Постанова № 25531910, 17.07.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
17.07.2012
Номер справи
2а-7117/12/2670
Номер документу
25531910
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

17 липня 2012 року 14 год. 03 хв. № 2а-7117/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: Головуючого - судді Дегтярьової О.В., при секретарі судового засідання Безсчасній Я.С., за участю представників: позивача -Малярчука Ю.Б. (довіреність від 26.12.2011р. № 2-30д), відповідача -Вітренка А.Ю. (довіреність від 03.03.2012р. № 43/10-10-019), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовомДочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекціїпро визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 05 березня 2012 року № 0000181501, № 0000191501, -В С Т А Н О В И В:

Дочірньою компанією «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(далі -ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз», Позивач) заявлені позовні вимоги до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції (далі -Полтавська МДПІ, Відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 05 березня 2012 року № 0000181501, № 0000191501.

В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на те, що він повністю сплатив суми рентної плати за нафту за звітні періоди серпень-листопад 2011 року, що підтверджується платіжними дорученням від 30.11.2011р. № 251, від 28.12.2011р. № 3568 та від 29.12.2011р. № 3712 і № 3726. Крім того, Позивач наголошує на тому, що в Акті перевірки зазначаються порушення сплати рентної плати за нафту, що видобувається в Україні за серпень і вересень 2011 року, які не входять в період перевірки встановлений у Акті, а саме -період з 01.10.2011р. по 14.01.2012р. Таким чином, перевірка була проведена Відповідачем з порушенням норм чинного законодавства, а штрафні санкції застосовані за період, який виходить за межі періоду, що перевірявся. Як наслідок спірні податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.

Відповідач проти позову заперечував. В обґрунтування своїх заперечень посилається на те, що висновки Акта документальної невиїзної перевірки від 20.02.2012р. № 10/15-30019775 Позивачем не спростовані, а тому застосування до нього відповідальності спірними податковими повідомленнями-рішеннями є правомірними. Зокрема, Відповідач зазначає, що ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз»подало до податкової інспекції податкові розрахунки з рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобувається в Україні за серпень-листопад 2011 року, в яких самостійно задекларувала суми податкових зобов'язань з цього платежу. При цьому за заявою позивача Полтавська МДПІ прийняла рішення від 29.04.2011р. № 40 про розстрочення податкових зобов'язань з цих платежів та уклала з Компанією договір від 30.04.2011р. № 8 про розстрочення податкових зобов'язань з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні, за період з 30.04.2011р. по 26.12.2011р. Однак, в подальшому, внаслідок порушення позивачем умов вказаного Договору, а саме -у зв'язку з накопиченням платником податків нового податкового боргу із вищезазначеного платежу, Відповідач прийняв рішення від 12.10.2011р. № 40/с про скасування розстрочення грошових зобов'язань.

Таким чином, станом на 12 жовтня 2011 року за Позивачем стали рахуватися несплачені суми узгоджених податкових зобов'язань з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні, в розмірі 1 497 296, 78 грн. (по строку сплати 12 жовтня 2011 року), які перетворилися на суму податкового боргу, погашену Позивачем лише 28 грудня 2011 року згідно платіжного доручення від 28.12.2011р. № 3568 (тобто з простроченням граничного строку сплати платежу на 77-м днів).

В судових засіданнях представники Позивача підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити.

Представники Відповідача в судових засіданнях заперечували проти позовних вимог в повному обсязі, надали суду письмові заперечення проти позовних вимог від 04.07.2012р. № 2418/10/10-016, та копії додаткових документів.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з огляду на наступне.

Працівником Полтавської МДПІ була проведена документальна невиїзна перевірка ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз»(код ЄДРПОУ 30019775) з питань своєчасності сплати нею самостійно визначеного грошового зобов'язання по рентній платі за нафту по Зачепилівському родовищу протягом строків, визначених п. 57.1 ст. 57 розділу ІІ Податкового кодексу України за період з 01.10.2011р. по 14.01.2012р., за результатами якої складено Акт від 20.02.2012р. № 10/15-30019775 (далі -Акт перевірки). Примірник Акта перевірки був отриманий Позивачем 24 лютого 2012 року, що підтверджується матеріалами справи.

Зокрема, в Акті перевірки зафіксовано, що ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз»до Новосанжарського відділення Полтавської МДПІ були поданні податкові розрахунки з рентної плати за нафту, природний газ і газовий коннсат, що видобуваються в Україні, по яких несвоєчасно сплачені грошові зобов'язання по строку сплати з 01.10.2011р. по 14.01.2012р., а саме:

- Податковий розрахунок за серпень 2011 року (вх. № 9007429003 від 13.09.2011р.) по строку сплати 30 вересня 2011 року, згідно якого платником податків визначено податкове зобов'язання з рентної плати за нафту за цей звітний період на суму 2 627 713, 53 грн., та яке фактично сплачено 28 грудня 2011 року відповідно до платіжного доручення № 3586 (тобто з порушенням граничного терміну сплати на 89 днів);

- Податковий розрахунок за вересень 2011 року (вх. № 9008480375 від 13.10.2011р.) по строку сплати 31 жовтня 2011 року, згідно якого платником податків визначено податкове зобов'язання з рентної плати за нафту за цей звітний період на суму 2 589 409, 36 грн., та яке фактично сплачено 28 грудня 2011 року відповідно до платіжного доручення № 3586 (тобто з порушенням граничного терміну сплати на 60 днів);

- Податковий розрахунок за жовтень 2011 року (вх. № 9011051884 від 15.11.2011р.) по строку сплати 30 листопада 2011 року, згідно якого платником податків визначено податкове зобов'язання з рентної плати за нафту за цей звітний період на суму 2 605 192, 30 грн., та яке фактично сплачено 29 грудня 2011 року відповідно до платіжних доручень № 3712, № 3735, і № 3726 (тобто з порушенням граничного терміну сплати на 29 днів);

- Податковий розрахунок за листопад 2011 року (вх. № 9012501953 від 19.12.2011р.) по строку сплати 31 грудня 2011 року, згідно якого платником податків визначено податкове зобов'язання з рентної плати за нафту за цей звітний період на суму 2 563 515, 68 грн., та яке фактично сплачено 13 січня 2012 року відповідно до платіжного доручення № 128 (тобто з порушенням граничного терміну сплати на 14 днів).

На підставі вищезазначеного перевіряючим встановлено, що в порушення вимог п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз»були несвоєчасно сплачені самостійно визначені грошові зобов'язання по рентній платі за нафту по Зачепилівському родовищу. Всього сума погашеної заборгованості із затримкою до 30 календарних днів становить 3 066 309, 05 грн., а сума погашеної заборгованості із затримкою більше 30 календарних днів -4 434 867, 88 грн.

05 березня 2012 року Полтавська МДПІ прийняла на підставі вказаного Акта перевірки наступні спірні податкові повідомлення-рішення:

- № 0000181501 за формою «Ш», яким на підставі п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України за затримку на 29 календарний днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 3 066 309, 05 грн. ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз»зобов'язано сплатити штраф в розмірі 10 % в сумі 306 630, 91 грн. за платежем «рентна плата за нафту, що видобувається в Україні»;

- № 0000191501 за формою «Ш», яким на підставі п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України за затримку на 29 календарний днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 4 434 867, 90 грн. ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз»зобов'язано сплатити штраф в розмірі 20 % в сумі 886 973, 58 грн. за платежем «рентна плата за нафту, що видобувається в Україні», які отримані 12 березня 2012 року (підтверджується матеріалами справи та не заперечується Позивачем).

У відповідності до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (далі -ПК України) платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Пунктом 36.1 ст. 36 цього Кодексу також визначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Пунктом 54.1 ст. 54 ПК України встановлено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Згідно з п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством.

Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

У взаємозв'язку з наведеним, слід додати, що відповідно до п. 260.1 ст. 260 ПК України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному місяцю.

Згідно з п. 260.3 ст. 260 ПК України платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати, у якому визначає та/або уточнює суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Платник протягом 20 календарних днів після закінчення податкового (звітного) періоду подає податковий розрахунок органу державної податкової служби: за місцезнаходженням ділянки надр, межі якої визначені в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, у разі розміщення такої ділянки в межах території України; за місцем перебування на обліку як платника податків і зборів у разі розміщення ділянки надр, межі якої визначено в отриманому платником спеціальному дозволі на користування надрами для видобування (у тому числі під час геологічного вивчення) вуглеводневої сировини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України (п. 260.5 ст. 260 ПК України).

Відповідно до п. 260.7 ст. 260 ПК України сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.

Позивачем не заперечувались встановлені в Акті перевірки факти подачі ним податкових розрахунків з рентної плати за звітні місяці серпень-листопад 2011 року із самостійно узгодженими сумами податкового зобов'язання по рентній платі за нафту та факт сплати рентної плати за серпень-грудень 2011 року платіжними дорученнями від 29.12.2011р. № 3712, від 29.12.2011р. № 3726, від 30.11.2011р. № 251, від 28.12.2011р. № 3568 та від 13.01.2012р. № 128.

В силу норм п. 261.1 ст. 126 ПК України платник несе відповідальність за правильність обчислення рентної плати, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків згідно з нормами цього Кодексу та інших законів України.

При цьому, з урахуванням вищевикладеного, суд наголошує на тому, що згідно з п. 87.9 ст. 87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, незалежно від визначеного платником податку призначення платежу, у разі наявності податкового боргу, сума такого платежу у розмірі податкового боргу зараховується на погашення цього податкового боргу.

Пунктом 126.1 ст. 126 ПК України передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

З огляду на те, що граничним терміном для сплати самостійно узгоджених у вказаних розрахунках податкових зобов'язань з рентної плати були відповідно 30 вересня, 31 жовтня, 30 листопада та 31 грудня 2011 року, суд дійшов висновку про обґрунтованість висновку Акта перевірки про прострочення позивачем сплати одних сум самостійно узгоджених податкових зобов'язань з рентної плати за нафту менше ніж на тридцять календарних днів, а інших сум самостійно узгоджених податкових зобов'язань - більше ніж на тридцять календарних днів.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до пп. 17.1.5 п. 17.1 ст. 17 ПК України платник податків має право одержувати, зокрема, розстрочення сплати податків або податковий кредит в порядку і на умовах, встановлених цим Кодексом.

Органи державної податкової служби мають право надавати, зокрема, розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу в порядку, передбаченому законом (пп. 20.1.32 п. 20.1 ст. 20 ПК України).

Згідно з п. 32.1 і 32.2 ст. 32 ПК України зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк. Зміна строку сплати податку здійснюється, зокрема, у формі розстрочки.

У взаємозв'язку з наведеним пунктом 100.1 ст. 100 ПК України також визначено, що розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.

Окремі питання розстрочення сум грошових зобов'язань визначені у Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженому наказом ДПА України № 1036 від 24.12.2010р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 року за № 1431/18726, який прийнятий на виконання п. 100.13 ст. 100 ПК України (далі -Порядок № 1036).

Пунктом 2.1 Порядку № 1036 передбачено, що розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) можуть надавати в межах повноважень за кожним окремим випадком: центральний орган державної податкової служби - без обмежень суми; органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - на суму не більше 3 млн. гривень; органи державної податкової служби в містах з районним поділом (крім міст Києва і Севастополя), в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних органах державної податкової служби - на суму не більше 300 тис. гривень.

Пунктом 1.9 вказаного Порядку передбачено, що строк дії розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання починається з дати, визначеної законом для сплати податку, збору, які передбачено розстрочити (відстрочити), та закінчується датою, зазначеною у договорі, за винятком випадків дострокового погашення такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п. 3.9 Порядку № 1036 на розстрочені (відстрочені) грошові зобов'язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладання (підписання) договору до закінчення строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу).

Згідно з п. 4.5 зазначеного Порядку рішення про скасування раніше прийнятого рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) є підставою для дострокового розірвання договору.

При цьому у п. 4.6 Порядку № 1036 встановлено, що з дня, наступного за днем розірвання договору, на розстрочені (відстрочені) суми, що залишились не сплаченими, нараховуються пеня та штраф у розмірах, передбачених Кодексом.

Крім того, з дня дострокового розірвання договору платник податків зобов'язаний сплатити невнесену суму розстрочених (відстрочених) грошових зобов'язань (податкового боргу) та суму процентів, нарахованих за фактичний строк дії розстрочення (відстрочення) (п. 4.7 Порядку № 1036).

Згідно з п. 4.9 Порядку № 1036 рішення про скасування розстрочення (відстрочення) та дострокове розірвання договору за ініціативою органу державної податкової служби може бути оскаржене у порядку, встановленому Кодексом для оскарження рішень органу державної податкової служби щодо нарахованої суми грошових зобов'язань.

В ході судового розгляду було встановлено, що 29 квітня 2011 року ДПА у Полтавській області прийняла Рішення № 40 про розстрочення грошових зобов'язань, згідно з яким ДК «Укргаз-видобування»НАК «Нафтогаз»надано розстрочення сплати грошових з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні в розмірі 2 405 513, 54 грн. (основний платіж) з 30.04.2011р. по 26.12.2011р. із наступними строками сплати: 25 травня 2011 року -300 690, 54 грн.; 24 червня 2011 року, 25 липня 2011 року, 25 серпня 2011 року, 26 вересня 2011 року, 25 жовтня 2011 року, 25 листопада 2011 року та 26 грудня 2011 року -по 300 689, 00 грн.

30 квітня 2011 року між Новосанжарським відділенням Полтавської МДПІ та ДК «Укргаз-видобування»НАК «Нафтогаз»був укладений Договір про розстрочення грошових зобов'язань за № 8 відповідно до згадуваного вище рішення ДПА у Полтавській області від 29 квітня 2011 року № 40. Зокрема, згідно зазначеного Договору орган державної податкової служби надав Позивачу розстрочення сплати грошових зобов'язань з врахуванням переплати в розмірі 9 838, 71 грн., на загальну суму 2 395 674, 83 грн. під проценти строком з 30.04.2011р. по 26.12.2011р.

12 жовтня 2011 року ДПА у Полтавській області прийняла Рішення № 40/с про скасування розстрочення грошових зобов'язань, яким на підставі Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та ст. 100 Податкового кодексу України вирішено скасувати з 12 жовтня 2011 року Рішення від 29 квітня 2011 року № 40 про розстрочення грошових зобов'язань ДК «Укргаз-видобування»НАК «Нафтогаз»у зв'язку з тим, що платник податків накопичує податковий борг, після укладення договору про розстрочення та порушує умови погашення розстроченого грошового зобов'язання. Як наслідок суми грошових зобов'язань з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні за звітні періоди серпень-вересень були погашені Позивачем з порушенням їх граничного строку сплати -29 грудня 2011 року згідно платіжних доручень від 29.12.2011р. за № 3712 та № 3726.

В ході розгляд даної справи Позивачем не надано суду доказів оскарження рішення ДПА у Полтавській області від 12 жовтня 2011 року № 40/с про скасування розстрочення грошових зобов'язань в адміністративному або судовому порядку.

Таким чином, як свідчать наявні матеріали справи (в тому числі витяг з облікової картки Позивача з рентної плати з нафту, що видобувається в Україні, за 2011 рік), вбачається, що станом на граничну дату сплати податкових зобов'язань, у позивача рахувався борг, що виник раніше (минулих періодів) у розмірі суми, яка за кожним випадком визнана Відповідачем як недоплата по поточним зобов'язанням, статус якої як податкового боргу зумовлювався самостійним, що не заперечується позивачем, декларуванням позивачем податкових зобов'язань з рентної плати за попередні періоди та несплатою цих податкових зобов'язань у повному обсязі у встановлений строк, внаслідок чого не в повній мірі сплачені податкові зобов'язання за минулі періоди набували статусу податкового боргу станом на наступний день після закінчення граничного строку їх сплати.

В даному випадку податковий борг, що виник раніше, був погашений Полтавською МДПІ саме за рахунок частини поточних платежів позивача із сплати поточних податкових зобов'язань рентної плати за нафту за жовтень-листопад 2011 року (платіжні доручення позивача від 30.11.2011р. № 251, від 28.12.2011р. № 3568).

Отже, висновок Відповідача про прострочення позивачем сплати самостійно узгоджених податкових зобов'язань з рентної плати за нафту, що видобувається в Україні, за серпень-вересень 2011 року та Договором розстрочення про розстрочення грошових зобов'язань за № 8 більше ніж на 30 календарних днів, та за жовтень 2011 року - менше ніж на 30 календарних днів, є обґрунтованим.

З огляду на викладене, суд визнає правомірність застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 886 973, 58 грн. (20 % х 4 434 867, 90 грн.) і в сумі 306 630, 91 грн. (10 % х 3 066 309, 50 грн.) спірними податковими повідомленнями-рішеннями на підставі п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України за затримку на 89 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за нафту в розмірі 4 434 867, 90 грн., та відповідно на 29 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за нафту в розмірі 3 066 309, 50 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, у зв'язку з чим адміністративний позов не підлягає задоволенню.

З урахуванням положень ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України та відсутності документально підтверджених судових витрат відповідача, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати присудженню з позивача не підлягають.

Керуючись ст. 2, ст. 9, ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

1. В задоволенні адміністративного позову Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.

Суддя О.В. Дегтярьова