрема, винесення відповідних податкових повідомлень-рішень.
Із врахуванням вкладеного вище та змісту пункту 1 підрозділу 1 та пункту 11 підрозділу 10 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, податковою інспекцією правомірно визначено штрафні санкції за неперахування відокремленим підрозділом позивача до 1 січня 2011 року податку на доходи фізичних осіб в сумі 219 740,10 грн., на підставі пункту 127.1. статті 127 Податкового кодексу України.
Зазначене свідчить про правомірність прийнятого відповідачем податкового повідомлення-рішення № 001051742/6995 від 28 травня 2012 року та відсутності підстав для його скасування.
Згідно із вимогами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, що понесла сторона, не на користь якої ухвалено судове рішення, їй не компенсуються.
З огляду на значене, на підставі положень Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», Податковим кодексом України, статтями 8 - 11, 40, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Жовтневий рудник» до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька Донецької області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення № 0001051742/6995 від 28 травня 2012 року, - відмовити в повному обсязі.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови у присутності представників позивача та відповідача.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 03 серпня 2012 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її отримання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Михайлик А.С.