Рішення № 2553245, 01.12.2008, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
01.12.2008
Номер справи
8053-2008
Номер документу
2553245
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 203

РІШЕННЯ

Іменем України

01.12.2008

Справа №2-29/8053-2008

За позовом - Бахчисарайського комунального підприємства "Міськтепломережа", м.Бахчисарай.

До відповідачів:

1. Військового комісаріату АР Крим, м.Сімферополь

2. Квартирно-експлуатаційного відділу Сімферопольського району Міністерства Оборони України, м.Сімферополь.

про стягнення 37 943,61 грн.

Суддя О.І. Башилашвілі

представники:

Від позивача – Дюльберова З. А., довіреність №06-1430 від 08.10.2008р., представник.

Від відповідачів:

1. Григорчук О. А., дов. в спрві.

2. Куркчи Р. М., довіреність від 23.07.08р., юрисконсульт.

Суть спору: Бахчисарайське комунальне підприємство "Міськтепломережа" звернулося до господарського суду АР Крим з позовом до відповідачів - 1. Бахчисарайського районного військового комісаріату, 2. Військового комісаріату АР Крим, 3. Квартирно-експлуатаційного відділу Сімферопольського району Міністерства Оборони України про стягнення 37 943,61 грн.

Ухвалою від 25.09.2008р. суд виключив зі складу відповідачів – Бахчисарайський районний військовий комісаріат.

Відповідач - Військовий комісаріат АР Крим, у відзиві на позов, визнав позовні вимоги в сумі 37 943,61 грн. та просить суд стягнути вказану заборгованість безпосередньо з розрахункового рахунку Сімферопольської КЕВ району на балансі якої знаходиться Бахчисарайський районний військовий комісаріат.

Відповідач - Квартирно-експлуатаційне відділення Сімферопольського району Міністерства Оборони України, проти позову заперечує посилається на те, що заборгованість Бахчисарайського РВК з листопада 2006р. по березень 2008р. в сумі 37943,61 грн. не визнає, посилається на те, що не є правонаступником Бахчисарайського РВК по договірним зобов’язанням.

Заявою від 09.10.2008р. позивач змінив предмет позову та просив суд: стягнути з Військового комісаріату АР Крим заборгованість за послуги з теплопостачання у розмірі 29397,32 грн., з урахуванням індексу інфляції у розмірі 4059,25 грн. та неустойку за порушення договірних зобов’язань у сумі 4487,04 грн.

Заявою від 21.10.2008р. позивач змінив предмет позову та просив суд: стягнути з Військового комісаріату АР Крим заборгованість за послуги з теплопостачання у розмірі 22656,57 грн., з урахуванням індексу інфляції у розмірі 3858,44 грн. та неустойку за порушення договірних зобов’язань у сумі 4368,10 грн.; стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу Сімферопольського району Міністерства Оборони України заборгованість за послуги по теплопостачанню у розмірі 6740,75 грн., індекс інфляції в сумі 200,81 грн., неустойку за порушення договірних зобов’язань у розмірі 118,94 грн.

Завою від 12.11.2008р. позивач змінив предмет позову та просить суд: стягнути з Військового комісаріату АР Крим заборгованість за послуги з теплопостачання у розмірі 22656,57 грн., індекс інфляції у розмірі 3856,60 грн., 3% річних в сумі 589,17 грн., пеню в сумі 1386,65 грн., всього в сумі 28489,13 грн.; стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу Сімферопольського району Міністерства Оборони України заборгованість за послуги по теплопостачанню у розмірі 6740,75 грн., індекс інфляції в сумі 201,16 грн., 3% річних в сумі 18,24 грн., пеню в сумі 674,32 грн., всього 7634,47 грн.

Вказана заява прийнята судом до розгляду.

01.12.2008р. в судовому засіданні позивач представив суду заяву про відмову від позову в частині позовних вимог про стягнення з Квартирно-експлуатаційного відділу Сімферопольського району Міністерства Оборони України суми заборгованості у розмірі 6740,75 грн., у зв’язку зі сплатою заборгованості відповідачем. При цьому позивач зазначив, що позовні вимоги до Квартирно-експлуатаційного відділу Сімферопольського району Міністерства Оборони України в частині стягнення індексу інфляції, 3% річних та пені, та позовні вимоги до Військового комісаріату АР Крим в частині стягнення заборгованості, індексу інфляції, 3% річних та пені, залишає без змін.

Заява прийнята судом до розгляду.

За клопотанням сторін, строк вирішення спору продовжувався відповідно до ст. 69 ГПК України.

Розгляд справи відкладався в порядку ст. 77 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд –

встановив:

Позивач є підприємством по виробленню і постачанню кінцевому споживачу теплової енергії.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.179 п.6 Господарського Кодексу України, 01 червня 2005р. між Бахчисарайським комунальним підприємством "Міськтепломережа" та Бахчисарайським районним військовим комісаріатом був, укладений договір №8 про постачання теплової енергії.

Цей договір набув чинності і на підставі п. 9.2. договору вважається пролонгованим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору, про його припинення не буде письмово заявлено одною із сторін, а в частині розрахунків до повного виконання.

Суд встановив, що жодна із сторін, про припинення дії даного договору не заявила.

Згідно умовам даного договору, позивач зобов'язався поставляти Бахчисарайському районному військовому комісаріату послуги з теплопостачання, а останній зобов'язався оплачувати отриману теплову енергію по встановленим тарифам, в терміни передбачені Договором.

Порядок розрахунку за спожиту теплову енергію визначений в розділі 6 договору.

Так, відповідно до п.6.1 договору, розрахунки за спожиту теплову енергію проводяться згідно встановленим тарифам, затвердженим Бахчисарайською міською радою і діючим на день отримання послуг.

Пунктом 6.2 договору передбачено, що розрахунковим періодом є календарний місяць.

Згідно п. 6.5 договору, споживач зобов’язаний проводити оплату до 15 числа наступного за звітним місяцем в повному об'ємі, згідно виставленим рахункам.

Суд встановив, що позивач належним чином виконував договірні зобов'язання та поставив Бахчисарайському районному військовому комісаріату теплову енергію в період з листопада 2006р. по березень 2008р. на суму 29397 грн. 32 коп., що підтверджується виставленими рахунками (том 1, а.с. 7-15).

Однак, Бахчисарайський районний військовий комісаріат зобов'язання за договором не виконує і за поставлену теплову енергію в період з листопада 2006р. по березень 2008р. по виставлених рахунках оплату не проводить, внаслідок чого за ним склалась дебіторська заборгованість на суму 29 397 грн. 32 коп.

Судом встановлено, що на виконання вимог директив Міністра оборони України від 06.04.2006 року № 32/1/03, від 25.07.2006 року № 322/1/010 та директиви Командувача військ Південного Оперативного командування від 18.04.2006 року № 6/1/050 і наказом військового комісара АР Крим від 27.10.2006 року № 359 з 31.10.2006 року у Бахчисарайському районному військовому комісаріаті була скорочена фінансово-господарча частина з передачею відповідних функцій військовому комісаріату Автономної Республіки Крим (розрахунки з особовим складом по заробітної платі, грошовому забезпеченню; розрахунки по сплаті податку з прибутку фізичних осіб, пенсійних внесків, внесків до Фондів соціального страхування, розрахунки за договорами), фінансове забезпечення військового комісаріату проводиться централізовано.

Бахчисарайський районний військовий комісаріат втратив статус юридичної особи. Довідка за № 704 / 06 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), яка була надана Головним Управлінням оборонного планування Генерального штабу Збройних сил України, була відкликана Міністерством оборони України у жовтні 2007 року та 28.05.2008 року.

На день розгляду справи, Бахчисарайський районний військовий комісаріат є відокремленим підрозділом юридичної особи - військового комісаріату Автономної Республіки Крим з правовим статусом суб'єкта - без права юридичної особи.

Відповідач - Квартирно-експлуатаційний відділу Сімферопольського району Міністерства Оборони України посилається на те, що договір від 01 червня 2005 року № 8 укладений між Бахчисарайським комунальним підприємством «Міськтепломережа» та Бахчисарайським районним військовим комісаріатом на постачання теплової енергії з боку Квартирно-експлуатаційного відділу м. Сімферополь як стороною не укладався та додаткові угоди до договору з боку Квартирно-експлуатаційного відділу м. Сімферополь, як «Платник» не укладалися.

Квартирно-експлуатаційного відділом м. Сімферополь вих. від 03.03.08. № 562 було роз'яснено Бахчисарайському РВК, що можлива поточна сплата за спожиту теплову енергію з 01 січня 2008 року згідно розпорядження Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗС України від 09.01.08. №303/2/7-15 в межах виділених лімітів та фінансування тільки після укладення трьохсторонньої додаткової угоди, але військкомат не зробив ніяких зусиль для оформлення таких стосунків.

Відповідач також посилається на те, що їм було роз'яснено, що квартирно-експлуатаційний відділ м. Сімферополь до 01 січня 2008 року не був розпорядником кошторисів видатків, які передбачають сплату за спожиту теплову енергію Бахчисарайського районного військового комісаріату, тому неможлива сплата заборгованості станом на 01 січня 2008 року.

Крім того, Бахчисарайський РКВ заборгованість на 01 січня 2008 року належним чином в КЕВ м. Сімферополь не передав і в Держказначействі не зареєстрував. Квартирно-експлуатаційним відділом м. Сімферополь був зроблений запит до Кримського територіального квартирно-експлуатаційного управління від 23.04.08 № 958 щодо погашення заборгованості минулих років та отримано відповідь від 30.04.08. № 303/24/2-1452 про те, що додаткових розпоряджень по механізму погашення боргів минулих років до Управління не надходило.

Суд встановив, що згідно сумісного розпорядження директора Департаменту фінансів МО України від 03.12.2005р. №248/4/7837 та начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗС України від 09.12.2005р. №303/13/2050, військові комісаріати було переведено на територіальний принцип квартирно-експлуатаційного забезпечення. Який передбачає здійснення оплати комунальних послуг військових комісаріатів, відповідними квартирно-експлуатаційними частинами та відділами. Але з початку 2007 року Міністерство оборони України не фінансувало видатки на оплату комунальних послуг міських і районних військових комісаріатів яки розташовані на фондах місцевих органів влади, згідно вимог частини четвертої та п'ятої, статті 43 Закону України „Про військовий обов'язок і військову службу", місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування забезпечують районні (міські) військові комісаріати службовими будинками, підсобними господарськими приміщеннями і приміщеннями для призовних пунктів (дільниць), здійснюють поточний і капітальний ремонти цих будинків та приміщень, здійснюють оплату районним (міським) військовим комісаріатам комунально-побутових послуг (освітлення, водопостачання, опалення тощо) за рахунок коштів місцевого бюджету.

Місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування Автономної Республіки Крим відмовляли в оплаті зазначених послуг військовим комісаріатам, мотивуючи це тим, що положення Закону України „Про військовий обов'язок і військову службу", суперечать Бюджетному кодексу України.

Таким чином, склалась ситуація при якій комунальні послуги міських і районних військових комісаріатів, у тому числі і Бахчисарайського РВК, впродовж 2007 року взагалі ніким не фінансувались.

У теперішній час Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", внесені зміни до Закону України „Про військовий обов'язок і військову службу", а саме:

частина четверта статті 43 викладена в такій редакції:

„4. Місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування забезпечують районні (міські) військові комісаріати службовими будинками, підсобними господарськими приміщеннями для призовних пунктів (дільниць) згідно із законодавством"; частина п'ята, яка покладала обов'язки по оплаті комунальних послуг районним та міським військовим комісаріатам на місцеві адміністрації, виключена.

Відповідно до ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Стаття ст. 526 ЦК України передбачає, що зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до п.3 ст.549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Пунктом 6.13 договору передбачена відповідальність за порушення грошових зобов’язань у виді сплати пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ.

Відповідно до вимог ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, за вимогою кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочки, а також 3 відсотки річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлено договором або законом.

Враховуючи викладене та те, що Бахчисарайський районний військовий комісаріат є відокремленим підрозділом юридичної особи - військового комісаріату Автономної Республіки Крим з правовим статусом суб'єкта - без права юридичної особи, суд вважає, що заборгованість, яка виникла по договору від 01 червня 2005р. №8, у період з листопада 2006р. по грудень 2007р. в сумі 22 656, 57 грн. повинна бути стягнута з Військового комісаріату АР Крим.

Збитки від знецінення коштів внаслідок інфляції та 3% річних розраховані позивачем в сумі: 3856,60 грн. – збитки від знецінення коштів внаслідок інфляції та 589,17 грн. - 3% річних.

На підставі п. 6.13 договору позивачем нарахована пеня в сумі 1386,79 грн.

Таким чином з Військового комісаріату АР Крим підлягає стягненню 28489,13 грн., у тому числі: заборгованість в сумі 22 656, 57 грн., пеня в сумі 1386,79 грн., збитки від знецінення коштів внаслідок інфляції в сумі 3856,60 грн., 3% річних в сумі 589,17 грн.

У заяві від 12.11.2008р. позивач зазначив, що заборгованість Квартирно-експлуатаційного відділу Сімферопольського району Міністерства Оборони України складає 6740,75 грн. (період виникнення: січень, лютий 2008р.), у зв’язку з чим позивачем нарахована пеня в сумі 674,32 грн., збитки від знецінення коштів внаслідок інфляції в сумі 201,16 грн., 3% річних в сумі 18,24 грн. (період розрахунку з 17.01.2008р. по 29.02.2008р.).

Однак, враховуючи те, що позивач заявою від 01.12.2008р. відмовився від позову в частині стягнення з Квартирно-експлуатаційного відділу Сімферопольського району Міністерства Оборони України заборгованості в сумі 674,32 грн., у зв’язку з її сплатою. Суд вважає можливим прийняти відмову позивача та припинити провадження у справі в цій частині в порядку п.4 ст. 80 ГПК України.

Таким чином, з Квартирно-експлуатаційного відділу Сімферопольського району Міністерства Оборони України підлягає стягненню: пеня в сумі 674,32 грн., збитки від знецінення коштів внаслідок інфляції в сумі 201,16 грн., 3% річних в сумі 18,24 грн.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу вимог та заперечень.

Відповідачі не представили суду контррозрахунки пені, 3% річних та індексу інфляції.

За викладених обставин, позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Враховуючи те, що спір між сторонами виник саме внаслідок неправомірних дій відповідачів, витрати позивача по сплаті держмита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, судом покладаються на відповідачів пропорційно задоволених вимог, в порядку ст. 49 ГПК України.

На підставі викладено, керуючись ст. ст. 49, ст.82 - 84 ГПК України, суд –

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Військового комісаріату АР Крим (АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, 152, код 07785820) на користь Бахчисарайського комунального підприємства "Міськтепломережа" (АР Крим, м. Бахчисарай, вул. Грузинова,65, код в ЄДРПО України 22245512) заборгованість в сумі 22 656, 57 грн., пеню в сумі 1386,79 грн., збитки від знецінення коштів внаслідок інфляції в сумі 3856,60 грн., 3% річних в сумі 589,17 грн., витрати по сплаті державного мита в сумі 284,89 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 108,85 грн.

3. Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу Сімферопольського району Міністерства Оборони України, код 08220238) на користь Бахчисарайського комунального підприємства "Міськтепломережа" (АР Крим, м. Бахчисарай, вул. Грузинова,65, код в ЄДРПО України 22245512) пеню в сумі 674,32 грн., збитки від знецінення коштів внаслідок інфляції в сумі 201,16 грн., 3% річних в сумі 18,24 грн., витрати по сплаті державного мита в сумі 76,34 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 9,15 грн.

4. Повернути Бахчисарайському комунальному підприємству "Міськтепломережа" (АР Крим, м. Бахчисарай, вул. Грузинова,65, код в ЄДРПО України 22245512) з Державного бюджету м. Сімферополя, надмірно сплачене платіжним дорученням від 24.06.2008р. № 1589 державне мито в сумі 18,21 грн.

5. Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Башилашвілі О.І.