Постанова № 25514445, 01.08.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.08.2012
Номер справи
2а/1270/5063/2012
Номер документу
25514445
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Категорія №8.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 серпня 2012 року Справа № 2а/1270/5063/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Чиркіна С.М.,

при секретарі: Данилкіній Н.В.,

за участю сторін:

представників позивача: Мерзлякової В.П., Кондратенко І.О.

представника відповідача: Косової Н.Г. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Алчевський коксохімічний завод" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську Державної податкової служби про визнання протиправними дій, зобов'язання відновити надмірно сплачені суми пені, -

ВСТАНОВИВ:

02 липня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Публічного акціонерного товариства "Алчевський коксохімічний завод" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську Державної податкової служби про визнання протиправними дій, зобов'язання відновити надмірно сплачені суми пені.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що на підставі акту про результати планової виїзної перевірки ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010р. по 30.06.2011р. № 499/08-3/00190816 від 25.11.2011 були донараховані суми грошових зобов'язань по наступних податках: податок на додану вартість у сумі 150 000 грн., податок на прибуток підприємства - 2 846 150 грн.

Позивачу були вручені наступні податкові повідомлення-рішення № 0001648013 від 30.11.2011 по податку на додану вартість на загальну суму грошового зобов'язання 150 001 грн.; № 0001658013 від 30.11.2011 по податку на прибуток підприємства на загальну суму грошового зобов'язання 2 846151 грн.

30 листопада 2011 року вищевказані суми грошових зобов'язань були узгоджені та сплачені позивачем у повному обсязі наступними платіжними дорученнями: № 8319 від 30.11.2011 на суму 2 846 151 грн.; № 8320 від 30.11.2011 на суму 150 001 грн.

На особові рахунки ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» була нарахована та списана відповідачем пеня з додатку на прибуток у сумі 143 937,78 грн. та з податку на додану вартість у сумі 5 083,15 грн. з посиланням на податкові повідомлення-рішення.

Таким чином, позивач не погоджується з нарахуванням сум пені, оскільки суму грошового зобов'язання за податковими повідомленнями - рішеннями було сплачено 20.11.2011 згідно платіжних доручень.

Уточнивши позовні вимоги, ПАТ "Алчевський коксохімічний завод" просить визнати протиправними дії Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську Державної податкової служби по нарахуванню та списанню з особового рахунку ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» суми пені з податку на прибуток у розмірі 6 526,65 грн., з податку на додану вартість у розмірі 343,97 грн., зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м.Луганську Державної податкової служби відновити на особовому рахунку ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» надмірно списані суми пені, зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м.Луганську Державної податкової служби надати позивачу документ по нарахуванню пені для відображення у бухгалтерському обліку підприємства ( а.с.68-69).

Сторонами визнано, що подання уточненого позову не змінює фактично предмет позову, оскільки уточнені позовні вимоги пов'язані одним предметом спору, описані в первісній редакції позовної заяви, та здійснено у зв'язку із отриманням додаткових даних під час розгляду справи по суті.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення, аналогічно викладеним у позовній заяві, просив задовольнити позов у повному обсязі та стягнути судові витрати з відповідача.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Надавши заперечення проти позову, пояснив, що СДПІ було правомірно нараховано та списано з особового рахунку ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» пеню з податку на прибуток у розмірі 6 526,65 грн. та податку на додану вартість у розмірі 343,97 грн. Розрахунок суми пені було визначено податковим органом, виходячи із дня отримання податкового повідомлення-рішення та зобов'язання платника податків сплатити протягом 10 календарних днів суму нарахованого податкового зобов'язання. Просив відмовити у задоволенні позову повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Виходячи з вимог ст. 75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

На підставі направлень від 16.09.2011 №365, від 16.09.2011 №366, від 16.09.2011 №367, від 16.09.2011 №368, від 16.09.2011 №369, від 23.09.2011 №395, від 23.09.2011 №400, від 13.10.2011 №422 відповідачем проведена планова виїзна перевірка Публічного акціонерного товариства "Алчевський коксохімічний завод" (код за ЄДРПОУ 00190816) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2010 по 30.06.2011, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 по 30.06.2011.

За результатми перевірки складено акт №499/08-3/00190816 від 25.11.2011. (далі акт № 499, а.с. 85-155).

У висновках акту № 499 зазначено про порушеня поивачем п.5.1, п.п.5.2.1 п.5.2, п.п.5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.94 №334/94-ВР в редакції Закону від 22.05.97 №283/97-ВР (із мінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 2 673 650 грн., у тому числі за 1 квартал 2011 року на суму 2 673 650 грн.; абз. «г» п.п.138.10.3 п.138.10 ст.138 Податкового кодексу України, у результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 172 500 грн., у тому числі за 2 квартал 2011 року у сумі 172 500 грн.

Позивачем не оспорюється порядок проведення перевірки та повноваження відповідача на ї проведення.

У відповідності до п.54.3.2 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Згідно п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

На підставі акту перевірки № 499, відповідачем 30 листопада 2011 року винесено податкові повідомлення-рішення: № 0001658013, яким позивачу нараховано суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість за основним платежем - 2 846 150 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями - 1 грн. та № 0001648013, яким позивачу нараховано суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість за основним платежем - 150 000 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями - 1 грн. (а.с.14,16).

Зазначені податкові повідомлення - рішення позивачем не оскаржені та нараховані суми податкового зобов'язання сплачені платіжними дорученнями № 83419, № 8320 від 30.11.2011 року (а.с.13,15).

За несплату вказаної суми грошового зобов'язання позивача податковою інспекцією нараховано пеню з податку на прибуток у розмірі 6 526,65 грн. та з податку на додану вартість - 343,97 грн., яку списано списано з особового рахунку ПАТ "Алчевський коксохімічний завод" із наявної суми переплати.

З пояснень сторін, наданих розрахунків та зворотнього боку облікової картки убачається нарахування пені за період з 01.12.2011 по 09.12.2011р. (а.с.71-75).

Згідно п. 14.1.156 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України № 2755-VI, прийнятий 02.12.2010.

Відповідно до п.123.1 ст.123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суми податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, неправомірно заявленої до повернення суми бюджетного відшкодування та/або неправомірно заявленої суми від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість.

У відповідності до абз. «г» п.п.138.10.3 п.138.10 ст.138 до складу інших витрат включаються витрати на збут, які включають витрати, пов'язані з реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг: витрати на рекламу та дослідження ринку (маркетинг), на передпродажну підготовку товарів.

Підпунктами 200.1, 200.2, 200.3 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду

За приписами абз. 2 п.1.3 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України № 93 від 17.12.2010, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Згідно п.п.2.1 п.2.1 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами пеня нараховується після закінчення встановлених Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.

Як вбачається з п.3.1, п.3.2 зазначеної Інструкції, нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.

При погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податку, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податку, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.

Якщо платник податків не виконує встановлену цим пунктом черговість платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), орган державної податкової служби самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.

Згідно пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу Україн, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Закінчується нарахування пені у день зарахування коштів на відповідний рахунок Державного казначейства України та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань (підпункт 129.3.1. пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України).

Як встановлено у судовому засіданні та не заперечувалось представником відповідача, позивачем 30 листопада 2011 року сплачено суму грошового зобов'язання згідно податкових повідомлень-рішень № 0001658013 та № 0001648013 від 30.11.2011, тобто у день отримання вказаних податкових повідомлень-рішень. У платіжних дорученнях дотримано порядок черговості погашення платежів та зазначено їх призначення (а.с.61,62).

Податковим кодексом України та Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України № 953 від 17.12.2010, передбачено право податкового органу на нарахування пені після закінчення встановлених Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу.

Таким чином, оскільки позивачем своєчасно сплачено суми грошових зобов'язань за податковими повідомленнями-рішеннями, у податкової інспекції не було підстав для нарахування пені ПАТ "Алчевський коксохімічний завод" та списання зазначеної пені з особового рахунку підприємства за період з 01.12.2011 до 09.12.2011.

Не заслуговують на увагу посилання відповідача на ст. 131 ПК України з наступних підстав.

Пунктом 131.2 статті 131 Податкового кодексу України передбачено, що при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.

Якщо платник податків не виконує встановленої цим пунктом черговості платежів або не визначає її у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеного порядку), орган державної податкової служби самостійно здійснює такий розподіл такої суми у порядку, визначеному цим пунктом.

В даному випадку передбачений ст. 129 ПК України час нарахування пені співпадає з часом погашення податкового зобов'язання за період з 01.12.2011 ро по 09.12.2011 року, відповідно відсутні підстави для застосування ст. 131 ПК україни.

Враховуючи те, що під час розгляду справи судом було встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивачем сплачено грошове зобов'язання у встановлений діючим законодавством строк, суд вважає, що відповідачем безпідставно нараховано пеню та списано її з особового рахунку підприємства.

Наказом ДПА України № 276 від 18.07.2005 року затверджено Інструкцію про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України (далі Інструкція № 276), відповідно до якої ведеться облік платежів до бюджету та здійснюється їх контроль.

Відповідно до приписів ст. 131 ПК України та Інструкції № 276 достовірність даних оперативного обліку платежів до бюджету впливає на права платника податків, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача відновити на особовому рахунку позивача протиправно надмірно списані суми пені з податку на прибуток у розмірі 6 526,65 грн., з податку на додану вартість у розмірі 343,97 грн.

Приймаючи до уваги встановленя під час судового засідання спірного періоду протиправного нарахування пені, з метою повного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне в данній частині застосувати вимоги ст. 11 КАС України.

Не підлягають задоволенню вимоги позивача щодо зобов'язання надати документ по нарахуванню пені для відображення у бухгалтерському обліку, оскільки на виконання вимог п.5.3 Інструкції № 953 відповідачем наданий акт звірки ( а.с.17-19), та будь -якого іншого документу діючим законодавством не передбачено.

Згідно частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів; докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Аналізуючи викладені обставини, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірність своїх дій щодо нарахування пені та списання її з особового рахунку позивача, а тому позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Алчевський коксохімічний завод" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську Державної податкової служби про визнання протиправними дій, зобов'язання відновити надмірно сплачені суми пені є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання щодо судових витрат вирішено у відповідності до вимог статті 94 КАС України.

Керуючись ст. ст. 17, 18, 71, 94, 158-163, КАС України, Податковим кодексом України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Алчевський коксохімічний завод" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську Державної податкової служби про визнання протиправними дій, зобов'язання відновити надмірно сплачені суми пені задовольнити частково.

Визнати дії Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м.Луганську Державної податкової служби по нарахуванню та списанню з особового рахунку ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» суми пені з податку на прибуток у розмірі 6 526,65 грн., з податку на додану вартість у розмірі 343,97 грн. за період з 01.12.2011 по 09.12.2012, протиправними.

Зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м.Луганську Державної податкової служби відновити на особовому рахунку ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» надмірно списані суми пені з податку на прибуток у розмірі 6 526,65 грн., з податку на додану вартість у розмірі 343,97 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ПАТ «Алчевський коксохімічний завод» судові витрати у сумі 123,39 грн.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складено та підписано 03 серпня 2012 року.

СуддяС.М. Чиркін