Постанова № 25531838, 06.07.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.07.2012
Номер справи
2а-7072/12/2670
Номер документу
25531838
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

06 липня 2012 року № 2а-7072/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді О.М.Чудак, розглянувши в порядку письмового провадження матеріали справи за позовом Ніжинської об’єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю «Украгроресурс-1»про стягнення податкового боргу,

встановив:

24 травня 2012 року Ніжинська об’єднана державна податкова інспекція Чернігівської області Державної податкової служби (Ніжинська ОДПІ) звернулася в суд з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Украгроресурс-1»(ТОВ «Украгроресурс-1», Товариство) про стягнення податкового боргу по орендній платі за землю в розмірі 2791 грн 10 коп.

Зазначили, що станом на 24 травня 2012 року за відповідачем рахується вказаний борг, сформований на підставі самостійно поданої декларації. Податковою інспекцією вжито заходів, щодо погашення податкового боргу, зокрема винесено податкові вимоги.

Посилаючись на те, що ТОВ «Украгроресурс-1»податкові вимоги в установленому законом порядку не оскаржили, що фактично свідчить про погодження з існуючим боргом та здійсненими заходами щодо його погашення, в установлений строк заборгованість не сплатили, а також те, що для належного виконання обов’язків, будучи державним органом та виконуючи завдання держави, податкова служба має право на захист інтересів держави щодо погашення існуючої заборгованості в органах судової влади, - Ніжинська ОДПІ просила стягнути з відповідача 2791 грн 10 коп. в судовому порядку.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 травня 2012 року відкрито провадження в адміністративній справі, а ухвалою суду від 29 травня 2012 року закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.

Представники Ніжинської ОДПІ в судові засідання 19 червня 2012 року, 06 липня 2012 року не з'являлися, зазначивши у позовній заяві прохання розглянути позов у відсутність позивача.

Також, в судові засідання жодного разу не з’являлися і представники відповідача, при цьому причини неявки не повідомляли, хоча про час, дату і місце розгляду справи Товариство повідомлялись завчасно та належним чином, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень від 31 травня 2012 року та від 20 червня 2012 року. Більше того, письмових заперечень на позовну заяву чи заяви про визнання позову, відповідно до ухвали суду від 29 травня 2012 року, інших доказів по справі, будь-яких заяв чи клопотань Товариство не надсилало, що свідчить про відсутність у них інтересу до розгляду справи.

Враховуючи, що представники Ніжинської ОДПІ та ТОВ «Украгроресурс-1»в засідання не прибули, суд керуючись частиною шостою статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року №2747-ІV (КАС України), якою передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, - ухвалив розглянути дану справу в порядку письмового провадження.

Так, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази на підтвердження позовних вимог, суд встановив наступне.

Зокрема, суд встановив, що відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи ТОВ «Украгроресурс-1»зареєстроване Шевченківською районною в місті Києві державною адміністрацією 17 травня 2005 року №1074120000007242.

05 травня 2011 року та 06 лютого 2012 року Товариством згідно вимог чинного законодавства подано податкові декларації №24989 та №1813 по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за період 2011 та 2012 років, відповідно до яких визначено місячні зобов’язання на суму 558 грн 22 коп.

Як вбачається з матеріалів справи вище визначені щомісячні зобов’язання несплачені за листопад, грудень 2011 року та з січня по березень 2012 року, що у свою чергу призвело до виникнення податкової заборгованості на суму 2791 грн 10 коп.

Відповідно до абзацу «а»підпункту 6.2.3 пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року №2181-ІІІ, Ніжинської ОДПІ виставлено відповідачу першу податкову вимогу від 30 серпня 2010 року №1/75, яка отримана відповідачем 06 вересня 2010 року а відповідно до абзацу «б»підпункту 6.2.3 пункту 6.2 статі 6 вказаного Закону виставлено другу податкову вимогу від 08 жовтня 2010 року №2/85, яка отримана ними 18 жовтня 2010 року. Дані вимоги є чинними та узгодженими.

Враховуючи не оскарження Товариством вимог, наявність у них непогашеного боргу, Ніжинська ОДПІ звернулася до суду.

Суд, визначаючись щодо заявлених вимог виходить з того, що пунктом 16.1 статті 16 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ (ПК України) закріплено обов’язки платника податків, зокрема платник податків зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи; подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.

У відповідності до пункту 54.1 статті 54 ПК України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені (крім випадків, передбачених податковим законодавством), яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Крім того, виходячи з положень пункту 56.11. статті 56 ПК України податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає.

Згідно пункту 31.1 статті 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Стосовно орендної плати, то у відповідності до пункту 288.1 статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Пунктом 31.2 статті 31 ПК України передбачено, що строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися.

Згідно до пункту 285.1. статті 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Пункт 285.2 зазначеної статті визначає, що базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

На виконання пункту 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за встановленою формою, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Платник плати за землю має право подавати щомісяця нову звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

Згідно пункту 287.3 статті 283 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

У відповідності до пункту 290.1 статті 290 ПК України плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

Виходячи з аналізу вищезазначених норм законодавства та наявних в матеріалах справи документів, а саме, податкових декларацій по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, суд приходить до висновку щодо своєчасності подання відповідачем до податкового органу податкової звітності, однак зазначає, що відповідач не сплачував своєчасно суми податкових зобов’язань, що призвело до наявності податкового боргу, що підтверджується його розрахунком.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04 грудня 1990 року №509-ХІІ державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.

Згідно статті 62 ПК України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Згідно пункту 14.1.137 статті 14 ПК України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Пунктом 41.5 статті 41 ПК України передбачено, що органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.

Податковий борг (виходячи з положень п. 14.1.175 ст. 14 ПК України) - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк.

Згідно пункту 95.1 статті 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до підпункту 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 ПК України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до статей 11, 86, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Враховуючи те, що вимоги Ніжинської ОДПІ є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та знайшли своє підтвердження в матеріалах справи, оскільки податкові декларації по орендній платі за землю подані відповідачем самостійно, отже, є узгодженими, на час вирішення справи, докази про сплату Товариством заборгованості відсутні, а також те, що Ніжинська ОДПІ має право звернутися до суду про стягнення боргу, а суд наділений повноваженнями на таке стягнення, суд вважає, що наявні підстави для задоволення позову.

Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача –суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статями 8-12, 17, 69-71, 94, 122, 128, 158-163, 167, 186, 255 КАС України, суд

постановив:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Украгроресурс-1» борг по земельному податку з юридичних осіб в розмірі 2791 грн 10 коп. на р/р 33211812700310, місцевий бюджет Вертіївської с/ради, код 22820749, УДК у Чернігівській області, МФО 853592.

Відповідно до частин першої, третьої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Відповідно до частини другої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя О.М.Чудак