ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2012 року Справа № 0870/6432/12
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді О.В. Конишевої,
при секретарі судового засідання А.С. Нецик
за участю представників сторін :
від позивача - Мірошніченко Н.О.
від відповідача - Полякова Л.І.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовною заявою: Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Гуляйпільського району електричних мереж
до : Управління праці та соціального захисту населення Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області
про : стягнення заборгованості у розмірі 6 999,59 грн.
ВСТАНОВИВ :
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Відкритого акціонерного товариства "Запоріжяобленерго" в особі Гуляйпільського району електричних мереж (далі - позивач) до Управління праці та соціального захисту населення Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати вчинити певні дії.
Представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві. Обгрунтовує свою правову позицію тим, що станом на 01.06.2012 відповідачем не відшкодовуються витрати пов'язані з наданням пільг пільговим категоріям споживачів: "Міліціонер на пенсії", "Пожежник на пенсії" на загальну суму 6 999,59 грн., пільги зазначеній категорії працівників надаються в межах визначених Законом України "Про міліцію" та Законом України "Про пожежну безпеку ". Крім того посилається на Рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008, яким визнано неконституційними положення окремих законів, якими встановлювалися обмеження обсягу наданих пільг зазначеним вище пільговим категоріям споживачів, зв'язку з чим, просить суд зобов'язати відповідача відшкодувати витрати пов'язані з наданням пільг за період з 1 листопада 2011 року по 1 червня 2012 року у розмірі 6 999,59 грн. Адміністративний позов просить задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у наданих запереченнях, а саме зазначив, що дії Управління праці та соціального захисту населення Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області відповідають чинному законодавству України, оскільки зазначені у позові пільгові категорії споживачів, мають право користуватися пільгами по оплаті за комунальні послуги в межах норм встановлених законодавством. Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати", встановлено норми користування житлово-комунальними послугами, в межах яких надаються передбачені законодавством пільги на оплату житлово-комунальних послуг. В задоволенні адміністративного позову просить відмовити в повному обсязі.
Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що станом на 01.06.2012 відповідачем не виконуються компенсація (відшкодування) вартості споживчої електричної енергії понад норму споживання пенсіонерам міліції та пожежної охорони. Заборгованість Управління праці та соціального захисту населення Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області перед Відкритим акціонерним товариством "Запоріжжяобленерго" в особі Гуляйпільського району електричних мереж з 1 листопада 2011 року по 1 червня 2012 року включно по вищевказаній категорії пільговиків складає 6 999,59 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 22 Закону України "Про міліцію" №565 від 20.12.1990 №565-ХІІ визначено, що працівникам міліції та членам їх сімей надається 50% знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива.
Відповідно до ч. 6 Закону України "Про пожежну безпеку" №3745, особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50% знижка плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо.
Крім того, судом встановлено, що в акті звірки №37 розрахунків по категорії пільговиків станом на 01.06.2012 позивачем, вказані суми, що нараховані Відкритим акціонерним товариством "Запоріжжяобленерго" в особі Гуляйпільського району електричних мереж без врахування норм споживання. Управління праці та соціального захисту населення Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області відмовилось підписувати вказаний Акт та надало свій Акт №71 від 01.06.2012р., де вказані суми, нараховані Управління праці та соціального захисту населення Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області з врахуванням норм споживання, встановлених Постановою КМУ від 01.08.1996 року №879.
Згідно із змінами, внесеними Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 у 2008 році 50- процентна знижка з оплати комунальних послуг та палива надавалась в межах норм, встановлених законодавством.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 №879 встановлено, що громадянам, які відповідно до законодавства мають пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг, з 1 серпня 1996 року зазначені пільги надаються в межах таких норм: а) споживання електричної енергії на комунально-побутові потреби: у сільських і міських населених пунктах (крім будинків, які обладнано електричними плитами і електроопалювальними установками) - у розмірі 75 кВт. год. на сім'ю з однієї-двох осіб на місяць, у тому числі, якщо обидва члени сім'ї мають право на знижку і додатково 15 кВт. год. на кожного іншого члена сім'ї, а також осіб, які не належать до членів сім'ї пільговика, але зареєстровані і проживають у зазначеному житловому приміщенні (будинку) і мають право на знижку плати, але не більш як 150 кВт. год. на місяць; у сільських і міських населених пунктах у будинках, які обладнано стаціонарними електричними плитами, - у розмірі 100 кВт. год. на сім'ю з однієї-двох осіб на місяць, у тому числі, якщо обидва члени сім'ї мають право на знижку і додатково 25 кВт. год. на кожного іншого члена сім'ї, а також осіб, які не належать до членів сім'ї пільговика, але зареєстровані і проживають у зазначеному житловому приміщенні (будинку) і мають право на знижку плати, але не більш як 200 кВт. год. на місяць; у сільських і міських населених пунктах у будинках, обладнаних електроопалювальними установками, - 28 кВт. год. на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період з розрахунку 21 кв. метр опалюваної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю, але не більше загального розміру опалюваної площі; у сільській місцевості і селищах міського типу для громадян, яким відповідно до законодавства держава забезпечує безоплатне освітлення житла (квартири) у розмірі 30 кВт. год. на місяць.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом «а» підпункту 1 п. 68 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007, визнано неконституційними, а тому обсяг пільгового споживання електроенергії для працівників міліції та пенсіонерів МВС не обмежується нормами.
З 22.05.2008 пільги по оплаті за спожиту електроенергію громадян за соціальною ознакою «міліціонер на пенсії», «податковий міліціонер на пенсії» (відповідно до ст.22 Закону України «Про міліцію» та Закону України «Про державну податкову службу»), «пожежник на пенсії» (відповідно до Закону України «Про пожежну безпеку») надаються з 50-ти відсотковою знижкою без обмеження норм споживання.
Тому застосування постанови Кабінету Міністрів України №879 від 01.08.1996. «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати» (із змінами та доповненнями) є невірним, виходячи з загальних засад пріоритетності Законів над підзаконними актами.
Згідно ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення конституційним судом України рішення про їх неконституційність.
Крім того Конституційний Суд України звернув увагу Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, що перелік правовідносин, які повинні регулюватися законом про Держбюджет - встановлення тільки доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, а тому закон про Держбюджет не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України. У зв'язку з ним Конституційний Суд України дійшов висновку, що "зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає статтям 1, 3, ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 8, ч. 2 ст. 19, ст.ст. 21, 22, п. 1 ч. 2 ст. 92, ч. 1, 2, 3 ст. 95 Конституції України".
Відповідно до ст.17 Закону України "Про електроенергетику" N 575/97-ВР, збитки енергопостачальників від надання пільг з оплати за спожиту електричну енергію окремим категоріям побутових споживачів відшкодовуються за рахунок джерел, визначених законодавчими актами, які передбачають відповідні пільги.
Згідно зі ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії"від 05.10.2000, виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг, зокрема послуг з постачання електричної енергії.
Статею 24 Закону України "Про міліцію" № 565 та Закону України "Про пожежну безпеку" №3745 передбачено, що фінансування витрат пов'язаних з реалізацією вказаних положень здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. Видатки місцевих бюджетів фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 39 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" №835, ст.38 Закону України "Про державний бюджет України на 2010 рік" надання пільг такій категорії споживачів здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом. Згідно із ст.15 Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" №2857 обсяги міжбюджетних трансфертів з Державного бюджету України місцевим бюджетам затверджені Додатками №6 та №7 до цього Закону, та включають в себе надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії.
За змістом статті 102 Бюджетного кодексу України видатки місцевих бюджетів, передбачені у пункті "б" пункту 4 частини 1 статті 89 цього кодексу, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок фінансування видатків за рахунок субвенцій з Державного бюджету України, передбачений "Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 р. N 256.
Відповідно до п. 2, п. 3 "Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету. Головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).
Таким чином, відповідач є розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, та повинен здійснювати заходи по відшкодуванню позивачу вартості електроенергії, що відпущена пільговим категоріям населення у розмірі, встановленому Законами України. Отже, клопотання відповідача про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Головного управління праці та соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, є безпідставним.
Посилання відповідача на те, що пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1996 р. N 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" встановлено, що громадянам, які відповідно до законодавства мають пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг, з 1 серпня 1996 р. зазначені пільги надаються в межах таких норм: споживання електричної енергії на комунально-побутові потреби: у сільських і міських населених пунктах (крім будинків, які обладнано електричними плитами і електроопалювальними установками) - у розмірі 75 кВт. год на сім'ю, не може бути прийнято до уваги, у зв'язку з наступним.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" передбачено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання.
Законами України встановлені певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому відповідно до частини другої статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Відповідно до п.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості з компенсації пільг у розмірі 6 999,59 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 69-71, 158, 160- 164 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії щодо відмови управління праці та соціального захисту населення Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області щодо відшкодування пільг громадянам, які мають право на відшкодування відповідно до ст. 22 Закону України «Про міліцію», ст.22 Закону України «Про пожежну безпеку».
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області відшкодувати Відкритому акціонерному товариству «Запоріжжяобленерго» в особі Гуляйпільського району електричних мереж витрати з надання пільг за період 01.11.2011 по 01.06.2012 в розмірі 6 999 (шість тисяч дев'ятсот дев'яносто дев'ять) грн. 59 коп. на поточний рахунок із спеціальним режимом використання № 260343141418 Філія ЗОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 313957, ЄДРПОУ 00130926.
Стягнути з Державного бюджету на користь Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в особі Гуляйпільського району електричних мереж судовий збір у розмірі 109,40 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова виготовлена у повному обсязі 27.07.2012.
Суддя /підпис/ О.В. Конишева