Рішення № 25506923, 13.03.2012, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
13.03.2012
Номер справи
2-8668/11
Номер документу
25506923
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 2-8668/11

Провадження № 2/2011/1591/12

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2012 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді: Грищенко І.О.

при секретарі: Самогньозд О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих бюджетних коштів у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям,

В С Т А Н О В И В:

03.11.2011 року позивач в особі УПСЗН адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради, звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути на його користь з відповідача виплачену надмір суму бюджетних коштів у вигляді державної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 5421,60 грн., для подальшого перерахування до Державного бюджету.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що згідно заяви ОСОБА_1, їй була призначена допомога на її дитину - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, як одинокій матері з 01.03.2003 року по 31.12.2017 року. З 01 грудня 2007 року допомога виплачувалась у розмірі 167 грн. 60 коп. Запис про батька дитини (ОСОБА_2.) проведено в установленому порядку державним органом РАЦС за вказівкою її матері -відповідача у справі. На підставі спільної заяви ОСОБА_3 та ОСОБА_1 від 24.01.2007 року було визнано батьківство ОСОБА_2 2001 року народження та до актового запису внесені відомості про її батька. Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення від 06.02.07 року особовий рахунок з виплати допомоги був закритий та справа направлена до Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. Харківським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат особовий рахунок був знятий з оплати з 01.02.07 року. Під час провадження нової комп'ютерної програми особовий рахунок ОСОБА_1 був відконвертований під нові довідники, але закриття рахунку не відбулося у зв'язку зі складнощами конвертування. В зв'язку з помилкою, яка відбулася під час провадження нової комп'ютерної програми була поновлена виплата допомоги ОСОБА_1 з грудня 2007 року та виплачувалась фактично допомога по серпень 2010 року включно. За період з грудня 2007 року по серпень 2010 року ОСОБА_1 незаконно отримала допомогу на дітей одинокій матері в сумі 5421,60грн. ОСОБА_1 отримувала допомогу через поштове відділення щомісячно, достовірно знаючи про те, що вона отримує допомогу незаконно, так їй було відомо, що при визнанні батьківства дитини вона не вважається одинокою матір'ю, та з лютого 2007 року їй вже була припинена виплата такої допомоги. Коли була помилково поновлена виплата допомоги через поштове відділення, то ОСОБА_1 умисно не повідомила про це органи, які їй допомогу виплачували та незаконно щомісячно отримувала допомогу протягом періоду з грудня 07 року по серпень 2010 року та незаконно отримала державні кошти в розмірі 5421грн.60коп. На адресу відповідача позивачем було направлено повідомлення, про переплату допомоги одинокій матері та запропоновано повернути надмір сплачені кошти, однак повідомлення було відповідачем проігноровано і надмір виплачені гроші не повернуті, у зв'язку з чим він вимушений звернутися з даним позовом до суду.

Уповноважений представник позивача - управління праці і соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради - Шара Н.М., яка діє на підставі довіреності, на судове засідання не з"явилася, подала письмову заяву, в якій управління підтримує заявлені позовні вимоги, просить позов задовольнити, справу розглянути без участі представника, в разі неявки на судове засідання відповідача без поважної причини, не заперечує проти ухвалення рішення при заочному розгляді.

Відповідач ОСОБА_1 на судове засідання не з'явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлялася своєчасно та належним чином, шляхом направлення на її адресу судової повістки рекомендованим листом, що підтверджується поштовим зворотним повідомленням, яке долучено до матеріалів справи. Доказів, що підтверджують неявку з поважної причини, письмових заперечень, щодо пред'явлених вимог, клопотання про перенесення розгляду справи або заяви про розгляд справи за її відсутністю не надала, представника, який би діяв від її імені на підставі довіреності -не направила. З огляду на вищенаведене, справа розглядається у відсутність відповідача. За згодою представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді, на підставі наявних в матеріалах справи доказів, що відповідає положенням ч.4 ст. 169, ст.ст. 224-226 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги законні, обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судовим розглядом справи встановлено, що згідно заяви ОСОБА_1, їй була призначена допомога на її дитину - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, як одинокій матері з 01.03.2003 року по 31.12.2017 року.

ОСОБА_1 була призначена допомога на дітей одиноким матерям на її дитину ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 на період з 01.03.03 року по 31.12.2017 року та фактично виплачувалась по 31.08.10 року, що підтверджується копією заяви, яка заповнена та підписана особисто ОСОБА_1, розпорядженням УПСЗН та довідками з Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про виплачені кошти та переплату коштів.

Відповідно до даних повідомлення від 24.01.07 року № 42/3.40 міського відділу реєстрації актів цивільного стану № 3 Харківського обласного управління юстиції, до актового запису № 228 від 22 січня 2002 року про народження ОСОБА_2, внесено відомості про батька.

На підставі спільної заяви ОСОБА_3 та ОСОБА_1 від 24.01.2007 року було визнано батьківство ОСОБА_2 2001 року народження та до актового запису внесені відомості про її батька.

Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення від 06.02.07 року особовий рахунок з виплати допомоги був закритий та справа направлена до Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. Харківським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат особовий рахунок був знятий з оплати з 01.02.07 року.

Під час провадження нової комп'ютерної програми особовий рахунок ОСОБА_1 був відконвертований під нові довідники, але закриття рахунку не відбулося у зв'язку зі складнощами конвертування.

В зв'язку з помилкою, яка відбулася під час провадження нової комп'ютерної програми була поновлена виплата допомоги ОСОБА_1 з грудня 2007 року та виплачувалась фактично допомога по серпень 2010 року включно. За період з грудня 2007 року по серпень 2010 року ОСОБА_1 незаконно отримала допомогу на дітей одинокій матері в сумі 5421,60грн. ОСОБА_1 отримувала допомогу через поштове відділення щомісячно, достовірно знаючи про те, що вона отримує допомогу незаконно, так їй було відомо, що при визнанні батьківства дитини вона не вважається одинокою матір'ю, та з лютого 2007 року їй вже була припинена виплата такої допомоги. Коли була помилково поновлена виплата допомоги через поштове відділення, то ОСОБА_1 умисно не повідомила про це органи, які їй допомогу виплачували та незаконно щомісячно отримувала допомогу протягом періоду з грудня 07 року по серпень 2010 року та незаконно отримала державні кошти в розмірі 5421грн.60коп.

Відповідно до вимог ст.18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та ст.33 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновителі, якщо у свідоцтві про народження дитини (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір)проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновителя) дитини.

Неповідомлення відповідачем ОСОБА_1 інформації про надмір отримані нею державні кошти привело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям за період з 20 грудня 2007 року по 31 серпня 2010 року в розмірі 5421 грн. 60 коп.

Позивачем було підраховано та встановлено розмір переплаченої допомоги та ОСОБА_1 були направлені повідомлення про зупинення виплати допомоги та запропоновано повернути надміру виплачені кошти.

Відповідно до даних довідки, наданої адресним бюро УМВСУ в Харківській області, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3, змінила прізвище на Гаврилову.

Згідно з положеннями ст. 4 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Відповідно до вимог ст.22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", та п.49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги. Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (в результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги, тощо) стягуються згідно із законом.

Сума, яка належить до повернення, ОСОБА_1 добровільно до цього часу не сплачена.

Відповідно до вимог ст.4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Безпідставні виплати державних допоміг порушують основи соціальної захищеності і соціального забезпечення населення в Україні, гарантовані державою, що суттєво зачіпає інтереси держави.

Таким чином суд вважає, що відповідач не виконала зобов'язання і не повернула своєчасно суму надмір перерахованих коштів, тому зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для стягнення з неї на користь позивача вищезазначеної суми.

Судові витрати у вигляді судового збору, підлягають стягненню з відповідача в дохід держави, в порядку, передбаченому вимогами ст.. 88 ЦПК України.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 3, 4, 11, 57-60, 88, ч. 4 ст. 169, 212, 215, 218, 224-226 ЦПК, п.п. 46, 49 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", суд,

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Управління праці і соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, (ІПН НОМЕР_1) на користь Управління праці і соціального захисту населення адміністрації Дзержинського району Харківської міської ради (Банк: ГУДКУ в Харківській області, розрахунковий рахунок: 35417043001195, Код ЄДРПОУ: 03196593, МФО банка: 851011) суму надмір виплачених бюджетних коштів у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 5421 грн. 60 грн. (п'ять тисяч чотириста двадцять одна гривня 60 копійок).

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 214,60 грн. (двісті чотирнадцять гривень 60 копійок).

Рішення може бути оскаржено позивачем в палату по цивільних справах апеляційного суду Харківської області через суд І інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання його копії.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10-ти днів з дня отримання його копії.

Відповідачем заочне рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку у разі відмови судом 1 інстанції у задоволенні його заяви про перегляд заочного рішення.

Головуючий: суддя: І.О.Грищенко