ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2012 року (15 год. 43 хв.) Справа № 0870/4449/12
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Киселя Р.В., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, третя особа - Запорізька міська рада, про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу.
15.05.2012 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби (далі - позивач) до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить стягнути з відповідача кошти у сумі податкового боргу по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі - 33509,91 грн. на користь місцевого бюджету Шевченківського району м. Запоріжжя.
Позивач обґрунтував свої вимоги тим, що станом на 11.05.2012 відповідач має податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 33039 грн. 07 коп., яка виникла в результаті несплати самостійно задекларованих ним грошових зобов'язань.
Ухвалою судді від 17.05.2012 року було відкрито провадження в адміністративній справі, судове засідання призначене на 30.05.2012.
Ухвалою від 30.05.2012 за клопотанням відповідача до участі в справі було залучено - Запорізьку міську раду, через що судовий розгляд було відкладено на 13.06.2012.
У судовому засіданні 13.06.2012 було оголошено перерву для надання позивачем додаткових доказів в обґрунтування своїх вимог, до 18.06.2012.
У судове засідання 18.06.2012 представники сторін не прибули.
Ухвалою від 18.06.2012 за клопотанням позивача провадження у справі було зупинене до 04.07.2012.
У судовому засіданні 04.07.2012 було оголошено перерву для надання позивачем додаткових доказів до 06.07.2012
06.07.2012 до суду надійшло клопотання позивача про розгляд справи за відсутності його представника, на задоволенні позовних вимог наполягає.
06.07.2012 до суду надійшло клопотання відповідача про розгляд справи за відсутності його представника, на запереченні проти позову наполягає.
У судове засідання 06.07.2012 представник Запорізької міської ради, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, не прибув, 21.06.2012 надіслав до суду письмові пояснення, в яких підтримав позовні вимоги позивача в повному обсязі, просив їх задовольнити, справу просив розглянути за відсутності представника Запорізької міської ради.
У своїх письмових запереченнях відповідач зазначає, що 06.03.2008 між відповідачем та Запорізькою міською радою було укладено договір оренди землі №040826100793. Відповідно до п. 35 Договору, умовами розірвання договору в односторонньому порядку є невнесення орендарем орендної плати протягом 3-х місяців. Відповідач не вносив орендну плату більш ніж протягом 3-х місяців і тому вважає, що існують підстави для розірвання Договору. Відповідач звертає увагу, що вона зверталась до міського голови м. Запоріжжя із заявами, в яких просила зменшити площу орендованої земельної ділянки, переоформити договір оренди лише під функціонування діючого магазину та прийняти рішення щодо розірвання договору оренди землі №040826100793 від 06.03.2008, проте на ці звернення не отримала обґрунтованої відповіді. Відповідач вказує, що Запорізька міська рада в порушення п.п. 34, 35 Договору не вчиняє дій щодо розірвання даного договору. Таким чином, на думку відповідача, дії Запорізької міської ради свідчать про її намір навмисно втягнути відповідача в борг та призвести її до банкрутства. Наголошує, що саме дії Запорізької міської ради призвели до виникнення у відповідача податкового боргу. Враховуючи те, що Запорізька міська рада безпідставно нараховує відповідачу орендну плату за землю, відповідач вважає, що позивачем не було доведено правомірності заявлених ним вимог та наявності вини відповідача у виникненні податкового боргу, а тому вимоги позивача є незаконними. З урахуванням викладеного просить відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.
Оскільки всі особи, які беруть участь у справі, заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, суд на підставі ч. 4 ст. 122 КАС України розглянув справу в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи та дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1, як фізичну особу-підприємець, зареєстровано 15.06.1999 виконавчим комітетом Запорізької міської ради.
06.03.2008 між ОСОБА_1 та Запорізькою міською радою був укладений договір оренди землі №040826100793 (далі - Договір). Строк дії договору десять років (п.8 Договору). На час розгляду справи сторонами не надано доказів припинення дії договору або розірвання його в односторонньому порядку.
Відповідачем 25.01.2011 до ДПІ в Шевченківському районі м. Запоріжжя була подана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік (вх.. №355). Згідно поданої декларації розмір орендної плати за 2011 рік складає 58191,48 грн., розмір щомісячної плати складає 4849,29. Заборгованість відповідача з орендної плати за червень-грудень 2011 року складає 30888,82 грн.
13.02.2012 відповідачем подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2012 рік, відповідно до якої розмір орендної плати 2012 рік складає 8601,00 коп., розмір щомісячної плати складає 716,75 грн. Заборгованість відповідача з орендної плати за січень-березень 2012 року складає 2150,25 коп.
Крім того, за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобов'язань по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за період з 27.04.2011 по 23.04.2012 відповідачу нарахована пеня у сумі 470,84 грн.
Таким чином загальна сума заборгованості відповідача складає 33509,91 грн.
Згідно зазначеного вище та згідно даних облікової картки за відповідачем обліковується заборгованість орендної плати з фізичних осіб у розмірі 33509,91 грн.
Надаючи оцінку вимогам позивача, суд виходить з наступного.
Відповідно до пп.14.1.136 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України).
Згідно з п.288.7 ст. 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
У ст. 285 Податкового кодексу України зазначено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Підставою для нарахування земельного податку, відповідно до ст. 286 Податкового кодексу України, є дані державного земельного кадастру.
Відповідно до п. 286.5. ст. 286 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Пунктом 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня (п. 287.2 ст. 287 Податкового кодексу України ).
За правилами п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Пунктом 49.1 ст. 49 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Згідно п.п. 57.1. ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У зазначені строки нараховані податкові зобов'язання не сплачено, тому згідно п.п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, це є податковим боргом; податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
За правилами п.п.129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Відповідно до п.п. 59.1. ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
За правилами п.п.59.3 ст. 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Підпунктом 59.4. ст. 59 Податкового кодексу України встановлено, що податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Судом встановлено, що у зв'язку з несплатою податкових зобов'язань позивачем надіслано на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення податкову вимогу від № 217 від 04.02.2011 на суму 10295,50 грн. Вказана податкова вимога особисто отримана відповідачем 27.09.2011, про що свідчить копія повідомленням про вручення поштового відправлення, яка міститься в матеріалах справи.
За правилами частини 1ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На час розгляду справи сторонами не надано доказів припинення дії Договору №040826100793 від 06.03.2008, або розірвання його в односторонньому порядку, отже він є чинним, зобов'язання за договором існують і мають виконуватися сторонами договору. Враховуючи цю обставину, суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо безпідставності нарахування їй орендної плати за землю через не вчинення Запорізькою міською радою дій щодо розірвання вказаного договору, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 653 Цивільного кодексу України зобов'язання сторін припиняються у разі розірвання договору.
Отже, на підставі вищезазначеного суд приходить до висновку, що відповідач має сплачувати нараховану орендну плату за землю, а оскільки узгоджені грошові зобов'язання відповідачем не сплачено, суд вважає позовні вимоги правомірними та обґрунтованими.
Пунктами 95.1.-95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, третя особа - Запорізька міська рада, про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, яка зареєстрована: АДРЕСА_1) на користь Місцевого бюджету Шевченківського району м. Запоріжжя на р/р 33210815700009, код платежу 13050500, банк ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, код отримувача 38025367 - заборгованість з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 33509,91 грн. (тридцять три тисячі п'ятсот дев'ять гривень 91 коп.).
Постанова набирає законної сили і є остаточною після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) Р.В. Кисіль